8
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DATA : 17.12.2013 EDUCATOARE : Sirghi Gabriela Raluca NIVELUL I TEMA : Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim SUBTEMA : “Vine, vine Mos Craciun!” TEMA ZILEI : Daruri pentru Moş Crăciun TIPUL ACTIVITĂŢII : Activitate integrată( DLC şi DEC ) FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal şi individual. LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă CENTRE DE INTERES: 1. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA) BIBLIOTECĂ: citim imagini cu Moş Crăciun din diverse cărţi şi reviste Sarcini de lucru: - să recunoască imaginile şi să le descrie; - să se exprime corect din punct de vedere gramatical. ARTĂ : Globuri pentru bradul de Craciun Sarcini de lucru: - să realizeze corect exerciţiile de încălzire a muşhilor mici ai mâinii ; - să mototolească o hârtie în funcţie de indicaţiile date 2. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE( ADE) DLC : -Educarea limbajului : ,,Brăduţul “memorizare

Vine Mos Craciun PROIECT

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Vine Mos Craciun PROIECT

Citation preview

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA: 17.12.2013EDUCATOARE: Sirghi Gabriela RalucaNIVELUL I

TEMA : Cu ce si cum exprimam ceea ce simtimSUBTEMA : Vine, vine Mos Craciun!

TEMA ZILEI : Daruri pentru Mo Crciun

TIPUL ACTIVITII : Activitate integrat( DLC i DEC )

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal i individual.

LOC DE DESFURARE: sala de grup

CENTRE DE INTERES:

1. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA)

BIBLIOTEC: citim imagini cu Mo Crciun din diverse cri i revisteSarcini de lucru:

s recunoasc imaginile i s le descrie;

s se exprime corect din punct de vedere gramatical.

ART: Globuri pentru bradul de CraciunSarcini de lucru:

- s realizeze corect exerciiile de nclzire a muhilor mici ai minii;

- s mototoleasc o hrtie n funcie de indicaiile date2. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE( ADE)

DLC : -Educarea limbajului : ,,Brduul memorizare

DOS : - Activitate plastic : ,,Bradul mpodobit - colorare

Obiective operationale:

DLC : -Educarea limbajului

- s audieze cu atenie un text,

-s rein i s reproduc versurile acestuia ;

-s-i mbogeasc vocabularul cu anumite cuvinte : pom de Anul Nou, beteal, stelue ;

-s recepteze n mod intuitiv caracteristicile expresive i estetice ale textului;DEC : -Activitate plastic s cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti plastice;

s fie capabil s realizeze lucrri plastice inspirate din natur i din viaa cotidian;

s participe cu interes i plcere la activitatea de colorare mpodobire a brduului;

STRATEGII DIDACTICEa. Metode si procedee: conversaia, explicaia, expunerea, exerciiul, turul galeriei.

b. Resurse materiale: imagini cu brdu ;Foi A4, carioci, creioane colorate, lipici, globuri colorate,

hrtie pentru mototolit colorat, crengue de brad

c. Durata :o zi SCENARIUL DIDACTIC

ntlnirea de diminea se realizeaz printr-o surpriz. Vom descoperi la fereastr un plic, care trebuie s ajung la Mo Crciun. n plic se afl o scrisoare prin care i transmitem Moului c noi suntem cumini i l ateptm s vin la serbare cu multe jucrii i daruri.

Copiii se vor aeza n semicerc pentru a se vedea unii cu alii, se va realiza calendarul naturii i se va purta o discuie despre tema sptmnii, despre anotimpul n care ne aflm, vom face aprecieri asupra zilei sptmnii, motivnd de ce am aezat imaginile respective n calendar.

Voi anuna jocurile i activitile ce urmeaz a fi desfurate n cele dou centre de interes , invitnd grupa de copii s la viziteze pentru ca apoi s aleag tema dorit.

Pentru fiecare centru de interes voi purta discuii referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziie, modul de utilizare anunnd totodat i obiectivele.

La centrul de interes Bibliotec , copiii sunt ndemnai s rsfoiasc crile i revistele din faa lor i s povesteasc ce vd n fiecare imagine.

La centrul ART, copiii vor avea pe msue crengue de brad hrtie de diferite culori. Voi explica copiilor c pentru a putea mpodobi frumos un brad de crciun avem nevoie de globuri care s fe ct mai colorate i pentru aceasta m-am gandit ca astzi s realizm cteva pentru a-l ajuta pe Mos Crciun.

Pe tot parcursul activitii voi trece pe la fiecare centru, prezint sarcinile de lucru, asigur condiiile optime, urmresc modul cum relaioneaz , cum comunic i interacioneaz cu partenerii de grup.

n continuare le voi propune copiilor c trebuie s nvm o poezie foarte frumoas care se numete ,, Brduul.

Rnd pe rnd voi descopiri imaginile ce reflect coninutul poeziei, voi explica cuvintele i expresiile i le voi spune c Mo Crciun s-ar bucura tare mult dac ei nva poezia, ar recita corect, cu voce tare deoarece o vor spune la serbare cnd va veni Mo Crciun cu daruri multe.

Dac tot am nvat o poezie despre brdu , atunci eu zic c este bine s realizm i cteva desene frumoase care cu siguran o sa fie pe placul lui Mo Crciun.

Dup terminare , fiecare copil va aeza lucrarea cu ajutorul educatoarei pe panoul expus n clas.

Se vor analiza lucrrile, cele mai reuite lucrri vor primi cte o stelu drept recompens. Copiii vor fi aplaudai pentru atenia i efortul lor n desfurarea activitii.

DESFASURAREA ACTIVITII

Nr. Crt.Evenimentul didactic Continutul

Strategii didacticeEvaluare

1.Moment organizatoric- aerisirea slii de grup; - - amenajarea spaiului educaional;

- pregtirea materialului didactic necesar rezolvrii temelor propuse pe centre de activitate i domenii experieniale.

-explicaia- observarea comportamentului copiilor

2.Reactualizarea cunotinelor Coiii sunt rugai s i aminteasc poezia ,,Iarna i s spun cteva idei care la vin n minte despre iarn.

,,Iarn alb cu ninsoare

Las ne un pic de soare

i cldur c acu

Vom porni la sniu

-ntlnirea de grup

-conversaia

-ciorchineleCopiii vor recita poezia iarna i vor meniona elemente specifice anotimpului iarna

( este ger, sufl crivul, ninge, nghea apa, ne mbrcm gros,mergem cu colindul, vine Mo Nicolae, vine Mo Crciun )

3.Captarea

ateniei La fereastr vom descoperi un plic, n care se afl o scrisoare. Citesc copiilor scrisoarea:

Dragi copii, eu tiu c n fiecare an m ateptai la serbarea voastr. Am aflat c i anul acesta ai nvat multe poezii i cntece i voi face tot posibilul s ajung la voi. Vreau s vd ct de frumos o s m primii!

Cu drag,

Mo Crciun.-expunerea

-conversaia

-explicaia-interesul pentru coninutul activiti

4.Anunarea temei i a obiectivelor Copii,o s-l asteptm cu bucurie pe Mo Crciun la serbarea noastr. Eu v propun s nvm o poezie care se numeste:

Brduul i vom realiza i un mic desen pentru Mo Crciun.-expunerea

-conversaia

-exerciiul

5.Prezentarea coninutului i dirijarea nvriiDLC

Se va prezenta rnd pe rnd imaginile ce reflect coninutul poeziei , un brdu acoperit de zpad i un brdu impobobit cu beteal, stelue , globulee.Voi recita coerent, expresiv i corect poezia.

Voi , trebuie s fii ateni ,s nvai bine versurile.

Voi explica cuvintele i expresiile noi: ,,stelue , ,,beteal, ,,a mpodobi , ,,este cald i bine.

Poezia va fi memorat pe uniti logice.

Se va nva prima strof,apoi se va recita cu 2-3 copii . Educatoarea va trece la cealalt strof , apoi ali 2-3 copii vor recita strofa a doua. Se va repeta pn cnd poezia va fi memorat n ntregime pentru fixarea n memorie a unitilor logice n succesiunea lor fireasc. Le voi spune c Mo Crciun s-ar bucura tare mult dac ei nva, poezii ar recita corect, cu voce tare deoarece le vor spune la serbare cnd va veni Mo Crciun cu daruri multe.

Dac tot am nvat o poezie despre Brdu , atunci eu zic c este bine s realizm i cteva Desene decu Bradutul Crciun , pentru a-l primi frumos pe Mo Crciun la serbarea noastr.

DEC

Copiii vor fi mprii n dou grupe, i anume:grupa brduilor cu zpad i grupa brduilor mpodobii

-copiii vor alege culori vii pentru realizarea unor desene ct mai frumoase;

-vor folosi metode si tehnici de lucru tiute;

-copiii din ambele grupe vor impodobi panoul din grupa cu lucrrile lor

- Ce s-ar ntmpla dac n-ar exista Mo Crciun?

-explicaia

-demonstraia

-exerciiul

-conversaia

-explicaia

-demonstraia

-exerciiul

individual i pe grupuri mici

-conversaia

-relaionare prin aciune i comunicare

-rspunsuri

-comportamente

-atitudini

-evaluare oral

6.Obtinerea performanei

i asigurarea conexiunii inverse Voi provoca copiii la o discuie despre mpodobi-rea braduului

Vom recita versurile nvate azi.-conversaia

-exerciiul

-turul galeriei

-lucrrile obinute

7.Evaluarea activitii Lucrrile copiilor vor fi expuse la panou.vom analiza lucrrile i le vom

desemna pe cele mai

reuite.- turul galeriei

8.ncheierea activitii In ncheierea activitii se vor face aprecieri asupra modului cum cum s-a desfasurat activitatea de azi.Toti copiii vor primi n piept stelue drept recompense pentru munca depus azi i o mic surpriz dulce.

-conversatia-copiii i vor spune prerea despre munca lor

-i vor exprima prerea despre venirea lui Mo Crciun la serbarea lor.