PROIECT INTEGRAT

  • View
    34

  • Download
    3

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect integrat inspectie definitvat

Text of PROIECT INTEGRAT

Gradinita nr.41 CODRUTA Galati

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Grupa mijlocie EDUCATOARE : Gabriela Raluca Sirghi

ARGUMENT

ntr-o zi un printe mi-a propus s mai animm clasa i s ne aduc un acvariu cu peti.Am fost de acord cu aceast propunere i n clas a fost adus un acvariu cu peti. Ideea a fost una genial deoarece copiii sunt foarte atrai de tot ce este nou i mai ales de animaluele i vietile ce le putem crete pe lng noi. Cum curizitatea copiilor se manifest n astfel de mprejurri la fel de mult ca i n alte situaii, s-au adunat cu toii n jurul acvariului i au dorit s i ating sau s se joace cu petii. Evident c nu ne putem juca cu astfel de vieti i le-am propus copiilor s vorbim n aceast ptmn despre Lumea mrilor i a oceanelor, c s poat nelege de ce nu ne putem juca cu ei, despre mediul lor de via, despre cum trebuie s i ocrotim i multe alte curioziti. TEMA ANUAL: Cnd,cum i de ce se ntmpl TEMA PROIECTULUI: Vieuitoarele PmntuluiTEMA SPTMNII: Lumea mrilor i a oceanelor

SUBIECTUL ZILEI: Petrecerea vieuitoarelor marineTIPUL ACTIVITII: Consolidarea i sistematizarea cunotinelor, priceperilor i deprinderilorFORM DE ORGANIZARE: mixtSCOPUL: Imbogatirea vocabularului activ si pasiv pe baza experientei activitatilor personale si a relatiilor cu ceilalti;

Cultivarea calitatilor de vointa si caracter cum sunt initiativa, perseverenta, harnicia, spiritul de cooperare cu alti copii; Participarea la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor, ct i n calitate de auditor;

nsuirea i folosirea elementelor de limbaj plastic.

Dezvoltarea imaginaiei creatoare, a sensibilitii i a simului estetic.

Dezvoltarea motricitii manuale: a muchilor mici ai minilor;

STRATEGII DIDACTICE:Metode i procedee: observaia,conversaia, explicaia, recitarea model, exercitiul, activitatea n grup, jocul.Mijloace de realizare: scrisoare, puzzle-uri cu Mica Sirena si Nemo, tricouri, acuarele acrilice, pensule, bureti, fie cu grafisme , plansa cu pestisorul de aur, carioci.Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe;

DURATA: o ziLOCUL DESFURRII: sala de grupBIBLIOGRAFIE:

M.E.C.T ,, Curriculum pentru invatamantul prescolar 3- 6/7 ani , septembrie 2008, Bucuresti;

M.Lespezeanu- ,, Traditional si modern in invatamantul prescolar O metodica a activitatilor instructiv- educative, Ed. S. C. Omfal Esential S.R.L , Bucuresti , 2007;

V.Preda, M.Pletea, F.Grama, A.Cocos, D.Oprea, M.Calin, - ,,Ghid pentru proiectele tematice, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2005; M.Cristea, V.Nitescu, D.H.Panait, E.Surdu-Stanescu Ghid metodic de educatie plastica editura Petrion, Bucuresti, 1997. Caietul profesional al educatoarei editura Omfal Esential, Bucuresti, 2006

ACTIVITI DE NVARE: Activiti liber alese (ALA)

Domeniul Limba si Comunicare (DLC) Educarea limbajului- Pestisorul de aur -memorizare Domeniul Estetic i Creativ (DEC) Tricouri personalizate - picturActivitai de dezvoltare personal (ADP) ntlnirea de diminea:

Scrisoare de la pestisorul de aur Salutul, Prezenta, Calendarul naturii

Rutine:

Primirea copiilor, servitul mesei, mersul la toaleta,;M pregtesc pentru activiti;inviorarea.

Tranziii:

Joc muzical: Podul de piatrACTIVITI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):

Domeniul Limba si Comunicare (DLC)

SUBIECTUL: ,,Pestisorul de aurCATEGORIA DE ACTIVITATE: educarea limbajului

MIJLOC DE REALIZARE: memorizare OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1: S audieze cu atenie textul poeziei;O2: S rein, pe ct posibil, versurile poeziei;O3: S recite corect i ct mai expresiv poezia, respectnd intonaia, ritmul i pauzele;O4: S rein cuvinte i expresii noi. Domeniul Estetic i Creativ (DEC)SUBIECTUL: Tricouri personalizateCATEGORIA ACTIVITII: Activitate artistico - plasticTIPUL ACTIVITII: Consolidare de priceperi i deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: pictur (pe tricouri)

OBIECTIVE OPERAIONALE:O1: s recunoasc culorile calde i pe cele reci;

O2: sa foloseasca elemente de limbaj plastic (linia, punctul, pata de culoarea) n realizarea compoziiei plastice

O3: s denumeasc vietile marine ce le au conturate pe tricouri;O4: s picteze dup contur siluete ale vietilor marine;

O5: s lucreze cu grija pentru a pstra aspectul ngrijit al lucrrii;

O6: s-i dezvolte spiritul critic i autocritic , Activiti pe centre de interesBibliotec: Solzi de pete grafisme

O1: S traseze semne grafice relativ corect privind spaierea de la stanga spre dreapta;

O2: S traseze linii curbe conform modelului- solzi de pete;

O3: S deseneze un pete asemntor modelului.Arta: Tricouri personalizate- pictura

O1: s recunoasc culorile calde i pe cele reci;

O2: sa foloseasca elemente de limbaj plastic (linia, punctul, pata de culoarea) n realizarea compoziiei plastice

O3: s denumeasc vietile marine ce le au conturate pe tricouri;

O4: s picteze dup contur siluete ale vietilor marine;

O5:s lucreze cu grija pentru a pstra aspectul ngrijit al lucrrii;

O6: s-i dezvolte spiritul critic i autocritic ,

Joc de mas: Puzzle Mica Siren, Nemo

O1: S recunoasc scene din desne precum Mica Sirena sau Nemo;

O2: S realizeze puzzle dup imagine model.

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei ncepe cu ntlnirea de diminea. Copiii sunt aezai n cerc astfel nct fiecare s aib contact vizual cu toi membrii grupei.

Salutul pornete de la educatoare i este continuat de toi membrii grupei. n aceast diminea ne vom saluta de la stnga spre dreapta batnd palmele cu colegul ce urmeaz, zicnd Bun dimineaa i prezentndu-ne cu un nume de animal marin care ne-ar plcea. Ex: Bun dimineaa,eu sunt Raluca si azi sunt o stea de mare voi bate palmele cu primul copil i el va spune Bun dimineaa Raluca, eu sunt Deea si azi sunt o meduza i astfel continuam salutul.Prezena. Voi striga catalogul iar cei prezeni vor rspunde cu prezent i i vor aeza personajul pe fluturasul de prezen.

Calendarul naturii. Dup ce terminm prezena vom purta o conversaie n legtur cu schimbrile care au loc n mediul nconjurtor. Copiii mi vor spune ziua sptmnii, starea vremii, aspecte ale anotimpului curent, mbrcmintea pe care trebuie s o purtam adecvat vremii de afar.

Noutatea zilei. Dup ce terminm nviorarea le propun copiilor s ia loc pe scunele , moment in care vom descoperi Cutia cu surprize. In interiorul ei vom gasi scrisoarea pe care ne-a lasat-o Pestisorul de aur, poezia Pestisorul de aur si recompense. In scrisoare, pestisorul le va preciza celor mici ca trebuie sa invete poezia pe care el a lasat-o alaturi de scrisoare si sa fie cuminti, buni si drepti.Tranziie. Dup desfurarea activitii de educare a limbajului, realizat frontal, copiii vor desfura jocul muzical Podul de piatra i vor iei din clasa timp n care eu pregtesc centrele de interes. La ntoarcerea n sala de grup le voi prezenta copiilor centrele de interes , copiii ii aleg locul unde vor lucra pentru nceput, urmnd s se roteasca pe la toate centrele.

Copiii isi continua ziua cu centrele de interes. Le voi prezenta copiilor materialele si sarcinile de lucru pentru fiecare. Dupa prezentarea centrelor, copiii isi vor alege locurile unde vor lucra pentru inceput, urmand sa se roteasca, pe rand, pe la fiecare.

Dupa finalizarea sarcinilor la centrul Arta, copiii se vor imbraca cu tricourile personalizate.Se fac aprecieri individuale si colective despre modul in care acestia au participat la activitate.

Activitatea se incheie cu dans pe cantecelul Vreau sa fiu Mica Sirena.

ETAPELE ACTIVITIICONINUTUL TIINIFICMETODEMIJLOACEEVALUARE

1.Moment organizatoricSe ceeaz conditiile necesare pentru desfsurarea optim a activittii:

-pregatirea materialului didactic necesar;

-invitarea copiilor pe scunele;

-asigurarea disciplinei prin precizarea unor reguli de comportament;

explicaiaFrontal

2.Captarea atenieiPrimim un pachet de la postas, si anume Cutia cu surprize. In interiorul ei vom gasi o scrisoarea de la Pestisorul de aur, poezia Pestisorul de aur si recompense.

expunereaCutia cu surprizeScrisoarePoezie

Recompense

Frontal

3. Anuntarea temei si a obiectivelorVoi anunta copiii ca astazi le voi spune poezia Pestisorul de aur si trebuie sa fie ateni pentru a putea la sfaritul activitii, s o recite singuri.Explicaia

Imagine cu poezia observarea comportamentului

4.Dirijarea nvrii

Se va face o recitare model a poeziei, respectndu-se semnele de punctuaie, intonaia i mimica. RECITAREA MODEL : 1.Deseori eu imi dorescCa-ntr-o buna ziPestisorul sa-ntalnescBine ar mai fi.

2.Eu la pescuit sa fiuSa ma relaxezPestisorul auriuEu sa il salvez.

3.De-ar veni un pestisor

Si-o dorinta ar impliniNu i-as cere bogatiiFericire mi-as doriPentru voi copii. MEMORAREA POEZIEI DE CATRE COPII Poezia va fi memorat pe uniti logice (strofe).

Recitarea n cor a primei strofe: o dat copii voi recita stnd n picioare, a doua oar vor recita stnd la locurile lor, n scunele.

Recitarea n cor a strofei a doua: o data vor repeta tare, o data vor repeta n oapt.

Recitarea in cor a strofei a treia : o data vor repeta stand la locurile lor, pe scaunele, o data vor repeta tare, in picioare.

Se vor repeta cele 3 strofe n cor.DemonstratiaExercitiulCapacitatea de a asculta cu atenie textul poeziei.

Capacitatea de a recita expresiv, cu intonaie i pauze

5.Obinerea performanei i asigurarea feed-back-uluiSe face recitarea pe grupuri si recitarea in lant.

Dup desfurarea activitii de educare a limbajului, realizat frontal, copiii vor desfura jocul muzical Podul de piatra i vor iei din clasa timp n care eu pregtesc

Recommended

View more >