4
Proiect didactic Data: Clasa: a VI-a Disciplina: Diriginţie Subiectul lecţiei: Drepturi și responsabilităţi Tipul lecţiei: mixtă Durata: 45 min. Profesor: Parasca Stela Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil: O1. să explice noţiunea de drept. O2. să identifice drepturile și obligaţiile elevilor conform Convenţiei drepturilor copiilor. O3. exprimarea opiniilor în diferite situaţii . Strategii didactice: 1. Metode şi tehnici: explicaţia, discuţia, posterul, expunerea, studiu de caz, asalt de idei. 2. Materiale utilizate: Tabla, foi, desene, fișe. Proverbe: ,,Omul nu se bate cu băţul ci cu cuvîntul”.

Drepturi Si Responsabilitati Super

Embed Size (px)

DESCRIPTION

.....

Citation preview

Proiect didactic

Data: Clasa: a VI-a

Disciplina: Diriginie

Subiectul leciei: Drepturi i responsabilitiTipul leciei: mixtDurata: 45 min.

Profesor: Parasca StelaObiective operaionale:

Elevul va fi capabil:

O1.s explice noiunea de drept.

O2.s identifice drepturile i obligaiile elevilor conform Conveniei drepturilor copiilor.

O3.exprimarea opiniilor n diferite situaii .

Strategii didactice:1. Metode i tehnici: explicaia, discuia, posterul, expunerea, studiu de caz, asalt de idei.

2. Materiale utilizate: Tabla, foi, desene, fie.

Proverbe: ,,Omul nu se bate cu bul ci cu cuvntul.

,, Omul fr patrie e ca pruncul fr mam.

,, Omul harnic i muncitor de pine nu duce dor.

Desfurarea leciei:

Etapele lecieiActivitatea profesorului i elevuluiStrategii didactice

Evocarea

Captarea atenieiCreaia elevilor (Drepturi i responsabiliti)Noi, copii, avem drepturile noastre

i dorim s fie respectate:

Acas, la coal,

Afar, la joac,

Peste tot oriunde am fi.

Haidei cu toii, n pace s trim

ntre noi s ne iubim

Un cntec s cntm

i dragoste s pstrm.

Pe lng drepturi noi mai avem

Obligaiuni, s le respectm

i dac noi le vom respecta

Problemele noastre se vor rezolva.

Realizarea sensuluiAnunarea subiectului i obiectivele leciei.Cine poate s-mi spun de ce am ales aceast tem? E oare att de important?

Da e important, fiindc n ultimul timp n societate se observ tot mai muli copii vagabonzi, ceretori, pui la munci grele.

De unde ai aflat pentru prima dat despre drepturile copilului?

Din reviste, ziare, radiou, emisiuni televizate, de la profesori.

Sunt oare necesare activitile cu privire la drepturile copilului?

Da. Ne ajut s le cunoatem mai bine. S ne descurcm, cnd ne aflm n situaii dificile.

Care sunt organizaiile ce se ocup cu drepturile copilului?

ONU (Organizaia Naiunilor Unite). Convenia cu privire la drepturile copilului.

UNICEF (fondul Organizaiei Naiunilor Unite pentru copii)

Explicarea noiunilor de ,,drept i ,,responsabilitate cu ajutorul dicionarului.

Lucrul n grup: Fiecare grup rspunde pe un poster folosind o anumit culoare la ntrebarea: ,,De ce avem nevoie fiecare pentru a ne simi mpreun fericii i protejai?

ntocmii o list a drepturilor care ar asigura aceste nevoi, folosind o alt culoare.

Scriei lista responsabilitilor care trebuie s existe pentru a apra fiecare din aceste drepturi, folosind alt culoare.

Afiai listele la un loc vizibil i comparai rspunsurile. Determinai coincidenele i diferenele n rspunsuri.

Expunere

DiscuiaPosterul

RefleciaStudiu de caz:Ce drepturi sunt nclcate?

Indienii Guarani locuiesc n Bolivia, Argentina, Brazilia i Paraguai. Civa ani n urm liderii acestui trib au expediat o scrisoare pe adresa ONU. n scrisoare se spunea:

,,Muli ani n urm, cnd colile au nceput s fie nfiinate n regiunea noastr, ni s-a spus c educaia este unica cale de a soluiona problemele noastre. Noi am construit coli din sursele limitate de care dispuneam i am rugat Guvernul s ne trimit profesori. Profesorii venii nu cunoteau limba guaran, ci limba spaniol mai mult avansat i au impus-o copiilor. Copiii nu sunt n stare s o nsueasc, iar profesorii le reproeaz c sunt proti, ba mai primesc i btaie. Toi sntem descurajai. V rugm s ne ajutai.Sunt nclcate drepturile la:

Naiune, studierea n limba matern, sunt lezate personalitile, sunt njosii etc.

Studiu de caz

Asalt de idei

ExtindereaPortret ... ,,responsabilPrezint ntr-o compunere-caracterizare de personaj tipul uman, care demonstreaz responsabilitate.