25
Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva Osobine vode Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva Interaktivno učenje u stvaralačkoj nastavi OSOBINE VODE ,,Čovjek ne umije dovoljno da cijeni vodu dok ne presuši izvor" Mongolska poslovica 28/IV/2011 Katarina Vučen 1

Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

  • Upload
    nn

  • View
    984

  • Download
    13

Embed Size (px)

DESCRIPTION

priprema za cas

Citation preview

Page 1: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društvaInteraktivno učenje u stvaralačkoj nastavi

OSOBINE VODE

,,Čovjek ne umije dovoljno da cijeni vodu dok ne presuši izvor"

Mongolska poslovica

Katarina Vučen

1

Page 2: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

I Opšti podaci

Naziv škole: O.Š.,,Srbija“; PALERazred i odjeljenje: IIIDatum: 28.IV 2011.Pripravnik: Katarina Vučen

II Metodički podaci o času

Nastavni predmet: Priroda i društvo Nastavna tema: Osnovni uslovi za život na Zemlji Nastavna jedinica: Osobine vode Tip časa: Obrada Cilj časa: Osposobljavanje učenika za

samostalno istraživanje i sposobnost aktivnog upoznavanja prirodnog okruženja, pravljenja zabilješki i izvještavanja.

Zadaci časa:

A) Obrazovni Razvijanje sposobnosti uočavanja osnovnih svojstava objekata, pojava i procesa u okruženju;Razvijanje radoznalosti,interesovanja i sposobnosti za aktivno upoznavanje prirodnog okruženja.

B) Vaspitni Njegovanje i razvijanje pravilnog odnosa prema prirodi; Razvijanje ekološke svijesti i savjesti; formiranje stavova i načina ponašanja, čuvanja i zaštite životne sredine. Razvijanje pravilnog ,saradničkog odnosa,prema drugovima u grupi. Razvijanje istraživačkog duha kod učenika putem vršenja kratkotrajnih ogleda

2

Page 3: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

C) Funkcionalni Formiranje vještina, navika i sposobnosti posmatranja, analize, sinteze, upoređivanja, pojava i procesa; Osposobiti učenike za samostalno zapažanje, pravljenje zabilješki i izvještavanje.

Očekivani ishodi: Učenik će biti sposoban da: Prepozna osnovna svojstva vode (miris, ukus, boju, stanje) i oblike njenog pojavljivanja u prirodi; Posmatra i istražuje promjene u okruženju i kroz jednostavne oglede iskazuje svoja opažanja i predviđanja;Izvodi jednostavne istraživačke zadatke.

Nastavne metode: A) Verbalno-tekstualna : Metoda usmene riječi (dijalog) Metoda pisane riječi ( tekst kao

ilustracija )

B) Ilustrativno-demonstrativna : Ilustracija slikom , crtežom,

projekcijom;C) Metoda igre;D) Metoda samostalnog rada učenika:

Kratkotrajni ogledi.

Oblici rada: Individualni, frontalni, grupni.

Nastavna pomagala: Računar, projektor Nastavna sredstva: A) Vizuelna : objekti slobodne

prirode,Power Point prezentacija, materijali dati na instruktivnim listićima,kartice za evaluaciju nastavnog časa od strane učenika, kartice za označavanje grupa.B) Tekstualna- Udžbenici, priručnici, nastavni listovi, instruktivni listići, sveske.

Artikulacija časa: 45 minuta-jedan školski čas

3

Page 4: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

Osnovni koraci u artikulaciji časa

1. Emocionalna priprema učenika- uvod u rad2. Frontalni rad nastavnika (pripravnika) sa učenicima na ponavljanju ranije naučenog i

uvođenju u nastavne sadržaje3. Formiranje grupa za samostalan rad4. Uputstva za rad grupama5. Samostalan rad po grupama6. Izvještavanje grupa7. Analiza toka stvaralačkog procesa i rezultata rada8. Uopštavanje rezultata rada9. Zadaci za samostalan rad10. Evaluacija nastavnog časa od strane učenika

METODSKA UPUTSTVA

Nastavna jedinica se uklapa u realizaciju NPiP i predstavlja važnu sponu žive i nežive prirode . Nastavna jedinica Osobine vode povezana je sa prethodnim( Značaj i rasprostranjenost vode) i narednim nastavnim jedinicama (Zagrijavanje i hlađenje vode; Stanje vode), sa kojim čini smisaonu cjelinu u okviru teme Osnovni uslovi za život na Zemlji.

Naučene lekcije imaju praktičan značaj za učenike, za njihov odnos prema vodi u svakodnevnom životu.

Za realizaciju časova potreban je računar, video bim, obična učionica sa rasporedom klupa za grupni rad. Praktična primjena naučenog realizuje se u okruženju škole, naselju, gradu i životnoj sredini.

Kroz planirani nastavni čas uspostavlja se korelacija sa: muzičkom kulturom, srpskim jezikom, fizičkim vaspitanjem.

Očekivane aktivnosti učenika:uočavanje, opisivanje, eksperimentisanje, igranje, zaključivanje

Priprema nastavnika (pripravnika)Nastavnik treba da obnovi znanja o uslovima života na Zemlji, značaju i osobinama vode,

vodi –,uopšte.Također, neophodno je unaprijed isplanirati i sastaviti zadatke za učenike, instruktivne

listiće, pripremiti potrebni materijal i osmisliti i pripremiti PowerPoint prezentaciju.

4

Page 5: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

TOK ČASA

Emocionalna priprema učenika- uvod u rad

Nakon predstavljanja započinjem relaksacionu igru (vođena fantazija) –Voda, koja će poslužiti kao emocionalna priprema učenika za rad. Učenici formiraju jedan veći krug, pri čemu vodim računa da svaki učenik ima dovoljno prostora za izvođenje pokreta.

Objašnjavam učenicima da treba da čučnu i skupe svoje tijelo, kao da su mali potok. Učenicima dajem upute, a đaci se, prateći upute, polako otvaraju i pokretima se pretvaraju u veliku ,snažnu rijeku.

5

VODA –relaksaciona igra

,,Drugari,brojte polako do pet, zatvorite oči. Dišite ravnomjerno, opustite se. Toplo vam je. Osjetite na leđima tople sunčeve zrake. Toplota prodire kroz cijelo vaše tijelo. Osjetite kako vas unutra nešto svrbi. Vaše tijelo se polako pomjera. Došlo je proljeće. Snijeg se topi I vi- mali potočić , bujate.Polako postajete mala rijeka .Krećite se ,protičete lagano kroz sela i gradove.Druge male rijeke i potoci se lagano ulivaju u vas. Vaše ruke su sada vaše pritoke. Protegnite vaše ruke, razgranajte pritoke prema Suncu. Osjetite u svojim pritokama vjetar. Dozvolite mu da pomjera vaše pritoke da ih talasa. Polako kao male talase. Zamislite da počinje jaka kiša, pljusak, nevrijeme. Vaše pritoke su podivljale, vi ste sada snažna, nemirna rijeka. Njišite se, zapljuskujte obale svojom vodom, šuštite… Sada je opet Sunce i vi ste opet mala ,mirna rijeka.Umirite se…”

Page 6: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

Frontalni rad nastavnika (pripravnika) sa učenicima na ponavljanju ranije naučenog i uvođenju u nastavne sadržaje

Nakon relaksacione igre sa učenicima vodim razgovor o crtanim filmovima i podsjećam ih na crtani film koji je većina učenika vidjela- Mala Sirena. Objašnjavam im da će pogledati dio crtanog filma u kojem rak Sebastijan pjeva pjesmu Under the sea /Voda oko nas. Od učenika zahtjevam da budu pažljivi, jer ćemo o njoj razgovarati.

Tekst pjesme, nakon odgledanog odlomka ističem pomoću računara i projektora, putem PowerPoint prezentacije i čitam naglas, izražajno.

Razgovaramo o pjesmi, čime vršim obnavljanje ranijih znanja i uvodim učenike u obradu nove nastavne jedinice: O čemu govori pjesma koju pjeva rak Sebastijan? mogući odgovor:O vodi. Gdje sve ima vode oko nas,šta kaže pjesma? mogući odgovor:Voda,led, vodena para, kiša,rijeka i bara, sve je to voda oko nas.Koji su osnovni uslovi za život? mogući odgovor:Vazduh,voda,Sunce, zemljište... Da li je moguće živjeti bez vode? Kada je voda štetna i opasna?i sl. pitanja .

Nakon obnavljanja ranijih znanja o vodi, ističem bocu u kojoj se nalazi poruka i pitam učenike da li znaju ko obično šalje poruku na ovaj način. Zatim ih pričom motivišem za dalji tok aktivnosti govoreći kako se Mala Sirena našla u nevolji i kako je vodenom poštom poslala poruku u boci njihovom razredu jer je čula da su oni vrijedni i dobri učenici i da će joj pomoći da riješi zadatke koje je dobila od zle Mrakulije, kako bi spasila kraljevstvo svoga oca -kralja Tritona.

Poruku Male Sirene prezentujem putem slajda u okviru PowerPoint prezentacije.

6

Page 7: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Dragi drugari,

šaljem vam ovo pismo iz tamnice morske pećine bez dna, gdje me je zajedno sa mojim ocem kraljem Tritonom i mojim sestrama zarobila strašna и opaka Mrakulija. Ona želi da uništi Vodeno carstvo, kako bi svijetom zavladala njena moć prljavštine i tame.

Svijet možemo da spasimo samo ako odgovorimo na pitanja koja nam je ona zadala. Zato vas molim da mi u tome pomognete, jer sam ja čula od vaše učiteljice da ste vi jako vrijedno i složno odjeljenje. Ako ne uspijemo da riješimo zadatke nestaće Vodeno carstvo,a samim tim i sva voda na svijetu. Svi znate šta bi se desilo kad ne bi bilo vode.

Zadaci su kod učiteljice, pažljivo je slušajte a ona će vam reći šta i kako treba da radite.

U nadi da ćete mi pomoći

Vaša Mala Sirena

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

7

Page 8: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

Formiranje grupa za samostalan rad

Formiram pet grupa, od 5-4 učenika( heterogene,neujednačene). Grupe formiram prema rasporedu sjedenja.Svaka grupa ima simbolično ime: Voda (iz vodovoda,česme), Led, Kiša, Rijeka,Mineralna voda(gazirana prirodna mineralna). Grupe odabiraju vođu (kapitena), koji rukovodi radom grupe i vršimo prostorni razmještaj-spajanje stolova za rad po grupama.

Uputstva za rad grupama

Predstavnici grupa dolaze do katedre gdje se u kovertama na kojima su napisani nazivi grupe, nalaze instruktivni listići sa istraživačkim zadacima. Grupama objašnjavam da rad teče tako da vođa grupe pročita zadatak da svi članovi grupe čuju, ako treba i ponovi, zatim grupa izvodi kratkotrajne oglede, dogovara se o odgovoru i zatim vođa grupe piše odgovor na instruktivni listić. Naglašavam da se grupa tiho dogovara ,kako ih Mrakulija ne bi čula, da svi učestvuju u radu , da koristite udžbenik koji im može pomoći u rješavanju zadataka.

Na početku svakog instruktivnog listića1 nalazi se tekst:Pažljivo pročitajte zadatke, razmislite zajedno, pa uz pomoć udžbenika odgovorite na pitanja.

Srećno!

Samostalan rad po grupama

U ovom dijelu časa učenici samostalno rade na zadacima. Rad grupa nadgledam, motivišem, usmjeravam ponavljajući: Ako nešto ne možete da odgovorite, još jednom pročitajte vaš zadatak; Zajedno osmislite odgovor, pa tek onda napišite; Rad mora biti zajednički,grupni,zato sarađujte, i sl.

Izvještavanje grupa

Predstavnici grupa čitaju zadatke svoje grupe i odgovore .Ostali članovi grupa dopunjavaju, razgovaraju.

Analiza toka stvaralačkog procesa i rezultata rada

U ovom koraku zajednički provjeravamo tačnost rezultata do kojih su grupe došle, instruktivne listiće sa tačnim odgovorima grupe lijepe na plakat sa temom Osobine vode. Osnovne zaključke do kojih su došli učenici u vidu kraćih teza prikazujem putem slajda (PowerPoint) koji će učenici na kraju prepisati u svesku .Ističem mali (improvizovani) kovčeg sa dodatnim zadatkom, (od strašne Mrakulije), od koga zavisi da li će Malu Princezu i kralja pustiti iz tamnice. Zadatak je da učenici od ispremetanih slova sastave rečenicu. Zadatak prezentujem putem slajda2.

1 Instruktivni listići za grupni rad dati kao prilog pripremi.2 Uz pripremu dat DVD na kome je prezentacija u PowerPoint-u sa koristenim slajdovima.

8

Page 9: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

Uopštavanje rezultata radaUčenicima uručujem pohvalu od kralja i princeze za uspješno rješene zadatke,kojom kralj pohvaljuje sve učenike, što su mu svojim radom omogućili da pobjedi zlu Mrakuliju. Pohvalu prezentujem slajom i u štampanoj formi dajem predsjedniku razreda.

Zadaci za samostalan rad

Za one učenike koji žele da provjere svoje znanje o Vodi i nauče nešto više dijelim nastavni listić sa instrukcijama za dodatni rad.3

Evaluacija nastavnog časa od strane učenika

Učenici ocjenjuju današnje nastavne aktivnosti preko skale: sviđa mi se i ne sviđa mi se .Učenicima dijelim kartice na kojima su Mala Sirena i Mrakulija4. Objašnjavam učenicima da svoje mišljenje o današnjim časovima mogu dati tako: ako im se ovaj načina rada svidio da visoko podignu aplikaciju Male Sirene, ako im se današnji način rada nije dopao da podignu aplikaciju Mrakulije.

Literatura za nastavnika (pripravnika) Literatura za učenike1.Grdinić,B., Branković, N.: Metodika poznavanja prirode i sveta oko nas u nastavnoj praksi, Bački Petrovac, Kultura, 2005.2. Radonjić,S.: Nastava poznavanja prirode i ekologije u teoriji i praksi, Podgorica,AP Print, 2010.3. Suzić,N. i dr.:Interaktivno učenje, Banjaluka,Ministarstvo prosvjete Republike Srpske i UNICEF kancelarija u Banjaluci, 1999.

1.Stanojlović, S., Fatić, M., Đaković,P., Spasojević, P.: Priroda i društvo za 3 razred,Istočno Sarajevo, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva,2009.2. Stanojlović, S., Fatić, M.:Radna sveska za prirodu i drustvo za 3 razred osnovne škole, Istočno Sarajevo, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva,201.

3 Nastavni listić sa zadacima za dodatni rad, dat kao prilog pripremi4 Aplikacije za evaluaciju nastavnih časova od strane učenika date kao prilog

9

Page 10: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

Prilog 1.Grupa : Voda

10

Pažljivo pročitajte zadatke, razmislite zajedno, pa uz pomoć udžbenika odgovorite na pitanja. Srećno!

Materijal za rad: Čaša sa vodom za piće, malo šećera,kašika.

1. Ispitaj osobine vode za piće a zatim utablici zaokruži ispitanu osobinu: (pažljivo osmotri, pomiriši i probaj malo vode iz čaše)

BOJA MIRIS UKUS PROZIRNOSTDA NE DA NE DA NE DA NE

2. U čašu vode za piće stavi kašiku šećera, promješaj i malo sačekaj. Šta se desilo?Zaokruži odgovor sa kojim se slažeš.

Šećer je rastvorio vodu. Voda je rastvorila šećer Šećer je isplivao na površinu

3. U prirodi voda kao tečnost može biti u obliku:

kiše blata snijega

Page 11: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vodeGrupa : Led

11

Pažljivo pročitajte zadatke, razmislite zajedno, pa uz pomoć udžbenika odgovorite na pitanja. Srećno!

Materijal za rad: Čaša sa vodom , kocka leda

1. Ispitaj osobine leda a zatim u tablici zaokruži ispitanu osobinu: (pažljivo osmotri, pomiriši i vrhom jezika dotakni led)

BOJA MIRIS UKUS PROZIRNOSTDA NE DA NE DA NE DA NE

2. U čašu vode stavi kocku leda. Šta se desilo?

Led je hladan, čvrst i teži od vode (tone na dno čaše) Led je topao,mekan i lakši od vode (pliva na površini čaše) Led je hladan, čvrst i lakši od vode (pliva na površini čaše)

3. Ako bi kocku leda stavili u šerpu i zagrijavali ,šta bi se desilo?

Led bi postao veći Led bi postao voda

Page 12: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vodeGrupa: Rijeka

12

Pažljivo pročitajte zadatke, razmislite zajedno, pa uz pomoć udžbenika odgovorite na pitanja. Srećno!

Materijal za rad: Čaša sa vodom iz rijeke , sol, kašika

1. Ispitaj osobine vode iz rijeke a zatim u tablici zaokruži ispitanu osobinu: (pažljivo osmotri, pomiriši - ne probati)

BOJA MIRIS PROZIRNOSTDA NE DA NE DA NE

2. U čašu vode stavi kašiku soli, promješaj i malo sačekaj. Šta se desilo?Zaokruži odgovor sa kojim se slažeš.

Sol je rastvorila vodu. Voda je rastvorila sol. Sol je isplivala na površinu.

3. Nabroj gdje sve ima vode u prirodi!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Page 13: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

Grupa: Kiša

13

Pažljivo pročitajte zadatke, razmislite zajedno, pa uz pomoć udžbenika odgovorite na pitanja. Srećno!

Materijal za rad: Čaša sa kišnicom, kašika, riža

1. Ispitaj osobine kišnice a zatim u tablici zaokruži ispitanu osobinu: (pažljivo osmotri, pomiriši - ne probati)

BOJA MIRIS PROZIRNOSTDA NE DA NE DA NE

2. U čašu vode stavi kašiku riže(pirinča), promješaj i malo sačekaj. Šta se desilo?Zaokruži odgovor sa kojim se slažeš.

Riža je rastvorila vodu. Voda je rastvorila rižu. Voda nije rastvorila rižu.

3. Kiša na zemlju pada iz:

a)oblaka b)aviona c) Sunca

Page 14: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

Grupa: Mineralna voda

14

Pažljivo pročitajte zadatke, razmislite zajedno, pa uz pomoć udžbenika odgovorite na pitanja. Srećno!

Materijal za rad: Čaša sa mineralnom vodom, čaša sa vodom sa česme, malo ulja

1. Ispitaj osobine mineralne vode a zatim u tablici zaokruži ispitanu osobinu: (pažljivo osmotri, pomiriši probaj)

BOJA MIRIS PROZIRNOST UKUSDA NE DA NE DA NE DA NE

2. U čašu vode naspi dvije kašike ulja, promješaj i malo sačekaj. Šta se desilo?Zaokruži odgovor sa kojim se slažeš.

Ulje se ne rastvara u vodi i lakše je od vode.( ispliva na povrsinu čaše) Ulje se ne rastvara u vodi i teže je od vode.(palo je na dno čaše) Ulje se rastvorilo u vodi.

3. Potraži u udžbeniku i objasni kako nastaju mineralne vode!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Page 15: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vodePrilog 2. Nastavni listić za dodatni rad

Za one koji žele znati više

Provjeri svoje znanje o vodi, a zatim provjeri tačnost odgovora koje ćeš naći na pomoćnom Nastavnom listiću.

1. Zaokruži tačne tvrdnje. Osobine vode su:

a) tečnost bez boje, mirisa i ukusa

b) kada se zagrijava pretvara se u led

v) zauzima prostor i ima oblik posude u kojoj se nalazi

g) kada se mrzne pretvara se u led

d) nije providna

2. Dopuni:

Voda mrzne na __________ , a ključa na __________ .

3. Zaokruži vodu:

kamen led kiša snijeg

stijena grad oblak sunce magla

4. Zaokruži tačan odgovor:

Voda isparava : a) uvijek

b) samo kada je zagrijavamo

v) ponekad

5. Kada u staklene čaše sa vodom sipamo kašičicu: šećera, ulja,soli i pijeska

Šta će se rastvoriti:

______________________________________________________

Šta se neće rastvoriti:

______________________________________________________

15

Page 16: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

6. Voda kao rastvarač:

Kako nastaju mineralne i ljekovite vode:

______________________________________________________

Kakve mogu biti:

______________________________________________________

Čemu služe:

______________________________________________________

7. Vodu čovek koristi za : piće ...

_____________________________________________________ ______________________________________________________

8. Dodaj:

Potrošnja vode je sve __________ , a rezerve sve ________, zato vodu treba __________ svakodnevno.

9. Navedi:

Najveći zagađivači vode su:

_________________ , ________________ , ____________ .

10. Zašto zagađena voda predstavlja opasnost:

______________________________________________________

______________________________________________________

16

Page 17: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

O D G O V O R I :

1. Tačne tvrdnje su:

a) tečnost bez boje, mirisa i ukusa

v) zauzima prostor i ima oblik posude u kojoj se nalazi

g) kada se smrzne pretvara se u led

2. 00, 1000

3. Zaokružiti:

led kiša snijeg grad oblak magla

4. Voda isparava: a) uvijek

5. __rastvoriće se: šećer i so___

__neće se rastvoriti : ulje i pijesak___

6. voda postepeno rastvara stijene i mineralne materije

tople i hladne

liječe različite vrste bolesti, za piće, kupanje…

17

Page 18: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

7. piće... ___u domaćinstvu za kuvanje, pranje, čišćenje, održavanje higijene____

8. ___veća__ , __manje__ , __štedjeti___ .

9. __fabrike___ , __željezare___ , __termoelektrane__ .

___otpadnim vodama____ .

12. Zato što izaziva razne bolesti , pomor biljnog i životinjskog svijeta...

AKO ŽELIŠ DA ZNAŠ VIŠE10 istina o vodi 5 zabluda o vodi

1. Čovjek bez vode može da živi samo nekoliko dana!

2. Od rođenja do smrti, čovjek se druži sa vodom!

3. Voda je inspiracija pjesnika i slikara!4. Na planeti Zemlji uvijek je ima u sva

tri agregatna stanja (tečnom, čvrstom, gasovitom)!

5. Vodom se hladi i zagrijava!6. Vodom se navodnjava, rastvara,

rastapa!7. Osnova je hidroenergetike i

plovidbe!8. Kraj vode su nastale najpoznatije

svetske civilizacije!9. U vodi je nastao organski svet!10. Vodu moramo bezuslovno poštovati!

1. Vode ima na pretek!2. Voda je besplatna!3. Voda je svačija i ničija!4. Voda se beskrajno obnavlja!5. Vodu možemo neracionalno

trošiti!

Prilog 3 . Aplikacije za evaluaciju nastavnog časa

18

Page 19: Pisana Priprema Za Realizaciju Nastavne Jedinice Iz Prirode i Drustva

Pisana priprema za realizaciju nastavne jedinice iz prirode i društva

Osobine vode

19