Monday, August 26 th Please complete the warm up 

  • Published on
    25-Feb-2016

  • View
    45

  • Download
    0

Embed Size (px)

DESCRIPTION

11.4 mm= ____________km 2. 3 cl=__________l. Monday, August 26 th Please complete the warm up . Homework Quiz Answers . Week at a Glance. Monday: Finish Time Conversions and Unit Rate Tuesday: Area and Perimeter with conversions Wednesday: Quiz Thursday: Review Friday:Test. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript

<p>PowerPoint Presentation</p> <p>Monday, August 26th Please complete the warm up 11.4 mm= ____________km</p> <p>2. 3 cl=__________lHomework QuizAnswers </p> <p>Week at a GlanceMonday: Finish Time Conversions and Unit Rate Tuesday: Area and Perimeter with conversions Wednesday: Quiz Thursday: Review Friday:TestWhat did Brad Pitt do wrong?How many cups are in 5 pints?</p> <p>Compare and ContrastCustomaryMetric Finish Time Conversions</p> <p>How many minutes in 7 days?</p> <p>Lets try together.You try4. How many minutes in 7 days?</p> <p>Answer: 10,080 min</p> <p>5. How many weeks in 20,160 minutes? </p> <p>Answer: 2 weeks</p> <p>Part I-Double ConversionsExample 1-Try together! John Isner serves 140 miles per hour. How fast is that feet per second?</p> <p>Conversion Plan: Miles feet </p> <p>Hour-minute-second</p> <p>Solution 140 miles x 5,280 ft. x 1 hr x 1 min = 1 hr 1 mile 60 min 60 sec.</p> <p>Answer: 739,200ft/3600sec= 205.3 ft/sec.Example 2-Try together! 45 miles/hr = ____________feet/min</p> <p>Conversion Plan: Miles feet </p> <p>Hour-minute</p> <p>Example 3 You Try! If someone is driving 95 feet per second, how fast are they driving in miles per hour? </p> <p>Conversion Plan: Feet-miles</p> <p>Second-minutes-hour</p> <p>Part II- Unit RateA. Unit RateUnit rate is when the denominator is 1. It is how much something is for just one unit! </p> <p>Examples: </p> <p>$3.00 per pint </p> <p>3 miles per hour </p> <p>$5.50 per gallon B. Finding Unit Rate When finding unit rate you must DIVIDE the numerator and denominator to make the denominator 1!</p> <p>Example $15 per 3 ounces </p> <p>You try! Determine if the following rates are unit rates. If not, Write the unit rate</p> <p>$4.00 per pint</p> <p>40 miles per 4 hours</p> <p>$7 per hour</p> <p>12 feet per 3 seconds </p> <p>C. Real Life ApplicationAmerican Eagle, The Gap and Old Navy were running a sale on your favorite jeans. Using the table, which store had the better deal? Hint: find unit rate for each and compare!StorePriceAmerican Eagle </p> <p>5 for $25The Gap 3 for $16Old Navy4 for $19</p> <p>Joke of the WeekHow do equations get into shape?</p> <p>They do multi-step aerobics </p> <p>Think, Pair, Share3-2-1 Summary3 things that I learned today are: 2 things that I really liked about this unit is:</p> <p>1 thing I still dont understand or need more practice on is:</p> <p>20Ticket out the DoorFind answers to 1-10 </p> <p>Make sure you have your name on it </p> <p>Use your notes and a calculator! </p>