of 52 /52
Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim 2017 ŞİRKET İÇİ HABER BÜLTENİDİR SAYI:9 www. agdas .com.tr DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ARTIYOR 8. Türkiye Enerji Zirvesinde AGDAŞ’a Ödül ARGE Projeleri Devam Ediyor Kazımpaşa’da Doğalgaz Sevinci EFQM 2017 Değerlendirme Süreci Gerçekleştirildi sf. 08 sf. 10 sf. 39 sf. 43

DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ARTIYOR · GDAŞ yıl içerisinde çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirirken, toplumda çeşitli konu-lara

 • Author
  others

 • View
  6

 • Download
  0

Embed Size (px)

Text of DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ARTIYOR · GDAŞ yıl içerisinde...

 • Temmuz - Ağustos - Eylül - Ekim 2017 ŞİRKET İÇİ HABER BÜLTENİDİR

  S A Y I : 9 w w w . a g d a s . c o m . t r

  DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ARTIYOR

  8. Türkiye Enerji Zirvesinde AGDAŞ’a Ödül

  ARGE Projeleri Devam Ediyor

  Kazımpaşa’da Doğalgaz Sevinci

  EFQM 2017 Değerlendirme Süreci Gerçekleştirildi

  sf. 08 sf. 10 sf. 39 sf. 43

 • 2

  ARGE Projeleri Devam Ediyor

  8. Türkiye Enerji Zirvesi’nde AGDAŞ’a Ödül

  AGDAŞ, Sosyal Sorumluluk Projelerine Devam Ediyor

  Genel Yay›n YönetmeniMesut Yaşar UZUN

  Yay›n KoordinatörüEmre UĞUR

  EditörTaner TOSUN

  Yayın EkibiAhmet Mert ATALAY Ayten DEMİRCİOĞLUDerya BÖRTLÜOĞLU

  Emel ERYİĞİT YILMAZ Hakan ÇETİNBAŞ

  Melike DALKIRAN BAŞAR Onur Kubilay EMİNOĞLU

  Yeşim DURMAZ

  ‹letişim0264 888 2 888

  [email protected]

  Webwww.agdas.com.tr

  Çağr› Merkezi444 54 99

  Yönetim YeriAdapazar› Gaz Dağ›t›m A.Ş.

  Sabahattin Zaim Bulvarı No:8Şeker Mahallesi

  Adapazar› / SAKARYA

  Grafik & Bask›www.yilkografik.com.tr

  AGDAŞ Ailesi Piknikte Buluştu

  4

  6

  8

  10

  Paydaş KöşesiBilgen Doğalgaz

  Tufan Bıyıktaş ileRÖPORTAJ

  Doğalgaz Faturalarını Takip Etmek Artık Çok Kolay

  AGDAŞ Dijitalleşiyor Tüm İşlemler Hızlanıyor

  Aile İftarı Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

  EFQM 2017 Saha Değerlendirmesi Gerçekleştirildi

  QR kodu okutarak GazeteMavi'yeonline olarak ulaşabilirsiniz.

  18

  12

  35

  26

  36

  43

  Yayım TarihiTemmuz-Ağustos

  Eylül-Ekim 2017

 • 3

  EDİTÖRDEN

  Teknolojinin Latince karşılığı ‘Technoslogos’ dur, ‘techne’ yapmak, ‘logos’ da bilmek anlamına gelmektedir. Alet ve edevatın yapılması için gerekli olan bilgi ve yetenek anlamına gelir. İnsanoğlunun doğası gereği dünyada var olduğu süre boyunca merak etmiş, ihtiyaçları doğ-rulsundan sorgulamış ve sorgulama sonucunda gü-nümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmeler meydana gelmiştir.Günümüzde teknoloji; sağlıktan eğitime, sosyal yaşan-tımızdan işimize kadar çevremizi hayatımızın her nok-tasında kendine yer bulmuş durumda şuan sahip oldu-ğunuz teknolojik aletlerin hiçbirinin olmadığını düşünün. Çok çaresiz hissetmez miyiz? Bu sebeple tekerleği bulan insandan başlayarak, tüm bilim adamlarına ne kadar teşekkür etsek yetmez. Teknoloji başımızı döndürecek bir hızla gelişmeye devam ediyor. Eskiden dünyanın en büyük şirketleri petrol ve araç üreticileriydi. Son 30 yıl-da yapılan önemli yatırımlar ve gelişmeler sonrasında teknoloji şirketleri petrol ve araç üreticilerinin yerini aldı. 2017 yılının en büyük şirketlerine baktığımızda Google, Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook gibi teknoloji şir-ketlerinin lider olduğunu görüyoruz. AGDAŞ’da gelişen bu teknolojiyle müşterilerine daha iyi hizmet vermek ve memnuniyeti artırmak için tek-nolojik altyapısına yatırımlar yapmaya devam ediyor.

  AGDAŞ bugüne kadar uyguladığı teknolojik altyapı sis-temlerini birbirine entegre etmiş durumda. Bu enteg-rasyon verilen hizmetleri çok daha hızlı, çevreci, kaliteli ve güvenilir olarak müşterilerine sunma olanağı sağlıyor. Gelinen noktada abone olmak isteyen bir müşteri çağrı merkezimizi arayarak kolaylıkla işlemlerini halledebiliyor. Faturalar ödendiği an sistemimize düşüyor. Yetkili İç Te-sisat Firmaları proje çizimlerini online olarak onaylatıyor. İster bir sokakta olsun, ister bütün mahallede olsun gaz kesintisi olmuşsa anında gazı kesilen abonelere uyarı mesajı gidiyor. Kısaca teknoloji sayesinde zamandan ve iş gücünden tasarruf etmiş oluyoruz, birçok işlemde kâ-ğıt kullanmadığımız için her yıl milyonlarca sayfa kâğıt tasarrufu yaparak, çevreye katkı sağlıyoruz. Son altı ayda mutlu olmak için bir sürü sebebimiz var. Mutluyuz çünkü abone sayımız her geçen gün artıyor. Mutluyuz, altı mahalleye daha gaz arzı sağladık. Mutlu-yuz, çünkü bu yılda yaptığımız sosyal sorumluluk proje-leriyle Antalya’da düzenlenen 8. Türkiye Enerji Zirvesin-de Altı Vana Ödülü’ne layık görüldük. 2017 Türkiye’nin En İyi İş Verenleri listesinde yer aldıktan sonra EFQM Mü-kemmellik Ödülü’nü de alarak bu yıl yaşadığımız mutlu-lukları katlamak istiyoruz.

  Teknoloji Gelişiyor, Müşteri Memnuniyeti

  ArtıyorTaner TOSUN Kurumsal İletişim Uzmanı

 • 4

  AGDAŞ Ailesi Piknikte Buluştu

  AGDAŞ Ailesi 16 Eylül’de Geleneksel Aile Pikniğin-de buluştu. Çalışanlar ve aileleri ile birlikte yaklaşık 550 kişinin katıldığı piknik oldukça renkli görüntüle-re sahne oldu. Sapanca Şelale Tesisleri’nde gerçek-leştirilen pikniğe Yönetim Kurulu Başkanı M.Nezih Erdem de katıldı. Nezih Bey, tüm masaları tek tek dolaşma nezaketini göstererek davetlilerle selam-laştı ve çocuklarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Sabah 10’da kahvaltıyla başlayan aile pikniği çeşitli oyun ve gösterilerle devam etti. Yetişkinler için ro-deo, halat çekme, tavla gibi çeşitli oyunlar gerçek-leştirildi ve kazananlar ödüllendirildi. Halat çekme yarışında 5 takım yarıştı. Genel Müdür Yardımcısı Gürsel Yağan’ın takımı büyük bir güç sergileyerek halat çekme yarışı şampiyonu oldu. Oldukça çe-kişmeli geçen koca ayak yarışında 6 takım arasın-da ayakta kalmayı başaran Emre Uğur’un takımı birinci oldu. Çocuklar için de birçok etkinliğin plan-landığı organizasyonda çocuklar verilen hediye ve çeşitli oyunlarla eğlenceli vakit geçirdi.

  Barbekünün ardından tüm hızıyla devam eden pik-nikte kadınlar için takı tasarım atölyesi düzenlendi. Çocuklar tırmanma duvarı ve zıp zıp oyunuyla ey-lenmeye devam etti. Çekilen aile fotoğrafının ardın-dan oldukça güzel geçen aile pikniği tamamlandı.

  AGDAŞ Ailesi Piknikte Buluştu

 • 5

  Çocuklar Eğlendi

  Çalışanlar Stres Attı

 • 6

  AGDAŞ olarak özellikle ‘insan’ odaklı çalışma politika-mızı tüm çalışanlarımızın da katılabileceği sosyal so-rumluluk projeleri ile gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu hedefle ‘Bir Kapak da Benden’ projemizi başlattık. Proje kapsamında her bölüme kapakların toplanması için ka-

  pak toplama kutusu bırakılacak ve şirket çalışanları topladıkları plas-tik kapakları bu kutulara getirerek projeyi hayata geçirmiş olacaklar. AGDAŞ Ailesi olarak istenilen plas-tik kapak ağırlığına ulaştığımızda ‘Sakarya Engelliler ve Yardımlaşma Derneği’ aracılığıyla ihtiyaç sahi-bi bir engelliye tekerlekli sandalye alınmasına aracılık etmiş olacağız.

  Bir Kapak Da Benden

  Huzur Evi Sakinleriyle Sapanca’da Kahvaltı

  2017 yılı için planlanan sosyal sorumluluk projeleri-mizi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Son olarak 22 Temmuz Cumartesi günü Hendek Melek Nişancı Hu-zurevi’nde ikamet eden yaşlılar için Sapanca’da kahval-tı organizasyonu düzenledik. Güzel geçen kahvaltıda yaşlılarla sohbet edip anılarını dinleme fırsatı bulduk.

  AGDAŞ Sosyal

  Sorumluluk Projelerine

  Devam Ediyor

 • 7

  AGDAŞ yıl içerisinde çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirirken, toplumda çeşitli konu-lara destek ve değer sağlamayı hedeflemektedir. Bu yıl hayata geçirilen 5. Proje olan ve tüm şirket çalışanlarının katılım sağlayacağı: Yemeklerimiz Artık, Artık Değil! projesi hayata geç-ti. Proje gereği öğle yemeklerinden artan/yenilmeyen yemekleri köpek barınağına göndermeyi hedeflemiştik. Yapılan çalışmalarla ‘Karaman Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’ yetkilileri ile görü-şerek proje ortaklığını sağladık. Ağustos ayı itibarıyla kalan ye-mekler sokak hayvanlarına gönderilmeye başlandı.

  Paylaşım kumbarası projesi kapsamında kumbara Nisan ayında Özel Enka Okulları’na bırakılmıştır. Bu okulda toplanan kitap ve oyuncak-lar okulun bulunduğu mahallede eğitim veren Murtaza Erdoğan İlkokulu-na teslim edildi. 3 yıldır devam eden proje kapsamında binlerce kitap ve oyuncak ihtiyaç sahibi okullara iletilmiş oldu. Kumbara Ekim ayında başka bir özel okula bırakılarak köy okullarına kitap ulaştırılmaya devam edecek.

  Yemeklerimiz Artık Olmasın

  Paylaşım Kumbarası ENKA Okullarındaydı

 • 8

  8. Türkiye Enerji Zirvesinde AGDAŞ’a Ödül

  10 Ekim tarihinde Antalya’da gerçekleştirilen 8. Türkiye Enerji Zirvesinde AGDAŞ’ın Sosyal Sorumluluk Projeleri Altın Vana ödülüne layık görüldü.

  8. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında düzen-lenen doğalgaz dağıtım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerine verilen Altın Vana ödül-leri sahiplerini buldu. AGDAŞ gerçekleştirdiği projelerle ‘Altın Vana’ ödülüne layık görüldü. 2016 yılında da bu ödülü alan AGDAŞ, ödülü iki yıl üst üste almanın mutluluğunu yaşadı. AGDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Gürsel Yağan; ‘Amaçımız Sakarya’ya kesintisiz ve güven-li doğalgaz arzı sağlamakla birlikte topluma ve çevreye katkı veren projeler gerçekleştir-mektir.’ dedi. Gelecek yıllarda da aynı şevk ve heyecanla sosyal sorumluluk projelerini ger-çekleştirmeye devam edeceklerini belirtti. YA-ĞAN, ödülü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in elinden aldı.

 • 9

  Sosyal Sorumluluk Projelerimizle Sakarya’ya Değer KatıyorAGDAŞ geçtiğimiz yıl Bisfest, Çevre Temsilcisi, Paylaşım Kumbarası başta olmak üzere 11 tane başarılı sosyal sorumluluk projesi hayata geçirmişti. Bu yıl da Yemekleriniz Artık Olmasın, Çevre Temsilcisi, Paylaşım Kumbarası gibi başarılı projeleriyle ödüle layık gö-rüldü. AGDAŞ Sosyal Sorumluluk Ekibi paylaşım kumbarası projesi ile bugüne kadar binlerce kitap ve oyuncak dağıt-tı. 5 yıldır devam ettiği çevre temsilcisi projesiyle de iki bine yakın öğrenci-ye çevre, güvenli doğalgaz kullanımı ve geri dönüşüm eğitimi verdi. Bu yıl hayata geçirdiği Yemekleriniz Artık Olmasın projesiyle yemekhanesinde artan/yenilmeyen yemekleri köpek barınağına göndererek sadık dostları-mızın beslenmesine katkı sağlamak-tadır. Yapılan açıklamada bu projedeki asıl amacın diğer fabrika ve iş yerle-rinin de bu uygulamayı hayata geçir-mesini sağlamak olduğu belirtildi. Bu kapsamda AGDAŞ Sosyal Sorumluluk Ekibi’nin önde gelen kurumlara bir dizi ziyaret gerçekleştirileceği aktarıldı.Enerjinin Kalbi Antalya’da Attı Zirveye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Ba-kanı Berat Albayrak, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, EPDK Baş-kanı Mustafa Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ile kamu ve özel sektörden birçok önemli isim katıldı. AGDAŞ yet-kilileri de bu önemli zirvede yerini aldı. Zirvede 3 ayrı salonda toplam 23 baş-lık altında sunumlar yapıldı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hi-mayesinde, Enerji Piyasası Düzenle-me Kurumu (EPDK) desteğiyle bu yıl 8’incisi düzenlenen Türkiye Enerji Zir-vesinde enerji piyasalarında yaşanan dönüşüm sürecinin Türkiye ve global enerji piyasalarına etkileri, Türkiye enerji piyasalarının bu süreçteki bek-lenti ve gereksinimleri, enerji sektö-

  ründe her geçen gün giderek artan di-jitalleşmenin sektörde yarattığı deği-şimler, enerji finansman koşullarındaki değişim, yenilenebilir enerji dönüşümü

  ile Türkiye’yi yakından ilgilendiren Or-tadoğu bölgesinde enerji jeopolitiği tüm boyutları katılımcılar tarafından görüşüldü.

 • 10

  ARGE Projeleri Devam Ediyor‘Sunduğu tüm hizmetleriyle paydaşlarına ilham veren, lider bir şirket olmak.’ vizyonuna uygun olarak çalışmalarını sürdüren AGDAŞ ARGE çalışmaları de-vam ediyor. Bu yıl Temmuz ayında EPDK’ya başvuruda bulunulan ve AGDAŞ tarafından hayata geçirilecek olan ‘Yerli Kokulandırma Ünitesi/Sistemi’ ARGE projesi EPDK değerlendirmesi sonucu kabul edilmiştir. Sakarya Üniversitesi ile birlikte başvuruda bulunulan ‘Sakarya İli Doğalgaz Şebekesi İçin Afet Risk Değerlendirmesi ve Risk Azaltmaya Yönelik Öneriler’ projesi ise değerlendir-me aşamasında devam etmektedir.Hazırlanan projenin amacı ülkemize ithal olarak gelen ve teknik adı odorizer (kokulandırıcı) olan ünitenin/sistemin yerli imkânlarla tasarımını gerçekleşti-rip prototipinin üretimini yapmaktır. RMS-A istasyonlarındaki kokulandırma ünitelerinde kullanılan koku kimyasalı maddesinden tasarruf edebilme po-tansiyelinin olması. Bu sistemin yerli olarak üretiminin yapılması ile Türkiye genelinde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

  Kaçak ve usulsüz doğalgaz kulla-nanlara büyük cezalar uygulandığını belirten haberler yerel basın ve web sitesi üzerinden Sakarya halkına duyurulmaktadır. AGDAŞ’tan izinsiz olarak yapılan değişiklikler çok kötü ve yaşanmasını istemeyeceğimiz olaylarla neticelenebilir. Bunun önüne geçmek için kaçak ve usulsüz kulla-nımla mücadele adına birçok ekiple ara vermeden kontrol çalışmalar yü-rütülmektedir.Kullanıcılar Hapis Cezası ve Yüksek Miktarlarda Para Cezası Alabiliyor.Kaçak ve usulsüz doğalgaz kullanan-lar can ve mal güvenliklerini hiçe say-dıkları gibi kaçak ve usulsüz kullanım yapanlara büyük cezalar da uygulan-makta.Ticari Hizmetler Müdürümüz Faruk

  Gürpınar, kaçak/usulsüz doğalgaz kullananlara karşı uygulanan ceza-larla ilgili ise: ekiplerin her gün kaçak ve usulsüz kullanımlarını önemle ve titizlikle takip ettiklerini, tespit aka-binde doğalgaz arzını hemen durdu-rarak, şahıs veya kurumlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunup, haklarında hukuki işlem başlattıkla-rını söyledi.2017 yılında 2.757 Adet Kullanım Tespit EdildiAGDAŞ Kaçak ve Usulsüz Kullanımla Mücadele Ekipleri çalışmaları sonu-cunda 2.757 adet kaçak ve usulsüz kullanım tespit ettiler. Tespit edilen her kullanım sahibi cezalandırılırken, söz konusu ekipler çalışmalarını her geçen gün geliştirerek, titizlikle kont-rollerini yapmaya devam ediyor.

  Kaçak ve Usulsüz Doğalgaz Kullananlara

  Ağır Yaptırımlar Uygulanıyor

  Kaçak ve usulsüz kullanımı engellemek için şehrin her yerinde titizlikle çalışmalar yürüten AGDAŞ Kaçak ve Usulsüz Kullanımla Mücadele Ekipleri, şehirdeki can ve mal güvenliğinin sağlanması adına çalışmalarına hız kesmeden devam ediliyor.

 • 11

  Merhaba GAZetemavi okuyucuları,Bu yazımda sizlere reklam ve pazarlamanın insanlık tarihindeki yerinden ve soft ortamdaki verinin hayatımızdaki yerinden bahsedeceğim.

  İlk TV reklamı bundan 76 yıl önce ya-yımlandı ama reklamın insanın gelişim sürecindeki önemi çok daha eskilere dayanıyor. İnsan gelişiminde reklamın rolünün ne kadar önemli olduğuna dair bir tanım yapsam, hepimizin zihninde insan gelişimiyle reklamın ne alakası var gibi bir soru oluşur. Televizyon rek-lamının kendi iç gücü, homo sapiens’in 200 bin yıl önce olgunlaşmış ve bugüne kadar pek değişmemiş doğasıyla ilgiliy-di. İnsanoğlu mağara duvarlarına çizdiği hayvan resimlerini bile mağaranın deği-şik yerlerinde durarak ve ses çıkararak anime etmiş; yani canlandırmıştı. Hatta antropologların son keşfine göre bu ses oyunlarına ateşin yer değiştiren ışığını da katarak mağara duvarlarını neredey-se bir animasyon perdesine çevirmişti. Belki de çocuklarımızın reklam videoları karşısında doğası gereği bu kıpraşan iki boyutlu görüntülere karşı büyük zaa-fı bu yüzden var. Zira çocuğun gelişimi insan gelişiminin adımlarını taklit eder. Reklam videola-rının ortalama iki saniyede bir değişen görüntülerinin müzikle görüntülerinin mü-zikle senkronizasyonu bir çocuğun sabır süresine uy-gun uzunluğu çocuklarımızı ekrana bağlıyor; tıpkı ma-ğara duvarlarının ilk insanı bağladığı gibi…

  Müzik destekli hareketli resimler, bizimle büyüyen ve gelişen bir arkadaş gibi haya-tımızda. İşte bu nedenle reklamın pazar-lamadaki önemi neredeyse iki kavramı birbirinden ayıramayacak kadar büyük. Ancak 1990’larda hayatımıza internet is-minde bir kavram girdi. İnternetle birlikte hayatımızda çok şey değişti demek yanlış olur çünkü değişen hayatımızdaki şeyler değil, hayatımızın ta kendisiydi! Teknoloji ile hayat değişirken, pazarlama da dijital dünyaya merhaba diyordu. Hemen kü-çük bir araştırma notuyla söylediklerimi destekleyeyim: Duke Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 3 pazarla-macıdan 2’si geçtiğimiz üç yıl içinde, gele-neksel pazarlama ve reklam bütçelerinin en az yüzde 30’unu dijital medyaya kay-dırdığını açıklamıştı. Büyük markaların ve şirketlerin 2017 yılı itibarıyla sosyal medyaya ayırdıkları bütçeleri düşündü-ğümüzde sanırım geleneksel pazarlama anlayışımızı sorgulamamız gerekiyor.

  2017 yılının sonuna doğru ilerlediğimiz bu dönemde teknoloji, dijital dünya, sosyal medya kavramları o kadar çok alışageldiğimiz kavramlar haline geldi ki, konuyla ilgili farkındalığımızı yitirdik. Dijital dünya hükümdarları Web 01 ve Web 02 ile topladıkları verilerle Web 03’ü yarattı. Vaktiniz olduğunda Web 01, 02 ve 03 kavramlarını okumanızı öneririm. Web 03’le birlikte reklam ve pazarlamacıların ortak görüşü artık şu oldu: ‘Veri geleceğin petrolüdür’Artık soft ortamlarda yaptığımız her hareketi kaydeden ve veriye dönüştü-ren sistemin içinde hepimiz birer işçiyiz. Bu verilerin lehimize mi yoksa aleyhi-mize mi kullanıldığı ya da kullanılacağı konusunu size bırakıyorum ama şunu unutmamak lazım; internette yaptı-ğınız her paylaşım, her üyelik kaydı ve arama bilgileri, birilerinin veri havuzu için güncel veri olarak kaydediliyor. Finali şöyle bağlamak isterim; reklam ve pazarlama insanlık tarihinden iti-baren bizi yönlendiren ve algının yö-netilmesini sağlayan çok güçlü bir ol-gudur. İnternetle birlikte tüm markalar

  ve şirketler güncel verilerle geleceği belirlerken, bizim nelerden hoşlanacağımıza ya da nefret edeceğimize karar veriyorlar. Umarım interneti ve sağladığı ay-rıcalıkları kendi lehimize kullanıp güzel bir gelecek oluştururuz.Herkese keyifli ve sağlıklı bir yaşam dilerim.

  Hakan ÇETİNBAŞPazarlama Uzmanı

  Veri Geleceğin Petrolüdür

 • 12

  X Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

  29 Ekim 1980 Lüleburgaz doğumluyum. İlk, Orta ve Lise öğrenimimi Lüleburgaz da tamamladım. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nde oku-dum. Evliyim ve bir kızım var.X AGDAŞ ile yollarınız nasıl kesişti. Ne

  zamandan beri AGDAŞ’ ta çalışı-yorsunuz. Buradaki işinizi tanımlar mısınız? Daha önceleri nerelerde çalıştınız?

  Ege Üniversitesi Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü’nde yüksek lisans kazandım. Yüksek Lisans eğitimine devam eder-ken Yaşar Üniversitesi Mimarlık Mü-hendislik Fakültesi Bilgisayar Mühen-disliği Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştım. Daha sonra İstan-bul’da uluslararası bir firmada yazı-lım uzmanı olarak çalıştım. AGDAŞ ile yollarım 2011 yılı Eylül ayında eşimin şirketin iş ilanını görmesi ile kesiş-ti. 10 Kasım 2011’den beri AGDAŞ’ta çalışıyorum. AGDAŞ’ta yaptığımız iş-leri genel olarak değişim ve karma-şıklığı bir arada yönetmek. Süreçlere hız, verimlilik ve etkinlik katmaktır.

  Bir yandan da riskleri ortadan kal-dırmaya veya mümkün olduğu kadar azaltmaya katkı sağlıyoruz.X Sizce bir çalışanda olması gereken

  en önemli özellikler neler olmalıdır?Liste biraz uzun olabilir belki. Ancak şunları söyleyebilirim:Dürüstlük, güvenilirlik, yeniliğe ve de-ğişime açık olmak, sürekli öğrenme-yi benimsemiş olmak ve iyi bir takım üyesi olmak. Bunların yanında sabır, disiplin ve ileti-şim becerisi olmazsa olmazdır. X En büyük hayaliniz nedir? Yeterince boş zamanımın olmasıdır. Bitirmek istediğim kitaplar, izlemek is-

  tediğim filmler ve iş haricinde de kendi kişisel gelişimim için tamamlamayı he-deflediğim projeler var. Bunlar için ye-terli boş zamanımın olması en büyük hayalimdir. X Bu mesleği seçmemiş olsaydınız ne

  iş yapmak isterdiniz?Bu konuyu zaman zaman düşündü-ğüm olmuştur. Ancak inanın bula-madım. Çünkü bilgisayarın tuşuna ilk dokunduğum günden beri zamanımı, enerjimi ve kendimi bu konuda geliştir-meye ayırıyorum. X Hayattaki öncelikleriniz nelerdir?Kızım, ailem ve işim.X Bilgi teknolojilerinin AGDAŞ için öne-

  mi nedir? Büyük bir şirketin Bilgi Tek-nolojileri ve Bilgi Sistemleri Müdürü olmanın zorlukları ve kolaylıkları nelerdir.

  Dünyamız hızı giderek artan bir dijital dönüşümün içerisinde. Buna paralel olarak beklentiler her gecen gün de-ğişiyor ve iş yapma biçimimizi bunlara uydurmak zorundayız. Değişim ve kar-maşıklığı aynı anda yönetirken kişiler ile de etkili bir iletişim içerisinde olma-nız gerekiyor.

  Tufan BIYIKTAŞ / Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Sistemleri Müdürü

  Tufan

  Bıyık

  taş ile

  RÖPO

  RTAJ

  Değişim ve karmaşıklığı aynı anda yönetirken kişilerle de

  etkili bir iletişim içerisinde olmanız

  gerekiyor.

 • 13

  X İnsanların sizin hakkınızda ne dü-şündüğüne önem verir misiniz?

  İnsanların sizin hakkınızda ne dü-şündüğünü tamamen göz ardı ede-mezsiniz ve tamamen buna göre de iş yapamazsınız. Bence önemli olan insanlardan ne öğrendiğiniz ve onlara ne öğrettiğiniz, birlikte neler başarabil-diğinizdir.X Sinema ve kitaplarla aranız nasıl? Sevdiğiniz filmler ve yazarlar kimler-dir. Hayatınıza yön veren kitaplar ya da kişiler oldu mu?

  Roman, Bilim Kurgu, Fantastik, Tarih ve

  Polisiye konularındaki filmleri izlemeyi seviyorum. İş ile ilgili konular dışında Kişisel Geli-şim, Tarih ve Felsefe konularında kitap okumayı tercih ediyorum.Kişisel gelişim kitaplarını üniversitede okumaya başladım. Dale Carnegie’nin bütün kitaplarını okudum. Roman ve Hikaye konusunda beni etkileyen Amin Maalouf ve Paulo Coelho’dur. Tek bir kitabını okuduğum ancak beni etkile-yen yazar Gabriel Garcia Marquez ve kitabı da Yüzyıllık Yalnızlık’tır. Polisiye konusunda Jean Christophe Grange ve Glenn Meade’nin kitaplarını da okuma-yı severim. İşimle ilgili konularda beni en çok etkileyen kişiler ise Alan Turıng, Donald Knuth, Dennis Ritchıe, Tony Hoare, Edsger Dijkstra’dır.X İş hayatınıza ve tecrübelerinize göre

  vereceğiniz en önemli tavsiyeler nelerdir?

  İş hayatında bazen doğru cevabı bul-mak kadar doğru soruyu sorduğunuz-dan emin olmak da gereklidir. Sorgula-yarak, sabır ve mücadele ile istediğiniz birçok şeyi elde edebilirsiniz.

  Önemli olan insanlara ne

  öğrettiğiniz, onlardan ne öğrendiğiniz ve birlikte neler

  başarabildiğinizdir.

  Amin Maalouf

  Paulo Coelho

  Gabriel Garcia Marquez

  Dale Carnegie

  İş hayatında bazen doğru

  cevabı bulmak kadar doğru

  soruyu sorduğunuzdan emin olmanız

  gereklidir.

 • 14

  Doğalgaz’ın Tarihi Serüveni

  Bu sayıda sizlere evimizde keyifle, konforla ve güvenle kullandığımız Doğalgazın tarih sahnesindeki yerine nasıl aldığını anlatarak merhaba demek istiyorum.Organik madde olarak bilinen bitki ve hayvan artıklarının yeryüzünün alt katmanlarında milyonlarca yıl süren basınç, sıcaklık gibi etkenlerle doğal dönüşümler sonucunda oluşmak-tadır. Havadan hafif, renksiz ve ko-kusuz bir gazdır. Güvenlik açısından kolayca fark edilebilmesi için özel olarak kokulandırılmaktadır.Doğalgaz nasıl bulunmuştur? Günümüze nasıl gelmiştir?Doğalgaz ne olduğu anlaşılmadan önce insanlara gizemli bir olay gibi görünmüştür. Yeraltındaki gaz sı-zıntılarının, örneğin şimşek çakması nedeniyle yanmaya başlamasını pek çok medeniyet hayret ve şaşkınlıkla karşılamış ve bu olaylar, yerin derin-liklerinden yaratılan bir işaret kabul edilerek pek çok batıl inancın kökü olmuştur. Bu tip alevlerin en meş-hur olanı antik Yunanistan’daki Par-nasus dağında (M.Ö. 1000 dolayları) bir çoban tarafından görülmüş ve bunun bir kehanet olduğu düşünü-lerek alevin oluştuğu yere bir mabet yapılmıştır. Mabette Delhi Kahini olarak bilinen bir kadın papaz oturur ve alevden yayılan kehanetleri bildi-rirdi. Bu gibi alev kaynakları Hindis-tan, Yunanistan ve Eski İran inançla-rında doğa üstü güçler olarak kabul edilmiştir. M.Ö. 500 yıllarında Çinliler bu alevlerden yararlanmaya başla-mışlardır; gaz sızıntılarının bulundu-ğu alanları belirleyerek bambulardan boru hatlarıyla gazı çeşitli bölgelere

  taşımış ve deniz suyunu ısıtarak tu-zundan arındırıp içme suyu elde et-mişlerdir.Türkiye’de doğalgazın varlığı 1970 yı-lında Kırklareli Kumrular Bölgesi’nde tespit edilmiş olup 1976 yılında Pınar Hisar Çimento Fabrikası’nda kullanıl-maya başlanmıştır. Doğalgaz şehir içi evsel tüketim ola-rak da ilk kez Ankara da kullanılmıştır. Şehrimizde ise AGDAŞ, 1993 yılında Sakarya Büyükşehir Belediyesi ta-rafından kurulmuş olup, 2003 yılında Belediyemizin özelleştirmesi sonucu Erdem Holding grubuna katılmıştır

  ve şirketimiz Türkiye’deki özelleşen ilk doğalgaz şirketi unvanını almıştır. 14 yıldan bugüne kadar da doğalgazı güvenli ve kesintisiz bir şekilde gerek evlerimizde gerekse iş yerlerimizde kullanmaktayız.

  AGDAŞ yatırım şebekesini sürekli geliştirip büyütmekte, gaz arzı bu-lunmayan ilçelerimizde güvenli ve kesintisiz gaz arzı sağlamaktadır. Kurumsal hizmet anlayışıyla müşte-rilerinin beklentilerini mümkün olan en üst düzeyde karşılayacak kalitede hizmet sunarken diğer taraftan da müşterileri ile paylaşıma dayalı çö-zümler oluşturmayı başarmıştır.

  İyi ki varsın doğalgaz, iyi ki varsın AGDAŞ…

  Derya BÖRTLÜOĞLUSekreter

 • 15

  BİRİ

  M KÖ

  ŞESİ

  Şirketimizde 2017 yılında faaliyete geç-miş iki birimden biri olan Organizasyonel Gelişim Birimi’ni gelin yakından tanıyalım. 2017 yılına kadar sadece İnsan Kaynakları Birimi tarafından yürütülen faaliyetlerin çeşitliliğinin artması ve konuların her biri-nin uzmanlık gerektiriyor olması sebebiy-le organizasyonel yapımızda bir değişiklik yapma kararı aldık. Bordro sistemleri, öz-lük işlemleri, izin süreci gibi faaliyetler Ça-lışma İlişkileri ve Özlük birimi başlığında toplanırken diğer İK faaliyetleri için Orga-nizasyonel Gelişim birimi çalışıyor. Organizasyonel Gelişim şirketlerin İK fonksiyonları için literatüre yeni girmiş kavramlardan biri. Kavramın ne olduğu-nu anlamak için aslında içindeki iki sözcü-ğü değerlendirmek gerek; ‘Organizasyon’ ve ‘Gelişim’. Buradaki ‘Organizasyon’ bir veya daha fazla ortak hedefi olan insan kaynağını belirtir. ‘Gelişim’ ise zaman içinde iyileşme ve dönüşüme yol açan bir değişim süreci anlamına gelir. Orga-nizasyonel Gelişim faaliyetleri zamanla daha etkin hale gelen organizasyonlar için gerekli çalışmaların bütünüdür. AG-DAŞ sürekli değişim ve ilerleme gösteren bir şirket. Bu sebeple insan kaynağının da bu değişime hazırlıklı olması, çalışan-ların nitelik ve yetkinlik olarak bu değişi-me ayak uydurması şart. Organizasyo-nel Gelişim birimi olarak bunu garanti altına almaya çalışıyoruz.

  Temel olarak yürüttüğümüz görevler:• Eğitim Yönetimi - Performans Yönetimi• Potansiyel Tespit Sistemi - Ücret Yönetimi• İK Portal Yönetimi Ve Geliştirme• Ödül Ve Öneri Sistemi - İç İletişim FaaliyetleriHer yıl polivalans tablolarını, performans sistemi sonuçlarını, LİDEA sonuçlarını, ya-sal gerekleri, gelecek dönem projelerini ve talepleri değerlendirerek eğitim ihtiyaç analizini çıkarıyoruz. Sonucunda eğitim planlarını hazırlıyor ve yıl boyunca eğitim organizasyonlarını sürdürüyoruz. Tüm çalışanların dahil olduğu bir perfor-mans sistemi yönetiyoruz. Sistem 360 derece yetkinlik değerlendirme ve hedef değerlendirmeden oluşuyor. Sistemdeki herkesin hedeflerinin şirket hedeflerine ve diğer çalışanların hedeflerine uygun-luğunu kontrol etmek işin bir kısmı. Di-ğer kısım ise süreç/birim ilişkilerine göre hangi çalışanın hangi çalışanları değer-lendireceğini belirlemek. Performans sis-teminin çıktıları ücret, prim ve potansiyel tespit sistemlerinde kullanılacağı için çalı-şanlar arası adaleti sağlamak adına bu iki adımın gerçekten özveriyle tasarlanması ve yönetilmesi gereklidir. Potansiyel tespit sistemi çalışanların ka-riyer adımlarını öngörmek ve onları bu noktaya hazırlamak için kurduğumuz bir sistem. Aslında bu sistem yukarıda bah-sedilen çalışmaların hepsinin sonuçlarına dayanan bir kariyer sistemi. Bu süreci yö-

  netmek de birim faaliyetlerimizden biri. AGDAŞ’ın çalışan memnuniyeti için gös-terdiği tüm çaba bu yıl ‘Great Place to Work’ ödülünü almasıyla uluslararası ku-ruluşlar tarafından onaylanmış oldu. Bizi Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesine ta-şıyan faktörlerden en önemlisi iç iletişim-deki gücümüz oldu. Bunu başarmak için şirket çalışanlarının iletişimini güçlendire-cek, motivasyonunu artıracak faaliyetleri düzenlemek yine Organizasyonel Gelişim Birimi’nin çalışma konularından biri. Bütün bu sistemleri İK portalimiz olma-dan yönetmemiz mümkün değil. Portali güncel tutmak ve tüm çalışan bilgilerini verimli kullanılabilecek şekilde işlemek asli görevimiz. Var olanı kullanmanın ötesinde, dijitalleşme uğraşında olan AGDAŞ’la beraber tamamen dijital bir İK kültürü oluşturmak için portal üzerinden yapabildiklerimize her gün bir yenisini daha ekliyoruz. Çalışma vaktimizin büyük çoğunluğunu İK portali ve geliştirme faa-liyetleri kaplıyor. Görev tanımımızın geniş olması sebebiyle birim faaliyetlerimizin sadece bir kısmını özetlemeye çalıştım. Biz birim olarak yu-karıda bahsedilen uygulamaların organi-zasyon ve yönetiminden ne kadar sorumlu olsak da attığımız her adım tüm çalışanları ilgilendiriyor. Bu sebeple birim faaliyetleri-mize tüm çalışanların desteği ve önerileri değer katacağını hatırlatmak isterim.

  AGDAŞ’ın En Yeni Birimi Organizasyonel Gelişim Senem İŞCİOĞLU / Organizasyonel Gelişim Uzmanı

 • 16

  En önemli paydaşlarımızdan olan yetkili iç tesisat firmalarını Gazete Mavi üze-rinden bilgilendirmeye devam ediyoruz. Yılda 3 defa yayınlanan Gazete Mavi de öne çıkan konuları paylaşıyor olacağız. Yakın dönemde bina iç tesisatı projelen-dirme ve uygulama kuralları standardı olan TS 7363’ün revizyonuyla birlikte sertifikalı firmaların dikkat etmesi gereken hususlar olduğunu düşüne-rek standardın gerekliliklerini hatır-lamak istiyoruz.1-Anma ısı gücü 200 kW ya kadar olan yoğuşmalı kombilerin yoğuşma sıvısı nötralize edilerek, yağmur suyu kana-lına bağlanmalı ya da nötralize edilme-den atık su şebekesine boşaltılmalıdır.Anma ısı gücü 200 kW’tan büyük olan yoğuşmalı kazanlarda oluşan yoğuş-ma sıvısı nötralize edilerek pH değeri 6.5 - 9 arasına yükseltilmeli ve bundan sonra atık su şebekesine boşaltılmalı-dır.2-TS 10670 standardı gereği kom-bi fleks uzunluğu en fazla 60 cm dir. Proje çizimi ve tesisat yapımında bu mesafe göz önüne alınarak tasarım ve imalat gerçekleştirilmelidir.3-Açık balkonlara konulacak hermetik kombi-şofben cihazları tavandan –ta-bana boy dolap içerisine alınmalı, ha-valandırması yapılmalıdır4-Yakıcı cihazlar; onaylı mimari proje-de cihaz odası olarak belirlenmediği takdirde; ortak merdiven sahanlıkları-

  na ve bina dış cephelerine montajı yapıl-mamalıdır. (ancak tek bağımsız birimden oluşan bahçe içerisindeki müstakil bina-larda bina dış cephesine boy dolap kulla-nılarak kombi-şofben montajı yapılabilir)5-Sayaç muhafaza kutuları sayacı ve sa-yaç ekipmanlarını koruyacak şekilde imal edilmeli, sayaç kadranını kapağı açmadan

  görülebilir olmalı, muhafaza kutusuna te-sisat giriş-çıkışları yandan olmalı, dikey çıkışın zorunlu olması durumunda çıkış noktalarının yalıtımı yapılmalıdır.6-Ruhsatı ve kullanımı işyeri olan tüm bağımsız birimlerin tesisatlarında seleno-id vana ve gaz alarm cihazı kullanılmalıdır.7-Kazan dairelerinde elektrik panola-

  rı, gaz alarm cihazları, aydınlatmalar exproof olmalıdır.8-Toprak üstünde her iniş-çıkışta top-rak üstünde kalan kısım 2 metrenin üzerindeyse izolasyon flanşı konulma-lı(inişe-çıkışa), 2 metrenin altındaysa toprak üstünde kalan kısım sıcak sargı ile sarılmalıdır.9-Servis kutusu ile bina arasındaki mesafe 20 metrenin üzerinde olduğu durumlarda servis kutusu çıkışına ila-ve bir ana kesme vanası(akv) konul-malıdır.10-Tesisat topraklamaları binalarda zayıf akım yönetmeliğine göre binanın topraklamasına bağlanabilir.11-CE belgesine sahip olmayan özel imalat cihazlar için TSE den özel ince-leme raporu alınmalıdır. Raporda cihaz kapasite tespiti de yer almalıdır.12-Hermetik cihaz bacaları, bina ile 90° açı yapacak şekilde monte edilmeli; açılır camlara, binaların merdiven sa-hanlıklarına doğru verilmemelidir. 13-Servis kutusu çıkışına kullanılan flexler in her iki tarafı dişli olmalı, tek tarafı kaynaklı flex kullanılmamalıdır.

  2017 yılı Eylül sonu itibariyle İç tesisat birimi faaliyet tablosu;

  DÖNEMPROJE TESİSAT TEKRAR AÇIM KALİBRASYON

  2017 2017 2017 2017OCAK 1125 2425 1193 372

  ŞUBAT 1073 1818 1178 674MART 1297 2708 1380 584NİSAN 1513 2451 1284 466MAYIS 1710 2949 1558 243

  HAZİRAN 1478 2742 1524 444TEMMUZ 1975 3133 1931 45AĞUSTOS 1746 3448 1859 1827

  EYLÜL 1846 3495 2756 128TOPLAM 13.763 25.169 14.663 4.783

  Sertifikalandırma ile İlgili Faaliyetler;Yeni Yetki Verilen

  Firma Sayısı 18

  Vize İşlemi Yapılan Firma Sayısı 73

  2017 Ekim Ayı Aktif Firma Sayısı 88

  Yetkilendirilen Toplam Firma Sayısı 214

  İÇ TE

  SİSAT

  DU

  YURU

  LAR

 • 17

  X Vaven Kalibrasyon firmasından bahse-der misiniz? Kaç yıldır hizmet veriyor-sunuz? Firmanızın gelişim sürecinden bahseder misiniz?

  Vaven Kalibrasyon 2011 yılında Kocae-li’de kurulmuştur. Ana iş kolu Gaz Sayacı Kalibrasyonu olan VAVEN, kuruluşunun ilk yıllarında G4 Doğalgaz sayacı kalibras-yonu hizmeti verirken, 2017 yılı ikinci ya-rısından itibaren G1600 Doğalgaz Sayacı Kalibrasyonu hizmetini vermeye başla-mıştır. Hali hazırda sayaçların ‘Sökme – Takma, ‘Nakliye’ ve ‘Kalibrasyon’ hizmetlerini aynı anda sunabilen VAVEN, sektörde Tam Bağımsız ve Tam Tarafsız olma özelliği ile çalışmalarına devam etmektedir.X AGDAŞ’a ne gibi hizmetler veriyorsunuz?AGDAŞ’a 2014 yılından bu yana Gaz Sa-yacı kalibrasyonu konusunda hizmet ver-mekteyiz.X Çalıştığınız süre boyunca AGDAŞ’ın son

  yıllarda yaşadığı gelişimini nasıl de-ğerlendiriyorsunuz?

  AGDAŞ ile VAVEN arasında ticari işbirliği 2014 yılında başlamış olsa dahi şahsım 2005 yılından beri sektörde çalışan biri olarak AGDAŞ’ı sürekli takip etmekteyim. Gerek kendi mücavir alanında gerekse Türkiye Doğalgaz Dağıtım sektörün-deki etkin ve örnek çalışmalarına şahit olmaktayım. Özellikle Sosyal Sorumlu-luk projeleriniz ile gönüllere hitap eden AGDAŞ’a bu vesile ile VAVEN olarak te-şekkürlerimizi sunuyoruz.

  X Kalibrasyon işlemi neden bu kadar önemli?

  Geçmişten günümüze hemen her şey belli bir ölçü birimi ile hesaplanmakta-dır. Yapılan hesapların sonunda ise hep daha iyisi talep edilmektedir. İyileştir-mek için Ölçmek zorundayız. Ölçeme-diklerimizi veya doğru ölçemediklerimizi iyileştirme şansımız çok azdır. Doğru ölçmek içinde ölçü aletimizin kalibras-yonu aynı derecede önemli ve zaruridir. Kalibrasyon uygulama esasları, ülke-mizde ilgili kurumlar tarafından çıka-rılan mevzuatlar ile belirlenmektedir. Ancak bu olgunun kanuni zorunluktan

  öte bir ihtiyaç olduğunu anlamamız çok elzemdir. Ölçü aletlerinin ölçme hassasiyetlerini kaybetmesinden kaynaklı hatalar, bizleri telafisi zor sonuçlar ile karşı karşıya geti-rebilmektedir. X Vaven Kalibrasyonun’un uzun vadede

  hedefleri nelerdir?Ülke olarak tamamına yakınını ithal et-tiğimiz Doğalgazın dağıtım sektöründe hizmet veriyoruz. Yaptığımız işin kalitesi-ni her daim daha ileri taşımayı kendimize şiar edindik ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Uzun vadede hedefimiz içinde bulundu-ğumuz pazarın örnek ve lokomotif firma-sı olarak ‘Baki kalan bu kubbede hoş bir sada’ bırakabilmek.X AGDAŞ’la çalışmaktan memnun mu-

  sunuz? VAVEN olarak biz paydaş olduğumuz firmalardan sadece salt ticari işbirliği beklemeyiz. Kendimizi geliştirebilmemiz, kalitemizi arttırabilmemiz için düzeltici, önleyici ve yapıcı eleştiri, talep ve önerile-re de ihtiyaç duymaktayız. Geçen sürede AGDAŞ’tan ziyadesi ile bu konularda da katkı gördük. Memnuiyetimizin yanında umarım VAVEN olarak biz AGDAŞ’ı mem-

  nun edebiliyoruzdur. AGDAŞ’ın farkını bu seferde; Kurumsal İletişim Departmanı ve GAZete Mavi ile ortaya koyması bizi hiç şaşırtmadı. Köşenizde yer verdiğiniz için teşekkür eder, Gazete Mavi’ye bundan sonraki yayın hayatında başarılar diliyoruz.

  PAYD

  KÖŞE

  Vaven Kalibrasyon

 • 18

  X Bilgen Doğalgaz’dan bahseder mi-siniz? Kaç yıldır hizmet veriyorsu-nuz?

  1996 yılında Hakiş Sanayi Ticaret Li-mitet Şirketi olarak kurulan firmamız 2011 yılında Bilgen Doğalgaz Sanayi Ticaret Limitet Şirketi’ni kurarak do-ğalgaz ve mekanik işlerini karşılaya-bilmek adına doğalgaz sektöründe hizmet vermeye başlamıştır. Bilgen Doğalgaz Sanayi Ticaret Limitet Şti. firmamız Sakarya içi ve Sakarya dı-şında bir çok doğalgaz tesisat işlerini tamamlamıştır.X İç tesisatçı firması olarak karşılaştı-

  ğınız zorluklar nelerdir?Doğalgaz, hem ısıtma hem de kon-for amaçlı bir ürün olduğundan dolayı her türlü müşteri ile karşılaşmaktayız. Müşteri memnuniyeti ilke edinmiştir firmamızda şartlar ne olursa olsun müşteri memnuniyetini ön plandadır. Fakat tüm işlemler bize bağlı olmadı-ğından müşterinin farklı sebeplerden dolayı tüm yetkilerin iç tesisat firma-sının elinde olduğunu düşünerek tüm şikayetlerini doğalgaz yetkili firmalar üzerinden iletmektedir. Bu da yetkili firmaları açısından sıkıntı oluştur-maktadır.

  X Hizmet vermeye başladığınız süre bo-yunca Sakarya’da doğalgaz kullanımı ile ilgili ne gibi değişiklikler gözlemle-diniz. Sakarya’da ilk hizmet verdiğiniz zamanlar halkın doğalgaza bakış acısı neydi, bugün nasıl?

  Sakarya doğalgaz sektörü hızlı bir ge-lişim sağladı. müşterilerimiz için avan-tajlı ve konforlu olan doğalgaz kullanımı hızla yayıldı. İlk zamanlarda halkımızın doğalgaza bakış açısı ile bugünkü bakış acısı aynı değil doğalgaz kullanımını ön-celeri dışa bağımlılık olduğunu düşünen vatandaşlarımız için doğalgaz şimdi zo-runlu ihtiyaç haline gelmiştir.X Son yıllardaki firma performans değer-

  lendirmelerine göre şirket sürekli ilk üç firmanın içerisinde yer alıyor. Bu başa-rınızı neye borçlusunuz?

  Öncelikle başarının sırrı her zaman

  özverili çalışmak, işini sevmek ve işi-ne değer vermekten geçmektedir. Bu prensipler doğrultusunda çalıştığınız zaman başarı da kendiliğinden geliyor. Ekip olarak çalışabilmek de başarı-yı yakalayabilmek adına çok önemlidir. Birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın vermiş oldukları emeğin karşılığı olarak AGDAŞ müşteri memnuniyetinde ve performans sıralamasında şirketimiz hak ettiği yere gelmiştir. Bu özverili ça-lışmaları için tüm çalışma arkadaşları-mı tebrik ediyorum. Bu başarıyı birlikte yakaladık bundan sonraki hedefimiz ilk üç de olmak değil ilk sırada olmaktadır. İnşallah bu başarıyı da tüm ekip arka-daşlarımızla yakalayacağız.X 2016 yılından başlayan online bağlan-

  tı projesini nasıl değerlendiriyorsunuz. Ne gibi faydalarını söyleyebilirsiniz?

  İlk bakışta firmalarımız üzerinde sade-ce yük gibi görünen online bağlantıların firmalar tarafından yapılması müşteri memnuniyeti ve müşterinin işinin daha çabuk ve kolay olmasını sağladı. Bu da müşteri memnuniyet katsayısının art-masına sebep oldu. Firmalarımıza gelen müşterilerimiz doğalgaz ya da kombi ihti-yaçları varsa ilk tercih olarak online işlem yaptırdıkları firmaları tercih etmektedir.

  PAYD

  KÖŞE

  Bilgen Doğalgaz

 • 19

  Müşterilerimiz tarafından online bağlan-tı yapan firmalarımızın bilinirlikleri art-maktadır. Kısa vadede olmasa bile uzun vadede şirketlerimizin bilinirlikleri saye-sinde farklı müşteri portföyleri oluşacağı kanaatindeyim.X Bilgen Doğalgaz olarak AGDAŞ ile çalış-

  maktan memnun musunuz? Bir doğal-gaz firmasının gözünde AGDAŞ’ın son yıllardaki gelişimini nasıl değerlendirir-siniz?

  Bilgen Doğalgaz Ltd. Şti olarak AGDAŞ gibi kurumsal yapıya sahip bir firma ile çalışmaktan memnunuz. Son yıllarda AGDAŞ kendini çok fazla yeniledi yeni hizmet binasını bitirmesi ile birlikte çok büyük yatırımlar yaptı. bu sayede her şey online hale geldi müşterilerimiz te-lefon ile abone olabiliyor telefonda abo-neliği sonlandırabiliyor. Günümüzde en değerli şey olan vaktimizi yollarda har-camıyor, iş yerimizden dakikalar içinde yapmak istediğimiz işlemi yapabiliyoruz farklı illerde çalıştığımız doğalgaz fir-maları da bulunmakta, bunlar ile kıyas-lama yaptığımızda AGDAŞ’ın sistemi ile bu firmaların sistemi arasında uçurum-lar bulunmaktadır. X İç tesisat firmalarının geleceğini nasıl

  görüyorsunuz? İç tesisat firmalarımız kendilerini yeni-leyip teknolojiyi takip ettikleri takdirde gelecek için bir kaygılarının olmayaca-ğı kanaatindeyim. Sektörel olarak her zaman doğalgaz tesisat projelendirme yapımı çoğalmakta ve hızla devam et-

  mektedir. Gerek doğalgazın yeni geldi-ği bölgeler gerekse yeni yapılan inşaat projeleri sayesinde iş potansiyeli sürek-lilik arz etmektedir. X Ne gibi pazarlama çalışmaları yapıyor-

  sunuz?Pazarlama faaliyetlerimiz AGDAŞ ile birlikte yürüttüğümüz reklam çalış-malarının dışında pek yapmamaktayız. Genellikle müşterilerimiz memnuni-yetlerini anlattıkları arkadaşları dost-larının yönlendirmesi ile kendiliğinden oluşmaktadır. Sektörde 21 yıllık bir geç-mişimizin olması insanların firmamıza güven duyması ile birlikte iş potansiye-limizde artış göstermektedir.X Müşterilerin en çok itiraz ettiği ve en

  çok desteklediği konular nelerdir?Müşterilerimiz genellikle en hızlı şekilde işlerinin yapılmasını arzu etmektedir. Şu anki sistem sayesinde bu hızlılık sağlan-mış durumdadır müşterilerimiz gaz açılış

  günü net bir saat istemektedir bu istek yetkili doğalgaz firmaları ve AGDAŞ için sıkıntı oluşturmaktadır. Nitekim trafikte geçirilen zamanın yanında yaptığımız işi sahada yapıyor olmamızın getirdiği ak-samalar sonucunda net bir saat vermek mümkün olmamaktadır. Müşterilerimiz bu duruma itiraz etmektedir.X Son olarak eklemek istedikleriniz.Öncelikle böyle bir fırsatı verdiğiniz için AGDAŞ ailesi olarak sizlere ve tüm doğal-gaz yetkili firmalarımıza, meslektaşlarıma teşekkür ediyor, bol kazançlar diliyorum.

 • 20

  AGDAŞ’ın yeni yatırım alanlarında-ki Seyfeler mahallesinde ilk kazma vurulacağı gün yapılan törende, şu cümleler dikkatimi çekti: Önceden annelerimiz evdeki sobayı yakmak için bile her gün en az 10-15 dakika nefesiyle sobaya üflerdi. Tutuşturma-ya çalışırdı. Doğalgazın medeni yaşa-mımızda onlarca örneği ile konforu oluşturduğu yadsınamaz bir gerçek.Öyle ya, Sakarya doğalgaz konforu ile tanışmadan önce, sokakların-da kömür kokusundan yürünemez haldeydi der eskiler… Şehrin üzerin-deki siyah pus, kış aylarında en üst seviyeye çıkar, kışın soğuk günlerinde odun- kömür uğraşıyla evde bitme-yen bir telaşe olurdu… Doğalgaz; şehrimizi, mahalleleri-mizi, sokaklarımızı temiz ve yaşa-nabilir kılarken, katı atık tüketimini yok ederek ağaçları ve ormanlarımı-zı korumaya, dolaylı ve direkt olarak hayatımızda zaman, emek tasarru-fu yapmamızı, konforlu bir yaşam sürmemizi sağlamaya kesintisiz olarak devam ediyor… Bugün, ocağı-mız, sıcak suyumuz, sıcak evleri-mizde doğalgazımızın konforuy-la yaşıyoruz. Üstelik bu konforu, yıllardır kesintisiz şekilde 365 gün ve 7/24 kullanabiliyoruz. AGDAŞ’ın Lisans alanındaki ilçelerinde henüz

  doğalgaza kavuşamamış mahalle-ler mevcut... Bu bölgelerden yoğun talep gelmeye de devam ediyor. Yıllık yatırım programları kapsamın-da yakın dönemde yapılan yatırımlar ile binlerce aile doğalgaza kavuşa-cak. 2017 yılında Serdivan - Kazım-paşa, Arifiye - Aşağı Kirazca, Nehir-kent, Akyazı - Seyfeler, Sapanca

  - Yanık, Erenler - Bekirpaşa mahal-lelerinde çalışmalar devam ediyor. Nihayetinde yeni yatırım bölgelerin-de, 3 bin 88 adet konuta, 16 bin 673 daireye ve 792 konut harici yapıya (işyeri, okul, ibadethane vb.) doğal-gaz arzı sağlamak için çalışmalar

  devam ediyor…Ocaklarda yemek yaparken tüp bitti mi bitmedi mi endişesi, sürekli hesaplanan tüp masrafları, odalarda, evin her köşesinde soba, odun, kömür telaşı, buz gibi suda el yıkamak, bir sürü çileyle banyoda sıcak su temini, evin her alanında sıcak su ihtiya-cı artık tek bir tuşa basılmasıyla çözüme kavuşuyor! Telefonu kaldırıp abone oluyorsunuz, doğalgazı kulla-nıyorsunuz.AGDAŞ’ın kesintisiz şekilde ulaştırdığı doğalgaz hizmetiyle yeni mahalleler-de, sokaklarda ve hanelerde yaşam artık çok daha kolay olacak…

  A. Mert ATALAYYatırım Müşteri İlişkileri Sorumlusu

  Simsiyah Geçmişten, Yemyeşil Yarınlara

  Sakarya’da Temiz Havanın Güvencesini sağlamak, konforlu, medeni yaşam için 92.152 adet bina, 271.312 adet daire, 27.492 adet konut harici yapıya doğalgaz arzı…

 • 21

  X Kendinizden kısaca bahseder misiniz?1992 yılında Sakarya’nın Hacıköy Mahalle-sinde dünyaya geldim. İki çocuklu bir ailenin büyük oğluyum. Erkek kardeşim ASAŞ’ta çalışıyor, babamın oto tamiri dükkânı var annem ise ev hanımı. 16 yaşımdan itibaren elektrik işleri ile ilgili çalışıyorum. 10 senedir kalfalık belgesi sahibiyim. Beş sene önce tanıştığım eşimle geçtiğimiz Eylül ayında evlendim.X Ne zamandan beri AGDAŞ’ta çalışıyor-

  sunuz. Buradaki işinizi tanımlar mısınız? Daha önce nerelerde çalıştınız?

  Yılmaz Elektrik’te çalıştığım dönemde AGDAŞ yeni binasının inşaatına başla-mıştı. Ben de yeni yapılan binanın elekt-rik tesisatını yapmaktaydım. AGDAŞ, merkez binada görevlendirmek üzere bir elektrik teknikeri istihdam etmek istiyordu. Bana da bu amaçla bir teklif geldi, ben de kabul ettim. 2015 yılının Şubat ayından beri burada çalışıyorum. Sadece elektrikle ilgili değil binada ve şantiyede oluşabilecek tüm arızaları düzeltmeye çalışıyorum. Genel olarak tüm elektrikli aletlerin bakım ve onarı-mından sorumluyum diyebilirim. Daha önce Işıl Mühendislik, CNR Elektrik, Koç Mühendislik ve son olarak Yılmaz Elekt-rikte çalıştım.X En büyük hayaliniz nedir? Babamın oto sanayideki dükkânından do-layı küçüklükten beri arabalarla iç içeyim. Dolayısıyla arabalara büyük bir merak ve

  ilgi duyuyorum. En büyük hayalim de Ford Mustang marka bir arabaya sahip olmak diyebilirim. X Hayattaki öncelikleriniz nelerdir?Hayatta benim için en önemli şey tabi ki ai-lem ve sevdiklerim. Onlardan sonra da işim hayattaki önceliklerim arasında yer alır.X Yaptığınız işin zorlukları nelerdir?Her işin kendine has zorlukları var. Bazen işim gereği hijyenik olmayan koşullarda ça-lışmak zorunda kalıyorum. Elektrik tesisat-ları genelde yüksekten veya dar yerlerden geçtiği için bazen bu da sıkıntılı olabiliyor. Nadiren de mesai saatleri dışında ortaya çıkan bir arızaya gelip müdahale etmek zorunda da kalabiliyorum. İşimin gereği ne ise onu en iyi şekilde yerine getirmeye ça-lışıyorum.X Çalıştığınız süre boyunca karşılaştığınız

  komik ve zorlu anlar nelerdir anlatabilir misiniz?

  İşimde acemi olduğum zamanlarda bir gün ustam elektrik şemasını vermiş ve panoyu toplamamı istemişti. Ben de bana söyle-neni yaptım. Ustam da yaptığım işi kont-rol etmeden montajı tamamlayıp elektriği verince pano havaya uçmuştu. Başta çok korkmuştum ama herkes gülünce ben de rahatladım. Ustam hariç tabi, o hala bu anıyı komik bulmuyor. Oldukça yüklü bir masrafa yol açmıştım.X Ağustos ayında olası bir yangını ön-

  lediniz. Özverili bir çalışan olduğu-nuzun en büyük ispatı bu olsa gerek.

  Sizce çalışanlarda olması geren olmazsa olmaz özellikler neler olmalıdır?

  İşim gereği binadaki arızalara ilk ben mü-dahale ediyorum. O gün de alarmı duyar duymaz yangın tesisatı izleme panosuna koştum ve yangının nerede çıktığını tespit ettim. Derhal yangın söndürme tüpünü alarak müdahale ettim ve yangını büyü-meden önlemeyi başardık. Tekrar hepimize geçmiş olsun. Bence bir çalışan yaptığı işin bilincinde olmalı. Dikkatli ve özverili çalış-malı en önemlisi de işini severek yapmalı.X İnsanların sizin hakkınızda ne düşündü-

  ğüne önem verir misiniz?Evet, insanların benimle ilgili olumlu şeyler düşünmesini isterim ve bu yüzden davra-nışlarımda dikkatli olmaya çalışıyorum.X Hayatınız boyunca sizi en çok etkileyen

  olay nedir? Daha önce çalıştığım yerde bir arkadaşım elektrik akımına kapılarak 12 metre yük-seklikten yere düştü ve 3 ay hastanede tedavi gördü. Uzun bir süre yükseğe çık-maktan ve elektrikle uğraşmaktan kork-muştum.X İş dışında nasıl birisiniz? Hobileriniz ne-

  lerdir?Çok fazla sosyal aktiviteleri olan biri deği-lim. Zaman zaman arkadaşlarımla dışarı çıkıyorum tabi ki. Arkadaş ortamında ye-rine göre eğlenceli yerine göre ciddi bir ki-şiliğe sahibim. Boş zamanlarımda bilardo oynamaktan, yüzmekten ve araba sür-mekten keyif alırım.

  Resul CAN / Elektrik Teknikeri

  Resu

  l Can

  ile

  RÖPO

  RTAJ

 • 22

  X Kendinizden kısaca bahseder misiniz?1985 yılı Sakarya doğumluyum. 2013 yılı Anadolu Üniversitesi İşletme Bölü-mü’nden mezun oldum. 3 yıllık evliyim ve 5 aylık bir kız çocuğum var.X Ne zamandan beri AGDAŞ’da çalışıyor-

  sunuz. Buradaki işinizi tanımlar mısı-nız? Daha önce nerelerde çalıştınız?

  2013 yılı temmuz ayından beri Ag-daş’da çalışmaktayım. Şu an Müşteri İlişkileri Birimi’ne bağlı olan Çağrı Mer-kezi’nde Takım Lideri olarak çalışıyo-rum. Daha önce özel sektörlerde tec-rübelerim oldu. Son 4 yıldır Agdaş’da işimi severek yapıyorum.X Sizce bir çalışanda olması gereken

  en önemli özellikler neler olmalıdır?İyi bir çalışan bence işini sahiplenen, problemlere kalıcı çözümler üretebilen, takım çalışmasına yatkın, motivasyo-nu yüksek, kendini geliştirebilen ve en önemlisi de; şirketin hedefleri doğrul-tusunda kendini geliştirebilen kişidir.X En büyük hayaliniz nedir?Ailemle beraber bir yelkenli ile dünya turu yapmak istiyorum.X Yeni anne oldunuz. AGDAŞ’ da çalı-

  şan bir anne olmayı nasıl değerlen-dirirsiniz?

  Benim için annelik gerçekten çok yeni,

  çok özel ve çok güzel. Tabi ki bunların yanında bir o kadar da zor hatta çok zor ama dünyadaki en harika duygu olduğunu hiç bir şey değiştiremez. İşi-mi çok seviyorum, doğum sonrasında büyük bir adaptasyon sorunu yaşa-madım. Sadece her çalışan anne gibi biraz daha fazla sorululuğum var, gü-zel bir düzen kurduktan sonra olama-yacak hiçbir şey yok. O yüzden şuan her şey çok güzel gidiyor.X Hayattaki öncelikleriniz nelerdir?Şu anki önceliğim kızım, sonra ailem ve işim.X Çağrı merkezinde çalışmanın olumlu

  ve olumsuz yanları nelerdir? Çalışma arkadaşlarımızla iş ortamı-mızda yakalamış olduğumuz sinerji ve motivasyon en güzel yönlerden biri. Bu ortamda çalışmak bana mutluluk ve huzur veriyor. Olumsuzluk olarak sadece çok yoğunuz ve sabır gerekti-ren bir işimiz var. Bunları da takım ola-rak aşmayı başarabiliyoruz.X Çağrı merkezindeki gelişimi nasıl

  değerlendiriyorsun? Sizce geçmiş yıllara göre neler değişti?

  Çağrı merkezine geldiğimde açıkçası pek deneyimim yoktu, kendime güve-niyordum çünkü çalışmayı ve öğren-

  meyi seven bir kişiyim. Tüm tereddüt-lerim birkaç hafta içinde geçti. Tabi o günkü çağrı merkezi ve şu anki çağrı merkezi arasında dağlar kadar fark var. Geçmiş yıllarda müşteri tarafın-dan bilinmeyen 2- 3 kişilik bir birimdik. Bugün ise; yeniliklere açık, müşterile-rin çoğunluğunun varlığından haber-dar olduğu, kurumumuzun her birimi ile ilgili bilgi verebilecek kapasiteye sahip, sürekli kendini geliştirebilmeyi başaran bir birim olduk. Türkiye gene-linde hem bilgi verip hem de işlem ya-pabilme kabiliyeti olan çok fazla çağrı merkezi olduğunu düşünmüyorum. Bu anlamda çağrı merkezinin bu kadar yol almasına vesile olan yöneticileri-mize teşekkür ediyorum.X Sabırlı bir insan mısınız? Olmazsa ol-

  mazlarınız var mı?Çok sabırlı bir insanımdır. Sabır insa-nın sahip olabileceği önemli değer-lerden biridir. Olmazsa olmazım şuan kızım, ailem ve işim.X AGDAŞ’ın şirket kültürünü nasıl de-

  ğerlendiriyorsunuz?Çalışmayı çok istediğim şirketlerden birindeyim. Şirketimiz gerçekten gü-zel bir kültüre sahip. En güzeli sami-miyet var. Bunu yakalamak çok zor.

  Çiğdem KAYA / Çağrı Merkezi Takım Lideri

  Çiğde

  m Ka

  ya ile

  RÖPO

  RTAJ

 • 23

  Yöneticilerimizin oluşturduğu bu de-ğerleri benimseyerek sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.X Çalıştığınız süre boyunca karşılaş-

  tığınız komik ve zorlu anlar nelerdir anlatabilir misiniz?

  Çağrı merkezinde işe başlayan Gök-han arkadaşımızı sürece hazırlamak ve çağrı alabilir duruma gelebilmesi için destek oluyordum. Yavaş yavaş hatta girip çağrı almaya başlamıştı. Yeni olduğu için hemen yan masada oturuyordu ben de sürekli kendisine yardımcı olabilmek için yanında bulu-nuyordum. Bir gün hat çok yoğunlaştı, hatta girmem gerekti ve çağrı aldım. Arkadaşımız da aynı anda çağrı aldı. Çağrıyı cevapladım ve müşteriyi se-lamladım ‘iyi günler dilerim ben Çiğ-dem dedim’. Gökhan arkadaşımız da telefonu hemen ardımdan açtı ve iyi günler ben Çiğdem dedi. Gerçekten komikti.X İnsanların sizin hakkınızda ne dü-

  şündüğüne önem verir misiniz?Evet, önem veririm. Yaptığım davra-nışlar ve kişiliğim ile insanların bana karşı saygı duyduğu başarılı bir insan olmak isterim.

  X Sinema ve kitaplarla aranız nasıl? Sevdiğiniz filmler ve yazarlar kim-lerdir. Hayatınıza yön veren kitaplar ya da kişiler oldu mu?

  Sinemayla aram çok iyi, sıklıkla gide-rim film izlemeyi çok seviyorum. Yeni bebeğim olduğu için şu aralar gitmeye fırsatım olmuyor maalesef. Kitaplarla aram ne yazık ki çok iyi de-ğil ama vakit buldukça okumaya özen gösteriyorum.

  Sevdiğim filmlerden bir kaçı; Başlangıç, Yıldızlar arası, Transformers Serisi, Evrim Severek okuduğum kitaplar; Uçurtma Avcısı, Şafak Vakti, Suç ve CezaX İş dışında nasıl birisiniz? Hobileriniz

  nelerdir?İş dışında gülümsemeyi, konuşmayı seven biriyim, her zaman neşeliyimdir. Farklı yemek tarifleri denemekten çok hoşlanırım. Bunun dışında evde kul-lanılmayan değersiz şeyleri değerlen-dirmeyi çok seviyorum, eskiyen ya da kullanılmayan objeleri değerlendirmek bana çok keyif veriyor.

 • 24

  Haberler Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Sistemleri Müdür Tufan Bıyıktaş ve Yöneti-cisi Esra Gençali Bimser Çözüm firmasını ziyaret etti. Mayıs ayında gerçekleştirilen ziyarette iş yönetiminin takip edildiği QDMS ve şirketin fiziki varlıklarının takip edildiği BOYS Web programları hakkında durum değerlendirmesi yapıldı. Bimser Çözüm’ün Koceli’de bulunan ofisinde gerçekleştirilen toplantıya Murat Çakır, Önder Parmaksız ve Mustafa Altınyüzük ile ileriye yönelik çalışma planı da görüşüldü.

  Dış Paydaş Ziyaretleri Devam Ediyor

  Ağustos ayı içerisinde tüm çalışanlara İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi verildi. Konferans salonunda verilen eğitimde mesai saatleri içerisinde karşıla-şılabilecek olası kazalara karşı alınabilecek önlemler ve kaza durumunda ya-pılması gerekenler anlatıldı. Eğitimin ardından tüm çalışanlara sınav yapıldı.

  İSG Eğitimi VerildiSöğütlü, Camili ve

  Karasu RM-A İstasyonlarına ZiyaretAGDAŞ Genel Müdürü Kenan Demir, Genel Müdür Yardımcısı Gürsel Yağan ve İKYS Müdürü Emre Uğur 29 Haziran tarihinde Söğütlü, Camili ve Karasu RMS-A istasyonlarına bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretler vardiyalı çalışmalarından dolayı paylaşım toplantısına katılamayan uzak lokasyon personel-leriyle iletişim çeşitliliğini artırmak personelin istek-lerini, önerilerini dinlemek ve RM- A istasyonlarında inceleme yapmak için gerçekleştirildi.

 • 25

  İnsanların harekete geçebilmeleri için nedenlere ihtiyaçları vardır. O zaman insan olarak bizim bu dünyada bulunma sebebimiz kendimiz için nedenler bulmak, başkaları için ne-denler oluşturmaktır. ‘Bir NEDEN bul kendin için, bir Neden Oluştur başkaları için?’ Temasıyla AGDAŞ Konferans salo-nunda 9 Eylül tarihinde İzgören Akademi’den Gökhan Okçu tarafından oldukça eğlenceli bir seminer verildi. Seminere 50 den fazla saha ve ofis çalışanı katıldı.

  Veri Analizi ve Raporlama Eğitimi

  Düzenlendi

  NEDEN Semineri

  Verildi

  22 Eylül tarihinde AGDAŞ büyük toplantı salonunda 15 çalı-şana Dr. Serkan Türeli tarafından Veri Analizi ve Raporlama Eğitimi verildi. İki gün boyunca süren eğitimde iş hayatımızı kolaylaştıran excell programı hakkında faydalı bilgiler öğrenildi.

  EFQM Başvuru Doküma-nı teslim edildikten sonra EFQM yolculuğunun en önemli taşlarından olan yayılım çalış-maları kapsamında Ağustos ve Eylül aylarında EFQM yayılım eğitimleri verildi. Kalite Birimi tarafından konferans salonun-da verilen eğitime farkı zaman-larda tüm çalışanlar katıldı.

  EFQM Yayılım Toplantıları Gerçekleştirildi

  EFQM Yayılım Eğitimleri İç EğitimNEDEN Semineri İzgören Akademi/Gökhan OkçuVeri Analizi ve Raporlama Eğitimi TUSODEV/ Serkan TürkeliSRC Eğitimi Marmara SRC

 • 26

  ZetaCad Entegrasyonu

  Digital Arşiv

  Uzaktan Sayaç Okuma (Telemetri)

  Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS)

  Sayaç Okuma (Offline)

  Microsof AX Dynamics (2009)

  Abone Bilgi Yönetim Sistemi (ABYS)

  Yatırım Talep Uygulaması (YTR)

  Online Tahsilat

  Sayaç Okuma (Online)

  IK Portal Uygulaması

  TTVPN İletişim AltYapısı

  Online Kalibrasyon

  e-fatura Entegrasyonu

  QDMS (Kalite Döküman Yönetim Sistemi)

  firma.agdas.com.tr

  abone.agdas.com.tr

  Mail Entegrasyonu

  SMS Entegrasyonu

  Çagrı Merkezi

  Evrak Takip Sistemi (ETS)

  2011 20142012 2013

  AGDAŞ Dijitalleşiyor Tüm İşlemler HızlanıyorHer geçen gün gelişen tekno-loji hayatımızı kolaylaştırmaya eskiden saatlerce vaktimizi alan işlemlerin zahmetsizce ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlıyor. Şirketlerde bu teknolo-jik trendleri takip ederek kendi bünyelerine entegre ediyor ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedefliyor. Kurumsal Mükemmellik Modelini benimseyen AGDAŞ müşterilerine sunmuş olduğu hizmetleri kısa sürede, kaliteli ve çevreye duyarlı olma ilkesiyle kurulduğu günden beri müşteri ve paydaşlarının ihtiyaçlarını karşılamak, verimli

  ve kaliteli hizmet sunmak adına günden güne gelişen teknoloji-ye paralel olarak teknolojik alt yapısını profesyonel Bilgi Tekno-lojileri ve Bilgi Sistemleri Bölümü çalışanlarıyla geliştiriyor. Bu doğrultudaki iş uygulamalarıyla gaz dağıtım sektöründe önemli bir noktada bulunan AGDAŞ; Abone Bilgi Yönetim Sistemi (ABYS) Çağrı Merkezi Üzerinden Abonelik, On-line Bağlantı projeleri başta olmak üzere toplam 37 ayrı sistemin entegrasyonuyla bilgi teknolojileri alt yapısını oluşturmuş ve tüm işlemlerini kolay ve hızlı şekilde yapılmasını sağlamıştır.

  Online Bağlantı Projesi

  2016 Temmuz ayından bu yana bağlantı sö-zleşmeleri internet ortamından online olarak şehrin her tarafına dağılmış bulunan 80’a yakın yetkili iç tesisat firması aracılığı ile alın-maya başlanmış, 2017 yılında ise bağlantı sö-zleşmelerinin sadece yetkili iç tesisat firması aracılığı ile alınması için gerekli çalışmaları tamamlanmıştır. Online Bağlantı Projesi ile müşterilerimiz zamandan, enerjiden, işgücün-den tasarruf sağlayarak bağlantı işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirmeleri amaçlanmıştır. Projenin devreye alınması ile birlikte dış paydaşlarımızdan iç tesisat firmaları müşteri potansiyellerini artırarak süreçlere daha hâkim hale gelmiş ve müşteri memnuniyetinin yanında paydaş memnuniyeti de artırılmıştır.

  BT KİLOMETRE TAŞLARI

 • 27

  GasLine Entegrasyonu

  e-arşiv Entegrasonu

  Güvence Bedeli İadelerinin PTT Aracılığı ile Yapılması

  Çagrı Merkezi ve Acil 187’nin Taşınması

  Yeni Hizmet Binasına Taşınma

  Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) Entegrasyonu

  Online Randevue-defter Entegrasyonu

  Coğrafi Bilgi Sistemi Tablet Uygulaması (CBS)

  Online Anket Uygulaması

  Çagrı Merkezi Üzerinden Abonelik

  Acil Online

  BOYS (Kurumsal Varlık Yönetim Sistemi)

  Microsof AX Dynamics (2012)

  AGDAŞ Android UygulamasıDigiPen Uygulması

  2015 2016 2017

  AGDAŞ Android Uygulamaları

  Çağrı Merkezi Üzerinden Abonelik

  SMS Bilgilendirmeleri

  AGDAŞ Android Uygulamaları saha işlemler-inin gerçek zamanlı olarak sahadan merkeze tek yazılım vasıtasıyla yansıtılması amacıyla 2016 yılının son çeyreğinde %100 AGDAŞ’ın kendi imkânları ile geliştirilmeye başlanarak 2017 yılında Sayaç Okuma Modülü ile devreye alınmıştır. 2017 yılının 2. çeyreğinde Randevu İşlemleri, 4. çeyrekte ise 187 Acil İhbar Modülü ile saha işlemlerinin % 70’ine yakınını bünyesinde çalışanlarının aktif bir şekilde sahadan yapılan işlemlerin anında veri tabanına aktarımı başarıy-la gerçekleştirilmektedir. Önümüzdeki süreçte ilk etapta Kazı Kontrol Modülü ile saha işlemlerinin geri kalanını da kodlanarak hizmete alınması planlanmaktadır. AGDAŞ Android Uygulamarı ile saha işlemleri içerisinde fotoğraf kullanımı, aktif bir şekilde GPS ile harita kullanımı, sahada kağıt kalem yerine yazıcı kullanımı, günlük işlem takibi, pahalı saha aletleri yerine günlük telefon ve saha yazıcısı ile maddi tasarruf ve aynı zamanda kullanım ko-laylığı ile birlikte sahada zor şartlar altında çalışan personeline ergonomik kullanım kolaylığı sağlan-mıştır. AGDAŞ bünyesinden geliştirilen bir uygu-lama olduğu için güncelleme/geliştirme işlemleri çok daha hızlı ve beklentilere göre yapılmaktadır.

  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müşterilerine ait beklentilerin giderek artmakta ve çeşitlenmekte olduğunun bilinciyle AGDAŞ, iş süreçlerini daha etkin ve verimli kullanabilmek amacıyla 2015 yılında Çağrı Merkezi üzerinden Abonelik işlemlerini almaya başlamıştır. Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Sistemleri Bölümü öncelikle iletişim altyapısını güçlendir-erek, müşteri beklentilerine en hızlı ve etkin şekilde cevaplanmasını sağlamış, akabinde Kimlik Paylaşım Sistemi entegrasyonu ile de müşterilere ait vatandaşlık bilgilerinin sorgulanması sağlanarak, hem müşterilerimize hem de AGDAŞ’a zaman kazandırmıştır.

  Her faaliyetinde müşteri memnuniyetini ve hizmet sürekliliğini ön planda tutan AGDAŞ, 2012 yılında uygulamaya aldığı standart fatura ve abonelik bildirimleri-nin dışında bu sistemi geliştir-erek bir bölgede doğalgaz kesintisi olduğunda bu kesin-tiden etkilenecek olan abo-nelerini sahip olduğu Coğrafi Bilgi Sistemleri altyapısını kullanarak anında SMS yolu ile bilgilendirmektedir.

  BT KİLOMETRE TAŞLARI

 • 28

  Haberler AGDAŞ 2011 yılından itibaren yaptığımız önemli bilgi tekno-lojileri yatırımları ile tüm birimlerde yürüttüğümüz birçok faaliyetini di-jitalleştirdi. Dijitalleşen bilgi ölçüm, izleme, hafıza kolaylığı sağlasa da güvenlik açısından kontrol edile-mez bir durum yaratabilir. Bu ne-denle AGDAŞ 2015 yılında çalışma-larına başladığı ISO IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Stan-dardını 2016 yılında belgeledi ve bil-gi güvenliğini sağlamış oldu. Dijital bilgi ve güvenliği sağlanmış dijital bilgiden sonraki adımsa şüphesiz sürekliliği sağlanmış güvenli dijital bilgidir. AGDAŞ’da tam bu nedenle 2017-2021 Stratejik Planınında yer alan projelerden olan 22301 İş Sü-

  rekliliği Yönetim Sistemi Standardı çalışmalarına başladı. Belgelendir-meden sonra kesintisiz demek bel-ki gerçekten bir nebze uzak olabilir fakat global çerçevede kabul edile-bilirliği sağlanmış minimum kesinti süresi ile faaliyetlerini sürdürmeyi hedeflemektedir.

  AGDAŞ İnsan Kaynakları poli-tikası gereğince personel ge-lişimine, potansiyelinin tespitine olabildiğince önem vermektedir. AGDAŞ İK şirket içinde doğ-ru tespit yapmak için birçok sistem kullan-makta ve doğru ge-lişim planları için çö-züm yolu aramakta-dır. Zaman zaman bu sistemlerin doğruluğu-nu kontrol etmek ve yeni kazanımlar için 3. taraftan destek alınması faydalı olmaktadır. Bu kapsamda AGDAŞ Bu kapsamda

  AGDAŞ yönetici ve birim sahibi uzmanlarına değerlendirme mer-kezi (assesment) çalışması yaptı. 16- 18 Ekimde tarihlerinde AGDAŞ

  binasında HR Partners fir-ması tarafından yapılan

  çalışmada; uzmanlar tarafından yetkinlik bazlı mülakat, stra-tejik sunum ve kişi-lik envanteri araçları

  kullanıldı. Elde edilen çıktılar, 2018 yılı eğitim

  planı, potansiyel tespit sistemi, organizasyonel yapı çalışmaların-da kullanılacaktır.

  22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Standardı

  Çalışmalarına Başlandı

  Yönetici ve Birim Sahipleri Değerlendirildi

  ESRI Türkiye Kullanıcı Konferansı

  20. kez düzenlenen ESRI Türkiye Kullanıcı Konfe-ransı, 4-5 Ekim 2017 tarihlerinde Hilton İstanbul Bosphorus Convention & Exhibition Center’ da yapıl-dı. Birçok başarılı kullanıcı sunumları, CBS uzmanları tarafından sunulan teknik oturumlar, Esri’nin yenilik-leri ve detayları, ESRİ çalışanları ile birebir iletişim im-kanları, Story Maps Yarışması, Harita Poster Yarış-ması, Fuar alanı, CBS dünyasından önemli isimler ve çok daha fazlasının yer aldığı ESRI Türkiye Kullanıcı Konferansı’na AGDAŞ adına Bilgi Teknolojileri Yöne-ticisi Esra Gençali, Yatırım Planlama Yöneticisi Yusuf Ziya Karahan, Harita & CBS Uzmanı Şükrü Gümüş ve Harita & CBS Sorumlusu Yusuf Güray katılmıştır.

 • 29

  Hobi Bahçesi İlk Mahsullerini Verdi

  2017 Bağlantı Hadefleri Ekim Ayında Gerçekleştirildi

  İngilizce Dersleri Tekrar BaşladıBu yıl Amerikan Life eğitim kurumuyla yapılan anlaşma sonrasında 2 farklı kurda toplam 13 çalışan İngilizce eği-tim almaya başladı. 3 ay sürecek eğitimde çalışanlar İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek için çalışmalarını sürdürecek, çalışma sonunda kur sınavında başarılı olmaya çalışacaklar.

  Doğalgaz Tüketim Bildirimleri Güncellendi

  AGDAŞ Müşteri ilişkilerini modern çağın gereksinimleri doğrultusunda kalite standartları kapsamında yürü-türken, abonelerinden gelen geri bil-dirimlere de değer veriyor ve geliştir-melerinde müşterilerin beklentilerini karşılamayı hedefliyor. Bu bağlamda AGDAŞ, her ay sayaç okuma döne-minde müşterilerinin adreslerine bı-raktığı doğalgaz tüketim bildirimi ku-rumsal görünüm niteliklerinde gün-celledi. Doğalgaz tüketim bildirimleri yeni güncelleme ile daha anlaşılabilir ve kurumsal bir görünüme kavuştu.

  Otopark’ın arka kısmında hazırlanan hobi bahçesinde çeşitli sebze ve meyveler gö-nüllü çalışanlar tarafından özenle yetiştirildi. Mesai saatleri dışında gerçekleştirilen çalış-malarla sonucunda yetiştirilen organik sebze ve meyvelerden birçok çalışan faydalandı.

  AGDAŞ çalışanlarının istediği yerde istediği zaman in-ternet üzerinde online olarak eğitim almalarına olanak sağlayan AGDAŞ Akademi’nin sağladığı kolaylıklar her ge-çen gün artıyor. Son olarak QDMS programı için hazırlanan eğitim kısa süre sonra AGDAŞ Akademiden yayınlanacak eğitim ile birlikte tüm çalışanların QDMS üzerinden bir mo-düle ya da bir bilgiye ulaşmaları çok daha kolay olacak.

  2017 yılı için belirle-nen 22.000 bağlantı ve 25.000 BBS hedefleri 20.10.2017 tarihi itibarıyla gerçekleştirilmiştir.

  QDMS Eğitimleri

  Artık AGDAŞ

  Akademide

 • 30

  AGDAŞ İnsan Kaynakları DijitalleşiyorAGDAŞ İnsan Kaynakları dijitalleşmeye devam ediyor. 1 Nisan 2017 tarihi itiba-riyle İnsan Kaynakları Portali üzerinde Şikayet ve Mesai modüllerinin devreye alınmasından sonra Maaş Avansı Ve Borç Talepleri de İK Portalinde.Maaş avansı ve borç talepleri için İK portalinde Avans/Borç modülü devre-ye alındı. 06.9.2017 tarihinden itibaren yapılacak maaş avansı ve borç talep-leri artık sadece portal üzerinden ya-pılacak, matbu form ile yapılan ta-lepler kabul edilmeyecektir. Ayın 15’ine kadar onaylanan talep-lerin ödemeleri her ayın 15’i ya da 15’inden sonraki ilk iş günü Çalışma İlişkileri ve Özlük Birimi tarafın-dan ödenecektir. Maaş avansı ve Borç Alma ta-limatını QDMS’de bula-bilirsiniz.Şikayet Modülü Devreye AlındıŞikayet modülü bir ça-lışanın vermiş olduğu bir öneri sonucu hazır-lanmış olup, çalışanları-mızla kurmuş olduğumuz iletişim kanallarına bir ye-nisini daha eklemeyi amaç-lamaktadır. Kaydedilen tüm şi-kayetler aylık yapılacak ‘Öneri ve Şikayet değerlendirme toplantıla-rında’ tüm bölüm müdürleri, 2 çalışan temsilcisi ve Organizasyonel Gelişim Birimi temsilcisinden oluşan Ödül ve Öneri Kurulu tarafından değerlendiri-lecektir.Fazla mesailerin planlanması ve bil-dirimlerinin daha hızlı yapılması ama-

  cıyla oluşturulmuş Mesai modülünün kullanımı QDMS’ten ulaşabileceğiniz talimatta belirtilmiştir. Mesai bil-dirimlerinin önden yapılmasını ge-rektiren uygulama ile ilgili tüm birim sorumlularına ayrıntılı bilgi veril-

  miştir. Mesai bildirimleri 1 Nisan tari-hinden itibaren sadece AGDAŞ portal üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Önceden kağıt formla yapılan talepler kabul edilmeyerek gereksiz kağıt kul-lanımı önlenmiştir.

 • 31

  İşletme Bölümü Vardiyalı Çalışanları İçin Yeni Düzenleme Yapıldı

  AGDAŞ Dış Paydaşlarıyla İftar Yemeğinde Biraraya Geldi

  AGDAŞ yaptığı Çalışan memnuniyet anketleri, İK görüşme-leri, bölüm toplantıları gibi araçlarla aldığı geribildirimler so-nucunda iş yaşam dengesini sağlamak ve çalışan memnuni-yetini artırmak amacıyla İşletme Bölümünde vardiyalı olarak görev yapan personelin çalışma günlerinde düzenleme yapıl-

  mıştır. Yapılan düzenlemeyle 1 Ekim 2017 tarihi itibariyle Acil Ekipler Operatörü, RMS-A İşletme Operatörü, Enka İşletme Bakım Operatörü ve RMS-A İşletme Sorumlusu pozisyonun-daki kişilerin her 6 günlük çalışma sonrasında 2 günü hafta tatili olarak kullanmasına karar verilmiştir.

  6 Haziran tarihinde Best Wes-tern Hotel’de düzenlenen if-tar 400’e yakın misafirin ka-tılımıyla gerçekleşti. İftara; iç tesisat firmaları başta olmak üzere, basın mensupları, muh-tarlar, tedarikçi firmalardan birçok misafir katıldı. İftarda konuşma gerçekleştiren Ke-nan Demir davete icabet eden herkese teşekkür etti.

 • 32

  Haberler

  Etik Davranış İlkeleri Talimatı Yenilendi

  Dünden Bugüne Sayaç OkumaAGDAŞ Kurum-sal gelişimini mevcut teknolojiye entegre yürütür-ken, sayaç okuma faaliyetlerini de günden güne geliş-tirip, müşterilerine mevcut teknoloji kapsamında en iyi koşullarda hizmet vermeyi hedefliyor. Bu kapsamda AGDAŞ yaptığı süreç geliştirmeler-le sayaç okuma faaliyetlerini Nisan 2017 tarihi itibarıyla cep telefonu aracılığıyla gerçekleştirmeye başladı.Yeni gelişimler sayesinde:* Artık daha küçük ama çok daha hızlı cihazla sayaç okuma ve diğer saha (Gaz kesme-açma vb.) faali-

  yetleri gerçekleştirilecek..* Hızlı cihazlarla çalışma zamanı daha verimli kullanma fırsatı ya-kalanacak.* Çeşitli sebeplerle okunamayan ve durum kodu girilen abonelerin sayaçlarının fotoğrafları adreste anlık olarak çekilerek, ABYS üze-rinde abone bazlı arşivlenecek.

  Bu yıl 33.’sü düzenle-nen Söğütlü Festiva-li’nde bilgilendirme standı açıldı. 14-15 Eylül tarihle-rinde standı ziyaret eden misafirlere Pazarlama Uzmanı Hakan Çetinbaş tarafından süreçlerle ilgi-li bilgiler aktarıp tanıtım broşürleri takdim edildi.

  Söğütlü Festivali’nde Tanıtım Standı Açıldı

  İç Denetim Ekibi tarafından denetimler yapıldı. Tanımlanan süreçlerin etkililiklerini ölçmek, İyileş-tirilebilecek noktaları tespit etmek ve süreçlerde tanımlanmış dokümanlara uygun iş yapıldığının kontrolünü sağlamak için iç denetimler yapıldı. İç tetkikler sonucunda DÖF (Düzenleyici Önleyici Fa-aliyetler) ve aksiyonlar süreç sorumlulara tanımla-narak takibi yapılmaktadır. Denetimlerin tamam-lanmasından sonra ekip hep birlikte yemek yedi.

  İç Denetimler Tamamlandı

  AGDAŞ Ailesinin uzun yıllardır benimsemiş olduğu etik kural-lara olan bağlılığın artırılması ve bu kurallara dair farkındalığın artırıl-ması amacıyla ‘Etik Davranış İlkeleri Talimatı’ yenilenmiştir. Yeni talimat mail olarak yayınlanmıştır. Tekrar okumak isteyenler QDMS üzerinden forma ulaşabilirler.Bu talimatın amacı çalışanların gö-revlerini yürütürken uymaları gere-ken etik davranış ilkelerini belirtmek, bu ilkelere uygun davranış göstermeleri açısından onlara yardımcı olmak ve görevlerin yerine getirilme-sinde adalet, dürüstlük ve tarafsız-lık ilkelerine zarar verecek, AGDAŞ yönetimine olan güveni sarsacak durumları ortadan kaldırmak-

  tır. Bu ilkeler AGDAŞ çalışanlarının davranış ve tutumlarının kurum-sal etkilerinin farkında olmaları ve her durumda yüksek nitelikli tutum sergilemelerini sağlamayı hedef-lemektedir. Talimatta da belirtildiği gibi dokümanda belirtilen etik kural-lar çerçevesinde uygun olmadığını düşündüğünüz durumları bildirmek için İnsan Kaynakları Portalinde ‘Şi-kayet&Sorun’ modülünü kullanabi-lirsiniz. Modülde isimli ya da isimsiz bildirim verilebilmektedir. Bildirimi

  yapılan durumlar tüm mü-dürler ve çalışan temsilci-lerinin olduğu kurulda de-

  ğerlendirilir ve gerekli aksiyon-lar alınır. İsimsiz yapılan şikayetler için portal üzerinde hiçbir kayıt tu-tulmamaktadır.

 • 33

  AGDAŞ, 2016 yılında ödediği vergiler ile Sakarya Kurumlar Vergi sıralamasın-da dereceye girdi. Bu başarısından dolayı da SATSO’nun düzenlediği 100. Yıl Ödül Töreni’nde plaket takdim edildi. Sakarya İlin’de 2016 yılında ödediği ver-giler ile dereceye giren AGDAŞ SATSO’un

  100. yıl kutlama töreninde ödüllendirildi. AGDAŞ’a ödülünü Sakarya Milletvekili Şa-ban Dişli takdim etti. Ödülü AGDAŞ adı-na Genel Müdür Yardımcısı Mesut Yaşar Uzun aldı. AGDAŞ adına ödülü alan Genel Müdür Yardımcısı (Ticari) Mesut Yaşar Uzun ‘Sakarya için önemli yatırımlar ya-

  pıyoruz, sürekli alt yapı ağımızı genişle-tiyoruz’ dedi. Bugüne kadar 1,5 Milyar TL yatırım yaptıklarını AGDAŞ’ın Sakarya’da ödediği vergi ile toplumun gelişmesine ve refah düzeyinin artmasına katkı sağladı-ğını ve gelecek yıllarda katkı sağlamaya devam edeceğini aktardı.

  SATSO 100. Yıl Töreninde AGDAŞ’a Ödül

  Akyazı’da İkinci Etap Doğalgaz Çalışmaları Başladı

  Sakarya’nın Akyazı İlçesi’nde ikinci etap do-ğalgaz çalışmaları başladı. Seyfeler Mahal-lesi’nde dualarla başlayan ikinci etap doğalgaz çalışmalarının ardından Küçücek, Altındere ve Kuzuluk mahallelerinde devam edecek.Seyfeler Mahallesi’nde vurulan ilk kazma ile başlayan doğalgaz çalışmaları çalışmaları-nın hızlı bir şekilde devam ederek bitirilmesi planlanıyor. Seyfeler Mahallesi Akyazı Sa-nayi girişinde gerçekleştirilen törene Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, AK Parti İlçe Başkanı Feyzi Bora, Belediye Meclis Üyeleri, AGDAŞ Yatırım Planlama ve Kontrol Müdürü Selçuk Ergene, Harita CBS Yöneticisi Yusuf Ziya Karahan, İlçe Vaizi Yunus Altan, Seyfe-ler Mahalle Muhtarı Mehmet Aksoy ve bölge sakinleri katıldı. Törene Akyazı İlçe Vaizi Yu-nus Altan’ın okuduğu Kuran-ı Kerim ile baş-landı. Yapılacak çalışmalarla ilgili teknik bilgi için AGDAŞ Yetkilisi Yatırım Müdürü Selçuk Ergene, ‘Akyazı Belediye Başkanımız Hasan

  Akcan’ın katkıları ve girişimleri ile hızlanan çalışmalarımıza bugün resmen başlıyoruz. Yine Belediyemizle koordineli çalışarak bu önemli hizmeti ilçeye sağlayacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz’ dedi.Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan ise, ‘2018 yılı içinde Seyfeler ve Küçücek akabinde 2019 yılları içinde ise Altındere ve Kuzuluk mahallelerimize bu çok önemli hizmet olan doğalgaz inşallah gelecektir. Bu uğurdaki çalışmalarımız meyvesini ver-miştir. Bugün çok mutlu bir gündeyiz. Biz-leri yalnız bırakmayan AK Parti İlçe Başkanı Feyzi Bora, Belediye Meclis üyelerimiz, AG-DAŞ yetkililerimiz ve İlçe Vaizi Yunus Altan beye teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın da kazasız - belasız tamamlanmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum’ dedi.İlçe Vaizi Yunus Altan’ın yaptırdığı dua son-rasında ilk kazma vurularak çalışmalar baş-latılmış oldu.

 • 34

  AK Parti Sakarya Millet Vekili Sn. Ayhan Sefer Üstün 21 Ağustos tarihinde AGDAŞ’ı ziyaret etti. AGDAŞ Genel Müdürü Kenan Demir, AGDAŞ’ın kurulduğu günden günümüze kadar yaptığı ya-tırımlar hakkında bilgilendirmede bulundu. 2017-2021 Stratejik ve Yatırım Planlarını kapsamında önümüzdeki beş yıl boyunca yapılacak yatırım planlarını aktardı.

  13-14 Ekim 2017 tarihlerinde gerçek-leştirilen IV.Enerji Verimliliği Kongresi Kocaeli Üniversitesi’nde yapıldı. Ülke-mizin dört bir yanındaki sektörle ilgili akademisyenleri, kamu ve özel sektör

  yetkililerini, sektörde ürün ve hizmet üreten firmaları, işletmeleri ve çalışan-larının bir araya geldiği enerji kongre-sine AGDAŞ Ticari Hizmetler Müdürü Faruk Gürpınar, Ticari Hizmetler Yöne-

  ticisi Ertan Ersöz de katıldı. Kongrede; Binalarda Enerji Verimliliği, Enerji Ve-rimliliğinde Otomasyon ve Yazılımlar, Enerji Verimliliği Politikaları gibi otu-rumlar yapıldı.

  Ayhan Sefer Üstün’den AGDAŞ’a Ziyaret

  IV.Enerji Verimliliği Kongresi Kocaeli Üniversitesi’nde Gerçekleşti

 • 35

  Doğalgaz Faturalarını Takip Etmek Artık Çok Kolay

  Sosyal Medya Etiği Yayınlandı

  AGDAŞ’ın Yeni web sitesini yayına aldı. Aboneler başta fatura görüntüleme olmak üzere birçok bilgiye web sitesi üzerinden kolaylıkla ulaşabilecekler.

  Yeni web sitesi, başta fatura görüntü-leme olmak üzere doğalgaz abonesi olan ve olmak isteyen herkesin ihtiyaç duyacağı bilgilere kolayca ulaşılabile-cek şeklinde hazırlandı. Aboneler, site üzerinden yetkili iç tesisat firma reh-berine, o ay kullanılan doğalgazın met-reküp fiyatına, güvenli doğalgaz kul-lanımı için neler yapılması gerektiğine kadar birçok bilgiye site üzerinden ula-şabilecekler. Ayrıca web sitesinde AG-DAŞ’la ilgili tüm bilgi ve haberlere ula-şılabileceği gibi 444 54 99 çağrı mer-kezi üzerinden yapılabilecek işlemler, abonelik ve bağlantı ücretleri gibi bir-çok konu hakkında bilgi yer almaktadır.

  İletişim Bizim İçin Çok ÖnemliAGDAŞ’tan yapılan açıklamada; iki yüz binden fazla haneye kesintisiz ve kali-teli hizmetle doğalgaz götürmekle be-raber müşterilerle kaliteli ve güvenilir iletişim kurmanın kendileri için çok önemli olduğu vurgulandı. Web sitesi-nin müşteriler ile olan iletişim kanal-larından sadece bir tanesi olduğunu;

  444 54 99 Çağrı Merkezi, Acil 187, SMS Bildirimleri, Sosyal Medya Hesapları ve anketler gibi farklı iletişim kanalları üzerinden tüm müşterileriyle iletişim içinde oldukları aktarıldı.Sosyal Medya ve SMS Üzerinden Bilgilendirmeler YapılıyorMüşteriler çalışma ve faaliyetlerinden haberdar olmak isteyenler agdasada-pazari adıyla AGDAŞ’ı sosyal medya hesaplarından takip edebilirler, istek ve taleplerini iletebilirler. Ayrıca izinsiz kazılar sonucu belli bölgede gaz kesil-diğinde sistemimizde kayıtlı olan ve o bölgede ikamet eden tüm abonelere SMS bilgilendirmesi gönderilmektedir.

  Günümüzde sosyal medya günlük yaşantı-mızda önemli bir yer edinmiş durumda. Birçok kişi sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Sosyal medya aracılığı ile çok uzakta yaşa-yan tanıdıklarımızın o an ne yaptığını anında görebiliyoruz. Buna benzer olumlu yanların yanında kendi adımıza ya da çalıştığımız yer-le ilgili farkında olmadan olumsuz içerikler

  de paylaşabiliyoruz. İKYS bölümü de bunun önüne geçmek adına şirketimizin sorumlu birer ferdi olarak sosyal medya ve benzeri ortamlarda şirketimizin itibarına korunması amacıyla uyulması gereken kuralları içeren ‘Sosyal Medya Etiği’ dokümanı QDMS’de ya-yımlandı. Okumak tüm sosyal medya kulla-nıcısı AGDAŞ çalışanları için faydalı olacaktır.

  Yatırım Planlama ve Kontrol Bölümü’nün müte-ahhitler ile periyodik olarak düzenlediği toplantılar devam ediyor. Her hafta Cuma günü gerçekleşen toplantılarda, yeni yatırım yapılan bölgelerdeki ça-lışmalar ve dağınık hat faaliyetleri ele alınıyor.

  Müteahhitler İle Haftalık Periyodik Toplantılar Devam Ediyor

 • 36

  Aile İftarı Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

  Aile iftarı 14 Haziran tarihinde çalışan-lar, aileleri ve yakınlarının katılımlarıyla gerçekleştirildi. Best Western Sakarya Oteli’nde gerçekleştirilen iftar organi-zasyona Yönetim Kurulu Başkanımız M.Nezih ERDEM, Yönetim Kurulu Üye-miz Gülten ERDEM ve Gökhan ERDEM de katıldı. AGDAŞ Genel Müdürü Ke-nan Demir tarafından gecenin anısına Nezih Bey’e ve Gülten Hanım’a hediye takdimi yapıldı. İftar davetinde ko-nuşma gerçekleştiren Nezih ERDEM davete katılan herkese teşekkür etti. Ramazan ayının bolluk ve paylaşım ol-duğuna vurgu yaparak önümüzdeki yıl yapılacak olan iftar programına tüm çalışanların ailelerinin yanında komşu-larını da getirmesini istedi.

 • 37

 • 38

  Dağınık Hat Talepleri 3.130 Adete Ulaştı

  Deplase Talepleri de Artık Online!

  Tablet Kullanımı İle Kolay Erişim, Hızlı İletişim

  Her yıl kazı yasağı dönemleri haricinde yapılan da-ğınık hat talepleri 3.130 âdete ulaştı. Doğalgaz olan bölgelerde yeni yapılaşmalar ile birlikte ortaya çıkan doğalgaz ihtiyacı, dağınık hat faaliyetleri kapsamın-da gerçekleştirilmeye devam ediyor. Doğalgaz tale-binde bulunacak yapı sahiplerinin yetkili firmalardan kolaylıkla yapabildiği Servis Kutusu Talepleri, Yatırım Planlama ve Kontrol Bölümü bünyesinde değerlen-dirilerek online sistem üzerinden bilgi veriliyor. 2017 yılı Eylül ayı sonuna kadar sadece dağınık hat faali-yetleri kapsamında iki bine yakın servis kutusu ima-latı gerçekleşirken, geçen yıla oranla taleplerde yüz-de yirmilik bir artış olduğu gözlemlendi.

  Servis Kutusu, Servis Hattı deplaseleri de online sistem üzerinden alınmaya başlandı. Bağlantı sözleşmeleri ve servis kutusu taleplerinin online sistem üzerinden yapılabilmesinin ardından, Servis Kutusu, Servis hattı deplase talepleri de on-line sistem üzerinden yapılabilecek. Servis Kutusu Yer Değişimi (Deplase) işlemleri se-bebiyle yazılı başvurularını AGDAŞ Genel Merke-zi’ne yapmak zorunda olan müşterilerimiz, 3 Eylül 2017 tarihinden itibaren başvurularını yetkili tüm firmalardan kolaylıkla yapabiliyorlar.

  Harita CBS’nin geliştirdiği ve uygulamaya koyulan tablet üzerinden harita ve diğer alanlara erişim, büyük fayda sağla-dı. CBS WEB uygulamasıyla tüm binalara ve bilgilerine erişim sağlanabilen uygulama ile sahada anlık olarak bilgiye ulaşı-labiliyor. Dağınık Yatırım taleplerinde yüksek fayda sağlayan Tematik Harita uygulaması ile işleri çok kolay yönetebildiğini belirten Yatırım Planlama ve Kontrol Sorumlusu Okan Akma-zoğlu, ‘Pafta açmadan, hangi sokakta kutu talebi var, hangisi imalat aşamasında anlık olarak görebiliyoruz. Tematik Harita ile de tüm talep bilgilerine tek bir tıkla ulaşabiliyoruz. Kağıt israfı önlendiği gibi zamandan da kazanıyoruz.’ dedi.

 • 39

  Kazımpaşa’da Doğalgaz Sevinci

  Serdivan’ın Kazımpaşa, Kuruçeşme, Reşadiye ve Selahiye Mahallerinde 1/1000 ölçekli imar planı bulunan bölgeleri kapayan doğalgaz alt yapı çalışmalarını tamamlanarak bölgeye gaz arzı sağlandı. Çelik hat, ana hat ve servis hattı olmak üzere yaklaşık 40 kilometre uzunluğundaki pro-jede 750 adet servis kutusu montajı ya-pıldı. AGDAŞ Yatır