24
3r de Magisteri d’Educació Infantil NOVES TECNOLOGIES APLICADES A L’EDUCACIÓ Cinta Espuny Vidal LA BIBLIOTECA MARCEL·LÍ DOMINGO DE TORTOSA Maria Casabó Martin Maria Claramunt Martínez

UNITAT DE PROGRAMACIÓ BIBLIOTECA

Embed Size (px)

DESCRIPTION

unitat de programacio biblioteca de tortosa

Citation preview

3r de Magisteri d’Educació Infantil

NOVES TECNOLOGIES APLICADES A L’EDUCACIÓ

Cinta Espuny Vidal

LA BIBLIOTECA MARCEL·LÍ DOMINGO DE TORTOSA

Maria Casabó Martin

Maria Claramunt Martínez

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

2

CICLE I NIVELL TEMPORALITZACIÓ

EDUCACIÓ INFANTIL , P-5

DURANT EL TERCER TERCER TRIMESTRE

ÀREES /MATÈRIES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT

Àrea de descoberta de l’entorn

Àrea de descoberta d’un mateix i

dels altres

Àrea de comunicació i llenguatges

LA BIBLIOTECA DE TORTOSA

Aquesta unitat didàctica la realitzem per tal que el nostre alumnat conega la biblioteca de Tortosa i els recursos que podran trobar en

aquesta i també per tal de fomentar-los uns bons hàbits de lectura. Les activitats que dissenyem per a portar a terme aquesta unitat

didàctica seran exposades al bloc que crearem a la classe per tal que les nostres famílies puguen conèixer el treball que realitzem a

l’aula.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

CAPACITATS1

CRITERIS D’AVALUACIÓ

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Mostrar interès i tenir iniciativa per fer-se preguntes sobre què volem saber

sobre la biblioteca Marcel·lí Domingo de Tortosa. X

I Saber i tindre la iniciativa d’expressar-se i comunicar-se davant de la resta de companys.

Conèixer el funcionament, distribució i recursos que disposem a la

biblioteca. X

II Identificar els elements de la biblioteca i el funcionament d’aquesta.

Sentir curiositat i interès davant dels recursos que podem trobar a la

biblioteca Marcel·lí Domingo i fer ús d’aquests. X

III Mostrar interès pel recursos de la biblioteca i utilitzar aquests recursos.

Conèixer la biblioteca Marel·lí Domingo de Tortosa X IV Saber la seva situació, el nom, els trets

1 CAPACITATS:

1. Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i la coordinació, tot adonant-se de les seves possibilitats. 2. Assolir progressivament seguretat afectiva i emocional i anar-se formant una imatge positiva d'ell mateix i dels altres. 3. Adquirir progressivament hàbits bàsics d'autonomia en accions quotidianes, per actuar amb seguretat i eficàcia. 4. Pensar, crear, elaborar explicacions i iniciar-se en les habilitats matemàtiques bàsiques. 5. Progressar en la comunicació i expressió ajustada als diferents contextos i situacions de comunicació habituals per mitjà dels diversos llenguatges. 6. Observar i explorar l'entorn immediat, natural i físic, amb una actitud de curiositat i respecte i participar, gradualment, en activitats socials i culturals. 7. Mostrar iniciativa per afrontar situacions de la vida quotidiana, identificar-ne els perills i aprendre a actuar en conseqüència. 8. Conviure en la diversitat, avançant en la relació amb els altres i en la resolució pacífica de conflictes. 9. Comportar-se d'acord amb unes pautes de convivència que el portin cap a una autonomia personal, cap a la col·laboració amb el grup i cap a la integració social.

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

3

característics i els recursos que podem trobar.

CONTINGUTS (BLOC)

DESCOBERTA DE L’ENTORN:

Observació i identificació de diferents elements de la biblioteca: materials, recursos, serveis de préstecs...

Observació i identificació de l'entorn social: la biblioteca.

Identificació de diferents ocupacions i serveis que desenvolupen les persones adultes de l’entorn: paper que desenvolupen les bibliotecàries.

Tenir curiositat i iniciativa per fer preguntes sobre la biblioteca, cercar informació de diferents fonts i compartir-la amb els companys i companyes de

classe.

Verbalització dels processos i dels resultats, evocant l’experiència realitzada i valorant les aportacions dels altres.

COMUNICACIÓ I LLENGUATGES

Participació i escolta activa en les diferents situacions habituals de comunicació, participar en les converses que es produeixin a l’aula.

Curiositat, interès per conèixer la biblioteca i gaudir en la lectura de contes, revistes o còmics, i el visionat de pel·lícules.

Iniciació als usos socials de la lectura, fomentant a través de la visita a la biblioteca i la creació de la biblioteca de l’aula a l’hàbit de la lectura.

Ús de la llengua oral per expressar i comunicar idees sobre el que sabem de la biblioteca.

Utilització d’instruments tecnològics (TIC): realitzar les activitats JClic i Notebook.

Lectura de contes, revistes, diaris, també en format multimèdia, per imaginar, informar-se, divertir-se, estar bé.

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

4

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS2

MATERIALS

RECURSOS3

ORGANITZACIÓ

SOCIAL4

TEMPS

(hores)

ACT.

AVAL

(criteri

s)

Act. 1

Activitat prèvia

En aquesta activitat, que ens servirà per introduir el centre d’interès de la biblioteca de Tortosa,

realitzarem una pluja d’idees per tal de veure quins són els coneixements previs que tenen els

infants respecte a la biblioteca: què és?, què podem trobar?, com ho podem trobar?... En un primer

moment la mestra anirà apuntant a la pissarra les paraules que l’alumnat vaja dient i així desprès de

fer un recull de totes les aportacions dels infants penjar-les al bloc amb el format wordle. D’aquesta

manera començarem les activitats del bloc que ens servirà per presentar el nostre treball de la

biblioteca.

Hem d’intentar que tot l’alumnat participe i no passa res si repeteixen alguna paraula.

Una vegada creat el wordle anirem a l’ordinador on penjarem al bloc l’activitat realitzada.

(annex 1)

OPC GF 45 min. I

Act. 2

Què sabem sobre la biblioteca de Tortosa?

En aquesta activitat ens centrarem en el treball de la biblioteca de Tortosa. Abans de començar amb

les preguntes els mostraríem una imatge de la Biblioteca de Tortosa (annex 2) per veure si saben

què és. A partir de la imatge preguntarem als infants si coneixen la biblioteca de Tortosa:

- Sabeu on està la biblioteca de Tortosa?

- Sabeu com es diu?

- Heu anat alguna vegada?

- Què podem trobar?

- Si heu anat, què heu fet?

- Heu agafat algun conte de la biblioteca i vos l’heu emportat a casa?

IMATGE BIBLIOTECA

OPC

GF

45 min. I

2 (Activitats per ordre, es descriuran detalladament full diferent 3 Materials i recursos: Fitxa, OPC=Ordinador portàtil i canó, 4 P= parelles, PG= Petit grup, GF= Tot el grup, Ind= Individual

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

5

Act. 3

Preparem la visita a la biblioteca Marcel·lí Domingo

En aquesta sessió, recordant el que hem treballat a la sessió anterior, preguntarem als infants que

és el que volen saber sobre la biblioteca de Tortosa. Els direm que formulen preguntes per poder-

les fer a l’encarregada de la biblioteca que ens farà una visita guiada per veure com és la biblioteca

de Tortosa i que podem trobar en aquesta. El/la docent anirà apuntant les preguntes que realitzen a

l’ordinador i les mostrarà a l’alumnat mitjançat el canó, d’aquesta manera, podran veure les

preguntes que van sortint.

Després de realitzar les preguntes els passaríem un plànol de la ciutat de Tortosa on trobarien una

imatge de l’escola i una imatge de la biblioteca, llavors els demanarem que amb el llapis facen el

camí que ens portarà a la biblioteca. (annex 3)

OPC

PLÀNOL DE TORTOSA

GF

IND 45min. I, IV

Act. 4

Creació de la biblioteca a l’aula

Per realitzar aquesta activitat repassarem els coneixements previs que tenim sobre la biblioteca.

Una vegada repassats comencem a plantejar-nos els passos que hem de seguir per tal de crear la

nostra biblioteca a l’aula.

Què necessitem? Entre tots decidirem quin material necessitarem per tal de crear la nostra

biblioteca.

On ho podem trobar? Decidirem en quins llocs podem trobar el material que necessitem per poder

crear-la.

On col·loquem la biblioteca? Escollirem en quin lloc de l’aula distribuirem la nostra biblioteca.

El/la docent recollirà aquesta informació a un Power Point per penjar-lo al bloc i per tal que els

familiars vegin el procés que hem seguit per crear la nostra biblioteca. (Annex 4)

POWER POINT GF 45 min. I, III

Act. 5

Sortida a la biblioteca Marcel·lí Domingo

Per anar fins la biblioteca farem servir el plànol de la ciutat de Tortosa. Una vegada allí, ens faran

una visita guiada per tota la biblioteca. A la zona d’infantil l’alumnat realitzarà les preguntes que vam

pactar l’altre dia:

Com podem agafar llibres, còmics, revistes... de la biblioteca?

Ens ho podem quedar per sempre?

Quantes coses podem agafar?

Hem de pagar diners?

Per què la biblioteca es diu Marcel·lí Domingo?

PLÀNOL

PDI GF

2 SESSIONS

DE 45 min.

II,III,

IV

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

6

Què s’ha de fer per a treballar aquí?

Està oberta tot els dia?

Quants llibres teniu?

Quants anys té la biblioteca?

Una vegada contestades totes les preguntes els deixarem una estona per tal que miren els llibres,

revistes...Al final escollirem entre tots el material que més ens agrada i realitzarem un préstec per tal

de construir la nostra biblioteca a l’aula.

En tornar a l’aula posarem en comú tot allò que hem après a la biblioteca i ho hem escrit a la PDI.

Act. 6

Creem la biblioteca a l’aula

Durant aquesta sessió construirem la nostra biblioteca a l’aula. Repassarem els passos que hem de

seguir per tal de fer la biblioteca. Aprofitarem els materials que els infants agafaran de la biblioteca i

dels que portaran de casa. L’alumnat anirà sortint d’un en un i explicaran a la resta de companys

quin material han portat i el posaran a la biblioteca. (Annex 5)

PRESTATGERIES,

CONTES, REVISTES,

PEL·LÍCULES, CÒMICS...

GF 45 min. III

Act. 7

Treballem a la biblioteca de l’aula

Aquesta sessió la dedicarem per veure quins llibres tenim a la biblioteca de la classe, perquè

puguen llegir els contes que més els hi agraden i, d’aquesta manera, començarem amb el nostre

servei de préstec propi de la classe.

En la primera sessió els deixarem que agafen les revistes, els còmics o els contes i que estiguin una

estona llegint.

En la segona sessió els demanarem que escullen la pel·lícula que més els hi agrade i agafarem

també algun Cd de música. Anirem a l’aula dels ordinadors i escoltarem alguna cançó i desprès

veurem algun fragment de la pel·lícula escollida per tota la classe.

REPRODUCTOR DE

MÚSICA, ORDINADORS,

MATERIAL DE LA

BIBLIOTECA DE L’AULA

GF

IND

2 sessions de

30 min. III

Act. 8

Activitat JClic

Treballarem alguna activitat JClic per apropar als xiquets al món de les noves tecnologies.

Realitzarem les activitats a l’aula dels ordinadors. (Annex 6)

Act. 1: Fem el trencaclosques de la biblioteca Marcel·lí Domingo

En aquesta activitat l’alumnat haurà de construir el trencaclosques de la imatge de la biblioteca

Marcel·lí Domingo.

Act. 2: Busca la seua parella

Aquesta activitat consistirà en fer un memori. Les imatges que apareixen són la biblioteca de

ORDINADORS,

ACTIVITATS JCLIC P 45 min. II, IV

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

7

Tortosa, diaris, cd’s de música, còmics, contes i una barreja de tot el material. Els alumnes hauran

de buscar les parelles.

Act. 3: Què podem trobar a la biblioteca?

En aquesta activitat l’alumnat haurà de trobar a una sopa de lletres les paraules següents: llibres,

vídeos, còmics, contes.

Act. 4: Tria l’opció correcta

En aquesta activitat apareixeran diferents frases i els infants les hauran de completar triant l’opció

correcta d’entre 3 opcions que li donem.

Act. 9

Activitats notebook

Hem dissenyat un seguit d’activitats notebook per tal d’apropar a l’alumnat al món de les noves

tecnologies. Aquestes activitats les portarem a terme en diferents dies per tal que pugui participar tot

l’alumnat. (Annex 7)

Act.1 : Troba les 5 diferències

En aquesta activitat presentem dos imatges de la biblioteca de Tortosa i els infants hauran de trobar

les 5 diferències.

Act. 2: Relaciona amb el número corresponent

En aquesta activitat trobarem diferents imatges d’alguns dels materials que podem trobar a la

biblioteca i els infants hauran de relacionar la imatge amb el número corresponent.

Act. 3: Relaciona la imatge amb el nom corresponent

Els infants trobaran a la PDI les imatges següents: contes, revistes, pel·lícules, còmics i cd’s de

música. El que hauran de fer serà relacionar la imatge amb el nom corresponent.

Act.4 : Encercla aquells elements que trobem a la biblioteca

En aquesta activitat notebook hauran d’encerclar les imatges que corresponen als materials que

podem trobar a una biblioteca i taxar les que no corresponen.

OPC,

PDI

GF,

Ind.

15 min., per

activitat II, IV

Act. 10

Què hem aprés de la biblioteca de Tortosa?

Per veure quins són els continguts que hem après durant el treball de la biblioteca Marcel·lí Domingo

realitzarem un mapa conceptual (amb el programa gliffy). Els infants aniran dient les coses que han

anat aprenent i la mestra les copiarà a la PDI. Una vegada exposats tots els continguts apresos, la

mestra dissenyarà el mapa conceptual. (Annex 8)

ORDINADOR, GLIFFY

GF 45 min. I, II, IV

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

8

ANNEXOS

ANNEX 1: ACTIVITAT PRÈVIA

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

9

ANNEX 2: QUÈ SABEM SOBRE LA BIBLIOTECA DE TORTOSA?

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

10

ANNEX 3: QUÈ VOLEM SABER SOBRE LA BIBLIOTECA DE TORTOSA?

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

11

ANNEX 4: CREACIÓ DE LA BIBLIOTECA A L’AULA

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

12

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

13

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

14

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

15

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

16

ANNEX 5: CREEM LA BIBLIOTECA A L’AULA

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

17

ANNEX 6: ACTIVITATS JCLIC

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

18

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

19

ANNEX 7: ACTIVITATS PDI

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

20

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

21

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

22

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

23

UNITAT DIDÀCTICA Noves Tecnologies

24

ANNEX 8: QUÈ HEM APRÈS DE LA BIBLIOTECA DE TORTOSA?