Download docx - RPH Thn 6 zie.docx

Transcript
Page 1: RPH Thn 6 zie.docx

1 Tahun 6 Sarjana

2 Tarikh 29 Februari 2012

3 Masa 9.45 – 10.45 pagi

4 Bilangan Murid 20 orang

5 Mata Pelajaran Bahasa Melayu

6 Tema Sentiasa Berhemat Semua Selamat

7 Tajuk Mesej dalam Iklan

8 Fokus Utama HPK 4.2 : Mengemukakan komen yang sesuai

berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan maklumat yang

disampaikan oleh pihak lain.

Aras 1

i. Mengemuka pandangan sama ada

menyokong atau membangkang sesuatu

perkara berdasarkan maklumat yang

disampaikan oleh pihak lain secara bersopan.

9 Fokus Sampingan HPK 11.4 : Memberikan komen dan pandangan tentang

pendapat yang disampaikan oleh pihak lain.

Aras 1

i. Memberikan pandangan terhadap pendapat

pihak lain tentang sesuatu bahan.

10 Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

A. Menguasai isi kandungan

1. Mengemukakan 1 pandangan sama ada

menyokong atau membangkang tentang bahan

berdasarkan kad gambar dan petikan iklan serta

telah dibincangkan dalam kumpulan masing-masing

dengan jelas.

1

Page 2: RPH Thn 6 zie.docx

2. Menulis sekurang-kurangnya 2 pandangan hasil

pembentangan pihak lain berdasarkan kad gambar

dan petikan iklan yang telah disampaikan oleh

kumpulan lain dengan bahasa yang betul.

3. Menyatakan secara bertulis kata kerja yang terdapat

dalam gambar berkaitan keselamatan jalan raya

yang diberikan dengan betul.

11 Kemahiran Bahasa Mendengar : Pendapat kumpulan lain.

Bertutur : Soal - Jawab

Membaca : Mesej dalam Iklan

Menulis : Membina perkataan dan lembaran kerja.

12 Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata Kerja

Sistem Ejaan : memimpin, meningkatkan, pejalan, melihat.

Sebutan dan Intonasi : ayat perintah , ayat penyata.

Kosa kata / Peribahasa : tergelincir, memantulkan,

mengagak, keprihatinan, jejantas, Biar Lambat Asal

Selamat.

13 Pengisian

Kurikulum

Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Nilai Murni : berwaspada, berdisiplin, berhati-hati.

Kewarganegaraan : -

Kem. Bernilai Sosiobudaya : Kesantunan Bahasa

Kemahiran Bernilai Tambah

i. Kemahiran Berfikir : menjana idea

ii. Kemahiran TMK : tayangan video

iii. Belajar Cara Belajar : mencatat nota

2

Page 3: RPH Thn 6 zie.docx

iv. Kajian Masa Depan : Jalan Raya Pada Tahun

2020.

v. Kecerdasan Pelbagai : visual – ruang

vi. Pem. Konstruktivisme : Membina soalan

pemahaman berdasarkan pengalaman sedia ada.

vii. Pem. Kontekstual : Murid pernah mempelajari

PKJR disekolah.

14 Media 1) Video (Iklan Keselamatan Jalan raya),

2) Kad pendapat

- Sokong (5 unit)

- Bangkang (5 unit)

3) Bahan media

- Poster (2 unit)

- Surat khabar (2 unit)

- Risalah (2 unit )

4) Keratan akhbar

5) Radio / CD

6) Kertas sebak (5 unit)

7) Lembaran kerja

15 Pengetahuan Sedia

Ada

Murid pernah melihat dan mendengar tentang kempen

keselamatan jalan raya sama ada melalui televisyen atau

akhbar.

3

Page 4: RPH Thn 6 zie.docx

Langkah /

Masa

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

1) Dua keping keratan

akhbar mengenai

keselamatan jalan

raya.

Keratan 1

Keratan 2

2) Guru bertanya

beberapa soalan

mengenai gambar

tersebut.

i- Apakah yang

ditunjukkan di

dalam gambar?

ii- Di mana kamu

biasa memperoleh

maklumat

mengenai

keselamatan jalan

raya?

a. Guru menunjukkan dua

keping keratan akhbar

mengenai keselamatan

jalan raya

b. Murid melihat gambar

yang ditunjukkan.

c. Murid menjawab soalan

berkaitan dengan

gambar tersebut yang

dikemukakan oleh guru.

d. Guru mengaitkan

jawapan murid dengan

tajuk pembelajaran pada

hari ini.

Strategi/ teknik

-Menyoal seluruh

kelas.

-visual -ruang

Kem. berfikir .

-Kecerdasan

pelbagai.

-Menjana idea

Sumber:

Keratan akhbar

keselamatan

4

Page 5: RPH Thn 6 zie.docx

Langkah 1

(10 minit)

1) Video iklan

mengenai

keselamatan

jalanraya

ditayangkan.

2) Murid akan

bekerjasama

dalam kumpulan

untuk memberikan

pendapat tentang

iklan.

3) Antara soalan

yang ditanya ialah:

i- Apakah yang kamu

lihat tentang

perlakuan

pengguna jalan

raya dalam iklan

yang ditunjukkan

itu?

ii- Apakah kesan

daripada perlakuan

tersebut?

iii- Apakah yang kamu

1) Guru menayangkan video

iklan tentang keselamatan

jalan raya kepada murid.

2) Murid menonton sedutan aksi

pengguna jalan raya yang

ditunjukkan.

3) Guru meminta murid

memberikan pendapat

mereka tentang iklan

tersebut.

4) Murid memberikan pendapat

dan jawapan mereka

Strategi/ Teknik

Sebaran soalan

kepada semua

murid

Menyoal secara

rawak

Aktiviti

Berkomunikasi

KBKK

Menaakul

Nilai

Interaksi

Peribadi

-keyakinan

Sumber:

-Video

keselamatan

jalan raya

- Borang

mengemukan

pendapat.

5

Page 6: RPH Thn 6 zie.docx

lihat tentang

perlakuan

pengguna jalan

raya dalam iklan

yang ditunjukkan

itu?

iv-Apakah kesan

daripada perlakuan

tersebut?

Langkah 2

(15 minit)

1) Kad tugasan dan

bahan media yang

berkaitan

keselamatan jalan

raya.

a- Kumpulan A

(surat khabar)

b- Kumpulan B

(Risalah)

1) Murid dibahagikan

kepada 4 kumpulan.

Setiap kumpulan

diberikan kad tugasan

dan bahan media

berkaitan keselamatan

jalan raya.

2) Murid bergerak dalam

kumpulan seperti yang

telah ditetapkan.

3) Setiap kumpulan

dikehendaki berbincang

sama ada menyokong

atau membangkang

perlakuan yang terdapat

dalam bahan media

dengan memberikan

alasan yang munasabah

sambil menunjukkan

“Kad Pendapat”

Strategi/Teknik

Aktiviti inkuiri

dalam kumpulan

Aktiviti

Membuat kaitan

Sikap saintifik

dan nilai murni:

-Penglibatan

aktif

-Menghargai

masa

-Bekerjasama

6

Page 7: RPH Thn 6 zie.docx

c- Kumpulan C

(Risalah)

d- Kumpulan D

(Poster)

4) Murid berbincang dalam

kumpulan masing-

masing.

Sumber:

1. Bahan

media

2. keratan

akhbar

3. risalah

4. Poster

Langkah 3

(20 minit)

1) Membentangkan

hasil perbincangan

dalam kumpulan.

Contoh Kad Pendapat :

1) Setiap kumpulan diminta

membentangkan hasil

perbincangan mereka.

2) Guru bersama murid

menyemak jawapan hasil

pembentanganwakil

setiap kumpulan.

3) Semasa salah satu

kumpulan menyampaikan

hasil perbincangan,

kumpulan yang lain

diminta memberikan

pandangan, sama ada

menyokong atau

Strategi/Teknik

Aktiviti inkuiri

dalam kumpulan

Aktiviti

-Membuat kaitan

-Kemahiran

berfikir

-Klasifikasi

7

SOKONG

Sebab

Alasan

BANGKANG

Sebab

Alasan

Page 8: RPH Thn 6 zie.docx

membangkang pendapat

kawan mereka dengan

memberikan alasan yang

munasabah.

4) Murid mengangkat kad

pendapat masing-masing

sama ada menyokong

atau membangkang

jawapan kumpulan lain

dan menyatakan alasan

mereka.

Sikap saintifik

dan nilai murni:

Penglibatan aktif

Bekerjasama

Sumber:

Kad pendapat

Langkah 4

(5 minit)

Menyenaraikan kata kerja

pada poster.

1) Murid menyenaraikan

kata kerja yang terdapat

pada poster secara lisan

dengan bimbingan guru.

Teknik/Strategi

Menjawab

soalan

Sumber

Poster

Pentaksiran Murid menjawab

lembaran kerja yang

diberikan

1) Murid diedarkan

lembaran kerja tentang

gambar berfikir sebelum

melintas .

2) Kemudian tandakan ( )

pada gambar pelakuan

yang selamat dan

tandakan ( x ) pada

gambar pelakuan yang

tidak selamat.

Teknik/Strategi

Menjawab

soalan.

Aktiviti

Psikomotor

Nilai

Peribadi

Sumber:

Lembaran kerja

8

Page 9: RPH Thn 6 zie.docx

Pemulihan Murid memadankan

gambar dengan ayat

yang di berikan.

1) Murid diminta

memadankan gambar

dengan ayat yang sesuai

Strategi/Teknik

Menjana idea

Sumber

Lembaran kerja

Pengayaan Membina perkataan.

Contohnya:

- Semat

- Kelam

- Taman

- Selam

- Lemak

1) Murid dikehendaki membina

perkataan lain berdasarkan

perkataan asal

“KESELAMATAN”

Teknik/Strategi

Menjana idea

Latih Tubi

Sumber

Kertas lembaran

Penutup

(5minit)

Rumusan pelajaran.

- Berhati-hati di jalan

raya.

- Patuhilah undang-

undang jalan raya.

- Berpimpin tangan ketika

Penutup Kognitif

1) Murid dengan bimbingan

guru merumuskan isi

pelajaran pada hari ini.

Penutup Sosial

1) Murid menyanyikan lagu

Strategi/TeknikPengukuhan

AktivitiMengaplikasi

NilaiPeribadi

9

Page 10: RPH Thn 6 zie.docx

melintas di jalan raya.

- Melintas di lintasan

belang.

- Pandu cermat jiwa

selamat.

Menyanyikan lagu

“ Pandu Cermat ”

“Pandu Cermat” dengan

iringan muzik dari radio.

2) Guru memberikan

ganjaran atas hasil kerja

mereka

3) Murid-murid menerima

ganjaran daripada guru.

Sumber:

-Penanda buku

-Radio / CD

10

Page 11: RPH Thn 6 zie.docx

11