14
UNIVERZITET U SARAJEVU Pedagoški fakultet Odsjek za razrednu nastavu IV godina (Vanredni studij) PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE Nastavna jedinica: Vođenje lopte kroz čunjeve

ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

UNIVERZITET U SARAJEVUPedagoški fakultetOdsjek za razrednu nastavuIV godina (Vanredni studij)

PISANA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE

Nastavna jedinica: Vođenje lopte kroz čunjeve

Mentor: Doc.dr. Elvira Nikšić Student: Bakija Irma

Sarajevo, april, 2015.

Page 2: ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

Priprema za čas Tjelesne i zdravstvene kulture

Sat vodi: Bakija Irma

Nastavni predmet: Tjelesna i zdravstvena kultura

Osnovna škola: „Hamdija Kreševljaković“

Ime nastavnika: Bakir Kvoco

Datum održavanja nastavnog sata: 16.04.2015

Razred: Vb

Broj učenika: 19 učenika

Nastavna jedinica: Vođenje lopte kroz čunjeve

Tip sata: Opći

Nastavne metode: Metoda verbalne komunikacije, metoda demonstracije, metoda praktičnog vježbanja

Rekviziti: lopta, čunjevi

Cilj sata: Osposobiti učenike da na pravilan način nauče vođenje lopte kroz čunjeve

Zadaci:

Obrazovni:

- Usvajanje motoričkih znanja o elementarnim i štafetnim igrama

- Usvajanje motoričkih znanja o ispravnosti osnovnih položaja i kretnih struktura

- Osposobljavanje učenika za pravilno izvođenje vježbi

- Razvoj i bogaćenje kretne sposobnosti i koordinacije

- Usavršavanje koordinacije pokreta i spretnosti

Odgojni:

- Podsticanje upornosti, strpljivosti

- Poštuje pravila igre

- Razvoj takmičarskog duha učenika

Page 3: ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

Funkcionalni:

- Razvijanje snage, spretnosti, koordinacije, statičke i dinamičke ravnoteže

- Utjecati na jačanje mišića donjih i gornjih ekstremiteta

Metodičko-organizacijski oblici rada: Frontalni, rad u grupi

Mjesto izvođenja: Školska sala

Page 4: ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

DIO SATA:

SADRŽAJ:METODIČKO- ORGANIZACIJSKI OBLICI RADA:

UVODNI DIO SATA:(4-5 MINUTA)

Prirodni oblici kretanja: hodanje; trčanje skakanje

Pozdravljam učenike i kažem im da zauzmu formaciju vrste. Započinjemo sa prirodnim oblicima kretanja. 1. Hodanje

Lagano hodanje Ubrzano hodanje Hodanje na prstima Hodanje na petama Hodanje kombinovano sa trčanjem (na znak pištaljke se

smjenjuje)2. Trčanje

Lagano trčanje Trčanje u čučanj Trčanje sa visokim podizanjem potkoljenica prema prsnom košu

PRIPREMNIDIOSATA:(7-10 minuta)

Vježbe oblikovanja prema uticaju na pojedine dijelove tijela:1.Vježbe za rameni pojas i ruke2. Vježbe za stomak i leđa3. Vježbe za karlični pojas i noge

Učenici zauzimaju slobodnu formaciju tako da imaju dovoljno mjesta da izvrše sve vježbe.

1. Pokreti glavom naprijed-nazad-desno-lijevo: Stav spetni, ruke u priručenje, dlanovi na struku. Izvodimo spuštanje glave u pretklon, u zaklon, na desnu i lijevu stranu.

2. Predruči-uzruči:Stav spetni, ruke u predručenje. Ruke podižemo do uzručenja i vraćamo ih nazad. Pratimo ruke pogledom.

3. Pogled za rukom:Stav raskoračni, ruke u predručenje. Istovremeno se izvodi zamah rukama do zaručenja.

Page 5: ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

4. Kruženje rukama naprijed-nazad:Stav spetni, ruke su priručene. Izvodi se kruženje objema rukama istovremeno prema naprijed i prema nazad.

5.Pretklon – zaklon:Stav raskoračni, ruke opružene pored glave. Trup savijamo naprijed, a zatim nazad

6. Otklon trupom naprijed i nazad:Stav raskoračni, dlanovi su na struku. Izvodimo savijanje trupa prema naprijed i nazad.

7. Jednonožni pretklon trupom:Stav spetni, ruke u uzručenje. Izvodi se istovremeno podizanje jedne opružene noge i spuštanje trupa u pretklon tako da se dlanovima pokuša dotaknuti stopalo prednožene noge.

8. Pljesak ispod noge: Stav spetni, ruke u odručenje. Jedna noga se podiže uvis i istovremeno izvodimo pljesak dlanovima ispod te noge. Ponavljamo sa drugom nogom.

Page 6: ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

9. Podizanje nogu i ruku iz ležećeg položaja:Stav ležeći, ruke u uzručenje. Izvodimo istovremeno podizanje ruku i nogu i vraćamo u početni položaj.

10. Zamah opruženom nogom u uporu klečećem:Stav klečeći na rukama, jednu nogu ispružimo i pravimo zamah gore-dolje.

11.

GLAVNIDIOSATA:

Glavni A dio sata(15 minuta)

Tema: Vođenje lopte sredinom hrpta stopalaUzrast: učenici IV razreda.Organizacija: sala za tjelesno vježbanje Sprave-rekviziti: lopta, čunjevi

Opis izvođenja: za početak vježbanja vođenja lopte sredinom hrpta stopala djecu ću podijeli u dvije kolone. Nakon što ih podijelim ispred svake kolone ću postaviti po jednu loptu. Cilj je da svaki učenik udari u zid loptom sredinom hrpta stopala (punim dijelom). Tako će ići

Čuvanje i pomaganje:

Učitelj posmatra rad učenik pomaže ukoliko je potrebno, objašnjava i demonstrira kako se koji zadatak treba uraditi.

Ukazuje na greške učenika i pokušava ispraviti pogrešno.

Moguće pogreške: dijete ne bi trebalo da učvrsti svoje stopalo prilikom obavljanja zadataka, već treba da bude opušteno. I ne bi trebali biti jaki udarci nogom.

Page 7: ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

redom smjenivati dok svaki učenik ne uradi svoj zadatak. Prije svega toga ja ću demonstrirati kako se to treba pravilno uraditi. Kada svi učenici udare zid loptom sredinom hrpta stopala prelazimo na sljedeći zadatak. Za sljedeći zadatak sam pripremila čunjeve koje ću postaviti tako je približna udaljenost između svakog čunja. Kolone ostaju u istom sastavu samo što je cilj ovog zadatka da u hodanju vode loptu sredinom hrpta stopala kroz čunjeve dominatnom nogom, a u povratku svojom nedominatnom nogom tako radi svaki učenik redom dok svi ne završe. I posljednji zadatak za glavni A dio časa je da učenike dijelim u parove, svaki par ima jednu loptu. Parovi su okrenuti jedan naspram drugog na određenoj udaljenosti. Postavljam čunjeve između njih i jedan učenik vodi loptu kroz čunjeve sredinom hrpta stopala do svog partnera. Kada dodje do njega isto to radi i drugi učenik u paru. Na ovaj način sam

Page 8: ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

nastojala metodički prikazati kako bismo to mogli učiti vođenje lopte sredinom hrpta stopala. I nakon ovoga prelazimo na glavni B dio gdje ćemo se malo igrati.

Glavni B dio sata(10 minuta)

Igra: „Ko će prije“Uzrast: igra je namjenjena učenicima IV razreda.Organizicija: sala za tjelesno vježbanjeSprave-rekviziti: lopta, čunjeviOpis izvođenja: Učenike dijelim u dvije kolone. Postavljam čunjeve na približnoj udaljenosti. Ispred svake kolone se nalazi po jedna lopta. Na znak učitelja učenici moraju voditi loptu sredinom

Čuvanje i pomoganje:

Učitelj posmatra kolone i na koji način učenici rade.

Učitelj pažljivo prati koja je kolona bila brža kako bi mogao utvrditi tačan rezultat i proglasiti pobjednika.

Page 9: ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

hrpta stopala kroz čunjeve što brže svojom dominatnom nogom. Učenik koji je prvi u koloni kada završi odlazi na kraj kolone i tako svaki sljedeći učenik dok svi ne završe. Ukoliko učeniku ode lopta sa strane može slobodno nastaviti i vratiti se takmičenju. Kolona odnosno ekipa koja prije završi sa svojim vođenjem lopte je pobjednička ekipa. Ukoliko rezultat bude izjednačen takmičenje se nastavlja, ali kolone mijenjaju mjesta. A u koliko bude samo jedna pobijedniča ekipa zadatak opet nastavljamo da vidimo da li ekipa koja je izgubila može popraviti svoj rezultat. Kolone i pri tome mijenjaju mjesta.

ZAVRŠNI DIO SATA:(5 minuta)

Igra: „Igrajmo se s brojevima“Uzrast: Učenici IV razredaOrganizacija: Sala za tjelesno vježbanjeSprave / rekviziti: nema rekvizita Opis izvođenja: učenike dijelim u dvije grupe koje su u formaciji vrste okrenuti jedni naspram drugih. Svaki učenik će imati svoj

Page 10: ISPITNI-TZK-VOĐENJE-LOPTE moje.doc

broj. Učenici u prvoj grupi će imati brojeve od 1 do 8 zavisi koji je broj učenika u razredu taj dan. I druga ekipa će također imati brojeve od 1 do 8. Cilj je da kada ja kažem npr. broj 5 učenici iz obje grupe koji su broj 5 moraju da što brže iz stojećeg položaja pređu u sjedeći položaj. Tako idemo redom učenik koji bude brži će svojoj ekipi donijeti jedan bod. I koja ekipa bude imala više bodova ona je pobjednička. I na kraju pozdravljam učenike govorim da stanu u formaciju kolone, da se okrenu na desnu stranu i da laganim korakom krenu prema svlačionici.

LITERATURA:Bešović, M., 2011., Kineziološka metodika u edukaciji (II)- metodika kineziološke edukacije djece predškolskog i mlađeg školskog uzrasta, Bosanska riječ, Sarajevo.