Upload
others
View
6
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
UČEBNÉ OSNOVY
Predmet: Geografia
Škola (názov, adresa) Základná škola, Komenského ul. 6, 064 01 Stará Ľubovňa
Názov predmetu a skratka Geografia – Geo
Časový rozsah výučby
ŠVP –1 hodina týždenne, 33 hodín ročne
ŠkVP – 1 hodina týždenne, 33 hodín ročne
Spolu – 2 hodiny týždenne, 66 hodín ročne
Ročník piaty
Názov ŠVP
Štátny vzdelávací program pre 2. stupeň základnej školy
v Slovenskej republike – ISCED 2 – nižšie sekundárne
vzdelávanie
Názov ŠkVP Ak sa má stať človek človekom, musí sa vzdelávať.
Ján Amos Komenský
Stupeň vzdelania ISCED 2
Dĺžka štúdia 5-ročná
Forma štúdia denná
Vyučovací jazyk slovenský
1. Charakteristika predmetu
Učebný predmet geografia rozvíja u žiakov poznanie jedinečnosti planéty Zem. Od toho sa odvíja
obsah predmetu. Žiaci pochopia význam poznania zákonitosti Zeme: Uvedomia si, že dokonalé
pochopenie princípov existencie Zeme im pomôže ju využívať a chrániť. Kompetencie, ktoré žiaci
prehlbujú štúdiom geografie, umožňujú im spoznávať krajinu, zákonitosti jej usporiadania,
možnosti optimálneho využitia a ochrany krajiny človekom.
Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast
problémov, vyplývajúcich z aktivít človeka a ich dopadu na prírodné prostredie i na spoločnosť,
žiaci získajú aj skúsenosti ako reagovať na zmeny v priestor, pochopiť ich a v budúcnosti riešiť.
Základnou geografickou kompetenciu je práca s mapou. Vedieť pracovať s mapou, čítať ju,
analyzovať obsah mapy a interpretovať ho, orientovať sa podľa mapy, vedieť zhotoviť jednoduchý
náčrt okolia a i. Túto základnú kompetenciu podporujú i záujmy žiakov, nielen o svoje okolie, ich
možnosť cestovať, pracovať s internetom a i.
Spoznávanie Zeme je základnou podmienkou jej ochrany. Každé miesto na Zemi je iné, líši sa
podnebím, rastlinstvom, živočíšstvom, obyvateľmi a ich výtvormi.
2. Ciele vyučovacieho predmetu
Geografia rozvíja súbor kľúčových kompetencií, ktoré majú prevažne priestorový a integrujúci
charakter. Považuje sa za ne súbor vedomostí, zručnosti a schopnosti, ktoré vie žiak správne
skombinovať a tak porozumieť, interpretovať a prakticky využívať danosti krajiny. Patria medzi ne:
• Používať a vedieť interpretovať mapy rôzneho druhu (automapy, mapy na internete, turistické
mapy, tematické mapy a i.).
• Práca s informáciami o krajine ako časti Zeme (aj Zeme ako celku). Ich praktické potreby (textové
a dátové zdroje v tlačenej či digitálnej podobe). Poznať vplyv a účinok vnútorných a vonkajších
síl, ktoré pôsobia na povrch Zeme umožnia ľuďom chrániť sa pred živelnými pohromami. To isté
platí aj pri poznaní zákonitostí počasia v rôznych podnebných oblastiach sveta.
V oblasti humánnej geografie vyučovanie sa zameriava na človeka na Zemi, na premeny, ktorými
ovplyvnil krajinu. Porozumieť premenám v krajine, ktoré podmieňuje človek (vrátane kultúrnych
aspektov). Zhodnotiť perspektívy rozvoja pre budúcnosť (vývoj počtu obyvateľstva, rozvoja sídel,
hospodárstva a i.).
• Pri vyučovaní geografie sa veľký dôraz kladie na literatúru ako zdroj, nielen učebnice ale aj
odborné a populárno-vedecké časopisy, ktoré prinášajú aktuálne informácie. Podporujeme tým
potrebu čítania u žiakov, správne porozumenie obrázkov, fotografií, grafov, tabuliek, prierezov,
schém a diagramov považujeme za základné vyjadrovacie prostriedky geografie.
• Rozvíjanie podnikateľských zručnosti žiaci získajú spracúvaním projektov. Žiaci sa naučia riadiť
projekty, ako sú napr. modelové cestovné kancelárie.
• Schopnosti a zručnosti získané štúdiom geografie využiť pri oddychových aktivitách (cestovaní,
rekreácii a i.).
• Žiak nadobúdaním geografických poznatkov má chuť vzdelávať sa a získavať všeobecný prehľad.
3. Kľúčové kompetencie
- práca s mapou
- komunikácia, argumentácia
- práca s informáciami, používanie informácii, riešenie problémov, práca v skupine, prezentácia
svojej práce
- rozvíjať u žiakov sebareflexiu, sebaúctu, sebadôveru, a s tým spojené prevzatie zodpovednosti,
naučiť žiakov uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných,
pomáhať žiakom získavať a udržať si osobnostnú integritu, pestovať kvalitné medziľudské
vzťahy
- prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručnosti a schopností nadobudne
schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím
na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi
- poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych
oblastiach sveta
- pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo
vzťahu k prostrediu
- žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov,
rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné
- schopnosti a zručnosti získané štúdiom geografie môžu žiaci využiť pri oddychových aktivitách
(cestovanie, rekreácia).
4. Obsah vzdelávania
Hlavné témy, pokiaľ to ich charakter umožňuje, sú interpretované cez regióny. Bázou
geografického vzdelávania je regionálna geografia, pričom poznatky z fyzickej a humánnej
geografie sú zaradené priamo v regióne – krajine – kontinente či v oceáne, kde sa vyskytujú, čiže sú
dominantné. Primeraná kombinácia všeobecných a konkrétnych regionálnych tém podnieti na
kvalitnejšie sprostredkovanie a osvojenie geografických poznatkov, ktoré možno sumarizovať do
okruhov (hlavných tém):
Zem ako planéta vo vesmíre
Získať poznatky o Zemi, tvare a jej pohyboch a uvedomiť si vplyv slnečnej energie ako základnej
podmienky pre život ľudí. Riešiť problémové úlohy, vysvetliť zmeny v prírode počas roka,
súvislosti vzniku podnebných a rastlinných pásiem s rozdielnym množstvom dopadajúceho
slnečného žiarenia, ktoré je ovplyvnené tvarom Zeme.
Priestor na Zemi a jeho zobrazovanie
Používať mapy pri orientácii v teréne (turistické mapy, automapy, plány miest, tematické mapy).
Vedieť sa orientovať na mapách – získavať a aplikovať z nich údaje v bežnom živote. Používať
mapy pri získavaní informácií o danej lokalite. Vedieť nájsť mapu na internete a orientovať sa v nej,
získavať informácie z dát.
Vzťah medzi zložkami krajiny
Vedieť vysvetliť prírodný charakter jednotlivých oblastí na Zemi, pochopiť fungovanie zložiek
krajiny v danej oblasti, porozumieť odlišnostiam krajiny a tomu prispôsobiť svoj život. V tejto téme
sa maximálne uplatňuje systémový prístup a príčinno-následné vzťahy. Vplyv podnebia na povrch,
na rastlinstvo a živočíšstvo, význam vody (činnosť rieky, jazerá a i.).
Vzťah medzi krajinou a človekom
Posúdiť život človeka v priestore, tvorený vzájomnými vzťahmi medzi prírodou a spoločnosťou.
Podmieňuje ho znalosť podmienok, ktoré príroda dáva človeku a ovplyvňuje ho. Zároveň
uvedomenie si človeka , do akej miery môže využívať prírodu, aby prežil. Vznik chránených území,
národných parkov. Využívanie prírodných zdrojov človekom.
Ľudia na Zemi a vzťahy medzi ľuďmi
Zhodnotiť rozmiestnenie obyvateľstva na Zemi, podmienky v jednotlivých častiach Zeme a ich
vhodnosť pre život človeka, vzájomné ovplyvňovanie starých a nových kultúr, existenciu rôznych
kultúr vedľa seba. Vzbudiť snahu zaujímať sa o kultúru ľudí žijúcich v rôznych oblastiach sveta,
porozumieť jej a akceptovať hodnoty iných kultúr pri zachovaní svojej vlastnej identity ako
predpoklad kvalitného reagovania na možné spolupráce.
5. Výkonový štandard - orientovať sa na mape podľa zemepisných súradníc
- orientovať sa v pláne mesta, autoatlase, v mape alebo pláne na internete
- vedieť čítať mapy všeobecno-zemepisné, tematické, rozumieť im
- interpretovať údaje získané z grafu, diagramu
- vysvetliť príčiny striedania dňa a noci, striedanie ročných období a uviesť dôsledky pohybov
Zeme na prírodné procesy
- vysvetliť vznik časových pásiem
- počítať vzdialenosť medzi dvoma miestami na Zemi grafickou mierkou
- podľa príkladov vedieť vysvetliť ako vzniká pohorie, sopka, zemetrasenie, kaňon, rieka,
ľadovec, púšť, dažďový prales, uviesť príklady
- pripraviť projekt, vypracovať a odprezentovať ho
- diskutovať o geografických zaujímavostiach – prírodných a kultúrnych a získavať údaje zo
zdrojov, využiť internet, odbornú literatúru
- tvoriť mentálne mapy so symbolmi
6. Stratégia vyučovania
Z didaktických metód vyučovania sa v geografii využije niekoľko variant metód. Ich použitie bude
závisieť od témy, obsahu učiva, cieľov a štruktúry vyučovacej hodiny, materiálneho vybavenia.
Na vyučovacích hodinách budeme využívať rôzne vyučovacie metódy:
- práca s mapou a školským atlasom
- prezentácia projektov
- práca s informáciami
- orientácia na mape, riešenie geografických problémov
1. Motivačné metódy:
- motivačné rozprávanie (citové približovanie obsahu učiva)
- motivačný rozhovor (aktivizovanie poznatkov a skúsenosti žiakov)
- motivačná demonštrácia (vzbudenie záujmu pomocou ukážky).
2. Expozičné metódy:
- rozprávanie (vyjadrovanie skúseností a aktívne počúvanie)
- vysvetľovanie (logické systematické sprostredkovanie učiva)
- rozhovor (verbálna komunikácia pomocou otázok a odpovedí na vyjadrenie faktov, otázok na
pozorovanie, posúdenie situácie, hodnotenie javov, rozhodovanie)
- beseda (riešenie aktuálnych otázok celým kolektívom)
- demonštračná metóda (demonštrácia obrazov, modelov).
3. Problémové metódy:
- heuristická metóda (učenie sa riešením problémov založenom na vymedzení a rozbore problému,
tvorbe a výberu možných riešení a vlastnom riešení)
- projektová metóda (riešenie projektu, komplexná praktická úloha, problém, téma, ktorej riešenie
teoretickou aj praktickou činnosťou vedie k vytvoreniu určitého produktu).
4. Práca s knihou a textom (čítanie s porozumením, spracovanie textových informácií, učenie sa
z textu, orientácia v štruktúre textu, vyhľadávanie, triedenie, využívanie podstatných informácií).
5. Aktivizujúce metódy:
- diskusia (vzájomná výmena názorov, uvádzanie argumentov, zdôvodňovaní za účelom riešenia
daného problému)
- didaktické hry (sebarealizačné aktivity na uplatnenie záujmov a spontánnosti)
- kooperatívne vyučovanie (forma skupinového vyučovania založená na vzájomnej závislosti členov
heterogénnej skupiny).
6. Fixačné metódy:
- metódy opakovania a precvičovania (ústne a písomné opakovanie, opakovanie s využitím učebnice
a inej literatúry, domáce úlohy).
Organizačné formy:
- vyučovacia hodina (základného, motivačného, expozičného, fixačného,
aplikačného, diagnostického typu)
- terénne pozorovanie a exkurzie
7. Učebné zdroje
Učebnica, internet, tlač – časopisy, odborná literatúra, Atlas sveta, glóbus, encyklopédia, zemepisné
pomôcky, mapy.
8. Hodnotenie predmetu
Žiaci sú hodnotení podľa metodických pokynov č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov
základnej školy.
Použité budú adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia.
1. Verbálna forma - zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov
stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu.
2. Písomná forma – test na konci tematického celku alebo skupiny podobných učebných
tém, zostavených podľa výkonovej časti vzdelávacieho štandardu.
3. Samostatná práca žiakov a schopností práce s textom – správa zo samostatných
pozorovaní.
4. Prezentácia projektov.
Hodnotiť sa budú aj domáce úlohy. Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami
a spôsobilosťami. Hodnotiť sa bude známkou.
Hodnotenie: odpoveď - 1 bod, percentuálne hodnotenie testu: 100 % - 90 % 1
89 % - 75 % 2
74 % - 50 % 3
49 % - 25 % 4
29 % - 0 % 5
9. Prierezové témy
Osobnostný a sociálny rozvoj, mediálna výchova, environmentálna výchova, multikultúrna
výchova, prezentačné zručnosti pri tvorbe projektov.
Škola (názov, adresa) Základná škola, Komenského ul. 6, 064 01 Stará Ľubovňa
Názov predmetu a skratka Geografia – Geo
Časový rozsah výučby
ŠVP – 1 hodina týždenne, 33 hodín ročne
ŠkVP – 0 hodín týždenne, 0 hodín ročne
Spolu – 1 hodina týždenne, 33 hodín ročne
Ročník šiesty
Názov ŠVP
Štátny vzdelávací program pre 2. stupeň základnej školy
v Slovenskej republike – ISCED 2 – nižšie sekundárne
vzdelávanie
Názov ŠkVP Ak sa chce stať človek človekom, musí sa vzdelávať.
Ján Amos Komenský
Stupeň vzdelania ISCED 2
Dĺžka štúdia 5-ročná
Forma štúdia denná
Vyučovací jazyk slovenský
1. Charakteristika predmetu
Regionálna geografia v základnej škole tvorí základ vyučovania geografie, je to pre žiakov
prijateľný spôsob ako získať veľa zaujímavých informácii o prostredí, ktoré ich zaujíma a pri tom
sa naučiť potrebné informácie. Regionálna geografia nie je len opis javov v jednotlivých regiónoch,
ale prostredníctvom konkrétnych javov žiaci získajú informácie, naučia porovnávať, triediť,
vyhľadávať vzťahy a vysvetľovať ich. Žiaci pri vyučovaní sa oboznámia nielen s geografickou
polohou svetadielov, ale spoznajú tiež spoločenské zvyky, zaujímavosti a rekordy v jednotlivých
svetadieloch.
2. Ciele vyučovacieho predmetu
Získať základné vedomosti o Austrálii a Amerike, geografických charakteristikách obidvoch
svetadielov. Rozvíjať si chuť učiť sa. Rozvíjať schopnosť objavovať a snahu vysvetľovať, hľadať
vzájomné vzťahy a vysvetľovať ich. Prejavovať záujem o spôsob života ľudí v rôznych častiach
sveta. Vedieť čítať mapu, orientovať sa na nej v praxi, plány miest, mapy na internete atď. Riešiť
modelové situácie. Vnímať jedinečnosť prírodných javov a výtvorov na Zemi a vysvetliť prírodné
javy na základe vedomosti. Rozumieť grafom, diagramom. Hľadať riešenia na otázky, hľadať
informácie, svoje riešenia problémov interpretovať /riešiť projekt, prezentovať ho/. Oceniť krásu
kultúrnych pamiatok, naučiť sa ich vážiť si a chrániť. Orientovať sa na mape podľa súradníc.
Podľa príkladov vysvetliť ako vzniká pohorie, kaňon, rieka, ľadovec, púšť, dažďový prales. Uviesť
príklady v jednotlivých regiónoch sveta so zameraním na Austráliu a Ameriku. Pripraviť projekt,
získavať informácie, hľadať odpovede na otázky, porovnávať, triediť, vyhodnocovať, vypracovávať
a odprezentovať ho. Diskutovať o geografických zaujímavostiach prírodných a kultúrnych.
Získavať údaje zo zdrojov, využiť internet, odbornú literatúru. Tvoriť mentálne mapy so symbolmi.
Rozvíjať jednotlivé druhy funkčnej gramotnosti. Žiak nadobúdaním geografických poznatkov má
chuť vzdelávať sa a získavať všeobecný prehľad.
3. Kľúčové kompetencie
- práca s mapou
- komunikácia, argumentácia
- práca s informáciami, používanie informácii, riešenie problémov, práca v skupine, prezentácia
svojej práce
- rozvíjať u žiakov sebareflexiu, sebaúctu, sebadôveru, a s tým spojené prevzatie zodpovednosti,
naučiť žiakov uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných,
pomáhať žiakom získavať a udržať si osobnostnú integritu, pestovať kvalitné medziľudské
vzťahy
- prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručnosti a schopností nadobudne
schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím
na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi
- poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych
oblastiach sveta
- pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo
vzťahu k prostrediu
- žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov,
rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné
- schopnosti a zručnosti získané štúdiom geografie môžu žiaci využiť pri oddychových aktivitách
(cestovanie, rekreácia).
4. Obsahový štandard
1 hodina týždenne, spolu 33 hodín ročne
Tematické celky a časová dotácia:
Planéta Zem
Svetadiely a oceány
Geografické súradnice a určovanie geografickej polohy
Vznik pohorí, sopečná činnosť, zemetrasenia
Podnebie a podnebné pásma
Rastlinné pásma na Zemi
Austrália
Príroda Austrálie - poloha Austrálie, členitosť pobrežia, povrch
Podnebie, vodstvo, rastlinstvo a živočíšstvo
Obyvateľstvo a sídla Austrálie
Hospodárstvo
Problémy obyvateľov Austrálie
Zaujímavosti a rekordy Austrálie
Oceánia
Tichý oceán
Prírodné podmienky a hospodárstvo
Oblasti Oceánie
Zaujímavosti a rekordy Oceánie
Ostrovný svet
Polárne oblasti Zeme – Antarktída, Arktída, Grónsko
Zaujímavosti a rekordy Antarktídy
Amerika
Spoznávame Ameriku – poloha
Povrch Ameriky
Podnebie
Vodstvo
Rastlinstvo a živočíšstvo Ameriky
Zaujímavosti a rekordy Ameriky
Obyvateľstvo
Sídla Ameriky
Hospodárstvo Ameriky
Oblasti a štáty Ameriky
Kanada
Spojené štáty Americké
Mexiko
Karibská oblasť
Zaujímavosti a rekordy Severnej Ameriky
Brazília a Guaynská oblasť
Laplatská oblasť
Andská oblasť
Zaujímavosti a rekordy Južnej Ameriky
Projekty
5. Výkonový štandard
- žiak určil polohu jednotlivých svetadielov a oceánov na mape a glóbuse
- žiak určil geografickú polohu jednotlivých miest na mape
- žiak určil polohu Austrálie na mape a glóbuse
- žiak vymenoval a ukázal na mape jednotlivé ostrovy, polostrovy, zálivy, prielivy patriace do
Austrálie
- žiak opísal povrch, podnebie Austrálie
- žiak vymenoval rastlinné a živočíšne druhy v Austrálii
- žiak opísal obyvateľstvo Austrálie, jeho kultúrnu rôznorodosť, spoločenské zvyky
- žiak vymenoval oblasti a štáty Austrálie
- žiak vymenoval a opísal mestá Austrálie
- žiak vymenoval zaujímavosti a rekordy Austrálie
- žiak vypracoval vlastný projekt o vybranej oblasti Austrálie
- žiak určil polohu Ameriky na mape a glóbuse
- žiak vymenoval a ukázal na mape jednotlivé ostrovy, polostrovy, zálivy, prielivy patriace do Ameriky
- žiak opísal povrch, podnebie Ameriky
- žiak vymenoval rastlinné a živočíšne druhy v Amerike
- žiak opísal obyvateľstvo Ameriky, jeho kultúrnu rôznorodosť, spoločenské zvyky
- žiak vymenoval oblasti a štáty Ameriky
- žiak vymenoval a opísal mestá Ameriky
- žiak vymenoval zaujímavosti a rekordy Ameriky
- žiak vypracoval vlastný projekt o vybranej oblasti Ameriky
- žiak vymenoval a opísal každú z jednotlivých oblasti Ameriky
- žiak vymenoval a opísal jednotlivé štáty v Ameriky
- žiak opísal najdôležitejšie hospodárske odvetvia Ameriky
- žiak vymenoval a opísal národné parky Ameriky
- žiak vypracoval vlastný projekt o vybranej oblasti a vybranom štáte Ameriky
6. Pedagogické stratégie vyučovania
Z didaktických metód vyučovania sa v geografii využije niekoľko variant metód. Ich použitie bude
závisieť od témy, obsahu učiva, cieľov a štruktúry vyučovacej hodiny, materiálneho vybavenia.
Na vyučovacích hodinách budeme využívať rôzne vyučovacie metódy:
- práca s mapou a školským atlasom
- prezentácia projektov
- práca s informáciami
- orientácia na mape, riešenie geografických problémov
-
- 1. Motivačné metódy:
- motivačné rozprávanie (citové približovanie obsahu učiva)
- motivačný rozhovor (aktivizovanie poznatkov a skúsenosti žiakov)
- motivačná demonštrácia (vzbudenie záujmu pomocou ukážky).
2. Expozičné metódy:
- rozprávanie (vyjadrovanie skúseností a aktívne počúvanie)
- vysvetľovanie (logické systematické sprostredkovanie učiva)
- rozhovor (verbálna komunikácia pomocou otázok a odpovedí na vyjadrenie faktov, otázok na
pozorovanie, posúdenie situácie, hodnotenie javov, rozhodovanie)
- beseda (riešenie aktuálnych otázok celým kolektívom)
- demonštračná metóda (demonštrácia obrazov, modelov).
3. Problémové metódy:
- heuristická metóda (učenie sa riešením problémov založenom na vymedzení a rozbore problému,
tvorbe a výberu možných riešení a vlastnom riešení)
- projektová metóda (riešenie projektu, komplexná praktická úloha, problém, téma, ktorej riešenie
teoretickou aj praktickou činnosťou vedie k vytvoreniu určitého produktu).
4. Práca s knihou a textom (čítanie s porozumením, spracovanie textových informácií, učenie sa
z textu, orientácia v štruktúre textu, vyhľadávanie, triedenie, využívanie podstatných informácií).
5. Aktivizujúce metódy:
- diskusia (vzájomná výmena názorov, uvádzanie argumentov, zdôvodňovaní za účelom riešenia
daného problému)
- didaktické hry (sebarealizačné aktivity na uplatnenie záujmov a spontánnosti)
- kooperatívne vyučovanie (forma skupinového vyučovania založená na vzájomnej závislosti členov
heterogénnej skupiny).
6. Fixačné metódy:
- metódy opakovania a precvičovania (ústne a písomné opakovanie, opakovanie s využitím učebnice
a inej literatúry, domáce úlohy).
Organizačné formy:
- vyučovacia hodina (základného, motivačného, expozičného, fixačného,
aplikačného, diagnostického typu)
- terénne pozorovanie a exkurzie
7. Učebné zdroje
Učebnica, internet, tlač - časopisy, odborná literatúra, atlas, encyklopédia, zemepisné pomôcky,
multimediálna tabuľa, mapy.
8. Hodnotenie predmetu
Žiaci sú hodnotení podľa metodických pokynov č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov
základnej školy.
Použité budú adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia.
1. Verbálna forma - zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov
stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu.
2. Písomná forma – test na konci tematického celku alebo skupiny podobných učebných
tém, zostavených podľa výkonovej časti vzdelávacieho štandardu.
3. Samostatná práca žiakov a schopností práce s textom – správa zo samostatných
pozorovaní.
4. Prezentácia projektov.
Hodnotiť sa budú aj domáce úlohy. Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami
a spôsobilosťami. Hodnotiť sa bude známkou.
Hodnotenie: odpoveď - 1 bod, percentuálne hodnotenie testu: 100 % - 90 % 1
89 % - 75 % 2
74 % - 50 % 3
49 % - 25 % 4
29 % - 0 % 5
9. Prierezové témy
Osobnostný a sociálny rozvoj, mediálna výchova, environmentálna výchova, multikultúrna
výchova, prezentačné zručnosti pri tvorbe projektov.
Škola (názov, adresa) Základná škola, Komenského ul. 6, 064 01 Stará Ľubovňa
Názov predmetu a skratka Geografia – Geo
Časový rozsah výučby
ŠVP – 1 hodina týždenne, 33 hodín ročne
ŠkVP – 0 hodiín týždenne, 0 hodín ročne
Spolu – 1 hodina týždenne, 33 hodín ročne
Ročník siedmy
Názov ŠVP
Štátny vzdelávací program pre 2. stupeň základnej školy
v Slovenskej republike – ISCED 2 – nižšie sekundárne
vzdelávanie
Názov ŠkVP
Ak sa má stáť človek človekom, musí sa vzdelávať.
Ján Amos
Komenský
Stupeň vzdelania ISCED 2
Dĺžka štúdia 5-ročná
Forma štúdia denná
Vyučovací jazyk slovenský
1. Charakteristika predmetu
Regionálna geografia v základnej škole tvorí základ vyučovania geografie, je to pre žiakov
prijateľný spôsob ako získať veľa zaujímavých informácii o prostredí, ktoré ich zaujíma a pri tom
sa naučiť potrebné informácie. Regionálna geografia nie je len opis javov v jednotlivých regiónoch,
ale prostredníctvom konkrétnych javov žiaci získajú informácie, naučia porovnávať, triediť,
vyhľadávať vzťahy a vysvetľovať ich. Žiaci pri vyučovaní sa oboznámia nielen s geografickou
polohou svetadielov, ale spoznajú tiež spoločenské zvyky, zaujímavosti a rekordy v jednotlivých
svetadieloch.
2. Ciele vyučovacieho predmetu
♦ Získať základné vedomosti o Afrike a Ázii, geografických charakteristikách obidvoch
svetadielov.
♦ Rozvíjať si chuť učiť sa.
♦ Rozvíjať schopnosť objavovať a snahu vysvetľovať, hľadať vzájomné vzťahy a vysvetľovať ich.
♦ Prejavovať záujem o spôsob života ľudí v rôznych častiach sveta.
♦ Vedieť čítať mapu, orientovať sa na nej v praxi, plány miest, mapy na internete atď.
♦ Riešiť modelové situácie.
♦ Vnímať jedinečnosť prírodných javov a výtvorov na Zemi a vysvetliť prírodné javy na základe
vedomosti.
♦ Rozumieť grafom, diagramom.
♦ Hľadať riešenia na otázky, hľadať informácie, svoje riešenia problémov interpretovať /riešiť
projekt, prezentovať ho/.
♦ Oceniť krásu kultúrnych pamiatok, naučiť sa ich vážiť si a chrániť.
♦ Orientovať sa na mape podľa súradníc. Podľa príkladov vysvetliť ako vzniká pohorie, kaňon,
rieka, ľadovec, púšť, dažďový prales.
♦ Uviesť príklady v jednotlivých regiónoch sveta so zameraním na Afriku a Áziu.
♦ Pripraviť projekt, získavať informácie, hľadať odpovede na otázky, porovnávať, triediť,
vyhodnocovať, vypracovávať a odprezentovať ho.
♦ Diskutovať o geografických zaujímavostiach prírodných a kultúrnych.
♦ Získavať údaje zo zdrojov, využiť internet, odbornú literatúru.
♦ Tvoriť mentálne mapy so symbolmi. Rozvíjať jednotlivé druhy funkčnej gramotnosti.
♦ Žiak nadobúdaním geografických poznatkov má chuť vzdelávať sa a získavať všeobecný
prehľad.
3. Kľúčové kompetencie
- práca s mapou
- komunikácia, argumentácia
- práca s informáciami, používanie informácii, riešenie problémov, práca v skupine, prezentácia
svojej práce
- rozvíjať u žiakov sebareflexiu, sebaúctu, sebadôveru, a s tým spojené prevzatie zodpovednosti,
naučiť žiakov uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných,
pomáhať žiakom získavať a udržať si osobnostnú integritu, pestovať kvalitné medziľudské
vzťahy
- prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručnosti a schopností nadobudne
schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím
na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi
- poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych
oblastiach sveta
- pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo
vzťahu k prostrediu
- žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov,
rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné
- schopnosti a zručnosti získané štúdiom geografie môžu žiaci využiť pri oddychových aktivitách
(cestovanie, rekreácia).
4. Obsahový štandard
1 hodina týždenne, spolu 33 hodín ročne
Tematické celky a časová dotácia:
Svet
Prví ľudia na Zemi
Rasy, národy
Náboženstvá, kultúry
Afrika
Poloha a pobrežie
Povrch Afriky
Podnebie Afriky
Vodstvo Afriky
Rastlinstvo a živočíšstvo
Obyvateľstvo a sídla Afriky
Hospodárstvo Afriky
Opakovanie
Oblasti Afriky
Severná Afrika
Stredná Afrika
Južná Afrika
Zaujímavosti a rekordy Afriky
Environmentálne problémy Afriky
Ázia
Poloha a pobrežie Ázie
Povrch Ázie
Podnebie Ázie
Vodstvo Ázie
Rastlinstvo a živočíšstvo Ázie
Obyvateľstvo a sídla Ázie
Hospodárstvo Ázie
Oblasti a štáty
Juhozápadná Ázia
Južná Ázia
Juhovýchodná Ázia
Východná Ázia
Severná Ázia
Stredná Ázia
Zaujímavosti a rekordy Ázie
Environmentálne problémy Ázie
Projekty
5. Výkonový štandard
- žiak určil polohu Afriky na mape a glóbuse
- žiak vymenoval a ukázal na mape jednotlivé ostrovy, polostrovy, zálivy, prielivy patriace do Afriky
- žiak opísal povrch, podnebie Afriky
- žiak vymenoval rastlinné a živočíšne druhy v Afrike
- žiak opísal obyvateľstvo Afriky, jeho kultúrnu rôznorodosť, spoločenské zvyky
- žiak vymenoval oblasti a štáty Afriky
- žiak vymenoval a opísal mestá Afriky
- žiak vymenoval zaujímavosti a rekordy Afriky
- žiak vypracoval vlastný projekt o vybranej oblasti Afriky
- žiak určil polohu Ázie na mape a glóbuse
- žiak vymenoval a ukázal na mape jednotlivé ostrovy, polostrovy, zálivy, prielivy patriace do Ázie
- žiak opísal povrch, podnebie Ázie
- žiak vymenoval rastlinné a živočíšne druhy v Ázie
- žiak opísal obyvateľstvo Ázie, jeho kultúrnu rôznorodosť, spoločenské zvyky
- žiak vymenoval oblasti a štáty Ázie
- žiak vymenoval a opísal mestá Ázie
- žiak vymenoval zaujímavosti a rekordy Ázie
- žiak vypracoval vlastný projekt o vybranej oblasti Ázie
- žiak vymenoval a opísal každú z jednotlivých oblasti Ázie
- žiak vymenoval a opísal jednotlivé štáty v Ázii
- žiak opísal najdôležitejšie hospodárske odvetvia Ázie
- žiak vymenoval a opísal národné parky Ázie
- žiak vypracoval vlastný projekt o vybranej oblasti a vybranom štáte Ázie
6. Pedagogické stratégie vyučovania
Z didaktických metód vyučovania sa v geografii využije niekoľko variant metód. Ich použitie bude
závisieť od témy, obsahu učiva, cieľov a štruktúry vyučovacej hodiny, materiálneho vybavenia.
Na vyučovacích hodinách budeme využívať rôzne vyučovacie metódy:
- práca s mapou a školským atlasom
- prezentácia projektov
- práca s informáciami
- orientácia na mape, riešenie geografických problémov
1. Motivačné metódy:
- motivačné rozprávanie (citové približovanie obsahu učiva)
- motivačný rozhovor (aktivizovanie poznatkov a skúsenosti žiakov)
- motivačná demonštrácia (vzbudenie záujmu pomocou ukážky).
2. Expozičné metódy:
- rozprávanie (vyjadrovanie skúseností a aktívne počúvanie)
- vysvetľovanie (logické systematické sprostredkovanie učiva)
- rozhovor (verbálna komunikácia pomocou otázok a odpovedí na vyjadrenie faktov, otázok na
pozorovanie, posúdenie situácie, hodnotenie javov, rozhodovanie)
- beseda (riešenie aktuálnych otázok celým kolektívom)
- demonštračná metóda (demonštrácia obrazov, modelov).
3. Problémové metódy:
- heuristická metóda (učenie sa riešením problémov založenom na vymedzení a rozbore problému,
tvorbe a výberu možných riešení a vlastnom riešení)
- projektová metóda (riešenie projektu, komplexná praktická úloha, problém, téma, ktorej riešenie
teoretickou aj praktickou činnosťou vedie k vytvoreniu určitého produktu).
4. Práca s knihou a textom (čítanie s porozumením, spracovanie textových informácií, učenie sa
z textu, orientácia v štruktúre textu, vyhľadávanie, triedenie, využívanie podstatných informácií).
5. Aktivizujúce metódy:
- diskusia (vzájomná výmena názorov, uvádzanie argumentov, zdôvodňovaní za účelom riešenia
daného problému)
- didaktické hry (sebarealizačné aktivity na uplatnenie záujmov a spontánnosti)
- kooperatívne vyučovanie (forma skupinového vyučovania založená na vzájomnej závislosti členov
heterogénnej skupiny).
6. Fixačné metódy:
- metódy opakovania a precvičovania (ústne a písomné opakovanie, opakovanie s využitím učebnice
a inej literatúry, domáce úlohy).
Organizačné formy:
- vyučovacia hodina (základného, motivačného, expozičného, fixačného,
aplikačného, diagnostického typu)
- terénne pozorovanie a exkurzie
7. Učebné zdroje
Pri vyučovaní geografie sa využívajú rôzne druhy učebných zdrojov: učebnica, internet, tlač -
časopisy, odborná literatúra, atlas, obrázky, encyklopédia, zemepisné pomôcky, multimediálna
tabuľa, mapy.
8. Hodnotenie predmetu
Žiaci sú hodnotení podľa metodických pokynov č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov
základnej školy.
Použité budú adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia.
1. Verbálna forma - zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov
stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu.
2. Písomná forma – test na konci tematického celku alebo skupiny podobných učebných
tém, zostavených podľa výkonovej časti vzdelávacieho štandardu.
3. Samostatná práca žiakov a schopností práce s textom – správa zo samostatných
pozorovaní.
4. Prezentácia projektov.
Hodnotiť sa budú aj domáce úlohy. Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami
a spôsobilosťami. Hodnotiť sa bude známkou.
Hodnotenie: odpoveď - 1 bod, percentuálne hodnotenie testu: 100 % - 90 % 1
89 % - 75 % 2
74 % - 50 % 3
49 % - 25 % 4
29 % - 0 % 5
9. Prierezové témy
Osobnostný a sociálny rozvoj, mediálna výchova, environmentálna výchova, multikultúrna
výchova, prezentačné zručnosti pri tvorbe projektov.
Škola (názov, adresa) Základná škola, Komenského ul. 6, 064 01 Stará
Ľubovňa
Názov predmetu a skratka Geografia – Geo
Časový rozsah výučby
ŠVP – 1 hodina týždenne, 33 hodín ročne
ŠkVP –1 hodina týždenne, 33 hodín ročne
Spolu –2 hodiny týždenne, 66 hodín ročne
Ročník ôsmy
Názov ŠVP
Štátny vzdelávací program pre 2. stupeň základnej školy
v Slovenskej republike – ISCED 2 – nižšie sekundárne
vzdelávanie
Názov ŠkVP Ak sa má stáť človek človekom, musí sa vzdelávať.
Ján Amos Komenský
Stupeň vzdelania ISCED 2
Dĺžka štúdia 5-ročná
Forma štúdia denná
Vyučovací jazyk slovenský
1. Charakteristika predmetu
Regionálna geografia v základnej škole tvorí základ vyučovania geografie, je to pre žiakov
prijateľný spôsob ako získať veľa zaujímavých informácii o prostredí, ktoré ich zaujíma a pri tom
sa naučiť potrebné informácie. Regionálna geografia nie je len opis javov v jednotlivých regiónoch,
ale prostredníctvom konkrétnych javov žiaci získajú informácie, naučia porovnávať, triediť,
vyhľadávať vzťahy a vysvetľovať ich. Žiaci pri vyučovaní sa oboznámia nielen s geografickou
polohou svetadielov, ale spoznajú tiež spoločenské zvyky, zaujímavosti a rekordy v jednotlivých
svetadieloch.
2. Ciele vyučovacieho predmetu
♦ Získať základné vedomosti o Európe a geografickej charakteristike svetadiela.
♦ Rozvíjať si chuť učiť sa.
♦ Rozvíjať schopnosť objavovať a snahu vysvetľovať, hľadať vzájomné vzťahy a vysvetľovať ich.
♦ Prejavovať záujem o spôsob života ľudí v rôznych častiach sveta.
♦ Vedieť čítať mapu, orientovať sa na nej v praxi, plány miest, mapy na internete atď.
♦ Riešiť modelové situácie.
♦ Vnímať jedinečnosť prírodných javov a výtvorov na Zemi a vysvetliť prírodné javy na základe
vedomosti.
♦ Rozumieť grafom, diagramom.
♦ Hľadať riešenia na otázky, hľadať informácie, svoje riešenia problémov interpretovať /riešiť
projekt, prezentovať ho/.
♦ Oceniť krásu kultúrnych pamiatok, naučiť sa ich vážiť si a chrániť.
♦ Orientovať sa na mape podľa súradníc. Podľa príkladov vysvetliť ako vzniká pohorie, kaňon,
rieka, ľadovec, púšť, dažďový prales.
♦ Uviesť príklady v jednotlivých regiónoch sveta so zameraním na Afriku a Áziu.
♦ Pripraviť projekt, získavať informácie, hľadať odpovede na otázky, porovnávať, triediť,
vyhodnocovať, vypracovávať a odprezentovať ho.
♦ Diskutovať o geografických zaujímavostiach prírodných a kultúrnych.
♦ Získavať údaje zo zdrojov, využiť internet, odbornú literatúru.
♦ Tvoriť mentálne mapy so symbolmi. Rozvíjať jednotlivé druhy funkčnej gramotnosti.
♦ Žiak nadobúdaním geografických poznatkov má chuť vzdelávať sa a získavať všeobecný
prehľad.
3. Kľúčové kompetencie
- práca s mapou
- komunikácia, argumentácia
- práca s informáciami, používanie informácii, riešenie problémov, práca v skupine, prezentácia
svojej práce
- rozvíjať u žiakov sebareflexiu, sebaúctu, sebadôveru, a s tým spojené prevzatie zodpovednosti,
naučiť žiakov uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných,
pomáhať žiakom získavať a udržať si osobnostnú integritu, pestovať kvalitné medziľudské
vzťahy
- prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručnosti a schopností nadobudne
schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím
na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi
- poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych
oblastiach sveta
- pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo
vzťahu k prostrediu
- žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov,
rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné
- schopnosti a zručnosti získané štúdiom geografie môžu žiaci využiť pri oddychových aktivitách
(cestovanie, rekreácia).
4. Obsahový štandard
2 hodiny týždenne, spolu 66 hodín ročne
Tematické celky a časová dotácia:
Opakovanie (Afrika, Ázia)
Európa
Poloha, rozloha, ohraničenie, členitosť
Povrch
Podnebie a počasie
Vodstvo
Šírkové pásma a výškové stupne
Obyvateľstvo
Hospodárstvo
Opakovanie
Oblasti a štáty
Európska únia
Zaujímavosti a rekordy
Stredná Európa
Slovensko
Česko
Poľsko
Maďarsko
Rakúsko
Švajčiarsko
Nemecko
Zaujímavosti a rekordy
Opakovanie
Západná Európa
Veľká Británia a Írsko
Francúzsko
Belgicko, Holandsko, Luxembursko
Zaujímavosti a rekordy
Severná Európa
Dánsko, Nórsko, Island
Švédsko a Fínsko
Zaujímavosti a rekordy
Opakovanie
Južná Európa
Španielsko
Portugalsko
Taliansko
Zaujímavosti a rekordy
Juhovýchodná Európa
Grécko a Albánsko
Srbsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Macedónsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina
Bulharsko a Rumunsko
Zaujímavosti a rekordy
Opakovanie
Východná Európa
Ukrajina a Moldavsko
Bielorusko a pobaltské štáty
Rusko
Zaujímavosti a rekordy
Opakovanie
Environmentálne problémy Európy
Projekty
5. Výkonový štandard
- žiak určil polohu Európy na mape a glóbuse
- žiak vymenoval a ukázal na mape jednotlivé ostrovy, polostrovy, zálivy, prielivy patriace do
Európy
- žiak opísal povrch, podnebie Európy
- žiak vymenoval rastlinné a živočíšne druhy v Európe
- žiak opísal obyvateľstvo Európy, jeho kultúrnu rôznorodosť, spoločenské zvyky
- žiak vymenoval oblasti a štáty Európy
- žiak vymenoval a opísal mestá Európy
- žiak vymenoval zaujímavosti a rekordy Európy
- žiak vymenoval a opísal každú z jednotlivých oblasti Európy
- žiak vymenoval a opísal jednotlivé štáty v Európe
- žiak opísal najdôležitejšie hospodárske odvetvia Európy
- žiak vymenoval a opísal národné parky Európy
- žiak vypracoval vlastný projekt o vybranej oblasti a vybranom štáte Európy
Z dôvodu navŕšenia dotácie hodín rozširujeme predmet o obsah učiva Európy a projektové práce.
6. Pedagogické stratégie vyučovania
Z didaktických metód vyučovania sa v geografii využije niekoľko variant metód. Ich použitie bude
závisieť od témy, obsahu učiva, cieľov a štruktúry vyučovacej hodiny, materiálneho vybavenia.
Na vyučovacích hodinách budeme využívať rôzne vyučovacie metódy:
- práca s mapou a školským atlasom
- prezentácia projektov
- práca s informáciami
- orientácia na mape, riešenie geografických problémov
1. Motivačné metódy:
- motivačné rozprávanie (citové približovanie obsahu učiva)
- motivačný rozhovor (aktivizovanie poznatkov a skúsenosti žiakov)
- motivačná demonštrácia (vzbudenie záujmu pomocou ukážky).
2. Expozičné metódy:
- rozprávanie (vyjadrovanie skúseností a aktívne počúvanie)
- vysvetľovanie (logické systematické sprostredkovanie učiva)
- rozhovor (verbálna komunikácia pomocou otázok a odpovedí na vyjadrenie faktov, otázok na
pozorovanie, posúdenie situácie, hodnotenie javov, rozhodovanie)
- beseda (riešenie aktuálnych otázok celým kolektívom)
- demonštračná metóda (demonštrácia obrazov, modelov).
3. Problémové metódy:
- heuristická metóda (učenie sa riešením problémov založenom na vymedzení a rozbore problému,
tvorbe a výberu možných riešení a vlastnom riešení)
- projektová metóda (riešenie projektu, komplexná praktická úloha, problém, téma, ktorej riešenie
teoretickou aj praktickou činnosťou vedie k vytvoreniu určitého produktu).
4. Práca s knihou a textom (čítanie s porozumením, spracovanie textových informácií, učenie sa
z textu, orientácia v štruktúre textu, vyhľadávanie, triedenie, využívanie podstatných informácií).
5. Aktivizujúce metódy:
- diskusia (vzájomná výmena názorov, uvádzanie argumentov, zdôvodňovaní za účelom riešenia
daného problému)
- didaktické hry (sebarealizačné aktivity na uplatnenie záujmov a spontánnosti)
- kooperatívne vyučovanie (forma skupinového vyučovania založená na vzájomnej závislosti členov
heterogénnej skupiny).
6. Fixačné metódy:
- metódy opakovania a precvičovania (ústne a písomné opakovanie, opakovanie s využitím učebnice
a inej literatúry, domáce úlohy).
Organizačné formy:
- vyučovacia hodina (základného, motivačného, expozičného, fixačného,
aplikačného, diagnostického typu)
- terénne pozorovanie a exkurzie
7. Učebné zdroje
Pri vyučovaní geografie sa využívajú rôzne druhy učebných zdrojov: učebnica, internet, tlač -
časopisy, odborná literatúra, atlas, obrázky, encyklopédia, zemepisné pomôcky, multimediálna
tabuľa, mapy.
8. Hodnotenie predmetu
Žiaci sú hodnotení podľa metodických pokynov č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov
základnej školy.
Použité budú adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia.
1. Verbálna forma - zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov
stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu.
2. Písomná forma – test na konci tematického celku alebo skupiny podobných učebných
tém, zostavených podľa výkonovej časti vzdelávacieho štandardu.
3. Samostatná práca žiakov a schopností práce s textom – správa zo samostatných
pozorovaní.
4. Prezentácia projektov.
Hodnotiť sa budú aj domáce úlohy. Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami
a spôsobilosťami. Hodnotiť sa bude známkou.
Hodnotenie: odpoveď - 1 bod, percentuálne hodnotenie testu: 100 % - 90 % 1
89 % - 75 % 2
74 % - 50 % 3
49 % - 25 % 4
29 % - 0 % 5
9. Prierezové témy
Osobnostný a sociálny rozvoj, mediálna výchova, environmentálna výchova, multikultúrna
výchova, prezentačné zručnosti pri tvorbe projektov.
Škola (názov, adresa) Základná škola, Komenského ul. 6, 064 01 Stará Ľubovňa
Názov predmetu a skratka Geografia – Geo
Časový rozsah výučby
ŠVP –1 hodina týždenne, 33 hodín ročne
ŠkVP – 1 hodina týždenne, 33 hodín ročne
Spolu – 2 hodiny týždenne, 66 hodín ročne
Ročník deviaty
Názov ŠVP
Štátny vzdelávací program pre 2. stupeň základnej školy
v Slovenskej republike – ISCED 2 – nižšie sekundárne
vzdelávanie
Názov ŠkVP Ak sa má stať človek človekom, musí sa vzdelávať.
Ján Amos Komenský
Stupeň vzdelania ISCED 2
Dĺžka štúdia 5-ročná
Forma štúdia denná
Vyučovací jazyk slovenský
1. Charakteristika predmetu
Geografia je predmet zaradený do okruhu Človek a príroda. Vyučuje sa 2 hodiny týždenne.
Všeobecným cieľom vyučovania geografie je postupne žiakom sprostredkovať poznatky
o základných zákonitostiach stavu a vývoja krajiny. V úvode sú zaradené pojmy z planetárnej
geografie a stručné vysvetlenie pojmov fyzickej a humánnej geografie. V ďalšej časti vyučovania sa
skúma krajina, vzťah človeka a krajiny. Vzhľadom na narastanie problémov vyplývajúcich z aktivít
človeka a ich vplyvu na prírodu, pomáha ich riešiť v rámci ekologickej výchovy, ktorá vedie
k ochrane životného prostredia. Zastúpená vo vyučovaní je tiež environmentálna výchova, ktorá sa
snaží žiaka viesť k vytvoreniu hodnotového systému, ktorý by konal v prospech ochrany krajiny.
V rámci vyučovania sa značný priestor venuje práci s mapami a ďalšími doplňujúcimi
informáciami. Vyučovanie sa realizuje nielen v učebni, ale aj v teréne a to formou vychádzok do
okolia a exkurzie, ktorá má za cieľ spoznať chránené územie v okolitom kraji.
Do predmetu sú zaradené prierezové témy: osobnostný a sociálny rozvoj, environmentálna
výchova, ekologická výchova, ochrana života a zdravia, tvorba projektu a jeho prezentácia.
2. Ciele vyučovacieho predmetu
♦ Získať základné vedomosti o Slovensku a geografickej charakteristike štátu.
♦ Rozvíjať si chuť učiť sa.
♦ Rozvíjať schopnosť objavovať a snahu vysvetľovať, hľadať vzájomné vzťahy a vysvetľovať ich.
♦ Prejavovať záujem o spôsob života ľudí na Slovensku.
♦ Vedieť čítať mapu, orientovať sa na nej v praxi, plány miest, mapy na internete atď.
♦ Riešiť modelové situácie.
♦ Vnímať jedinečnosť prírodných javov a výtvorov na Zemi a vysvetliť prírodné javy na základe
vedomosti.
♦ Rozumieť grafom, diagramom.
♦ Hľadať riešenia na otázky, hľadať informácie, svoje riešenia problémov interpretovať /riešiť
projekt, prezentovať ho/.
♦ Oceniť krásu kultúrnych pamiatok, naučiť sa ich vážiť si a chrániť.
♦ Orientovať sa na mape podľa súradníc. Podľa príkladov vysvetliť ako vzniká pohorie, kaňon,
rieka, ľadovec, púšť, dažďový prales.
♦ Pripraviť projekt, získavať informácie, hľadať odpovede na otázky, porovnávať, triediť,
vyhodnocovať, vypracovávať a odprezentovať ho.
♦ Diskutovať o geografických zaujímavostiach prírodných a kultúrnych.
♦ Získavať údaje zo zdrojov, využiť internet, odbornú literatúru.
♦ Tvoriť mentálne mapy so symbolmi. Rozvíjať jednotlivé druhy funkčnej gramotnosti.
♦ Žiak nadobúdaním geografických poznatkov má chuť vzdelávať sa a získavať všeobecný
prehľad.
♦ Schopnosti a zručnosti získané štúdiom geografie využiť pri oddychových aktivitách
(cestovaní, rekreácii a i.).
3. Kľúčové kompetencie
- práca s mapou
- komunikácia, argumentácia
- práca s informáciami, používanie informácii, riešenie problémov, práca v skupine, prezentácia
svojej práce
- rozvíjať u žiakov sebareflexiu, sebaúctu, sebadôveru, a s tým spojené prevzatie zodpovednosti,
naučiť žiakov uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných,
pomáhať žiakom získavať a udržať si osobnostnú integritu, pestovať kvalitné medziľudské
vzťahy
- prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručnosti a schopností nadobudne
schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím
na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi
- poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych
oblastiach sveta
- pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo
vzťahu k prostrediu
- žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov,
rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné
- schopnosti a zručnosti získané štúdiom geografie môžu žiaci využiť pri oddychových aktivitách
(cestovanie, rekreácia).
4. Obsahový štandard
2 hodiny týždenne, spolu 66 hodín ročne
Tematické celky a časová dotácia:
Opakovanie (Európa)
Orientácia na mape
Slovenská republika
Poloha Slovenska a zobrazenie Slovenska na mapách
Práca s mapou – zemepisné súradnice, rovnobežky, poludníky
Príroda
Povrch – nížiny, kotliny a pohoria
Karpaty – členenie Karpát na Slovensku
Podnebie a počasie Slovenska
Podnebné oblasti Slovenska
Vodstvo, rieky, jazerá a umelé vodné nádrže
Podzemná voda
Rastlinstvo a živočíšstvo
Pôdy Slovenska
Ochrana prírody, kalamity a prírodné hrozby
Zaujímavosti
Opakovanie
História, obyvateľstvo, sídla a hospodárstvo
Historické udalosti na Slovensku
Vznik Slovenska
Historické územia a tradície
Obyvateľstvo
Sídla
Hospodárstvo a znečistenie prírody
Cestovný ruch a krásy Slovenska
Zaujímavosti
Opakovanie
Regióny Slovenska a možnosti ich rozvoja
Bratislavský kraj
Trnavský kraj
Nitriansky kraj
Trenčiansky kraj
Žilinský kraj
Opakovanie
Banskobystrický kraj
Košický kraj
Prešovský kraj
Zaujímavosti
Opakovanie
Rozdiely medzi regiónmi Slovenska
Geografia miestnej krajiny
Mapa miestnej krajiny
Povrchové tvary, podnebie, počasie miestnej krajiny
Vodstvo
Pôdy, rastlinstvo a živočíšstvo
Obyvateľstvo dnes a v minulosti miestnej krajiny
Hospodárstvo
Opakovanie
Environmentálne problémy Slovenska
Projekty
5. Výkonový štandard
- žiak určil a lokalizoval jednotlivé svetadiely na mape
- žiak charakterizoval význam polohy štátu v strede Európy pre spoluprácu s inými štátmi
- žiak určil polohu Slovenskej republiky na mape a glóbuse
- žiak vymenoval a ukázal na mape jednotlivé pohoria, nížiny, kotliny patriace Slovensku
- žiak pomenoval susedné štáty Slovenska
- žiak opísal povrch, podnebie Slovenska
- žiak vymenoval rastlinné a živočíšne druhy na Slovensku
- žiak opísal obyvateľstvo Slovenska, jeho kultúrnu rôznorodosť, spoločenské zvyky
- žiak charakterizoval základné poznatky o hospodárskych odvetviach
- žiak charakterizoval cestovný ruch na Slovensku
- žiak vymenoval jednotlivé oblasti Slovenska
- žiak porovnal predpoklady jednotlivých oblastí Slovenska pre cestovný ruch, turistiku a možnosti
exkurzií
- žiak vymenoval a opísal národné parky Slovenska
- žiak vymenoval a opísal mestá Slovenska
- žiak vymenoval zaujímavosti a rekordy Slovenska
- žiak vypracoval vlastný projekt o vybranej lokalite Slovenska
Z dôvodu navŕšenia dotácie hodín rozširujeme predmet o obsah učiva Slovenskej republiky
a projektové práce.
6. Pedagogické stratégie vyučovania
Z didaktických metód vyučovania sa v geografii využije niekoľko variant metód. Ich použitie bude
závisieť od témy, obsahu učiva, cieľov a štruktúry vyučovacej hodiny, materiálneho vybavenia.
Na vyučovacích hodinách budeme využívať rôzne vyučovacie metódy:
- práca s mapou a školským atlasom
- prezentácia projektov
- práca s informáciami
- orientácia na mape, riešenie geografických problémov
1. Motivačné metódy:
- motivačné rozprávanie (citové približovanie obsahu učiva)
- motivačný rozhovor (aktivizovanie poznatkov a skúsenosti žiakov)
- motivačná demonštrácia (vzbudenie záujmu pomocou ukážky).
2. Expozičné metódy:
- rozprávanie (vyjadrovanie skúseností a aktívne počúvanie)
- vysvetľovanie (logické systematické sprostredkovanie učiva)
- rozhovor (verbálna komunikácia pomocou otázok a odpovedí na vyjadrenie faktov, otázok na
pozorovanie, posúdenie situácie, hodnotenie javov, rozhodovanie)
- beseda (riešenie aktuálnych otázok celým kolektívom)
- demonštračná metóda (demonštrácia obrazov, modelov).
3. Problémové metódy:
- heuristická metóda (učenie sa riešením problémov založenom na vymedzení a rozbore problému,
tvorbe a výberu možných riešení a vlastnom riešení)
- projektová metóda (riešenie projektu, komplexná praktická úloha, problém, téma, ktorej riešenie
teoretickou aj praktickou činnosťou vedie k vytvoreniu určitého produktu).
4. Práca s knihou a textom (čítanie s porozumením, spracovanie textových informácií, učenie sa
z textu, orientácia v štruktúre textu, vyhľadávanie, triedenie, využívanie podstatných informácií).
5. Aktivizujúce metódy:
- diskusia (vzájomná výmena názorov, uvádzanie argumentov, zdôvodňovaní za účelom riešenia
daného problému)
- didaktické hry (sebarealizačné aktivity na uplatnenie záujmov a spontánnosti)
- kooperatívne vyučovanie (forma skupinového vyučovania založená na vzájomnej závislosti členov
heterogénnej skupiny).
6. Fixačné metódy:
- metódy opakovania a precvičovania (ústne a písomné opakovanie, opakovanie s využitím učebnice
a inej literatúry, domáce úlohy).
Organizačné formy:
- vyučovacia hodina (základného, motivačného, expozičného, fixačného,
aplikačného, diagnostického typu)
- terénne pozorovanie a exkurzie
7. Učebné zdroje
Učebnica, internet, tlač - časopisy, odborná literatúra, atlas, encyklopédia, zemepisné pomôcky,
multimediálna tabuľa, mapy.
8. Hodnotenie predmetu
Žiaci sú hodnotení podľa metodických pokynov č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov
základnej školy.
Použité budú adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia.
1. Verbálna forma - zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov
stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu.
2. Písomná forma – test na konci tematického celku alebo skupiny podobných učebných
tém, zostavených podľa výkonovej časti vzdelávacieho štandardu.
3. Samostatná práca žiakov a schopností práce s textom – správa zo samostatných
pozorovaní.
4. Prezentácia projektov.
Hodnotiť sa budú aj domáce úlohy. Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami
a spôsobilosťami. Hodnotiť sa bude známkou.
Hodnotenie: odpoveď - 1 bod, percentuálne hodnotenie testu: 100 % - 90 % 1
89 % - 75 % 2
74 % - 50 % 3
49 % - 25 % 4
29 % - 0 % 5
9. Prierezové témy
Osobnostný a sociálny rozvoj, mediálna výchova, environmentálna výchova, multikultúrna
výchova, prezentačné zručnosti pri tvorbe projektov.