Gradinita nr.41 “CODRUTA” Galati
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Grupa mijlocie
EDUCATOARE : Gabriela Raluca Sirghi
ARGUMENT
Într-o zi un părinte mi-a propus să mai animăm clasa şi să
ne aducă un acvariu cu peşti.Am fost de acord cu această
propunere şi în clasă a fost adus un acvariu cu peşti. Ideea a
fost una genială deoarece copiii sunt foarte atraşi de tot ce este
nou şi mai ales de animaluţele şi vietăţile ce le putem creşte pe
lângă noi.
Cum curizitatea copiilor se manifestă în astfel de
împrejurări la fel de mult ca şi în alte situaţii, s-au adunat cu
toţii în jurul acvariului şi au dorit să îi atingă sau să se joace cu
peştii. Evident că nu ne putem juca cu astfel de vietăţi şi le-am
propus copiilor să vorbim în această şăptămână despre “Lumea
mărilor şi a oceanelor”, că să poată înţelege de ce nu ne putem
juca cu ei, despre mediul lor de viaţă, despre cum trebuie să îi
ocrotim şi multe alte curiozităţi.
TEMA ANUALĂ: „Când,cum şi de ce se întâmplă”
TEMA PROIECTULUI: „Vieţuitoarele Pământului”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Lumea mărilor şi a oceanelor”
SUBIECTUL ZILEI: „Petrecerea vieţuitoarelor marine”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor,
priceperilor şi deprinderilor
FORMĂ DE ORGANIZARE: mixtă
SCOPUL:
Imbogatirea vocabularului activ si pasiv pe baza experientei activitatilor personale si a relatiilor cu ceilalti;
Cultivarea calitatilor de vointa si caracter cum sunt initiativa, perseverenta, harnicia, spiritul de cooperare cu alti copii;
Participarea la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în calitate de auditor;Însuşirea şi folosirea elementelor de limbaj plastic.Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a simţului estetic.Dezvoltarea motricităţii manuale: a muşchilor mici ai mâinilor;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: observaţia,conversaţia, explicaţia, recitarea model, exercitiul, activitatea în grup, jocul.
Mijloace de realizare: scrisoare, puzzle-uri cu „Mica Sirena” si „Nemo”, tricouri, acuarele acrilice, pensule, bureti, fişe cu grafisme , plansa cu „pestisorul de aur”, carioci.
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe;
DURATA: o zi
LOCUL DESFĂŞURĂRII: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
„ M.E.C.T ,, Curriculum pentru invatamantul prescolar 3- 6/7 ani” , septembrie 2008, Bucuresti;
M.Lespezeanu- ,, Traditional si modern in invatamantul prescolar” – O metodica a activitatilor instructiv- educative, Ed. S. C. Omfal Esential S.R.L , Bucuresti , 2007;
V.Preda, M.Pletea, F.Grama, A.Cocos, D.Oprea, M.Calin, - ,,Ghid pentru proiectele tematice”, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2005;
M.Cristea, V.Nitescu, D.H.Panait, E.Surdu-Stanescu „Ghid metodic de educatie plastica” editura Petrion, Bucuresti, 1997.„Caietul profesional al educatoarei” editura Omfal Esential, Bucuresti, 2006
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
Activităţi liber alese (ALA)
Domeniul Limba si Comunicare (DLC)– Educarea limbajului-
„Pestisorul de aur” -memorizare
Domeniul Estetic şi Creativ (DEC) – „Tricouri personalizate” -
pictură
Activitaţi de dezvoltare personală – (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă:
“Scrisoare de la pestisorul de aur” – “Salutul”,
“Prezenta”, “Calendarul naturii”
Rutine:
Primirea copiilor, servitul mesei, mersul la toaleta,;”Mă
pregătesc pentru activităţi”;inviorarea.
Tranziţii:
Joc muzical: “Podul de piatră”
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):
Domeniul Limba si Comunicare (DLC)
SUBIECTUL: ,,”Pestisorul de aur”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: memorizare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să audieze cu atenţie textul poeziei;
O2: Să reţină, pe cât posibil, versurile poeziei;
O3: Să recite corect şi cât mai expresiv poezia, respectând intonaţia,
ritmul şi pauzele;
O4: Să reţină cuvinte şi expresii noi.
Domeniul Estetic şi Creativ (DEC)
SUBIECTUL: “Tricouri personalizate”
CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Activitate artistico - plastică
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de priceperi şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: pictură (pe tricouri)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să recunoască culorile calde şi pe cele reci;
O2: sa foloseasca elemente de limbaj plastic (linia, punctul, pata de
culoarea) în realizarea compoziţiei plastice
O3: să denumească vietăţile marine ce le au conturate pe tricouri;
O4: să picteze după contur siluete ale vietăţilor marine;
O5: să lucreze cu grija pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;
O6: să-şi dezvolte spiritul critic şi autocritic ,
Activităţi pe centre de interes
Bibliotecă: „Solzi de peşte” – grafisme
O1: Să traseze semne grafice relativ corect privind spaţierea de la
stanga spre dreapta;
O2: Să traseze linii curbe conform modelului- solzi de peşte;
O3: Să deseneze un peşte asemănător modelului.
Arta: „Tricouri personalizate”- pictura
O1: să recunoască culorile calde şi pe cele reci;
O2: sa foloseasca elemente de limbaj plastic (linia, punctul, pata de
culoarea) în realizarea compoziţiei plastice
O3: să denumească vietăţile marine ce le au conturate pe tricouri;
O4: să picteze după contur siluete ale vietăţilor marine;
O5:să lucreze cu grija pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;
O6: să-şi dezvolte spiritul critic şi autocritic ,
Joc de masă: Puzzle – „Mica Sirenă”,” Nemo”
O1: Să recunoască scene din desne precum Mica Sirena sau Nemo;
O2: Să realizeze puzzle după imagine model.
SCENARIUL ZILEIActivitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt
aşezaţi în cerc astfel încât fiecare să aibă contact vizual cu toţi membrii grupei.
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi membrii grupei. În această dimineaţă ne vom saluta de la stânga spre dreapta batând palmele cu colegul ce urmează, zicând „Bună dimineaţa” şi prezentându-ne cu un nume de animal marin care ne-ar plăcea. Ex: „Bună dimineaţa,eu sunt Raluca si azi sunt o stea de mare” voi bate palmele cu primul copil şi el va spune „Bună dimineaţa Raluca, eu sunt Deea si azi sunt o meduza” şi astfel continuam salutul.
Prezenţa. Voi striga catalogul iar cei prezenţi vor răspunde cu „prezent” şi îşi vor aşeza personajul pe fluturasul de prezenţă.
Calendarul naturii. După ce terminăm prezenţa vom purta o conversaţie în legătură cu schimbările care au loc în mediul înconjurător. Copiii îmi vor spune ziua săptămânii, starea vremii, aspecte ale anotimpului curent, îmbrăcămintea pe care trebuie să o purtam adecvată vremii de afară.
Noutatea zilei. După ce terminăm înviorarea le propun copiilor să ia loc pe scăunele , moment in care vom descoperi „Cutia cu surprize”. In interiorul ei vom gasi scrisoarea pe care ne-a lasat-o „Pestisorul de aur”, poezia „Pestisorul de aur” si recompense.
In scrisoare, „pestisorul” le va preciza celor mici ca trebuie sa invete poezia pe care el a lasat-o alaturi de scrisoare si sa fie cuminti, buni si drepti.
Tranziţie. După desfăşurarea activităţii de educare a limbajului, realizată frontal, copiii vor desfăşura jocul muzical „Podul de piatra” şi vor ieşi din clasa timp în care eu pregătesc centrele de interes. La întoarcerea în sala de grupă le voi prezenta copiilor centrele de interes , copiii işi aleg locul unde vor lucra pentru început, urmând să se roteasca pe la toate centrele.
Copiii isi continua ziua cu centrele de interes. Le voi prezenta copiilor materialele si sarcinile de lucru pentru fiecare. Dupa prezentarea centrelor, copiii isi vor alege locurile unde vor lucra pentru inceput, urmand sa se roteasca, pe rand, pe la fiecare.
Dupa finalizarea sarcinilor la centrul Arta, copiii se vor imbraca cu tricourile personalizate.
Se fac aprecieri individuale si colective despre modul in care acestia au participat la activitate.
Activitatea se incheie cu dans pe cantecelul „Vreau sa fiu Mica Sirena”.
ETAPELE ACTIVITĂŢII
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE MIJLOACE EVALUARE
1.Moment organizatoric
Se ceează conditiile necesare pentru desfăsurarea optimă a activitătii:-pregatirea materialului didactic necesar;-invitarea copiilor pe scăunele;-asigurarea disciplinei prin precizarea unor reguli de comportament;
explicaţia
Frontal
2.Captarea atenţiei
Primim un pachet de la postas, si anume „Cutia cu surprize”. In interiorul ei vom gasi o scrisoarea de la „Pestisorul de aur”, poezia „Pestisorul de aur” si recompense.
expunerea
Cutia cu surprizeScrisoarePoezieRecompense
Frontal
3. Anuntarea temei si a
obiectivelor
Voi anunta copiii ca astazi le voi spune poezia “Pestisorul de aur” si trebuie sa fie atenţi pentru a putea la sfarşitul activităţii, să o recite singuri.
ExplicaţiaImagine cu poezia
observarea comportamentului
4.Dirijarea învăţării
Se va face o recitare model a poeziei, respectându-se semnele de punctuaţie, intonaţia şi mimica.
RECITAREA MODEL :“ 1.Deseori eu imi dorescCa-ntr-o buna ziPestisorul sa-ntalnesc
Bine ar mai fi.
2.Eu la pescuit sa fiuSa ma relaxezPestisorul auriu Eu sa il salvez.
Demonstratia
Capacitatea de a asculta cu atenţie textul poeziei.
3.De-ar veni un pestisor
Si-o dorinta ar impliniNu i-as cere bogatiiFericire mi-as doriPentru voi copii.”
MEMORAREA POEZIEI DE CATRE COPII Poezia va fi memorată pe unităţi logice (strofe).
- Recitarea în cor a primei strofe: o dată copii voi recita stând în picioare, a doua oară vor recita stând la locurile lor, în scăunele.
- Recitarea în cor a strofei a doua: o data vor repeta tare, o data vor repeta în şoaptă.
- Recitarea in cor a strofei a treia : o data vor repeta stand la locurile lor, pe scaunele, o data vor repeta tare, in picioare.
Se vor repeta cele 3 strofe în cor.
ExercitiulCapacitatea de a recita expresiv, cu intonaţie şi pauze
5.Obţinerea performanţei şi
asigurarea feed-back-ului
Se face recitarea pe grupuri si recitarea in lant.
După desfăşurarea activităţii de educare a limbajului, realizată frontal, copiii vor desfăţura jocul muzical „Podul de piatra” şi vor ieşi din clasa timp în care eu pregătesc centrele de interes. La întoarcerea în sala de grupă le voi prezenta copiilor centrele de interes , copiii işi aleg locul unde vor lucra pentru început, urmând să se roteasca pe la toate centrele.
Explicarea şi demonstrarea sarcinilor
DEC:Artă: „Tricouri personalizate” – copiii vor trebui să denumeasca vietuitoare marina de pe
Jocul
Explicaţia
Demonstraţia
Tricouri AcuareleBureti
Evaluarea individuală prin rezolvarea
tricou şi mai apoi să işi picteze tricoul după conturul trasat deja pe el.Bibliotecă: Copiii vor primi câte o fişă pe care trebuie să traseze linii curbe conform modelului, adica sa deseneze solzii la peştele din imagine si mai apoi să deseneze ei singur un peşte după model.Joc de masă: Copiii vor trebui să recunoască ce vad în imaginea conform puzzle-lui şi să alcătuiască un puzzle după ea.Dirijarea acţiunilorVoi prezenta copiilor centrele de activitate deschise, temele propuse si obiectivele de realizat. Fiecare copil isi va alege central dorit la care va lucra.
Pe parcursul desfasurarii activitatii in centre, voi indruma copiii in realizarea sarcinilor, voi urmari indeplinirea obiectivelor si gradul de participare al fiecaruia.
Conversaţia
Activitate în grup
Observare
Conversatia
Fişe cu grafisme
Puzzle-uri
sarcinilor de la fiecare centru
6.EvaluareaSe vor lua în considerare următoarele criterii:
Colaborarea cu ceilalţi; Îndemânarea şi creativitatea; Realizarea unor lucrari îngrijite şi care să
respecte sarcinile propuse de educatoare.
Lucrarile realizate de copii vor fi expuse la centrul tematic.
Analiza produselor activităţii
Orală
7.Încheierea activităţii
După ce toţi copiii au trecut pe la toate sectoarele, vom face o paradă a tricourilor.Se va face descrierea şi aprecierea picturilor de pe tricou.
Observaţia
Conversaţia
Recompense
Orală
Se vor imparti recompense.