Upload
ramona-dirnu
View
216
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
proiect didactic invatamant prescolar
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
Universitatea Aurel Vlaicu
Pedagogii interactive , An I , Sem II
Cotorogea Ramona MariaStrategii interactive de nvare Proiect didacticCATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaterea mediului
TEMA ACTIVITII: Toamna
MIJLOC DE REALIZARE: Convorbire
TIPUL ACTIVITII: Mixt
SCOPUL ACTIVITII: Sistematizarea cunotinelor despre anotimpul toamna; consolidarea deprinderii de a formula propoziii corecte gramatical; dezvoltarea proceselor cognitive.
OBIECTIVELE OPERAIONALE:
a) cognitiv-informaionale:
S recunoasc i s denumeasc anotimpurile anului;
S descrie aspectele caracteristice anotimpului toamna: fenomenele naturale specifice;
schimbrile survenite n natur;
aspectul vegetaiei;
activitatea oamenilor;
plecarea psrilor cltoare;
pregtirea animalelor slbatice pentru iernat.
S clasifice roadele toamnei: fructe, legume, cereale i flori; S descrie mbrcmintea corespunztoare; S identifice culorile specifice anotimpului toamna.
b) psiho-motorii:
S mnuiasc materialul pus la dispoziie;
c) afective:
S manifeste emoii i sentimente fa de frumuseile toamnei; S coopereze cu coechipierii pentru rezolvarea fiecrei sarcini;
s se ajute ncurajndu-se reciproc.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: Exerciiul, conversaia, ghicitorile, conversaia, explicaia, problematizarea, brainstorming-ul de
grup i individual, blazonul, METODA LOTUS.
Material didactic folosit: ghicitoare, Televizorul copiilor, legume i fructe de toamn, tablourile cu anotimpurile anului, calendar cu lunile de toamn, tablouri reprezentnd toamna sub n diferite ipostaze: n livad, n vie, n grdina de legume, n grdina cu flori, pe ogoare, n pdure, jetoane reprezentnd: fenomene ale naturii, fructe, flori, cereale, legume i fructe de toamn, culorile toamnei, psri cltoare, blazoane, lipici, stimulente.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri, individual.
SARCINA DIDACTICA: Verificarea i consolidarea cunotinelor despre toamn.
Material bibliografic:
Comnescu, Maria, Gheorghe, Doina, Cunoaterea mediului ghidul educatoarei, E.D.P., R.A., Bucureti, 1998;
Silvia Breban, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de grup, Editura Arves 2006;
Silvia Breban, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Elena Matei, Cunoaterea mediului nconjurtor Ghid pentru nvmntul precolar, Ed. Radical, 2001; Viorica Preda, Grdinia altfel scrisori metodice, Ed. Integral, Bucureti, 2003; Programa activitilor instructiv-educative din grdinia de copii, Ed. V& Integral, Bucureti 2000;
EVENIMENT DIDACTICCONTINUT STIINTIFIC
STRATEGII DIDACTICEEVALUARE
(instrumente si indicatori)
MOMENT ORGANIZATORIC Asigurarea condiiilor optime necesare desfurrii activitii: aerisirea slii de grup, pregtirea materialului didactic. Pregtirea climatului psiho-afectiv necesar desfurrii activitii, asigurarea ordinii i disciplinei. Copiii se afl la msue.
CAPTAREA
ATENTIEI Printr-o ghicitoare, se cere copiilor s numeasc anotimpul dat.
Dragi copii, mi va fi tare dor de voi,
Eu v spun de pe acum
C m pregtesc de drum
Dar curnd, la primvar,
Am s vin la voi iar.
Cuibul vechi am s-l repar,
Ca s-mi fac din el cuibar.
i n curnd plec n zbor,
Ducei vestea tuturor!
Stii voi de ce plec eu oare ?
Fiindc ploile incep sa cad,
Frunzele-au nglbenit
Cine oare a venit? (toamna)
Se descoper Televizorul copiilor, la care se va prezenta prima imagine, un tablou de toamn. CONVERSATIA
Materiale
Ghicitoarea, tv copiilor, imaginile specifice
Evaluare oral
ANUNTAREA
TEMEI
ENUNTAREA OBIECTIVELOR Se anun tema activitii.
Se vor stimula curiozitatea i dorina de a nva.
Se vor comunica obiectivele activitii, pe nelesul copiilor.
DIRIJAREA
INVATARIILa Televizorul copiilor se vor derula treptat imagini pe baza crora se va purta conversaia.Convorbirea se va derula dup urmtorul plan de ntrebri:
Care sunt anotimpurile anului ? Sunt prezentate tablourile cu anotimpurile anului
n ce anotimp ne aflm acum ? Se stabilete dup ce anotimp urmeaz toamna i care anotimp urmeaz dup acesta.
Care sunt lunile anotimpului toamna ? Se prezint calendarul ilustrat cu lunile de toamn.
Care sunt fenomenele specifice toamnei ? Soarele nu mai are foarte mult putere de nclzire, vremea se rcete, zilele sunt tot mai scurte, se ntunec mai devreme, Nopile sunt tot mai lungi i din ce n ce mai friguroase, ncep s bat vnturi reci, cade bruma.Plou mrunt i des, ploile sunt mai reci.
Cum se mbrac oamenii toamna spre deosebire de var? Copiii i adulii i schimb mbrcmintea de var cu cea de toamn, se mbrac mai gros, poart umbrel sau pelerin pe timp de ploaie.
De ce este necesar s schimbm mbrcmintea ?
Ce se ntmpl cu plantele i copacii ? Iarba i florile ncep s se ofileasc, se vetejesc i se usuc. Frunzele nglbenesc, ruginesc i cad, copacii rmn goi.
Care sunt roadele toamnei ? n prima parte a toamnei nfloresc crizantemele i tufnelele. n grdini i n livezi se coc i se recolteaz fructele, legumele i cerealele.
De unde se recolteaz acestea ? fructele se recoltez din livezi i vii, legumele de pe cmpuri i din grdini, iar cerealele de pe ogoare.
Care sunt activitile omului toamna ? Copiii se joac din ce n ce mai puin pe afar. n grdini i pe ogoare oamenii recolteaz fructe, legume, cereale, efectueaz semnturile de toamn. n gospodrii se pregtesc conserve pentru iarn. La sate oamenii se aprovizioneaz cu lemne pentru foc. Depoziteaz n beciuri (pivnie), cmri proviziile pentru iarn.
Ce se ntmpl cu psrile slbatice ? De ce plec spre rile calde ?
Ce se ntmpl cu micile vieuitoare i animalele din pdure ? - Insectele (gzele) i fac adposturi, se ascund n pmnt. Animalele slbatice se pregtesc pentru iernat: i pregtesc hrana i culcuul.
Care sunt culorile toamnei ?CONVERSATIAMateriale
tv copiilor, imaginile specifice
CONVERSATIAEvaluare oral
Observarea modului de cooperare i relaionare ntre copiiEvaluare oral
OBTINEREA PERFORMANTEI Copiii sunt mprii n patru grupuri, dup cum se afl aezai la msue. Acetia vor primi s lucreze cte un blazon, dup cum urmez:
Echipa 1 FENOMENELE TOAMNEI
Echipa 2 ASPECTELE VEGETATIEI
Echipa 3 IMBRACAMINTEA DE TOAMNA
Echipa 4 PASARILE CALATOARE
Dup ce vor termina de completat blazoanele primite, vor primi nc unul, astfel:
Echipa 1 FRUCTELE
Echipa 2 LEGUMELE
Echipa 3 CEREALELE
Echipa 4 CULORILE TOAMNEI
Educatoarea explic regulile: fiecare echip trebuie s aleag dintre jetoanele primite doar acelea care corespund blazonului dat i s le lipeasc pe acesta. Dup ce au terminat vor suna clopoelul i vor primi cel de-al doilea blazon spre completare.BLAZONUL
CONVERSATIA
Materiale
Blazoane, jetoane specifice, lipici
Evaluare oralObservarea modului de cooperare i relaionare ntre copii
RETENTIACte un reprezentant desemnat de ctre fiecare echip n parte va prezenta blazonul completat, care va fi fixat apoi ca n imaginea de mai jos. Coechipierii pot aduce completri. Dac blazonul a fost corect completat, ceilali colegi vor aplauda, iar n caz contrar ei vor tropi i vor ndrepta eventualele greeli.
METODA LOTUS
CONVERSATIAMateriale
Tabel hartEvaluare oral
8) INCHEIEREA ACTIVITATII
Se precizeaz c harta pe care au realizat-o n urma activitii i va ajuta la celelalte teme ce vor fi studiate de-a lungul anotimpului toamna.
Se apreciaz modul de lucru i cooperare pe echipe. Se mpart stimulentele dup merit.Aprecierea verbal
ANEXA
Rou, lung i mustcios
Buni sunt copi, fieri i prjii
Mai subire ori mai gros,
i-s aproape nelipsii,
Dulce, vitaminizat
Cnd dorim o garnitur
Rege-i peste zarzavat.
Lng oricare friptur.
Ghici, ghicitoarea mea.
Ghici, ghicitoarea mea.
Morcovul
Cartofiiade mndr-ntr-un picior,
ntr-o cuc-s muli cei,
Ludndu-se oricui,
Toi sun albi i rotofei,
C ea poart-n al ei spate,
Mama-i pune la mujdei.
Cmi albe i verzui.
Ia ghicii. Cine sunt ei ?
Ghici, ghicitoarea mea.
Ghici, ghicitoarea mea.
Varza
Usturoiul
Boabele i sunt mrgele,
n brcue stau culcai
ns n ciorchini stau ele.
Laolalt patru frai.
Must i vin din ele fac,
Mie, cel mai mult mi plac
Cui i dai, zu c i plac !
Cnd i simt n cozonac.
Ghici, ghicitoarea mea.
Ghici, ghicitoarea mea.
Strugurele Nuca
Balon dezumflat,
Un rotund puin turtit,
Galben colorat,
n livad gzduit,
Are mustcioar
Are frunz i codi,
i se cheam..
Musti, dar nu-i pisicu.
Ghici, ghicitoarea mea
Pe-o jumtate-i nfocat,
Para
Pe cealalt-i luminat.
Ghici, ghicitoarea mea.
Mrul
Avem o copiliAcrioare sunt i bune
Cu multe rochie,Brumrii li se mai spun.
Cnd o dezbrcm, i la fiert dac se pun,
Din ochi lcrimm.Faci cel mai gustos magiun.
Ghici, ghicitoarea mea.Ghici, ghicitoarea mea.
Ceapa Prunele
Miezul e floare spumoasa, Miezul ,doar, e de mncat.
Iar in jur frunze de varza! Coaja e de aruncat.
Conopida i n sac se pot pstra
Sparte, doar, se pot mnca.
Ghici, ghicitoarea mea.Nucile
LEGUME
VESTIMEN-
TATIE
CEREALE
VEGETATIE
FRUCTE
TOAMNA
PASARI CALATOARE
FENOMENE
CULORI