19
Projecte educatiu Activitats didàctiques

El cas de la desaparició dels marges

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Slideshow que utilitza la Fundació el Solà per a presentar, escola per escola, el seu projecte educatiu i la seva primera unitat didàctica. S'hi destaca l'ús de metodologies com l'Aprenentatge-servei, i la recuperació del vocabulari del camp per a acompanyar l'aprenentatge de fets científics que es manifesten en la vida quotidiana del pagès.

Citation preview

Page 1: El cas de la desaparició dels marges

Projecte educatiu

Activitats didàctiques

Page 2: El cas de la desaparició dels marges

La Fundació El Solà

• estudi• conservació• desenvolupament• divulgació

Objectius

del patrimoni cultural i natural de la Fatarella, la Terra Alta i comarques veïnes

Page 3: El cas de la desaparició dels marges

divulgacióPatrimoni cultural i natural.

La Fatarella, …

Projecte educatiu

Construccions en pedra seca.

Agricultura de secà (aprofitament de l’aigua).

Medi social

Medi natural

Àrea lingüística

Page 4: El cas de la desaparició dels marges

Unitat didàctica

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Projecte educatiu

Educació primàriaCicle superior

Page 5: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

• Continguts i relacions amb el currículum.• Objectius didàctics.• Metodologia.

Material:•Guia didàctica

(pel professor).•Quadern de treball

(per l’alumne).

Page 6: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Continguts i relacions amb el currículum.

• Àrea de Llengua.

• Coneixement del medi social i cultural.

• Coneixement del medi natural.

(Relació completa: al Projecte Educatiu redactat per la Fundació El Solà)

Page 7: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Continguts i relacions amb el currículum.

Àrea de Llengua

Al llarg de les activitats, els alumnes es veuen involucrats en àmbits i papers comunicatius diversos:

• Audició, lectura, redacció.

• Debat en petit grup, preparant la direcció d’una activitat.

• Emisió d’ordres i instruccions, realitzant la direcció d’una activitat.

• Presa de notes de camp, i posterior transcripció de les mateixes

Page 8: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Continguts i relacions amb el currículum.

Àrea de Llengua

Els alumnes coneixen una faceta més de la riquesa dialectal de la Llengua, en sentir parlar i expresar-se diverses persones de la Fatarella.

El vocabulari del camp i, en especial, de la pedra en sec, així com la toponímia, són altres camps de descoberta per les noies i els nois.

Page 9: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Continguts i relacions amb el currículum.

Medi social

• Ús de plànols: escala, simbologia, orientació.

• Conceptes i vocabulari arquitectònics: arc de mig punt, volta de canó, parament, solament.

• Aproximació al fet històric, social i econòmic del món rural.

• Identitat personal i col·lectiva, a través del patrimoni de pedra seca.

Page 10: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Continguts i relacions amb el currículum.

Medi natural

• Presa de mesures in situ: observacions a ull nu, lupa i binocles; ús d’instrumental de camp.

• Interpretació d’un paisatge i la seva transformació.

• Cicle geològic extern: la pedra de calar.

• Vegetals i vegetació.

• Conservació de la Natura.

Page 11: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Objectius didàctics

• Identificar elements naturals i antròpics del paisatge.

• Relacionar els diversos elements del paisatge.

• Valorar els elements del paisatge agrari tradicional com a patrimoni cultural.

• Desenvolupar la capacitat d’establir relacions causa-efecte.

Literal de A. Vilarrasa i Ferran Colombo, “El paisatge de la Fatarella:... Projecte educatiu per a la Fundació El Solà”

Page 12: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Metodologia

• Treball de camp (propi de les Ciències Naturals i Socials).

• Aprenentatge i Servei (ApS).

• Treball col·laboratiu.

Els tres puntals del nostre enfocament metodològic són:

Page 13: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Metodologia

Treball de camp

• Sortida d’1 o 2 dies.

• Recorregut a peu pels defores de la Fatarella.

• Itinerari amb parades multidisciplinars.

• Presa de mesures, observacions directes i indirectes (ull nu, lupa, binocles, identificació de roques amb clorhídric).

Page 14: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

MetodologiaAprenentatge i

servei - ApS

El grup d’alumnes rep una petició, en una carta on se’ls exposa el problema: la desaparició, lenta i inexorable, dels marges.

El grup debat l’acceptació del cas. Comença el camí de la resolució de l’enigma.

Al final de l’activitat, el grup comunica els seus resultats a l’Ajuntament de la Fatarella.

Page 15: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

MetodologiaTreball

col·laboratiu

• Grups d’especialistes: geòlegs, botànics, arquitectes, antropòlegs, etc.

• Cada grup prepara i dirigeix el treball de camp de la respectiva especialitat.

• Cada grup prepara la documentació de la respectiva especialitat.

• Debat en petit i gran grup al llarg del projecte.

Page 16: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Desenvolupament didàctic de la

unitat

Page 17: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Desenvolupament didàctic de la unitat

Fase Activitat Temps Lloc

Inicial•Acceptació proposta.

•Organització de la investigació.4-8 h Centre

Desenvolu-pament

Itinerari 6 h La Fatarella

Síntesi

•Informes treball de camp.•Debat del problema; conclusió.•Elaboració de la resposta: informe i documents annexos.

•Avaluació.

5-8 h Centre

Page 18: El cas de la desaparició dels marges

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Desenvolupament didàctic

Itinerari• Sortida d’experimentació (però amb elements

de sortida vivencial i de participació).

• Possibilitat de fer-ho en 2 matins, si el grup desitja fer una estada a la Fatarella.

• A les diferents parades, els grups especialistes dirigeixen a la resta de companys.

• Caminada d’uns 3 quilòmetres, per bon terreny.

Page 19: El cas de la desaparició dels marges

Projecte educatiu

Agraïts per la vostra atenció

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

C/Solà, 2343781 LA FATARELLA

Terra Alta

Us esperem a la Fatarella