Upload
others
View
2
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:RAZREDNI ODJEL: 5. __NASTAVNA TEMA IGRA I MAŠTANASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacijaNASTAVNA JEDINICA PrezentTIP NASTAVNOGA SATA obradaTRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODIHJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim
riječima na oglednim i čestim primjerima.HJ A.5.1. Učenik govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom.HJ A.5.2. Učenik sluša tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI– prepoznaje prezent u rečenici– pravilno rabi prezent u pisanju i govorenju– razlikuje prezent pomoćnih glagola– uočava glasovne promjene u prezentu nekih glagola– primjenjuje pravilno pisanje negacije uz glagole
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMAODR A.2.1. Razlikuje pozitivne i negativne utjecaje čovjeka na prirodu i okoliš.ODR B.2.1. Objašnjava da djelovanje ima posljedice i rezultate.ODR C.2.1. Solidaran je i empatičan u odnosu prema ljudima i drugim živim bićima.UKU D.2.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim
situacijama i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.AKTIVNOSTI UČENIKA
– drži jednominutni govor o zadanoj temi– uočava prezent u rečenicama– definira prezent– uz vođene zadatke uočava sprezanje glagola– izvodi zaključke na temelju primjera, uočava nastavke u prezentu– u udžbeniku proučava sprezanje pomoćnih glagola– igra digitalnu jezičnu igru o prezentu pomoćnih glagola– rješava zadatke za samostalan rad radi provjere razumijevanja– u udžbeniku i primjerima na ploči uočava glasovne promjene– u udžbeniku proučava pravopisni i pragovorni kutak– bilježi u bilježnicu– rješava zadatke na nastavnome listiću i u alatu Wordwall– ispunjava izlaznu karticu
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA– objašnjavanje svojim riječima– pravljenje bilježaka– odgovaranje na pitanja
– nadgledanje razumijevanja– pažljivo slušanje– razgovor s vršnjacima
VREDNOVANJEVrednovanje za učenje– učiteljeva povratna informacija učenicima tijekom rješavanja zadataka– promatranje učenika u izvedbi aktivnosti– digitalne igre koje pružaju povratnu informaciju o točnosti rješenja– izlazne kartice
Vrednovanje kao učenje– vršnjačko vrednovanje (par iz klupe provjera točnost rješenja zadataka)
Vrednovanje naučenoga– analiza domaće zadaće– usmena provjera znanja
TIJEK AKTIVNOSTI
1. motivacijska aktivnost: obrnuta učionicaUčenici unaprijed dobivaju zadatak: Prema podatcima s portala Plavi svijet održi jednominutni govor o morskim psima (npr. Trenutno je poznato 370 vrsta morskih pasa, 80 vrsta je ugroženo. Svim morskim psima zajednički su...). Kako bi tvoj govor bio što uspješniji, prisjeti se malih savjeta za izvođenje govora u udžbeniku (HK, str. 14).
2. aktivnost: polazni tekst i najava temeJeste li čuli za morsku mačku? U Jadranu živi mačka bljedica. To je morska riba koja oblikom tijela podsjeća na morskoga psa. Obitava diljem Jadrana.Pokazivanje slike morske mačke (prilog 1).
Čitanje po ulogama stripa Telefonski razgovor nastaloga prema igrokazu Nade Zidar-Bogadi (HK, str. 84). O čemu razgovaraju morska mačka i morski pas? Objasni rečenicu: Tko je zločest, taj je sam.Želi li morski pas popraviti svoje ponašanje?Promotrite pažljivo rečenice koje izgovara mačka. U kojemu su glagolskome vremenu?Danas ćemo učiti o sadašnjemu vremenu koje se naziva prezent.
3. aktivnost: definiranje prezentaNa ploču se zapisuju ili projiciraju rečenice koje govori morska mačka.Učenici podcrtavaju glagole u rečenicama i samostalno definiraju prezent.
4. aktivnost: sprezanje glagola i određivanje prezentskih nastavaka
Vođeni pitanjima na nastavnome listiću s pomoću poglavlja Pročitaj, istraži, zaključi u udžbeniku (HK, str. 85) učenici zaključuju o sprezanju glagola.Zapisivanje u bilježnice.
5. aktivnost: sprezanje pomoćnih glagola biti i htjetiNa ploču se napišu ili projiciraju rečenice.Dopunite rečenice odgovarajućim riječima iz telefonskoga razgovora.Ti ______ strašan pas. On ___ uskoro plakati.Tko __ zločest, taj __ sam. _____ li se sa mnom družiti?Koje vrijeme radnje izriču rečenice? Što su po vrsti riječi si, je, će, hoćeš? Pomoći će ti tablice u udžbeniku (HK, str. 86).Čitanje tablica s konjugacijom pomoćnih glagola.
6. aktivnost: provjera razumijevanjaI. Nakon što prouče tablice, učenici u paru igraju igru Spoji izrađenu u alatu Wordwall
(https://wordwall.net/hr/resource/556561 ). II. Učenici samostalno rješavaju zadatak iz udžbeniku pod Provjeri razumiješ li (HK, str. 87).
S parom iz klupe provjeravaju točnost rješenja.
7. aktivnost: uočavanje glasovnih promjena u prezentu Učenici proučavaju u udžbeniku glagole u kojima se događaju glasovne promjene (HK, str. 87). Na ploču zapisuju rečenice:Djeca viču. On laže. Psi skakuću. Peče kolače. Može plivati.Proučavaju glasove koji su se promijenili. Donose zaključke i bilježe u bilježnice.
8. aktivnost: niječni i upitni oblici u prezentuUčenici proučavaju u udžbeniku Pravopisni i pravogovorni kutak.Bilježe najvažnije u bilježnice.
9. aktivnost: rješavanje zadataka I. Učenici rješavaju zadatke o uporabi prezenta u rečenicama na nastavnome listiću 2.
Objava i korekcija rezultata. II. Učenici igraju igru Točno – netočno izrađenu u alatu Wordwall
(https://wordwall.net/hr/resource/556572).III. Natjecanje – rješavanje Krijesničinih zadataka za vježbu.
Najbrži učenici koji su točno riješili zadatke dobivaju sličicu krijesnice. Kad učenik skupi pet sličica, zaslužuje ocjenu odličan.(Kviz se može igrati i digitalno: https://wordwall.net/hr/resource/556592.)
10. aktivnost: izlazna karticaUčenici daju povratnu informaciju učitelju/učiteljici.
Zadatci za samostalan radRB, str. 68–70
PLAN PLOČEPREZENT
Morska mačka telefonira. Imaš simpatičan glas.ONA – 3. os. jd. TI – 2. os. jd.
– glagolsko vrijeme koje izriče radnju u sadašnjosti
jd.1. os. Plivam u moru. Pletem mrežu. Lovim ribu. Čujem pjesmu.2. os. Plivaš u moru. Pleteš mrežu. Loviš ribu. Čuješ pjesmu.3. os. Pliva u moru. Plete mrežu. Lovi ribu. Čuje pjesmu.
mn.
1. os. Plivamo u moru. Pletemo mrežu. Lovimo ribu. Čujemo pjesmu.2. os. Plivate u moru. Pletete mrežu. Lovite ribu. Čujete pjesmu.3. os. Plivaju u moru. Pletu mrežu. Love ribu. Čuju pjesmu.
– sprezanje ili konjugacija – mijenjanje glagola po glagolskim osobama
Ti si strašan pas. On će uskoro plakati.Tko je zločest, taj je sam. Hoćeš li se sa mnom družiti?
prezent prezentpomoćnoga glagola biti pomoćnoga glagola htjeti
– u prezentu nekih glagola provode se glasovne promjene:
VIKATI LAGATI SKAKUTATI
Djeca viču. On laže. Psi skakuću.vik(ati) + ju > viču lag + je > laže skakut +ju > skakuću
PEĆI MOĆI
Peče kolače. Može plivati.pek + e > peče mog + e > može
k > č g > ž t > ć
– niječne rečenice:Ne mogu. Ne želim.Nisam otišao. Neću / Ne ću doći.
– upitne rečenice:Jesi li dobro? Jesam.Hoćeš li doći? Hoću.
PRILOG 1 – Prezent
morska mačka
NASTAVNI LISTIĆ – Prezent
1. Dopuni rečenice pravilnim oblicima glagola.
jd. 1. Plivam u moru. mn. 1. Plivamo u moru.2. Pliv___ u moru. 2. Pliv____ u moru.3. Pliv___ u moru. 3. Pliv_____ u moru.
jd. 1. Plet__ mrežu. mn. 1. Plet___ mrežu.2. Pleteš mrežu. 2. ______ mrežu.3. _____ mrežu. 3. Pletu mrežu.
jd. 1. Lovim ribu. mn. 1. _________ ribu.2. Lov__ ribu. 2. _________ ribu.3. Lov__ ribu. 3. _________ ribu.
jd. 1. Čujem pjesmu. mn. 1. ______ pjesmu.2. ________ pjesmu. 2. ______ pjesmu.3. ________ pjesmu. 3. Čuju pjesmu.
2. Dopuni definiciju.
Sprezanje ili ________________ mijenjanje je glagola po _____________ osobama.
3. Dopuni.
Glagoli u prezentu tvore se s pomoću četiri grupe nastavaka: -am, ____, _____, -jem.
NASTAVNI LISTIĆ 2 – Prezent
Uporabi u rečenicama zadane glagole u prezentu. Osobu i broj odaberi sam/sama.Zatim osmišljene izjavne rečenice pretvori u niječne i upitne.
šetati
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ___________________________________________________________________
skitati
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
cvokotati
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
vikati
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
vući
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
skakutati
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
željeti
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
odvezati
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
slati
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
ući
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
rezati
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
pisati
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
htjeti
izjavna: ___________________________________________________________________
niječna: ___________________________________________________________________
upitna: ____________________________________________________________________
KRIJESNIČINI ZADATCI ZA VJEŽBU – Prezent
Tko će prije?
Odigraj kviz i provjeri svoje znanje o prezentu.(Kviz se može igrati i digitalno: https://wordwall.net/hr/resource/556592.)
Zaokruži točan odgovor.1. Prezent je: a) buduće vrijeme c) preneseno vrijeme
b) prošlo vrijeme d) sadašnje vrijeme.
2. Mijenjanje glagola po glagolskim osobama zove se: a) sprezanje c) sklonidbab) sibilarizacija d) stupnjevanje.
3. S pomoću koliko grupa nastavaka tvorimo prezent? a) dvije c) četirib) tri d) pet
4. Prezent pomoćnoga glagola HTJETI glasi: a) sam, si, je, smo, ste, su b) hoću, hoćeš, hoće, hoćemo, hoćete, hoće c) ču, češ, če, čemo, čete, če d) nisam, nisi, nije, nismo, niste, nisu.
5. Nećemo je niječni oblik glagola: a) biti c) htjetib) moći d) željeti.
6. Koja je rečenica točno napisana? a) Pećeš palačinke?b) Pećeš palaćinke?c) Pečeš palaćinke?d) Pečeš palačinke?
7. Koji je glagol točno napisan? a) Nemoj. c) Neznam.b) Ne moj. d) Ne dostajem.
8. Koja je rečenica gramatički točna? a) Pušeju u balon. c) Puhujem u balon.b) Nepušem u balon. d) Pušem u balon.
9. U travi se _________ cvjetovi i _________zlaćane pčele.
Stih Vladimira Vidrića dopuni točnim glagolima: a) bijele, bruje c) žute, zujeb) bijele, zuje d) žute, bruje.
10. Glagoli iz prethodnoga zadatka – žute se, zuje – označuju: a) 1. os. mn. c) 3. os. jd.b) 3. os. mn. d) 1. os. jd.
IZLAZNA KARTICA – Prezent
Ime i prezime
učenika/učenice_____________________________________
Danas sam najbolje
razumio/razumjela:
1. __________________________________
2. __________________________________
3. __________________________________
Trebam još ponoviti:1. __________________________________
2. __________________________________
Nisam razumio/razumjela: 1. __________________________________
RJEŠENJE NASTAVNOGA LISTIĆA 1 – Prezent
1. jd. 1. Plivam u moru. mn. 1. Plivamo u moru.
2. Plivaš u moru. 2. Plivate u moru.3. Plivaju moru. 3. Plivaju u moru.
jd. 1. Pletem mrežu. mn. 1. Pletemo mrežu.2. Pleteš mrežu. 2. Pletete mrežu.3. Pletu mrežu. 3. Pletu mrežu.
jd. 1. Lovim ribu. mn. 1. Lovimo ribu.2. Loviš ribu. 2. Lovite ribu.3. Love ribu. 3. Love ribu.
jd. 1. Čujem pjesmu. mn. 1. Čujemo pjesmu.2. Čuješ pjesmu. 2. Čujete pjesmu.3. Čuje pjesmu. 3. Čuju pjesmu.
2. Sprezanje ili konjugacija mijenjanje je glagola po glagolskim osobama.3. Glagoli u prezentu tvore se s pomoću četiri grupe nastavaka: -am, -im, -em, -jem.
RJEŠENJE KRIJESNIČINIH ZADATAKA ZA VJEŽBU – Prezent
1. d) sadašnje vrijeme2. a) sprezanje3. c) četiri 4. b) hoću, hoćeš, hoće, hoćemo, hoćete, hoće5. c) htjeti6. d) Pečeš palačinke?7. a) Nemoj.8. d) Pušem u balon.9. c) žute, zuje10. b) 3. os. mn.