PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

  • View
    295

  • Download
    3

Embed Size (px)

DESCRIPTION

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT. CLASA PREGATITOARE Prof. înv. primar Victoria Isbiceanu. PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA. DATA: 06.03.2013 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național „Carol I” CLASA: Pregătitoare B - PowerPoint PPT Presentation

Text of PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC INTEGRATCLASA PREGATITOARE Prof. nv. primar Victoria Isbiceanu

1PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATADATA: 06.03.2013UNITATEA DE NVMNT: Colegiul Naional Carol I CLASA: Pregtitoare BDISCIPLINA: Comunicare n limba romn (CLR)UNITATEA TEMATIC: ,,n lumea necuvnttoarelorTEMA SAPTMNII: Iubim animalele i le protejm!FORMA DE REALIZARE:activitate integrat CLR+DP+MEM+AVSUBIECTUL LECIEI: ,,n lumea cuvintelor TIPUL LECIEI: Consolidarea cunotinelor

COMPETENE SPECIFICE: Comunicare n limba romn CLR

1.3. Identificarea cuvintelor din enunuri scurte,rostite clar i rar;1.4 Identificarea silabelor i a sunetului iniial i final n cuvinte clar articulate;3.1 Recunoaterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari i mici de tipar;4.1 Reproducerea unor mesaje simple n contexte uzuale de comunicare.Dezvoltare personal DP

2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar

Matematic i explorarea mediului MEM

1.1. Recunoaterea numerelor n concentrul 0 -10;

Arte vizuale i lucru manual AV2.2. Manifestarea liber a ideilor i tririlor personale, apelnd la forme simple de exprimare specifice artelor;

OBIECTIVE OPERAIONALECOGNITIVE:- s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri -s identifice cuvinte din enunuri scurte-s identifice silabele i sunetele dintr-un cuvnt-s alctuiasc propoziii cu cuvinte date-s recunoasc numerele naturale n concentrul 0-10-s coloreze litere fr s depeasc conturulAFECTIV-ATITUDINALE:-s prezinte interes pentru activitate participnd activPSIHO-MOTRICE:-s utilizeze corect instrumentele de lucru

STRATEGIA DIDACTIC:METODE I PROCEDEE: - conversaia, exerciiul, problematizarea, explicaia, munca independent, metoda global;FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual;RESURSE MATERIALE: jetoane cu diferite imagini i litere; fie de lucru, foi, lipici, buline colorate;RESURSE TEMPORALE: 35 minute + 15minute activitate recreativFORME SI TEHNICI DE EVALUARE:observarea sistematic a comportamentului elevilor, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:

Suport curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar.

MECTS -Programa pentru disciplinele Comunicare n limba roman,Matematic i explorarea mediului, Dezvoltare personala,Arte vizuale i lucru manual, aprobat prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucureti, 2012;

Ghidul nvtorului pentru clasa pregtitoare, Editura Diana,Pitesti, 2012;

DESFURAREA LECIEI

Evenim.didacticCompspec.Coninutul tiinificMijloacei metodeForme deorganizareEvaluare1. Moment organizatoricDP 2.2.Asigurarea unui climat educaional favorabil.ntlnirea de diminea: salutul,prezena,calendarul naturii,tirea zilei;,, Dimineaa a sosit, Toi copiii au venit, n cerc s ne adunm Cu toii s salutm Bun dimineaa! M bucur c suntei aici A nceput o nou zi, Bun dimineaa , copii! Dup ce ne-am salutat i frumos ne-am aezat Colegii ne-am ntlnit, Oare cine n-a venit?

ConversaiaCalendarul naturii

FrontalObservarea sistematic2.Captarea atenieiCLR 4.1. tirea zilei: Descopr mpreun cu copiii un plic cu un bilet prins la panoul calendarului naturii. Citesc scrisoarea care a fost lsat de Vrjitoarea apelor.(Anexa 1) Vom merge la bnci i vom intui materialul. Descopr la tabl un traseu ctre palatul unde sunt nchise animalele, pe care sunt lipite 4 plicuri ce conin probe pe care elevii trebuie sa le treac pentru a elibera animalele (pentru fiecare or cte un plic- prob).ScrisoareaExplicaiaConversaiaFrontal3.Anunarea temei D.P. 2.2. Anun elevii ca azi, la Comunicare n limba romn trebuie s trecem de prima prob pentru a putea nainta pe drumul spre palat. Scot din plic fiele de lucru, jetoanele i alte materiale necesare. Spun elevilor c vrjitoarea are de la ei urmtoarele ateptri: s tie s se exprime n propoziii, s recunoasc sunetele i literele nvate pn acum, s despart cuvinte n silabe. Lecia noastr se numete: ,,n lumea cuvintelor.ConversaiaExplicaiaFie de lucru, jetoane Frontal4.Dirijareainvatarii

CLR 1.3.1.4.4.1.

CLR 1.4. 3.1 Se vor reactualiza cunotinele despre propoziie, cuvnt, silab i sunet. Pentru a ne putea ntelege ntre noi, cum este corect s vorbim?(noi vorbim n propoziii). (exemple)Din ce sunt alctuite propoziiile?( cuvinte)Dar cuvintele?(silabe) Dar silabele?(sunete)Joc: Gsete litera potrivit! Un copil numit arat animluul de plu de pe banc, iar ceilali litera corespunztoare sunetului iniial al numelui animalului.

ConversaiaJocul didactic Animale de pluJetoane cu litere

Frontal,individualObservarea sistematicAprecieri verbaleCLR 3.1.1.4. MEM 1.1..Fi: ex.1- Realizai corespondena ntre numele animalului i litera corespunztoare sunetului iniial al cuvntuluiJoc: Cte silabe are cuvntul? Eu le voi arta pe rnd imagini cu animale, iar ei va trebui s despart cuvintele n silabe i s arate cifra corespunztoare numrului de silabe.Fi: ex.2 Unete imaginea cu cuvntul i cifra corespunztoare numrului de silabe. Fie de lucruJocul didacticMetoda globalExerciiulProblematizareaFrontal,individual

Frontal,individual

5.Obinerea performaneiCLR 3.1 4.1.MEM 1.1A.V. 2.2.Fi: ex.3 Coloreaz literele aflate pe locurile indicate de cifre, scrie-le apoi n etichete i citete cuvntul format. Se vor alctui propoziii cu acest cuvnt. Fie de lucruJocul didacticMetoda globalExerciiulProblematizareaFrontal,individual IndividualObservarea sistematic6.Activitate recreativCLR 3.1. 4.1.AV 2.2 Fiecare copil va primi cte o figurin colorat, mprindu-se astfel n echipe (furnicue, albinue, fluturai, petiori). Fiecare echip primete o foaie i nite litere. Sarcina este ca ei s formeze mcar un cuvnt din literele respective i s-l lipeasc pe foaie.Litere,foi,lipiciMunca n echipa.Observarea sistematic7.Evaluare Se vor face aprecieri generale i individuale asupra participrii elevilor la lecie, precum i asupra comportamentului lor pe parcursul orei. Elevii primesc stimulente.Aprecieri verbale

1. Unete imaginea cu litera corespunztoare sunetului iniial din cuvntul sugerat de aceasta: 2. Unete imaginea cu cuvntul i cu cifra corespunztoare numrului de silabe:E I M T U V

N LUMEA CUVINTELORFi de lucru CAL ALIGATOR 1 3 2 TAUR

3. Coloreaz literele aflate pe poziia indicat de numere i unete cifra cu litera corespunztoare:L H I J X L I G A C1 3 6 7 9 10Scrie apoi literele colorate n caset i citete cuvntul format. ACTIVITATE RECREATIVGRUPA PESTISORILOR

V P E L U N I G

C E L T E P E S

GRUPA FLUTURASILOR

U F E R E U S R T L U

A C A L V C

GRUPA ALBINUELOR

P C A B I N L A R

S I C P A I P

GRUPA FURNICUELOR

P I F U C R N I U

U R B L E T A N A