60
ZERI I NDERGJEGJES. POEZI VALENTINA-LLAPRI

Zeri i ndergjegjes

Embed Size (px)

DESCRIPTION

krijime letrare

Citation preview

Page 1: Zeri i ndergjegjes

ZERI I NDERGJEGJES.

POEZI

VALENTINA-LLAPRI

Page 2: Zeri i ndergjegjes

***************************Asgje s’mund te na ndaje.

Mos e harroni gjuhen e te pareveGjuhen e paster shqipe , at gjuhe qelibareMesojeni o femije,percilleni pas cdo brezi,Gjuha e t’pareve tane , e paster do te mbesi. Po ndoshta dhe ju prinder qe ne kurbet aty jeni,Fare pak kohe, per femijet tuaj edhe e gjeni,Beni te pamunduren,qe f’mijet

Page 3: Zeri i ndergjegjes

t’flasin shqip,Dhe duajeni vendin tuaj , duajeni nate e dite.

Shkembinjte e thepisur te maleve shqiptare,Ruajne thelle ne zemer at krenari kombetare,Fushat prape kane lule, mbushur me arome,Lodrojne sorkadhet mbi barin e njome.

Dua qe t’ju them dy fjale dale nga

Page 4: Zeri i ndergjegjes

zemra,Ngado qe te vini, perdorni tanet emra,Se jemi shqiptare, e do thirremi si shqiptare,Po patem dashurine , asgje s’mund te na ndaje.

( nje krijim spontan, i bere sot ne mengjes , ne kete dite pak me shi, data 10 gusht 2015)

*******************************

Page 5: Zeri i ndergjegjes

Besim, shpres, jete.

Njeri! Mos e humb besimin Mos e humb kurre shpresen Mos e shkel besen Mos e duaje te keqen. Mos e humb shkelqimin e syve te tu,Se ta dish po humbi ai, ti sje me ketu..******************************* ÇastHidhen valët e detit, nën rrezet e diellit,si boçe pambuku, në një fushë të gjerë,hëna qe s,ka ikur , seç vështron nga

Page 6: Zeri i ndergjegjes

lartë,dielli lozonjari, të ëmblat rreze fal.

*******************************

Dashuria

Dashuria është e bardhë! se ka dritë , shumë brenda saj, dashuria për njerinë, vlerë e ar për Perëndinë!

*******************************

Duro, meso , beso

Mos u lodh kot Ti gjesh fundin Universit.

Page 7: Zeri i ndergjegjes

Se yje atje larte ka plote, Ndaj dhe fundin s’ia mat dot. Mos kerko persosmeri tek njeriu, Se ate qe thote tani, I fluturon si veriu, Qendro me kembet Ne toke gjithmone, Ne cdo rrethane a situate Te miren vec ate perqafo.

*******************************

Page 8: Zeri i ndergjegjes

Embelsi

E mora ne grusht nje mal, Ja aty ishte shume prane, U habita ne fakt Si ka mundesi qe malin ne grusht ta beja zap!. Ai me veshtroi me syte e tij te zinj, Dhe une veshtrova qiellin Dhe prape ish kaq cudi!!! Qielli embelsishte U ul ne doren time, Mali edhe qielli Qene gjithe bota ime!.*******************************

Page 9: Zeri i ndergjegjes

Femra

Femra , qenia kuptim-plote e Universit njerezor,Embelsi buron nga shpirti i saj hyjnor.Ato kane nje bote te pasur, mbushur plote dashuri,Ato dine te zgjedhin cdo pengese,Dhe jetes i japin nje kuptim te ri.Vetem per nje cast, boten po mendoja,Si do te ish valle!? Pa femren e imagjinoja.Mu duk krejt e zhveshur, e ftohte dhe kaq e thate,Femra eshte kuptimi i jetes se begate.*******************************

Page 10: Zeri i ndergjegjes

Herë me gaz, e herë me lotë.

Janë dy gjëra kaq të çmuarapa të cilat ne s,bëjmë dot!janë si yjet e kulluara,dhe herë herë si det me lot!? Eshtë shpresa dhe besimi,qe na mbajnë ne në k,ët jetë,janë si vesë e çdo blerimi,ështe fjala e vërtetë!

Page 11: Zeri i ndergjegjes

Janë k,to gjëra kaq të shtrenjta,pa te cilat ne s,bëjmë dot!janë si ujrat aq të thella ,herë me gaz, dhe herë me lot!

***************************Imazhi i vertete.(reflektim, trishtim, )

Pikoi qielli, rrodhi si lotet e kombeve te shtypura,U nxi dielli,fytyra iu venit , syte Brenda zgavrave t’futura.Rete e gershetuara ne at qiell dukeshin si anije te trishtuara,Qe sdinin ku te shkonin , qe sdinin

Page 12: Zeri i ndergjegjes

cfare te thonin.Dhe yjet, ah vec yjet , ata nuk pipetinin,Te fshehur ne at dekor, as koken larte se ngrinin…Pikoi qielli, lotet e tij rane permes loteve te tokes, Perreth ish nje imazh aq i nxire, imazhi i vertete i Botes!.

*******************************

Jeni ju.

Jeni lule, jeni jete Jeni drite po edhe shprese, Jeni zogj camarroke

Page 13: Zeri i ndergjegjes

Qe kendoni te gjithe tok. Jeni jete pambarim, Jeni yje n’kaltersi, Pa ju jeta s'ka kuptim, Jeni ju pra o femije.

*******************************

Kam nje mall .

Kam nje mall o per Shqiprine, Dhe pse sjam large ne mergim. Kam nje shprese kam nje besim, Per ket vend arome-mire. Kam nje fjale per ty Shqipri,

Page 14: Zeri i ndergjegjes

Je e bukur si femije, Je e embel porsi mjalti, Je e bardhe posi si zambaku. Kam ket mall dhe kete shprese, Per te paret tane florinje, Zemer-artet, e plote bese, Vellezrit tane te urte te mire. Me beso moj Shqiperi! Ndjeje per ty vec Dashuri. (vendit tim te arte qe e dua e me do shume).

Page 15: Zeri i ndergjegjes

*******************************

Kjo kohe.

Vertitej nene e gjore, Ne a't shtepi te ngrate, Veshtronte te vetmen ore, Ne murin qe kish perrballe. Minutat nuk leviznin, Dhe ditet qene njelloje, Trishtimet vinin, iknin, Kjo kohe pse spo kalon!?

*******************************

Kur shndrit dielli cdo mengjes.

Page 16: Zeri i ndergjegjes

Kur lind dielli cdo mengjes,Male fusha marrin jete,Mbi bar shndrit e embla vese,Zogjte nder peme kendojne vertete.Kur lind dielli atje tej,Harmonine me t’bukur sjelle,Embelsishte na ledhaton,Paqe t’brendshme na dergon.Kur lind dielli jeta vlon,Le te kete lindje gjithmone… Valentina ( nje krijim i bere ne vendin tim te punes eshte ora 8 e 34 e mengjesit, para syve te mi shfaqet lulishtja me pemet gjigande, njerez qe kalojne , dhe dielli si gjithmone i

Page 17: Zeri i ndergjegjes

embel i bukur jetedhenes, frymezimi im nga ky mengjes i fresket i embel i bukur )

*******************************

Kur. Kur dielli qe na lindi, Iku dhe u shua, Nje diell tjeter na rriti, Me dashuri te pakufizuar. Dhe jemi k'tu ku jemi Dhe ishim atje ku ishim, Ne zemer diejte do ti kemi, Pa ta , jete sdo te kishim.

*******************************

Page 18: Zeri i ndergjegjes

Luledeles.

Mbushen fushat me ty plote, Ne pranvere ti ze shkelqen, Lule e bukur lule e njome, Shpirtin na e ben pranvere.

*******************************

Mbret ne toke. Femijet tane jane blerim mengjesor, Jane drite e praruar, jane mjalte perrallor. Ata jane si zogjte , ne pemet e pranveres,

Page 19: Zeri i ndergjegjes

Ata jane si fluturat, ne trupat e luleshqerres. Femijet jane gezimi dhe paqja e shpirtit tone, Jane ves e cdo agimi, jane mbret ne kete toke.

*******************************

Me mire te dish…

Per mua parajsa eshteAtehere kur tjetrin e do me gjithe shpirt,Per mua parajsa eshte kur ne jete ti ben vec mireKur ke prindrit prane, dhe kurre si braktis,

Page 20: Zeri i ndergjegjes

Eshte parajse e rralle, mjalte eshte edhe drite.Kur perpiqesh sadopak tu shperndash Grimca gezimi te tjereve,Kur mundohesh ti ngjash fare pak,Asaj se mires reje…Parajsa eshte brenda secilit prej nesh,Eshte me mire te dish sesa te kesh… 12 gusht 2015*******************************

Me pelqejne .Sa me pelqejne mengjeset e bardha,Me cicerima zogjsh , plote drite dhe pasterti,

Page 21: Zeri i ndergjegjes

Gjithnje i kam pelqyer malet e rralla,Dhe pse te heshtura , te vrenjtura ato pakez rrine.Kjo vere e nxehte , ky behar i thate,Rete camarroke , ne qiell bejne pak shamate!Here dalin here fshihen, luajne pak me diellin,Botes njerezore, pak freski i sjellin.Sa me pelqen ai njeri i drejte!Qe mendjen e ka drite! Dhe shpirtin pranvere te sinqerte. Valentina 21 korrik 2015

*******************************

Page 22: Zeri i ndergjegjes

Muza ime.

Frymezimi im, apo si me thene ndrysheMuza ime, eshte ajo e vetmja dhe e paperseritshmja,Fjala e bekuar e Perendise.Mbaje at muze te bukur e te mencur ne mendje-zemer,Per arsyen fare te thjeshte, se ajo eshte dashuriDhe gjithesi, eshte ere e mire dhe kaltersi,Eshte diamante me i cmuar , apo me i rralli Kristal,Une e dua shume muzen time,

Page 23: Zeri i ndergjegjes

Po ama dhe ajo forte dhe thelle me do mua,Eshte dashuri pa xhelozi,Here diell i arte , here agim i ri.Perendia-muze , eshte dashuri.

*******************************

Nenat e cdo kombi.

Nena eshte ikone e lumturise, E paqes , harmonise dhe dashurise,Nena eshte hoje e mjaltezuar,Burim mirenjohjesh si ar i kulluar.Nenat tona te mira , te urtaAto qe flasin dhe me heshtje aq gjate,Ato qe gjithe jeten qendruan

Page 24: Zeri i ndergjegjes

kokeulura,Ato qe me tre turne punonin ne kombinat.Nenat e cdo kombi ngjajne me njera tjetren,Se kane shume dashuri , per toke e per femije,Se jane vazhdim i jetes, me halle a pa halle,Se jane here si shqiponje, dhe here porsi sorkadhe.Se jane drite kaltersish, ndricimin kane ne balle,Se jane det miresish, se jane vec mjalte i rralle,Se jane burim ngrohtsish, ne ere apo stuhi,

Page 25: Zeri i ndergjegjes

Nenat tona te shtrenjta, jane pike edhe flori!. Valentina 23 korrik 2015

************************ Nje komb qe ska nder, drite, dhe drejtesi,Eshte si ere e kote, me tym edhe vec hi…*******************************

Parajse e vertete.

Le te mbese jeta e paster,Ashtu si ujrat qe rrjedhin nga malet e

Page 26: Zeri i ndergjegjes

larte,Le te tretet ai mall i larget,Ashtu si anijet qe ikin e vijne prape… Le te marre arratine i ligu me vete djallin,Te humbasin aty ku mos te ngrene me koke,Popujt te gezojne e me veten te mos tallin,Le te behet parajse e vertete pikerisht kjo toke.

*******************************

Page 27: Zeri i ndergjegjes

Perjete.

Kam thurrur vargje per vendin timPer miresine, per dashurine,Per jeten e re , per begatine, Jam lutur ne timin besim,Qe vendit tim ti vije ajo drite e mire,Tu ktheje udhen , atyre qe jane ne gabim. Nje shprese e re ende troket,Nje zgjim i ri , nje drite e sinqerte,

Page 28: Zeri i ndergjegjes

Lundron kudo , do t’jete perjete.

*******************************

Pranvera e qytetit tim!.

Pranvera erdhi e qete,E brishte, e embel, aspak e trishte.Kish veshur si gjithmone , Fustanin basem te holle,Sandalet bore te bardha,Ne koke kish nje kurore.Sapo hapi deren , Aroma te mira shperndau,Me duart e saja te bardha,Cdo gje fshiu dhe lau,

Page 29: Zeri i ndergjegjes

Pranvera , pastertore,E thjeshte dhe shume puntore, Na mbush me kaq gezim,Pranvere e qytetit tim!.

*******************************

Reflektim drejte se mires.

Sa shume e dua mengjesin, Kur zbardh dita te vjen deshira per te ecurDrejte asaj udhe te re, Pastaj kur ngryset dhe vendin e saj e le nataVjen moment kur ti reflekton Ne qetesine e asaj nate

Page 30: Zeri i ndergjegjes

Me nge me nge.Dhe Brenda cdo nate reflektimiTi ndan te miren nga e keqjaArsyeton dhe drejte se mires Padyshim drejte asaj shkon.

*******************************

Shprese&besim

Jeta pa shprese, nuk ka lezet,Rakia pa meze, ste shijon vertete!Jeta pa besim, eshte nje diell i kote,Qe nuk ka kuptim, qe ty dot ste ngroh.

*******************************

Page 31: Zeri i ndergjegjes

Shqiperia eshte PERLE.

Mbi lendine vrapon sorkadhja,Mbi a’t mal del shtojzovallja,Ne cdo peme zogjte cicerojne,Dhe natyren hijeshojne.Shqiperi ! o vajze e rralle,Here si zane , here si perralle!?Ti je lulja me e bukur, Ti je me e shkathta flutur.Ti je zonje, dhe diell i arte,Ti je nene po edhe babe.Ke plote vajza po dhe djem,

Page 32: Zeri i ndergjegjes

E per ta ti je bere dielle.Trupi yt moj lule-flutur,Kaq I gjate si asnjehere,E paepur- e patundur,SHQIPERIA eshte PERLE. data 30 gusht 2015

*******************************

Shqiperia , është ZONJE!. Poezi nga:Valentina Llapri Plaku. Le të thotë, kush të dojë,

Page 33: Zeri i ndergjegjes

le të shajë, a të mallkojë,si Shqipëria tjetër s’gjen,vend më t’ëmbël si pranver. Kater stinë të mbrekullueshme,kjo natyrë, kaq e gëzueshme,det të virgjër, në thellsi,ujë të kaltër, n’pafundsi. Si Shqipria , jo nuk gjen,njerëz t’mirë kudo i ke,

Page 34: Zeri i ndergjegjes

nëpër fusha , nëpër male,Ajri i pastër sec heq valle. Nëpër ara këndon vasha,nëpër pemë, këndon bilbili,n’histori ngel Ali Pasha,e më tej Is- Boletini. Kjo copë tokë , e ky cop qiell,energji më t’mirë po sjellë,vendi ynë pik e flori,

Page 35: Zeri i ndergjegjes

mbushur ar e dashuri.. Hapni sytë edhe shikoni!vrisni mendtë e pak mendoni!,o vëllezër shqipëtarë!Pse më rrini të përcarë!!?. Ulni kokat e punoni, që të gjithë, pa përjashtim,shpirtin tuaj pasuroni,flakni tutje a’t lavdinë.

Page 36: Zeri i ndergjegjes

Se pa punë, nuk ke ku shkon,tokat k’tu, jane mbrekulli,ti fshatar a më dëgjon?flake tej, a’t krenari. Ju te rinj mbi libra rrini,të mësoni mencurinë,dashuri në zemër t’kini,dhe të ndiqni drejtesinë!.

Page 37: Zeri i ndergjegjes

Deputetë , Qeveritarë,mos u grindni, mos u zini,vendi ynë, ky mjalte i rrallë!S’keni sy !ju- që ta shihni!?. Boll me vjedhje , me mashtrime,populli heq , edhe loton…toka mbushur plot bekime,kush ka vesh, le të degjojë.

Page 38: Zeri i ndergjegjes

Le të thotë kush te dojë,si Shqipria , jo nuk ka,kush e shan;) – le të guxojëJn’fund të fundit, s’është ndonjë hata!. Vendi ynë , është mjaltë i rrallë,njerëz t’pastër ,e qelibarë,mbushur tokat me florinjë,dhe shtëpitë, me njerëz t’mirë. Le të thotë, kush të dojë!Shqiperia , është ZONJE!. J

Page 39: Zeri i ndergjegjes

data 5 gusht 2015

******************************Suksesi me i madh eshte qe te kesh nje familje te lumtur.*******************************

Të dua nenë.

Të dua nënë , në pafundsi. Pas Perëndisë,

Page 40: Zeri i ndergjegjes

njëshi je ti. Vështrimi yt, i qetë, i butë, fjalët e tua, mbështetje e sigurtë. Aroma jote , erë dashurie. Karakteri yt, det mirësie.

Page 41: Zeri i ndergjegjes

Të dua shumë, mbi çdo njeri. Pas Perëndisë, njeshi je ti. (10 shtator 2015)

*******************************

Zeri i ndergjegjes.

Me therret nje ze, Si forca e dallgeve mbi detin ngjyre blu,Eshte zeri i brendshem i ndergjegjes,Qe kerkon te dale , mbi indiferencen aty…

Page 42: Zeri i ndergjegjes

*******************************

Perendise

Te mendoje dhe kur skam kohe,Te shikoje dhe kur me fshihesh,Zemra ime ty te do,Ty o drite nder agime.Ty o shpirt i kaltersive,Ty o shprese edhe besim,ty te falem te perulem,ty o Perendia im!.*******************************

Une e di

Page 43: Zeri i ndergjegjes

Une e di pse here here renkojne ato male te larte,Te fshehur te strukur ne pjesen e tyre te ngrate,Edhe kodrat e xhveshura qe duken si qiell tullac,Edhe ato e dine pse renkojne ato male te larte.Une e di pse dielli ben te pamunduren qe te na ngrohe te gjithe,Edhe toka dhe natyra edhe kafshet e duan hapsiren gjithe drite,Une e di pse ka kaq shume vuajtje ne toke,Une e di pse te pangopurit jane koke-boshe.Une e di pse lind zilia, lakmia, intriga

Page 44: Zeri i ndergjegjes

pabesia,Une e di kur pikon trari ,apo shtepia,Une e di se kete bote djalli e ka zaptuar!Ne duart e tij te pista e mban te shtrenguar.Gati gati sa nuk po ia merr frymen krijeses hyjnore,Kesaj bote qe po ta shohesh nga larte duket si akullore,Uje Kristal dhe ar te kulluar,pasuri pafund kjo toke e mbrekulluar.Une e di kur kjo bote do t’ndryshoje,Me e mire do t’behet e ndjeje, forte e besoje.

Page 45: Zeri i ndergjegjes

******************************* Vazhdimsi e jetes.

Me rradhe qeshim Me rradhe vdesim Me rradhe gezohemi Po me rradhe trishtohemi. Me rradhe marrim Me rradhe japim Me rradhe ngecim Me rradhe prape qeshim. Jeta eshte rradhe pambarimJeta eshte vazhdimsi vetem vazhdimsi.

Page 46: Zeri i ndergjegjes

*******************************

Vec dielli.

U gjenda balle perballe me diellin!Ne cast u mbusha me nje nuanceTe papare bardhesie, Packa se dilli qe i verdhe nga large,Ndaj iu afrova edhe caTa shihja pak me qarte!Ai me veshtroi pak si gjate mua ne sy,Edhe vetem qeshte !Se besoja Ai qe aty,Ne fillim u tremba pak, Nga gjithe ai shkelqim bardhesie

Page 47: Zeri i ndergjegjes

i cmuar si mjalti i kulluar,Thashe se s’qe e vertete!!Por ja qe ndodhesha kaqPrane diellit plote jete,E pashe ne sy, dhe nuk i folaPor ashtu gjate dhe embel e veshtrova,Sa cudi , nuk kish nevoje per fjale,Nuk u verbova Po shpirti mu be mjalte i rralle,U mbusha me me te miren energji ,Dielli eshte vec jeteAi eshte dashuri.

Page 48: Zeri i ndergjegjes

*******************************

Thesar ne pafundsi.

Me e shtrenjte eshte shpirtmirsia,Sa e cmuar dashuria!Me e embel drejtesia,Sa e paqme ndershmeria!Pasuria me e madhe, Eshte gezim ne pafundsi,Shpirterorja si sorkadhe,T’bejne te ngelesh gjithmone i ri.Duaj male , fusha kodra,Duaje nene po edhe babe,Shfrytezoje aq mire kohen,Sepse iken e s'vjen prape.

Page 49: Zeri i ndergjegjes

Bej te mira nese mundesh,Sepse ndihesh shpirt i ri,Beji edhe mos ngri krye,Rri perhere ne ultesi…Sa e embel fjale e mire,Qe buron nga zemer-dliriAjo mbart ere-dashuri,Eshte thesar ne pafundsi. 28 qershor 2015

*******************************

Page 50: Zeri i ndergjegjes

Te ngelesh ne drejtesi.

Njerezit jane te bukur, Te thjeshtet, te miret, Te embelit, te dliret, Toka eshte e brishte, E embel, e druajtur E qeshur, gjithe drite, Jeta eshte bekim Me vuajtje , me ecje Me kapje me ngecje,

Page 51: Zeri i ndergjegjes

Te ngelesh ne drejtesi Eshte me e madhja lumturi..

*******************************

Te gjitha per njeriun!.

Sa i embel perendimi, Dielli behet porrtokall, Edhe qielli embelsiri, Duket gjigand si mjalte i rralle. Sa e bukur qe eshte jeta, Kur ti ndjeke udhen e bardhe,

Page 52: Zeri i ndergjegjes

Kaq e embel e verteta! Mjalte i paster qelibare. Drite pasqyre mengjes i arte, Cdo agim ka drite te rralle, Mal e fusha qiell e re, Jane te gjitha , po per ne. 25 qershor 2015

******************************

Te lutem!.

Page 53: Zeri i ndergjegjes

Gjithcka eshte per mua , per ty,Dielli , hena , yjet, qielli, toka.Hapi te lutem te embeltit syte e tu,A nuk e sheh sa e bukur bota!?. Merre po te duash diellin ne grushtin tend,Dhe jo mo s’ki frike ai nuk te djege,Ke per te pare sa bukur do t’zere vend!Aty pra le t’rrije te orientoi perjete!. Hapi syte e mendjes , edhe shih verrdalle!

Page 54: Zeri i ndergjegjes

Shih vesen e embel, shih driten e bardhe!Cdo gje eshte per ne, male fusha kodra,A nuk po e sheh!- sa e bukur eshte bota?. 25 qershor 2015

******************************* Rendim udheve te shpreses,Per te mberritur ne udhen qe na pret diku aty,Pas leme gjumin e harreses,Dhe gjurmen e atyre qe na mungojne gjithashtu,

Page 55: Zeri i ndergjegjes

Ecim, vrapojme , pastaj ndalemi ja aty , diku,Me mendime ndoshta shume shpesh fluturojme,Pastaj ngecim, prape ecim, ne krahet e shprese para shkojme.

*******************************

Provo.

Provo te ndjeshe aromen e shiut ne token e thate,Do te ngopesh , do te behet shpirti mjalteProvo te njohesh sadopak diellinZemra nuance te mira do t’mbledhi.Provo te hipesh ne majen e atij mali te

Page 56: Zeri i ndergjegjes

larte,Do te vishesh me nuance kristali te rralle,Boten qe nga larte sdo t’ngopesh me ta pare,Cdo pellembe e saj do t’jete Kristal I rralle.Provo te mbash ne zemer cdo ide te mire,Mendjen zbukuroje me mendim te dlire,Dashurine e paster fute thelle ne gji,Provoji nje here~! Te lutem o njeri!. 28 qershor 2015

Page 57: Zeri i ndergjegjes

******************************* Nje bote me e mire.

Enderroje nje bote paqsore, Dashuria do t’jete mbret, T’jete e bardhe si akullore, Gjurme hileje te mos kete. Pa dallime , rac a feje, Plote kulture dhe horizont Ngjyra g'zimi dhe hareje, Le te kete per jete e mot!. 28 qershor 2015

*******************************

Ndjesi e paqme.

Page 58: Zeri i ndergjegjes

Rrjedhin burimet nga malet e larte,Zogjte shtegetare ikin dhe vijne prape,Sorkadhet e lumtura mbeshtillen plote gezim,Mes qiellit dhe tokes aty ngrohte rrine,Bujku ndene ara nis e kuvendon,Me duart e arta buken siguron,Nga shpirti I paqme vec gezim shperndanQielli po dhe toka , ngohtesishte e mban.Delet po shetisin lendinave aty,Hane barin e njome , kane te embltit sy,Bilbilat ne peme zene te kendojne,Fustanin e natyres , cpo e hijeshojne.

Page 59: Zeri i ndergjegjes

Grimcat e ksaj jete shperndare ne pafundsi,Toke , qiell edhe male, jane nje mbrekulli!. 28 qershor 2015

*******************************

Me e embla toke.

Vend I shtrenjte, i bukur, me me te miren ere,Me fushat gjelberuar e me me te emblem pranvere,Me njerezit e dashur , te mencur e puntore,O foleze e embel, kurore moj

Page 60: Zeri i ndergjegjes

lulebore.Fjale per ty do t’shkruaje, e bej sepse i ndjeje,Aroma jote e mire , ajo mua me deh,Kurre s’kam per te ndrruar me tjeter vend ne bote,Ti je jete pafund, je me e embla toke. 28 Qershor 2015