Priprema Činko Mateja

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    1/15

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    2/15

     

    Škola: Prva riječka hrvatska gimnazija 

    Razredni odjel: 1. a. 

     Nastavni predmet: Informatika 

     Nastavna cjelina: Internet 

     Nastavna tema: Pretraživanje interneta 

     Nastavna jedinica: Pretraživanje interneta 

    Tip nastavnog sata: Kombinirani sat obrade novog gradiva i vježbanja 

    Vrijeme izvođenja: 45 minuta 

    Mjesto izvođenja: kabinet s računalima i LCD projektorom - Prva riječka hrvatska gimnazija 

    Cilj (svrha) sata: 

    Učenici će steći temeljna znanja o web- preglednicima i tražilicama, te će biti osposobljeni za

    samostalno pretraživanje interneta pomoću naprednog pretraživanja 

    Ishodi učenja: 

    Učenici će biti sposobni: 

    ●  definirati što je preglednik  

    ●  nabrojati preglednike 

    ●  nabrojati kako možemo otvoriti preglednik  

    ●  demonstrirati pokretanje preglednika 

    ●  definirati što je tražilica 

     nabrojati vrste tražilica 

    ●  demonstrirati pretraživanje  pomoću tražilice 

    ●  objasniti razliku između preglednika i tražilice

    ●  definirati što katalog 

    ●  demonstrirati pretraživanje pomoću kataloga 

    ●  objasniti razliku između kataloga i tražilica 

    ●  objasniti kako pretraživati sliku

    ●  demonstrirati pretraživanje slika 

    ●  nabrojati operatore za napredno pretraživanje 

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    3/15

    ●  objasniti što radi pojedini operator  

    ●   primijeniti operatore u pretraživanju 

    ●  objasniti kako koristiti Google karte 

    ●  demonstrirati upotrebu Google karti 

    ●   primijeniti opcije rute kako bi upotreba karti bila što preciznija 

    Nastavna načela: 

     NAČELO POSTUPNOSTI: Učenicima će gradivo biti prezentirano od jednostavnog ka

    složenom, te će postupno i zadaci biti složeniji 

     NAČELO PRIMJERENOSTI: zadaci su primjerene težine za učenike 1. razreda gimnazije 

     NAČELO ZORNOSTI: nastavnik će svoje izlaganje popratiti sa prezentacijom i

    demonstracijom primjera, ali i rješenja zadataka za koje treba pojašnjenje 

     NAČELO INDIVIDUALIZACIJE: nakon objašnjavanja svaki će učenik samostalno rješavati

    zadatke na svojem računalu te će moći za svaki zadatak odvojiti onoliko vremena koliko mu

     je potrebno. Nastavnik će biti na raspolaganju učenicima te će ih obilaziti kako bi vidio

    napredak rješavanja zadataka.

    Nastavne metode: 

    Usmeno izlaganje: nastavnik će izlagati novo gradivo učenicima 

    Metoda razgovora: nastavnik će s učenicima razgovarati kako bi ih uveo u temu na početku

    te će također razgovarati s učenicima prilikom objašnjavanja rješenja zadataka.

    Metoda demonstracije: nastavnik će gradivo demonstrirati učenicima pomoću projektora te

    će i rješenja zadataka demonstrirati kako bi svi učenici znali koje je pravilno rješenje zadatka. 

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    4/15

    ORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA

    ETAPA  SADRŽAJ  OBLICI RADA METODE

    RADA  VRIJEME 

    Uvodni

    dio 

    −  otvaranje ppt 

    −  upoznavanje

    učenika sagradivom koje

    će seobrađivati 

    −   povezivanje sa

    situacijama u

    kojima

    koristimo

    Internet 

    - Frontalni 

    - metoda

    usmenog

    izlaganja 

    - metoda

    razgovora 

    Središnjidio 

    −  objašnjavanjegradiva 

    −  demonstriranje

    gradiva pomoću

     projektora 

    −  učenici rješavajuindividualno

    zadatke 

    −  rješavanjezadataka na

    glavnom računalu 

    - Frontalni 

    - Individualni

    - metoda

    razgovora

    - metoda

    usmenogizlaganja

    - metoda

    demonstracije 

    - metoda

    samostalnih

    vježbi 

    30 

    Završnidio 

    −  zaključak sata 

    −   ponavljanje

    gradiva koje se

    danas

    obrađivalo 

    - Individualni 

    - metoda

    razgovora 

    - metoda

    usmenog

    izlaganja 

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    5/15

    TIJEK NASTAVNOG SATA 

    Uvodni dio 

    Sat će početi predstavljanjem te će nastavnik vidjeti jesu li svi prisutni na nastavi. Nakon što se

    utvrdi prisustvo učenika nastavnik će pitati učenike što rade kada žele znati neku činjenicu, a

    ne mogu to saznati od svojih kolega. Nastavnik očekuje odgovor „uguglat“ ćemo ili odgovor

    ćemo naći na Internetu. Nakon toga će nastavnik pitati što im sada pada na pamet, a htjeli bi

    znati. Ako učenici nešto odgovore nastavnik će „izguglati“  odgovor i ujedino tako reći

    učenicima da je današnja tema pretraživanje interneta, a ako ne nastavnik će pitati učenike bi li

    voljeli znati dali će u naredna 3 dana padati kiša u Rijeci te tako također dolazi do djela o najavi

    teme a to je pretraživanje interneta.

    Središnji dio

    Središnji dio nastavnik započinje s pisanjem naslova na ploču i otvaranjem prezentacije te

    razgovorom o tome kako im u pronalasku informacija pomažu preglednici.

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    6/15

     Nastavnik metodom usmenog izlaganja objašnjava pojam preglednika te pokazuje učenicima

    znak od jednog preglednika te očekuje da znaju da je taj znak znak za Google Chrome. Nakon

    dobivenog odgovora nastavnik objašnjava kako je ovaj preglednik trenutno najpopularniji te da

     je ova tražilica za javnost izašla 2008. 

     Nastavnik otvara i drugu sliku te očekuje da znaju da je to logo od Mozille te im objašnjava da

     je Mozilla preglednik koji je nešto stariji od Google Chrome-a ali je proglašen kraljem brzine.

    Treći od preglednika koji se spominje je Internet Explorer  

     –  nastavnik spominje učenicima kako je IE od 1999. do 2012. godine kada ga je naslijedio

    Google Chrome bio najpopularniji preglednik.

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    7/15

     

     Nakon toga nastavnik otvara sliku s još 4 preglednika te pita učenike dali su čuli za ove

     preglednike –  očekuje da su čuli te možda da i netko koristi taj preglednik  –  ako se javi da

    koristi neki od ova 4 preglednika nastavnik pita zašto je odabrao/la baš taj preglednik. 

     Nakon toga nastavnik pokazuje dijagram te iščitava iz dijagrama koliko svaki preglednik ima

    korisnika u postotcima iz podataka iz 2015. godine. Nakon što je nastavnik metodama usmenog

    izlaganja te metodom razgovora prošao obradu novog gradiva –   preglednika nastavnik

    metodom demonstracije pokazuje pretraživače koje se nalaze na računalu te govori učenicima

    da nađu Chrome, Mozillu te IE na svojim računalima i pomoću izbornika (starta) pogledaju dali

    na njihovim računalima postoji i Opera, Safari.

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    8/15

     

     Nastavnik nastavlja obradu novog gradiva tako da uvodi učenike u pojam tražilice te kako

     pomoću tražilice pretražujemo stvari koje nas zanimaju –  nastavnik učenicima zadaje zadatak

    da upale pretraživač koji oni žele te ih dijeli tako da osobe pored sebe nemaju istu tražilicu

    (Ask , Bing, Google) te da pretraže riječ Rijeka te usporede rezultate s susjedima, a nakon toga

    će izgovoriti koliko imaju rezultata kako bi uvidjeli razlike između tražilica. Nastavnik govori

    učenicima da si spreme jednu sliku rijeke jer će im trebati za poslije. Nastavnik nakon toga

    spominje kako svaka tražilica koristi različiti algoritam za pohranu podataka – npr. neke uzimaju

    samo tekst i ne čuvaju ništa drugo(preglede, interpunkcijske znakove), a neke biraju stranice

     prema tome koliko se stranica puta otvorila ili pak Google –  on uzima pagerank te smatra da je

    stranica relevantna toliko koliko ima linka koji vode na nju. 

    ¸ 

     Nakon usporedbe rezultata nastavnik spominje pojam kataloga te ih uspoređuje s tražilicama.

    Web katalozi su mjesta na kojima su stranice grupirane no to nije baš popularno u današnje

    vrijeme te većina ljudi koristi tražilice te ni ne zna da web katalozi postoje. Oni su se koristili

     prije tražilica.

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    9/15

     

    Demonstrira katalog www.hr  te im pokazuje kako će doći do željenih informacija–  konkretno

    nastavnik prikazuje kako doći do stranica koje se tiču računalnih igrica. 

    Učenici također isprobavaju www.hr   katalog te imaju zadatak za naći Primorsko-goransku

    županiju te smještaj u Rovinju. Nastavnik obilazi učenike te pomaže ukoliko imaju poteškoća.

     Nastavnik demonstrira i metodom razgovora s učenicima komentira gdje će naći tj. U kojoj

    kategoriji će pronaći rješenje ovog zadatka.

     Nakon toga nastavnik otvara prezentaciju te govori kako Google (ali i neke druge tražilice)

    imaju opciju pretraživanja po slikama. Nastavnik im priča o tome kako se u Google ne spremaju

    sve slike već samo otisci koji dobro reprezentiraju sliku.

    http://www.hr/http://www.hr/http://www.hr/http://www.hr/http://www.hr/http://www.hr/http://www.hr/

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    10/15

     

     Nastavnik spominje pretraživanje po slikama te pokazuje postupak kako doći do ovog zaslona,

    sada nastavnik govori učenicima da upotrijebe sliku koju su prije spremili te i on demonstrira

    što će napraviti s njom. Nastavnik metodom usmenog izlaganja objašnjava učenicima da susada nađene sve stranice koje sadrže sliku koju su oni pretražili.

     Nastavnik metodom usmenog izlaganja započinje temu naprednog pretraživanja pomoću

    operatora. Nastavnik zapisuje operatore pretraživanja na ploču te objašnjava svaki operator

     primjernom i demonstracijom na računalu. Nastavnik govori kako našu pretragu možemo

     precizirati tako da nam tražilica pretražuje uže područje od onog koje smo zadali bez operatora. 

    AND –  primjer Rijeka AND Tower –   prikazuje rezultate koje se tiču Ri jeke i Towera 

    OR –  Rijeka OR Zagreb prikazuje rezultate vezane uz Rijeku ili Zagreb  

    -  Rijeka –grad prikazuje rezultate Rijeka , ali rezultati ne sadrže pojam grad 

    Rijeka FILETYPE:pdf –  pokazuje rezultate za rijeku u obliku pdf-a 

    SITE:www.ffri.hr prikazuje samo rezultate za određenu stranicu 

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    11/15

    '' '' pretražuje točno izraz koji je u navodnicima 

     ____in/to _____ ova opcija pretvara iz jednog oblika u drugi npr euro to kuna i slično 

    * zamjenjuje riječ ili više riječi na određenom mjestu u izrazu (npr „vlak u *“ ) 

    Učenicima je podijeljen papir s zadacima te učenici individualno rješavaju zadatke (nalazi se

    na kraju dokumenta), a nastavnik ih obilazi te pomaže u rješavanju zadataka. Ukoliko se pojavi

    neki problem nastavnik pokazuje svima rješenje na glavnom računalu  pomoću lcd projektora.

     Nakon rješavanja zadataka nastavnik će učenike pitati jesu li nekad koristili karte na internetu 

    kako bi se orijentirali. Nakon odgovora zamoliti će učenike da otvore Google karte te im

    demonstrirati kako će naći put.

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    12/15

    Učenicima će dati zadatak da nađu put od škole do svoje kuće. Kada svi to učine reći će im da

    dodaju još jedno usputno zaustavljanje, a to je željeznički kolodvor Rijek a. 

    Te će kasnije dobiti zadatak pronalaska puta uz usputno zaustavljanje te pronalaska najkraćeg

     puta od Rijeke do Zagreba uz izbjegavanje plaćanja cestarine. 

    Zaključni dio 

    U zaključnom djelu nastavnik će pomoću projektora dati učenicima par pitanja

    Učenici će odgovarati na pitanja te će nastavnik poticati da nabroje još koje pretraživače ako se

    sjećaju, isto tako i sa tražilicama, Zvono će zvoniti te će se nastavnik pozdraviti s učenicima. 

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    13/15

    NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA 

    - Računalo, projektor 

    - Office paket 2010. 

    - Školska ploča

    - udžbenik informatike i računalstva WWW (Kralj, Lindarić, Sudarević) 

    PLANIRANJE RADA NA ŠKOLSKOJ PLOČI 

    20.4.2016.

    Pretraživanje interneta 

    Pretraživači: Google Crome 

    Mozilla

    Internet Explorer

    Safari

    Opera 

    Tražilice: Google, Ask, Bing, AOL 

    OPERATORI: AND, OR, FILETYPE:, -, _____TO/IN______, .. ,

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    14/15

    Pretraživanje interneta 

    PREGLEDNIK JE: je program koji korisniku omogućuje pregled web stranica imultimedijalnih sadržaja vezanih uz njih 

    TRAŽILICA JE specijalizirano Web mjesto čija je glavna funkcija pomoć u pronalaženjuinformacija pohranjenih na drugim Web mjestima. Informacije mogu biti Web stranice, slike i

    ostale vrste datoteka.

    KATALOG JE stranica koja sortira ostale stranice prema kategorijama kako bi nam olakšala pretraživanje. 

    OPERATORI ZA PRETRAŽIVANJE: AND, OR, - , * , FILETYPE:, SITE:, ___TO/IN__

    1. zadatak

    a) Od koje je godine Ivan Dečak  član benda Vatra? _____________  

     b) Koliko je visoka planina Učka? ______________  

    2. zadatak: Traži pojam The Voice te nakon toga pridruži pojmu ime Nina Kraljić. objasni broj nađenih rezultata prije i nakon pridruživanja__________________________________  ______________________________  ___________________________________________________________________________

    3. zadatak: Traži pojam ljeto a onda dodaj u pretraživanje da u rezultatima može biti ljeto ilizima 

     ___________________________________________________________________________  

     __________________________________________________________________________________

    4. zadatak: Traži sniženja koja su ili u Rijeci ili u Zagrebu 

     ___________________________________________________________________________  

    5. zadatak: traži sve pdf dokumente koji sadrže rečenicu „brzo će ljeto“ 

     ________________________________________________________ ___________________  

  • 8/16/2019 Priprema Činko Mateja

    15/15

    6. zadatak:

    traži sve stranice na domeni Novog lista (www.novilist.hr ) 

     ___________________________________________________________________________  

    7. zadatak: traži pojam Facebook u pdf formatu 

     ___________________________________________________________________________  

    8. zadatak: traži pojam Facebook na stranici www.novilist.hr   ___________________________________________________________________________  

    9. zadatak: Koliko je 12 eura kuna(napiši i postupak)? 

     ___________________________________________________________________________  

    10. zadatak:

    a) Nađi sve rezultate koji sadrže točno izraz „dugo toplo ljeto“ ___________________________________________________________________________  

     b) Nađi sve rezultate koje sadrže izraz „dugo toplo _____“ a na zadnjem mjestu može stajati bilo koja riječ/i ______________________________________________________________  

    11. zadatak 

    a) Nađi sve rezultate sa svojim imenom i prezimenom, koliko ih je? ____________________  

     b) Koliko je rezultata ako pridružiš grad iz kojeg dolaziš? _____________________________  

    12. zadatak traži cvijet/automobil po svojem izboru te probaj doći do samo jednog rezultatakorištenjem operatora.

    13 zadatak

    a) odaberi jednog pjevača/icu te spremi ili uzmi link njezine slike i vidi koliko stranica ima s

    tom istom slikom _____________________________________________________________

     b) Nađi popis koncerata koje će održati u 2016. godini

    http://www.novilist.hr/http://www.novilist.hr/http://www.novilist.hr/http://www.novilist.hr/http://www.novilist.hr/http://www.novilist.hr/http://www.novilist.hr/http://www.novilist.hr/