Upload
ntheva
View
310
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
7/27/2019 RPH - DIFTONG EDIT.docx
http://slidepdf.com/reader/full/rph-diftong-editdocx 1/3
PERKATAAN DIFTONG
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Kelas : Tahun 3 Bestari
Masa : 8.00 – 9.00 pagi
Tema : Pertanian dan Penternakan
Tajuk : Hasil Tani
Standard Kandungan : 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat
daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
Standard Pembelajaran : 2.2.2 Membaca dan memahami frasa yang mengandungi
diftong ,vokal berganding, digraph dan konsonan bergabung
dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengansebutan yang betul.
KemahiranLiterasi : 3.1 Membaca dan memahami perkataan diftong dan vokal
berganding.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca frasa yang mengandungi perkataan diftong dengan intonasi dan sebutan yang
betul.
2. Mengisi tempat kosong menggunakan frasa yang mengandungi diftong dengan betul.
Literasi:
1. Murid dapat membaca perkataan diftong dengan sebutan yang betul.
EMK :Keusahawanan
NilaiMurni :Kerjasama/ bersyukur/baikhati
BBB/Media :Kad Perkataan/gambar/lirik lagu
Penilaian : Murid membaca frasa yang mengandungi diftong dengan
sebutan yang betul
Refleksi:
7/27/2019 RPH - DIFTONG EDIT.docx
http://slidepdf.com/reader/full/rph-diftong-editdocx 2/3
Langkah Aktiviti PdP Catatan
Set Induksi
(5 minit)1. Guru meminta dua orang murid untuk mengambil sampul surat
yang mengandungi ‘puzzle’ gambar dan mencantumkannya.
2. Murid menamakan gambar lengkap yang dicantumkan.
Teknik:
Soal jawab
BBB:
Kad
“puzzle”
Langkah 2
(10 minit)1. Guru memaparkan gambar dan meminta murid menyebut
perkataan berdasarkan gambar.
2. Murid menguasai membaca frasa berdasarkan gambar
manakala murid tidak menguasai ikut bacaan murid atau guru.
BBB :
Kad
gambar
Langkah 3
(10 minit)
1. Guru memaparkan kad frasa yang mengandungi diftong pada
papan tulis.
2. Murid menguasai menyebut dan membaca frasa dengan
sebutan yang betul.
3. Murid tidak menguasai mengeja dan membaca frasa yang
dipaparkan.
BBB:
Kad frasa
Langkah 4
(10 minit)
1. Murid dibahagikan dalam kumpulan.
2. Guru mengedarkan lirik lagu kepada setiap kumpulan.
3. Murid mengecam dan mengariskan frasa yang mengandungi
diftong berdasarkan teks bacaan.
4. Setiap kumpulan diminta membaca frasa yang telah digaris
dengan sebutan yang betul.
5. Murid mengeja dan membaca frasa yang digaris dengan sebutan
yang betul.
Teknik :
Ansur
maju
BBB :
ICT
Lirik lagu
Frasa:
Masak
gulai
Tepi pantai
Tidak lalai
Menjadi
pandai
Buah
tembikai
Kulitnya
7/27/2019 RPH - DIFTONG EDIT.docx
http://slidepdf.com/reader/full/rph-diftong-editdocx 3/3
hijau
Langkah 5
(10minit)
1. Murid menyanyi lagu Hasil Tani mengikut melodi Ikan kekek.
2. Murid diminta menyanyi lagu mengikut kumpulan.
Teknik :
Didik hibur
BBB :
Liriklagu-
Iramalagu
‘Ikan
Kekek’
Langkah 6
(10 Minit)
Murid menguasai
Murid mengisi tempat kosong dengan frasa yang mengandungi
diftong dengan betul.
Murid tidak menguasai
Murid menulis frasa yang dibina di dalam buku garis tiga dengan
betul, kemas dan cantik.
BBB :
Liriklagu.
Penutup
(5 Minit ) Murid menyanyi lagu secara beramai-ramai dengan pergerakan
bebas.
Teknik :
Didikhibur
BBB :
Liriklagu-
Iramalagu‘Pak
Mamat
Ada
Kebun’