2
2.Sınıf Türkçe 10. Hafta Günlük Planı DERS TÜRKÇE SÜRE 40 + 40+ 40+ 40 + 40 + 40 + 40+ 40+ 40 + 40 SINIF 2/ Konu AFERİN Kazanımlar T.2.1.1. Görselden/görsellerden hareketle dinleyeceği/izleyeceği metnin konusunu tahmin eder. T.2.1.2. Dinlediklerinde /izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur. T.2.1.3. Dinlediği/izlediği metni anlatır. T.2.1.4. Dinlediklerinin/izlediklerinin konusunu belirler. T.2.1.5. Dinlediklerine/izlediklerine yönelik sorulara cevap verir. Olay, şahıs, varlık kadrosu ve mekâna yönelik sorular (ne, kim, nerede) yöneltilir. T.2.1.6. Dinlediklerine/izlediklerine farklı başlıklar önerir. T.2.1.7. Sözlü yönergeleri uygular. T.2.1.8. Dinleme stratejilerini uygular. T.2.2.3. Çerçevesi belirli bir konu hakkında konuşur. Öğrencilerin tanıdıkları kişiler, bildikleri yerler ve yaşadıkları olaylar hakkında konuşmalar yapmaları sağlanır. T.2.2.4. Konuşma stratejilerini uygular. 2.3.2. Noktalama işaretlerine dikkat ederek okur. T.2.4.8. Büyük harf ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanır. T.2.4.9. Harfler, kelimeler ve cümleler arasında uygun boşluklar bırakır. T.2.4.10. Yazdıklarını düzenler. T.2.4.12. Yazma çalışmaları yapar. Öğrenme- öğretme Yöntem ve teknikleri Anlatım-Tüme varım-tümdengelim- Grup tartışması-Gösteri-Soru yanıt- Örnek olay-Beyin fırtınası- Kullanılan eğitim Teknolojileri araç ve gereçler Türkçe Ders Kitabımız –Bilgisayar-Projeksiyon-İnternet Siteleri ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ Dikkat Çekme Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri -Derse Geçiş Serbest Okuma metini tüm öğrencilere söz hakkı verilerek okutulur. Tema değerlendirme sıra ile yaptırılarak beraber cevaplanması sağlanır. Asker Ağlamaz Arkadaş isimli metin öğretmen tarafından okunur. Öğrenciler dinleme yapar. Sonra öğrencilere noktalama işaretlerine ve tonlamaya uygun şekilde okutturulur. 1.Etkinlikte şiire göre tamamlama yapılır. 2.Etkinlikte zıt anlamlı kelimeler hatırlatılır ve etkinliği yapmaları istenir. 3.Etkilikte zıt anlamlı kelimeler hatırlatılır ve cümle kurmaları istenir. 4.Etkinlikte Defterlerine cümlelerdeki hataları bulmaları ve yeniden yazmaları istenir. 5.Etkinlikte kelimeleri uygun yere yerleştirmeleri istenir. 6.Etkinlikte kendilerini değerlendirmeleri istenir.

dokumanokul.com±nıf Türkçe 10... · Web viewTürkçe Ders Kitabımız –Bilgisayar-Projeksiyon-İnternet Siteleri ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ Dikkat Çekme Öğretme-Öğrenme

  • Upload
    others

  • View
    12

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: dokumanokul.com±nıf Türkçe 10... · Web viewTürkçe Ders Kitabımız –Bilgisayar-Projeksiyon-İnternet Siteleri ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ Dikkat Çekme Öğretme-Öğrenme

2.Sınıf Türkçe 10. Hafta Günlük Planı

DERS TÜRKÇESÜRE 40 + 40+ 40+ 40 + 40 + 40 + 40+ 40+ 40 + 40SINIF 2/Konu AFERİN

Kazanımlar

T.2.1.1. Görselden/görsellerden hareketle dinleyeceği/izleyeceği metnin konusunu tahmin eder.T.2.1.2. Dinlediklerinde /izlediklerinde geçen olayların gelişimi ve sonucu hakkında tahminde bulunur.T.2.1.3. Dinlediği/izlediği metni anlatır.T.2.1.4. Dinlediklerinin/izlediklerinin konusunu belirler. T.2.1.5. Dinlediklerine/izlediklerine yönelik sorulara cevap verir. Olay, şahıs, varlık kadrosu ve mekâna yönelik sorular (ne, kim, nerede) yöneltilir.T.2.1.6. Dinlediklerine/izlediklerine farklı başlıklar önerir. T.2.1.7. Sözlü yönergeleri uygular.T.2.1.8. Dinleme stratejilerini uygular.T.2.2.3. Çerçevesi belirli bir konu hakkında konuşur. Öğrencilerin tanıdıkları kişiler, bildikleri yerler ve yaşadıkları olaylar hakkında konuşmalar yapmaları sağlanır.T.2.2.4. Konuşma stratejilerini uygular.2.3.2. Noktalama işaretlerine dikkat ederek okur.T.2.4.8. Büyük harf ve noktalama işaretlerini uygun yerlerde kullanır.T.2.4.9. Harfler, kelimeler ve cümleler arasında uygun boşluklar bırakır.T.2.4.10. Yazdıklarını düzenler.T.2.4.12. Yazma çalışmaları yapar.

Öğrenme-öğretmeYöntem ve teknikleri

Anlatım-Tüme varım-tümdengelim- Grup tartışması-Gösteri-Soru yanıt- Örnek olay-Beyin fırtınası-

Kullanılan eğitimTeknolojileri araç ve gereçler

Türkçe Ders Kitabımız –Bilgisayar-Projeksiyon-İnternet Siteleri

ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİDikkat Çekme Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri -Derse Geçiş

Serbest Okuma metini tüm öğrencilere söz hakkı verilerek okutulur.Tema değerlendirme sıra ile yaptırılarak beraber cevaplanması sağlanır.Asker Ağlamaz Arkadaş isimli metin öğretmen tarafından okunur. Öğrenciler dinleme yapar.Sonra öğrencilere noktalama işaretlerine ve tonlamaya uygun şekilde okutturulur.1.Etkinlikte şiire göre tamamlama yapılır.2.Etkinlikte zıt anlamlı kelimeler hatırlatılır ve etkinliği yapmaları istenir.3.Etkilikte zıt anlamlı kelimeler hatırlatılır ve cümle kurmaları istenir.4.Etkinlikte Defterlerine cümlelerdeki hataları bulmaları ve yeniden yazmaları istenir.5.Etkinlikte kelimeleri uygun yere yerleştirmeleri istenir.6.Etkinlikte kendilerini değerlendirmeleri istenir.

Benzer etkinlikler ile konu pekiştirilir.

Değerlendirme: Etkinlikler yapılır

Açıklamalar