El cas de la desaparició dels marges

Preview:

DESCRIPTION

Slideshow que utilitza la Fundació el Solà per a presentar, escola per escola, el seu projecte educatiu i la seva primera unitat didàctica. S'hi destaca l'ús de metodologies com l'Aprenentatge-servei, i la recuperació del vocabulari del camp per a acompanyar l'aprenentatge de fets científics que es manifesten en la vida quotidiana del pagès.

Citation preview

Projecte educatiu

Activitats didàctiques

La Fundació El Solà

• estudi• conservació• desenvolupament• divulgació

Objectius

del patrimoni cultural i natural de la Fatarella, la Terra Alta i comarques veïnes

divulgacióPatrimoni cultural i natural.

La Fatarella, …

Projecte educatiu

Construccions en pedra seca.

Agricultura de secà (aprofitament de l’aigua).

Medi social

Medi natural

Àrea lingüística

Unitat didàctica

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Projecte educatiu

Educació primàriaCicle superior

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

• Continguts i relacions amb el currículum.• Objectius didàctics.• Metodologia.

Material:•Guia didàctica

(pel professor).•Quadern de treball

(per l’alumne).

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Continguts i relacions amb el currículum.

• Àrea de Llengua.

• Coneixement del medi social i cultural.

• Coneixement del medi natural.

(Relació completa: al Projecte Educatiu redactat per la Fundació El Solà)

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Continguts i relacions amb el currículum.

Àrea de Llengua

Al llarg de les activitats, els alumnes es veuen involucrats en àmbits i papers comunicatius diversos:

• Audició, lectura, redacció.

• Debat en petit grup, preparant la direcció d’una activitat.

• Emisió d’ordres i instruccions, realitzant la direcció d’una activitat.

• Presa de notes de camp, i posterior transcripció de les mateixes

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Continguts i relacions amb el currículum.

Àrea de Llengua

Els alumnes coneixen una faceta més de la riquesa dialectal de la Llengua, en sentir parlar i expresar-se diverses persones de la Fatarella.

El vocabulari del camp i, en especial, de la pedra en sec, així com la toponímia, són altres camps de descoberta per les noies i els nois.

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Continguts i relacions amb el currículum.

Medi social

• Ús de plànols: escala, simbologia, orientació.

• Conceptes i vocabulari arquitectònics: arc de mig punt, volta de canó, parament, solament.

• Aproximació al fet històric, social i econòmic del món rural.

• Identitat personal i col·lectiva, a través del patrimoni de pedra seca.

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Continguts i relacions amb el currículum.

Medi natural

• Presa de mesures in situ: observacions a ull nu, lupa i binocles; ús d’instrumental de camp.

• Interpretació d’un paisatge i la seva transformació.

• Cicle geològic extern: la pedra de calar.

• Vegetals i vegetació.

• Conservació de la Natura.

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Objectius didàctics

• Identificar elements naturals i antròpics del paisatge.

• Relacionar els diversos elements del paisatge.

• Valorar els elements del paisatge agrari tradicional com a patrimoni cultural.

• Desenvolupar la capacitat d’establir relacions causa-efecte.

Literal de A. Vilarrasa i Ferran Colombo, “El paisatge de la Fatarella:... Projecte educatiu per a la Fundació El Solà”

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Metodologia

• Treball de camp (propi de les Ciències Naturals i Socials).

• Aprenentatge i Servei (ApS).

• Treball col·laboratiu.

Els tres puntals del nostre enfocament metodològic són:

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Metodologia

Treball de camp

• Sortida d’1 o 2 dies.

• Recorregut a peu pels defores de la Fatarella.

• Itinerari amb parades multidisciplinars.

• Presa de mesures, observacions directes i indirectes (ull nu, lupa, binocles, identificació de roques amb clorhídric).

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

MetodologiaAprenentatge i

servei - ApS

El grup d’alumnes rep una petició, en una carta on se’ls exposa el problema: la desaparició, lenta i inexorable, dels marges.

El grup debat l’acceptació del cas. Comença el camí de la resolució de l’enigma.

Al final de l’activitat, el grup comunica els seus resultats a l’Ajuntament de la Fatarella.

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

MetodologiaTreball

col·laboratiu

• Grups d’especialistes: geòlegs, botànics, arquitectes, antropòlegs, etc.

• Cada grup prepara i dirigeix el treball de camp de la respectiva especialitat.

• Cada grup prepara la documentació de la respectiva especialitat.

• Debat en petit i gran grup al llarg del projecte.

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Desenvolupament didàctic de la

unitat

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Desenvolupament didàctic de la unitat

Fase Activitat Temps Lloc

Inicial•Acceptació proposta.

•Organització de la investigació.4-8 h Centre

Desenvolu-pament

Itinerari 6 h La Fatarella

Síntesi

•Informes treball de camp.•Debat del problema; conclusió.•Elaboració de la resposta: informe i documents annexos.

•Avaluació.

5-8 h Centre

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

Desenvolupament didàctic

Itinerari• Sortida d’experimentació (però amb elements

de sortida vivencial i de participació).

• Possibilitat de fer-ho en 2 matins, si el grup desitja fer una estada a la Fatarella.

• A les diferents parades, els grups especialistes dirigeixen a la resta de companys.

• Caminada d’uns 3 quilòmetres, per bon terreny.

Projecte educatiu

Agraïts per la vostra atenció

El cas dE la dEsaparició dEls margEs

C/Solà, 2343781 LA FATARELLA

Terra Alta

Us esperem a la Fatarella

Recommended