of 32 /32
DÜNYANIN EN GÜZEL ÜNİVERSİTESİNE HOŞ GELDİNİZ T.C. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 1 9 2 9 C A N A K K A L E O N S E K I Z M A R T U N I V E R S I T E S I

ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

  • Upload
    525

  • View
    4.176

  • Download
    6

Embed Size (px)

DESCRIPTION

http://www.canakkaleicinde.com/comuden-kayit-islemlerini-iceren-ve-universiteyi-tanitan-brosur.html

Citation preview

Page 1: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

DÜNYANIN EN GÜZEL ÜNİVERSİTESİNE HOŞ GELDİNİZ

T.C.Çanakkale

Onsekiz MartÜniversitesi

1 9 29

CANAKKALE

ONSEKIZ MART

UNIVERSITESI

Page 2: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

Çana

kkal

e O

nsek

iz M

art

Üni

vers

ites

i

Page 3: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

3

ÖĞRENCİLER NEDEN ÇOMÜ’YÜ SEÇMELİ

Neden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Üniversite bina, taş, toprak, labo-ratuar veya kütüphane değildir. Üniversite öncelikle insandır. Bilim yapan ve bildiklerini öğrencilerine aktaran bilim insanlarının olduğu yere üniversite denir. Bu bağlam-da bizim için sınavlar, binalar veya kampüsler detaydır. Esas olan in-sandır.

Bu açıdan bakıldığında öğrencilerimiz bizlerin var olma sebebidir. Bu nedenle bazı kötü örneklerin aksine onları işin küçük kısmı görmemiz, onlara yeterli zamanı ayırmamamız düşünülemez. Onların başarısı bizlerin başarısıdır. Bu nedenle hem Üniversitede, hem de mezun olduktan sonra başarılı olabilmeleri için özel bir çaba göstermekteyiz.

Özgürlükçü Üniversite

Bizim en büyük farkımız öğrenci ve öğretim üyesi için özgürlüğün Çanakkale Onse-kiz Mart Üniversitesi’nde zirvede olmasıdır.

Çanakkale insanı öğrenci ve bilim insanlarına karşı metropollerde ve taşrada bula-mayacağınız derin bir hoşgörüye sahiptir. Ne giyerseniz giyin, nasıl görünürseniz görünün... Fikriniz, siyasi duruşunuz ne olursa olsun. Çanakkale buna hoşgörüy-le bakar, hatta bunları görmez bile. Gecenin herhangi bir vaktinde kız öğrencile-rimiz tek başlarına dahi olsa evlerine dönebilirler. Şehirde asayiş olayları belki de Türkiye’nin en düşük seviyesindedir. Çanakkale sosyal faaliyetleri yüksek olmasına rağmen huzurlu bir şehirdir. Çanakkale halkı tabiri caizse Üniversite öğrencileri ve çalışanları üzerinde mahalle baskısı kurmaz, kurmamaktadır.

Aynı şekilde bizler de Üniversite yönetimi olarak Üniversite’yi binlerce farklı çiçeğin özgürce açtığı yer olarak görüyoruz. Farkları törpülemekten ziyade kendilerini ifade etmelerine uygun bir ortam sağlıyoruz. Kısacası Çanakkale üniversiteler içinde en özgürlükçü üniversitelerin başında geliyor diyebilirim. Şiddete bulaşmadığı sürece,

Page 4: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

4

kimseye hakaret edilmediği sürece Üniversitemiz öğrencileri her türlü görüşü dile getirebilmektedir. Üniversitemiz öğrencilerinin veya çalışanlarının kılık kıyafet veya fiziksel görünüşlerini ana işi saymamakta, onları yetişkin, Türkiye’ye örnek olacak bireyler olarak görmekte ve her türlü tercihlerine saygı duymaktadır.

En Güzel Üniversite

Çanakkale bilim, sanat, spor ve eğitim yapmak için olağanüstü bir yerdir. İstanbul’un bozulmamış hali gibi... İçinden deniz geçen iki kentimizden biri...

Ana kampüslerimiz orman ve yeşillikler içinde.

Denize nazır bu kampüsler Çanakkale Savaşları alanının hemen karşısında. Aynı şe-kilde Truva antik kentine ve diğer antik kentlere çok yakınız.

Her mevsim pırıl pırıl bir hava, tarih ile iç içe geçmiş harika bir doğa, nitelikli Üniver-site eğitimine ek olarak keyifli bir 4 yıl da vaadediyor.

Üniversitemizin Dardanos Kampüsü çeşitli spor faaliyetleri için harika bir yerdir. Fut-bol sahası, tenis kortu, basketbol ve diğer spor aktiviteleri için salon ve alanlara ek olarak Dardanos Kampüsümüzün plajı sörf ve yüzme sporları için idealdir. Rüzgarın her mevsim güçlü olması sayesinde California sahillerini aratmayacak sörf sahneleri Üniversitemizde sıklıkla gözlenmektedir. Aynı zamanda tarihi bir orman şehri de olan Dardanos Kampüsü uzun yürüyüşler için de idealdir.

Uluslararası Bir Üniversite

Tüm bunlara ilaveten Çanakkale uluslararası bir şehir. Kente ilgi Avustralya’dan Avrupa’ya dünyanın dört bir yanından yılın her mevsiminde canlıdır. Üniversitenin çeşitli bölümlerinde farklı ülkelerden öğrenciler okumakta, çok sayıda diğer ülke vatandaşı öğretim üyesi de Üniversite’nin akademik kadrolarında görev almaktadır. Örneğin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Japon dili öğretiminde Türkiye’nin en iyilerindendir ve bununla gurur duyar.

Üniversite yıl boyunca çok sayıda konferans ve kongreye ev sahipliği yapar. Bu top-lantılara yerli ve yabancı çok sayıda bilim insanı ve tanınmış kişi katılır. Böylece öğ-renci ve öğretim kadromuz yeni bilgiler ile kendilerini, yenilemek fırsatını yakalar-lar.

Böylesine müthiş avantajlara 1.200’ü aşan nitelikli akademik personeli, 10 fakülte, 4 enstitü, 7 yüksekokulu, 11 meslek yüksekokulu, 26 araştırma ve uygulama merkezi,

Page 5: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

5

1 araştırma ve uygulama hastanesi ile güçlü bir üniversite altyapısını eklediğinizde karşınıza Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri çıkar. Örneğin iyi bir uzay fizik-çisi olmak isterseniz diğer üniversitelerde bulamayacağınız Türkiye’nin en büyük teleskoplarından biri Üniversitemizin Ulupınar Gözlemevi’ndedir. Burada yıldızlar-dan gezegenlere pek çok gök olayı çok zengin bir uzay izleme parkı sayesinde takip edilmektedir. Aynı şekilde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Ziraat’e, Su Ürünleri’nden Mühendislik Fakültesi’ne kadar bu tür istisnai araştırma ve uygulama olanaklarını bulabileceğiniz nadir üniversitelerimizdendir. Tıpkı 30.000’e yaklaşan mevcut öğrencilerimiz gibi bu yıl da bizi tercih edenlerin bundan pişmanlık duymayacaklarını düşünüyoruz.

Hedef En İyisi Olabilmek

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde iddialı bir akademik ve idari kadro var. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeye azmettiğimiz atılımlar ile önce Türkiye’nin, ardından da dünyanın en iyi üniversiteleri listelerinde en tepede olmaya kararlıyız. Hedefimiz kısa sürede Çanakkale’yi bir ‘üniversite kenti’ (college town), yani hayatın üniversite etrafında şekillendiği bir şehir haline getirebilmek. Bu yolda hızla ilerleyen Üniversitemiz ailesinden sizleri de yanımızda görmek bizleri fazlasıy-la mutlu edecektir.

Burslar ve Kalacak Yer

Şehirde başta ESBAV olmak üzere çeşitli vakıf, oda, şirket ve kuruluşlar Üniversi-te öğrencilerine çeşitli burslar vermektedir. Geçtiğimiz yıl yüzlerce öğrencimiz bu burslardan yararlanmıştır. Bu yıl geçmişten farklı olarak belli bölümlerde ilk 50’ye giren 3 öğrencimize profesör maaşına denk burslar vermeyi de planlamış bulunuyo-ruz. Ayrıca çok sayıda kalacak yer ve ücretsiz öğle yemekleri bursları da verilmek-tedir. Üniversite halihazırda öğle yemeklerine çok ciddi sübvansiyonlar uygulayarak bu alanda çok büyük destekler sağlamakta, yüzlerce ihtiyaç sahibi öğrencimize ise ücretsiz öğle yemeği temin etmektedir.

Kalacak yer konusunda son yıllarda Çanakkale’de çok ciddi atılımlar yapılmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu’nun binlerce kişilik kapasitesine ek olarak neredeyse tüm şe-hir öğrencilere yer temin edebilmek için örgütlenmiş durumdadır. Özel yurtların yanısıra arkadaşlarınız ile ayrı evlere de çıkabilirsiniz. Çanakkale halkı öğrenci evle-rine sıcak bakmakta, bu konuda önyargılı davranmamaktadır. Bunların dışında halen devam eden yurt sayısı dikkate alındığında önümüzdeki 1-1,5 yıl içerisinde yurt ka-

Page 6: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

6

pasitesine en az 3.000 öğrencilik bir ilavenin geleceği anlaşılmaktadır. Tüm bunlara rağmen kalacak yer konusunda elbette bazı sıkıntılar vardır ve olacaktır. Ancak bu sıkıntılar diğer illerle kıyaslandığında kabul edilebilir bir düzeydedir.

Şehitler Diyarı

Çanakkale’yi özel kılan belki de en önemli özelliği Çanakkale Savaşları’na şahitlik et-miş bir mekan oluşudur. Üniversite ana kampüsü savaş alanlarının hemen karşısında-dır. Her gün savaşların yaşandığı boğazı ve kara savaşlarının yaşandığı karşı tepeleri görerek dersinize başlarsınız. Tarihin en önemli olaylarının yaşandığı yerlerde olmak şüphesiz başlı başına büyük bir ders ve tecrübedir. Bu nedenle bizler Çanakkale On-sekiz Mart Üniversitesi mezunlarının sadece bu mekanı yaşamaktan dolayı ilave bir diplomayı hak ettiğine inanırız.

Atalarımız geçmişte bu ülke için büyük fedakârlıklar yapmış, canlarını bu ülke için armağan etmişlerdir. Onların kanları Çanakkale’nin her bir karışını kutsal hale ge-tirmiştir. İşte Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bu bilinç içerisinde ülkesi için gerekirse canını verebilecek, gerekirse bu vatan için ölebilecek öğrenciler yetiştirir. Fakat bundan daha önemlisi Üniversitemiz bu ülke için yaşayacak, onu yaşatacak mezunlar vermenin derdindedir. Hayatın her gün çetin savaşlarla dolu olduğunun farkında olarak fizikten kimyaya, tarihten iktisata tüm bölümlerde Türkiye’nin yeni yeni Çanakkale Savaşları vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Yeni dünya düzeninde asıl savaşlar bilim ve bilgi alanında veriliyor. Bilgiye hükmeden dünyaya da hükme-diyor. Beyinlerimiz, gelecek nesillerimiz işgal edilmesin istiyorsak Çanakkale ruhuna bilim ve eğitimde de ihtiyacımız var. Çanakkale ruhunu soluyacağınız en iyi üniversi-te ise elbette Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi.

Değerli Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrenci adayları, sizleri aramızda gör-mek bizleri fazlasıyla mutlu eder. Türkiye’nin, belki de dünyanın en güzel üniversi-tesinde, ülkemizin en özgürlükçü üniversitelerinden birinde geleceği inşa edecek kadroyu kurarken bizlerle olmanızı canı gönülden dileriz.

Sevgi ve saygılarımla

Prof. Dr. Sedat Laçiner Rektör

Page 7: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

7

2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI YENİ KAYIT İŞLEMLERİKayıt İşleminde İzlenecek Adımlar1- Size posta ile gönderilen kayıt broşürünün bulunduğu zarfın üzerindeki etiket-

ten “Öğrenci Numaranızı” öğreniniz. Eğer kayıt işlemleriyle ilgili broşür size ulaşmadıysa veya öğrenci numaranıza herhangi bir şekilde ulaşamadıysanız üniversitemizin http://ubs.comu.edu.tr./ogrenci/ogr0209/default.aspx inter-net adresinden “Öğrenci No Sorgulama” bölümünü tıklayarak, karşınıza ge-len kutucuğa “T.C. Kimlik Numaranızı” yazınız. Tamam düğmesine tıklayarak, Öğrenci Numaranızı öğreniniz. Öğrenci numaranız Ziraat Bankası şubelerinde yatırmanız gereken katkı payı miktarı için gereklidir.

2- Ön Kayıt İşlemleri (Kayda gelmeden önce yapılacak işlemler)

Üniversitemizin http://ubs.comu.edu.tr./ogrenci/ogr0209/default.aspx internet adresindeki Ön Kayıt ve Öğrenci Bilgileri Güncelleme linkini tıklayıp, karşınıza çıkan formdan ilgili kutucuklara “T.C. Kimlik Numaranızı, Öğrenci Numaranızı ve Doğum Tarihini” giriniz. Eğer girdiğiniz bilgiler doğru ise ön kayıt işleminiz başlayacaktır. Ekranda göreceğiniz iletiye göre hareket ediniz. Ekranda karşını-za gelen bilgilerinizi kontrol edip, varsa yanlışlıkları düzelterek eksik bilgileri-nizi tamamlayınız. Ekrana gelen bilgiler sizin ÖSYM sınavına girerken kodladı-ğınız bilgilerdir.

ÖNKAYIT İŞLEMLERİ SAYFASI AŞAĞIDA GÖRÜLDÜĞÜ ŞEKİLDEDİR.

Page 8: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

8

3- Kesin kayıt işlemlerinize başlamadan önce, Ziraat Bankası’nın herhangi bir şu-besine gidiniz. Üniversitemizce size verilen 9 basamaklı öğrenci numaranızı söyleyerek (Örneğin: 090104035 gibi), banka yetkilisinden öğreneceğiniz üni-versitemizde kazandığınız bölüme ilişkin öğrenci katkı payı tutarını yatırarak dekontunuzu alınız. Bu ücretleri yatırmadığınız sürece kesin kaydınızı yaptır-manız olanaksızdır.

4- Ön Kayıt İşlemlerinizi Yaptıktan Sonra, Kesin Kayıt İçin Aşağıdaki Gerekli Bel-geleri Tamamlayınız.

a- Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi.

b- Aday 0,15 katsayısından veya ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belir-tilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin ası yazılmaktadır).

c- 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf.

d- Katkı payının ödenmesi ile ilgili belge (bulunduğunuz yere en yakın Ziraat Bankası Şubesi ile kayıt gününde kampüslerimizde kurulacak banka şube-lerinden de yatırılabilir). Öğrencilerimizin kayıt yaptırabilmesi için “Kayıt Zarfı”nı alıp doldurmaları zorunludur. Kayıt zarfları 15 TL olup, isteyen öğrenci ESBAV’ın Ziraat Bankası Kordon Şubesi 12157903-5001 no’lu he-sabına ödeme yapıp dekontu kayıt merkezlerine göstererek ya da kayıt merkezlerine doğrudan ödeme yaparak alabilirler.

e- Kayıttan önce belirlenip üniversitesi tarafından ilan edilecek diğer belgele-rin aslı veya Üniversite onaylı suretleri.

f- TC Kimlik Numarasını belirten evrak (kimlik fotokopisi vb.) veya yazılı beyan.

g- Erkek adayların askerlikle ilişiği olmadığına dair belge.

h- Tıp Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Gökçeada Uygulamalı Bilimler Balık-çılık Teknolojisi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna kayıt yap-tıracak öğrencilerle, Özel Yetenek Sınavı sonucu Müzik Öğretmenliği,

Page 9: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

9

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ile Antrenörlük Eğitimi Bölümlerine kayıt yaptıracak öğrencilerin, bu bölümlerdeki ders-lere devam etmesine engel olacak bir durumu olmadığına dair Sağlık Raporu.

5- Kayıt için yukarıda belirtilen belgeleri hazırlayarak kazandığınız Fakültenin/Yüksekokulun Öğrenci İşleri Birimine kesin kayıt için ayrılan günler arasında eksiksiz olarak teslim ediniz. Belgeleriniz ilgili birime eksiksiz olarak teslim edildiği zaman birim yetkililerince kontrol edilip onaylanarak işlem tamamla-nır. Onay verilmeyen kayıtlar geçersizdir. Belirtilen tarihler arasında kayıt için gerekli belgeleri ilgili birime ulaştırmayan öğrencilerin kayıt işlemleri tamam-lanmamış olduğundan geçersiz sayılacaktır.

Ön Kayıt için İnternet Üzerinde İzlenecek Adımlar

Kayıtla İlgili Önemli Notlar

(ÖSYS kılavuzundan alınmıştır)

• Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir. Posta ile kayıt yapılmaz.

• Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez. An-cak aslının getirilmesi suretiyle Üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilir.

• Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.

• Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

• Yükseköğretim Kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu is-teyebilir.

• Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

Önemli Not :

Kesin kayda Fakülte/Y.O./M.Y.O. için belirtilen kayıt yeri ve kayıt tarihle-rinde kayıt işlemleriyle ilgili 4. madde de istenilen belgeler hazırlanılarak gelinecektir.

Page 10: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

10

2011-2012 Öğretim Yılı Üniversitemiz Lisans Ve Önlisans Programlarına Yerleştirilen Adayların Kayıt Takvimi

FAKÜLTE/YÜKSEKOKUL KAYIT TARİHLERİKAYITLARIN YAPILACAĞI

ADRES ve TELEFONADRES İLİ

Eğitim Fakültesi 05 - 09 Eylül 2011Eğitim Fakültesi Anafartalar Kampüsü Tel: 0286 217 13 03-3014

Çanakkale

Fen Edebiyat Fakültesi 05 - 09 Eylül 2011Fen-Edebiyat Fakültesi Terzioğlu Kampüsü Tel: 0286 218 00 18 -1649

Çanakkale

Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

05 - 09 Eylül 2011

Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Ramazan AYDIN Yerleşkesi Tel: 0286 335 87 38-1122

Biga/Çanakkale

Tıp Fakültesi 05 - 09 Eylül 2011Tıp Fakültesi Terzioğlu Kampüsü Tel: 0286 218 00 18-2085

Çanakkale

İlahiyat Fakültesi 05 - 09 Eylül 2011İlahiyat Fakültesi Terzioğlu Kampüsü Tel: 0286 218 0018-1518

Çanakkale

Güzel Sanatlar Fakültesi

05 - 09 Eylül 2011Güzel Sanatlar Fakültesi Terzioğlu Kampüsü Tel: 0286 218 00 18-1484

Çanakkale

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

05 - 09 Eylül 2011

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Terzioğlu Kampüsü Tel: 0286 218 0018-2203

Çanakkale

Su Ürünleri Fakültesi 05 - 09 Eylül 2011Su Ürünleri Fakültesi Terzioğlu Kampüsü Tel: 0286 218 0018-1586

Çanakkale

Ziraat Fakültesi 05 - 09 Eylül 2011Ziraat Fakültesi Terzioğlu Kampüsü Tel: 0286 218 0018-1217

Çanakkale

Çanakkale Sağlık Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Çanakkale Sağlık Yüksekokulu Tel: 0286 217 10 01

Çanakkale

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik YO Terzioğlu Kampüsü Tel: 0286 218 0018-2503

Çanakkale

Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011 Gökçeada Tel: 0286 8872302Gökçeada/Çanakkale

Page 11: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

11

FAKÜLTE/YÜKSEKOKUL KAYIT TARİHLERİKAYITLARIN YAPILACAĞI

ADRES ve TELEFONADRES İLİ

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Beden Eğitimi ve Spor YO Terzioğlu Kampüsü Tel: 0286 218 22 97-2123

Çanakkale

Çanakkale Meslek Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Çanakkale Meslek Yüksekokulu Terzioğlu Kampüsü Tel: 0286 218 00 18-1428

Çanakkale

Çanakkale Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Çanakkale Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tel: 0286 217 10 01

Çanakkale

Ayvacık Meslek Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Ayvacık Meslek Yüksekokulu Tel: 0286 712 32 05

Ayvacık/Çanakkale

Bayramiç Meslek Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Bayramiç Meslek Yüksekokulu Tel: 0286 773 25 12

Bayramiç/Çanakkale

Biga Meslek Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011

Şirintepe Mh.Kıbrıs Şehitleri Cd.No:37 Biga Meslek Yüksekokulu Tel: 0286 316 28 78

Biga/Çanakkale

Çan Meslek Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Çan Meslek Yüksekokulu Tel: 0286 416 77 05

Çan/Çanakkale

Ezine Meslek Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Ezine Meslek Yüksekokulu Tel: 618 42 08

Ezine/Çanakkale

Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu

05 - 09 Eylül 2011Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksekokulu Tel: 0286 566 39 22

Gelibolu/Çanakkale

Gökçeada Meslek Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Gökçeada Meslek Yüksekokulu Tel: 0286 887 44 10

Gökçeada/Çanakkale

Lapseki Meslek Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Lapseki Meslek Yüksekokulu Tel: 0286 522 61 04

Lapseki/Çanakkale

Yenice Meslek Yüksekokulu

05 - 09 Eylül 2011Yenice Meslek Yüksekokulu Tel: 0286 474 28 68

Yenice/Çanakkale

NOT : - Kayıtla ilgili her türlü soru ve sorunlarınız için (0286) 2180018 Dahili 1181/1182/1178 1185/1187 numaralı telefonlarımıza başvurabilirsiniz. Tüm sorularınız ilgililerce yanıtlana-caktır.

- Öğrenci İşleri Mail: [email protected]

Üniversitemiz Akademik Takvimi http://comu.edu.tr/ adresinde yer almaktadır.

Page 12: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

12

SAĞLIK HİZMETLERİÜniversitemiz Sağlık-Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı, Mediko-Sosyal Sağlık Merkezimiz Terzioğlu Yer-leşkesi, Anafartalar Kam-püsü ve Biga Ağaköy Yer-leşkesinde üç birim olarak hizmet vermektedir.

Sağlık Merkezinden Yararlanma Koşulları

Mediko-Sosyal Sağlık Merkezi Birimlerine başvurmaları halinde, tüm öğrencilerimi-ze sağlık güvencesi olsun yada olmasın ilk muayeneleri yapılıp (tetkik, tedavi), Uz-man Psikologlar yardımı ile danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Ailelerinden sağlık güvencesi bulunmayan (Sosyal Güvenlik Kurumu) öğrencilerimiz, aşağıda belirtilen gerekli belgelerin düzenlenmesi durumunda sağlık karnelerini çı-kartabilirler. Üniversitemiz Sağlık karnesi ile merkezimizin tüm hizmetlerinden (tet-kik, tedavi, reçete ve sevk işlemleri) yararlanabilirler.

SAĞLIK KARNESİ DÜZENLEME İŞLEMLERİ

18 Yaş Üstü Sosyal Güvencesi Olmayan Öğrencilerimiz İçin;

1. İlgili öğrencinin okulundan alacağı yeni tarihli öğrenci belgesi

2. 2 adet fotoğraf.

3. İlgili öğrenciye ait nüfus cüzdan fotokopisi

4. Nüfus müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği

5. İlgili öğrencinin, kendisinin ve öğrenciye bakmakla yükümlü kişilerin sağlık gü-vencesinin olmadığına dair sosyal güvenlik kurumundan onaylatılacak belgeler (Form 1) (SGK’ dan onaylı )

6. İlgili öğrencinin ebeveynleri boşanmış ise velayetlerini belgeleyen boşanma ilamı.

Page 13: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

13

25 Yaşını Doldurmuş Öğrencilerimiz İçin;

1. İlgili öğrencinin okulundan alacağı yeni tarihli öğrenci belgesi

2. 2 adet fotoğraf

3. İlgili öğrenciye ait nüfus cüzdan fotokopisi

4. Nüfus müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği

5. İlgili öğrencinin sağlık güvencesi olmadığına dair sosyal güvenlik kurumundan onaylatacağı belge (SGK’ dan onaylı)

25 Yaşını Doldurmuş Doktora Veya Yüksek Lisans Yapan Öğrencilerimiz İçin;

1. İlgili öğrencinin okulundan alacağı yeni tarihli öğrenci belgesi

2. 2 adet fotoğraf

3. İlgili öğrenciye ait nüfus cüzdan fotokopisi

4. Nüfus müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği

5. İlgili öğrencinin sağlık güvencesi olmadığına dair sosyal güvenlik kurumundan onaylatacağı belge (SGK’ dan onaylı)

Evli Olan Öğrencilerimiz İçin;

1. İlgili öğrencinin okulundan alacağı yeni tarihli öğrenci belgesi.

2. 2 adet fotoğraf.

3. İlgili öğrenciye ait nüfus cüzdan fotokopisi

4. Nüfus müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği

5. Evli olan öğrencinin, kendisinin ve eşinin adına sağlık güvencesinin olmadığı-na dair sosyal güvenlik kurumundan onaylatacağı belgeler (Form 2) (SGK’ dan onaylı)

6. Evli öğrencilere ait evlilik cüzdanının fotokopisi.

* Öğrencilerimiz sağlık-karnesi başvurularını; şahsen Mediko-Sosyal Sağlık Mer-kezimizin Terzioğlu Yerleşkesi, Anafartalar Kampüsü ve Biga Ağaköy Yerleşke-sindeki birimine yapabilirler.

* Yanlış beyanda bulunanlar hakkında “Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Disip-lin Yönetmeliği” hükümleri uygulanacaktır.

Page 14: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

14

YABANCI DİL SEVİYE TESPİT SINAVIBu bilgi notu sizleri Zorunlu Yabancı Dil der-sinden veya Yabancı Dil Hazırlık sınıflarından muaf olabilmek için girmeniz gereken sınavlar hakkında bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

Üniversitemizin bazı bölümlerinde Zorunlu ya da İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık programı, bütün bölümlerinde de birinci sınıf ders prog-ramında iki dönemlik Zorunlu Yabancı Dil dersi sunulmaktadır. Bu hazırlık program-ları ve yabancı dil dersinden istedikleri takdirde öğrencilerimiz muaf olabilmektedir. Bununla ilgili açıklamalar aşağıda verilmektedir.

Kimler Çomü Yabancı Dil Seviye Tespit (Muafiyet) Sınavına Katılmalıdır?

Zorunlu Yabancı Dil dersinden muaf olmak isteyen öğrenciler;Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Öğrencileri;İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Öğrencileri.

Zorunlu Yabancı Dil Dersinden Muaf Olmak İsteyen Öğrenciler

Üniversitemiz 1. sınıf öğrenim planlarında zorunlu ders statüsünde ve Meslek Yük-sekokullarında ve Fakültelerde haftada 2 saat olmak üzere; başlangıç seviyesinde (Elementary) Yabancı Dil dersleri verilmektedir. Yabancı Dil seviyenizin bu seviyenin üzerinde olduğunu düşünüyor ve bu dersten muaf olmak istiyorsanız, Üniversiteye ilk kayıt esnasında başvuru yapmak kaydıyla aşağıdaki tarih, saat ve yerde Zorunlu Yabancı Dil Dersi Muafiyet Sınavına girebilirsiniz. Yabancı Dil Dersinden muaf ola-bilmek için iki basamaklı (Güz ve Bahar dönemleri için) yapılacak bu sınavın her ba-samağından 100 üzerinden en az 60 puan almanız gerekmektedir. Sınav sonucunda alınan puan harf notu olarak öğrenci not döküm belgesine işlenecek ve genel not ortalamanıza katkıda bulunacaktır.

Tarih : 13 Eylül 2011- SalıSaat : 10.00Yer : Terzioğlu Kampüsü, Yabancı Diller Yüksekokulu Derslikleri

Yukarıda belirtilen Zorunlu Yabancı Dil Seviye Tespit sınavından muaf olamayan öğ-renciler 2011-2012 Akademik Yılında ders kitabı olarak kullanılması planlanan Cam-pus Life kitabı ile ÇOMÜ Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı (ESBAV) tarafından

Page 15: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

15

yayınlanan İnkılâp Tarihi, İngilizce, Türk Dili Yazılı ve Sözlü Anlatım kitap setinin 85 TL olan ücretini Ziraat Bankası Kordon Şubesi 12157903-5001 no’lu hesabına ya-tırıp dekontlarını ibraz ederek kitaplarını kayıt yaptırdıkları yerden ya da Terzioğlu Yerleşkesi’nde bulunan ÖSEM’den (Öğrenci Sosyal ve Etkinlik Merkezi) veya şehir merkezindeki ESBAV’dan alabilirler. Ayrıca isteyen öğrenciler kayıt sırasında görev-liye belge karşılığı nakit ödeme yaparak da kitaplarını temin edebilirler.

Hazırlık Sınıfı Öğrencileri

Bu programa aşağıda belirtil-miş olan “Eğitim Dili Türkçe Olan Programlara Kayıt Yap-tıran” öğrenciler ile “Eğitim Dili Yabancı Dilde (İngilizce, Almanca, Japonca) olan prog-ramlara Kayıt Yaptıran” öğren-ciler katılmak zorundadırlar.

Eğitim Dili Türkçe Olan Programlara Kayıtlanan Öğrenciler

Eğitim dili Türkçe olan programlara kayıtlanan öğrenciler, Zorunlu ve İsteğe Bağlı Hazırlık Öğrencileri olarak iki gruba ayrılır. Aşağıdaki Tablo 1’de görülen Zorunlu Hazırlığı olan bölümlerin öğrencileri, tabloda belirtilen tarih ve saatte ilgili sınav yerlerinde İngilizce Seviye Tespit (Muafiyet) Sınavına girmek zorundadırlar. Bu sınav-dan başarılı sayılabilmek için öğrencilerimizin sınavdan 100 puan üzerinden en az 60 puan alması gerekmektedir. İlgili sınava girmeyen öğrenciler sınavdan başarısız sayılarak hazırlık sınıfına en alt seviyeden (Başlangıç-Elemantary) başlayacaktır.

Aşağıdaki Tablo 2’de görülen bölümlerin öğrencileri için İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık Sınıfına kayıt, kayıt sırasında öğrencinin bu doğrultudaki isteğini belirten dilekçesini ve harç makbuzunu kayıtlandığı birime vermesiyle yapılır. Öğrenci ay-rıca kazanmış olduğu Fakülte ya da Yüksekokulda isteğe bağlı yabancı dil hazırlık sınıfı kartını doldurarak kayıt işlemlerini tamamlar. Kayıtla ilgili birim toplam öğ-renci listesini (numarası, adı-soyadı ve birim bilgilerini ekleyerek) Yabancı Diller Yüksekokulu’na bildirir. Tablo 2’deki bölümleri kazanan öğrenciler, İsteğe Bağlı Ha-zırlık sınıflarına kayıt yaptıklarında, seviyelerine göre İngilizce Hazırlık sınıflarında eğitim görmek için tablodaki sınav yer ve saatinde İngilizce Seviye Tespit sınavına girmelidirler. İlgili sınava girmeyen öğrenciler sınavdan başarısız sayılarak hazırlık sınıfına en alt seviyeden (Başlangıç-Elemantary) başlayacaktır.

Page 16: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

16

Tablo 1: Zorunlu Hazırlık Sınıfı Olan Bölümler

Programlar BölümlerSınav Tarihi ve

Yeri

Hazırlık Öğretim

Paketi Ücreti

Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Uluslararası İlişkilerTarih: 14 Eylül 2011- Çarşamba

Saat: 10.00

Yer: Terzioğlu Yerleşkesi, Yabancı Diller Yüksekokulu Derslikleri

320 TL

Fen-Edebiyat FakültesiFizik

Arkeoloji

Turizm İşletmecilik ve Otelcilik Yüksekokulu

Konaklama İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği

Gökçeada Meslek Yüksekokulu

Dış Ticaret ve Avrupa Birliği

Tablo 2: İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı Olan Bölümler

Programlar BölümlerSınav Tarihi ve

Yeri

Hazırlık Öğretim

Paketi Ücreti

Gelibolu Piri Reis MYO

Deniz ve Liman İşletmeciliği, Muhasebe, Turizm ve Otel İşletmeciliği Tarih: 14 Eylül

2011- Çarşamba

Saat: 10.00

Yer: Terzioğlu Yerleşkesi, Yabancı Diller Yüksekokulu Derslikleri

320 TL

Gökçeada MYOHalkla İlişkiler ve Reklamcılık, İşletme, Turizm ve Otel İşletmeciliği,

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği, Gıda Mühendisliği

Güzel Sanatlar Fakültesi

Sinema ve Televizyon

Eğitim Dili Yabancı Dil (İngilizce, Almanca, Japonca) Olan Programlara Kayıtlanan Öğrenciler

Aşağıda Tablo 3’te belirtilen programlara kayıt yaptıran öğrenciler tabloda belirtilen tarihlerde çok aşamalı (Okuma, yazma, dinleme/konuşma ve dil bilgisi) Seviye Tes-pit Sınavına (Muafiyet) girmek zorundadırlar. Bu sınavdan başarılı olabilmeleri için öğrencilerin İleri seviyeden (Proficiency) 100 üzerinden en az 60 puan almaları ge-rekmektedir. Sınava girmeyen öğrenciler başarısız sayılacak ve hazırlık programına devam etmeleri gerekecektir.

Page 17: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

17

Tablo 3: Eğitim Dili Yabancı Dil (İngilizce, Almanca, Japonca) Olan Bölümler

Programlar BölümlerSınav Tarihi ve Yeri (Sınavlar 2 gün

sürecek)Hazırlık Öğretim

Paketi Ücreti

Eğitim Fakültesi

İngiliz Dili Eğitimi

Tarih: 15-16 Eylül 2011- Perşembe, Cuma

Saat: 09.00

Yer: Anafartalar Yerleşkesi Eğt. Fak.

C Blok C2-204 320 TL

Alman Dili Eğitimi

Tarih: 15-16 Eylül 2011- Perşembe, Cuma

Saat: 09.00

Yer: Anafartalar Yerleşkesi Eğt. Fak.

C Blok C2-116 250 TL

Japon Dili Eğitimi

Tarih: 15-16 Eylül 2011- Perşembe, Cuma

Saat: 09.00

Yer: Anafartalar Yerleşkesi Eğt. Fak.

C Blok C2-306 Duyurulacak

Fen-Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve

Edebiyatı

Tarih: 15-16 Eylül 2011- Perşembe, Cuma

Saat: 09.00

Yer: Anafartalar Yerleşkesi Eğt. Fak.

C Blok C2-204 320 TL

Yukarıdaki bölümleri kazanan öğrenciler, kayıt öncesinde veya en geç kayıt esnasın-da Hazırlık Eğitim Öğretim Paketi (ders kitapları ve materyalleri) ücretini Çanakkale Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Vakfı, Ziraat Bankası Kordon Şubesi 12157903-5001 no’lu hesabına Hazırlık Eğitim Öğretim Paketi ücreti kaydı ile Ad-Soyad ve Bölümlerinin adını dekont açıklamasına yazdırarak yatırmak zorundadırlar. Tüm İn-gilizce Hazırlık sınıfları öğrencileri 320 TL, Almanca Hazırlık sınıfları öğrencileri 250 TL ilgili hesaba yatıracaklardır. Japonca hazırlık sınıfları için Öğretim Materyalleri ile ilgili bilgilendirme ve ücret istemi derslerin başladığı ilk hafta yapılacaktır.

Eğitim Dili Türkçe Olan Öğrenciler (Zorunlu ve İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfları Öğrenci-leri) Öğretim paketlerini derslerin başladığı ilk hafta dekontlarıyla birlikte Terzioğlu Yerleşkesi’nde bulunan ÖSEM (Öğrenci Sosyal ve Etkinlik Merkezi)’den temin edebilirler

Eğitim Dili Yabancı Dil (İngilizce ve Almanca) Olan Öğrenciler öğretim paketlerini derslerin başladığı ilk hafta dekontlarıyla birlikte Çanakkale Merkezde bulunan ÇOMÜ ESBAV’dan temin edebilirler.

NOT: Seviye Tespit sınavında başarılı olarak kendi bölümlerinde öğretime başla-maya hak kazanan Zorunlu Hazırlık sınıfı öğrencilerinin Öğretim Paketi ücretleri ESBAV tarafından iade edilecektir.

Page 18: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

18

Tüm Fakülte ve Yüksekokullar için

Başvuru Tarihi : 05 – 19 EYLÜL 2011

Sınav Tarihi : 21 EYLÜL 2011

Sınav Saati : 14:00

Sınav Yeri : Terzioğlu Yerleşkesi

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı (TBK) Dersi Muafiyet Sınavı İçeriği

Temel Bilgiler Kelime İşlem Programı

İşletim SistemiSunum Hazırlama

Programı

Internet, E-MailTablo ve Hesaplama

Programı

NOT: Yukarıdaki konuları kapsayacak olan, çok-tan seçmeli (test) şeklinde yapılacak TBK muafi-yet sınavından 60 ve üzeri puan alan öğrenciler, bölümlerindeki yukarıda yer alan içeriğe denk gelen derslerden muaf sayılırlar. Bu sınavda ba-şarılı olamayan öğrenciler bölümlerindeki ders-lerini almaya devam ederler.

SINAV İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

* Muafiyet sınavına girmek zorunlu değildir.

* Alacağı dersler arasında TBK ve Bilgisayar-I dersleri olmayan Eğitim Fakültesi Bilgisa-yar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği ve Çanakkale MYO Bilgisayar Programcılığı bölümü öğrencileri muafiyet sınavına giremezler.

* Muafiyet sınavında başarılı olan öğrenciler sadece TBK veya Bilgisayar-I derslerinden muaf sayılır. Bazı öğrencilerin ders progra-mında yer alan Bilgisayar-II dersinden muaf olma söz konusu değildir.

* Muafiyet sınavına, sadece üniversitemizi yeni kazanan öğrenciler, ilk kayıt sırasında başvuru yaparak girebilirler.

SINAVA GİRMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER (05 – 19 EYLÜL 2011)

1. http://enformatik.comu.edu.tr adresinde yer alan Muafiyet Sınavı linkine tıklanacaktır.

2. Başvuru tarihleri arasında bu sayfada yer alacak olan bilgi formu doldurulup kayde-dilecektir.

Bilgi formunu dolduran öğrencinin bilgileri bö-lümümüz tarafından incelenecek ve kaydı onay-lanacaktır.

Tüm Fakülte ve Yüksekokullar için sınava giriş yerleri 20 Eylül 2011 tarihinde bölümümüz web sayfasında ilan edilecektir.

Ayrıca sınav sonuçları da yine bölümümüz web sayfasından ilan edilecektir.

Detaylı bilgi için http://enformatik.comu.edu.tr

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı Ve Bilgisayar-I Dersi Muafiyet Sınavı

Page 19: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

19

ÜNİVERSİTE ADI Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Rektörü

Prof. Dr. Sedat Laçiner

Kuruluş Yılı

1992

Bulunduğu İl

Çanakkale

ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi; 4 enstitü, 10 fakülte, 6 yüksekokul, 1 konser-vatuar ve 11 meslek yüksekokulundan oluşan Türkiye Cumhuriyeti’nin “Çağdaş Bir Üniversite”sidir. 1992 yılında kurulan genç üniversite 1200 akademisyen 1000 ida-ri personeli ile ülkemiz gençliğinin; girişimci, yaratıcı, ilerici, düşünen, sorgulayan, Atatürkçü, bilimi rehber edinmiş bireyler olmasını hedeflemektedir.

Enstitüleri; Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri Enstitü-leridir.

Fakülteleri; Biga İktisadi ve İdari Bilimler, Eğitim, Fen Edebiyat, Güzel Sanatlar, İlahi-yat, Mühendislik-Mimarlık, Su Ürünleri, Tıp, Ziraat ve İletişim Fakültesidir.

Yüksekokulları; Sağlık, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Beden Eğitimi ve Spor, Gök-çeada Uygulamalı Bilimler, Yabancı Diller ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokuludur.

Meslek Yüksekokulları; Ayvacık, Bayramiç, Biga, Çan, Çanakkale, Ezine, Gelibolu Piri Reis, Gökçeada, Lapseki, Sağlık Hizmetleri ve Yenice Meslek Yüksekokuludur.

26 Araştırma ve Uygulama Merkezi, 1 Araştırma ve Uygulama Hastanesi bulunmaktadır.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bilimi merkeze alan yaklaşımı, uluslararası standarttaki araştırma olanakları, çağdaş ölçütlerdeki fiziksel ortamları, öğretim ela-manlarındaki nicel ve nitel artışları ile tarih ve doğanın buluştuğu kentte 25 bin’in üzerinde öğrencisine “en iyiyi” sunmanın çabasını göstermektedir.

Page 20: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

20

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi; ülkemizin, Atatürk’ün öngördüğü “çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak, hatta onu aşmak” anlayışına, üniversitemizin ise 21. yüzyılın en ileri üniversitelerine erişmek yaklaşımına, “öğrenci merkezli” faaliyetleri ile ulaşacağına inanmaktadır.

YERLEŞİM-KAMPÜS OLANAKLARI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale merkezinde; Terzioğlu, Dardanos ve Anafartalar Yerleşkeleri, Biga’da Prof. Dr. Ramazan Aydın Yerleşkesi başta olmak üzere, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice ilçelerinde eğitim ve öğretimini sürdürmektedir.

Çanakkale İzmir yolu üzerinde, kent merkezi çıkışında bulunmakta olan Hüseyin Akif Terzioğlu Yerleşkesi’nde; Rektörlük, İdari Birimler, Enstitüler, Fen Edebiyat, Zi-raat, İlahiyat, Su Ürünleri, Mühendislik- Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tıp Fakültesi ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Çanakkale Meslek Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Kapalı Spor Salonu, Açık Basketbol Sahası, Me-diko Sosyal Merkezi, Çanakkale Meslek Yüksekokulu Yemekhanesi, Açık Basketbol ve Voleybol Sahası, Terzioğlu Konferans Salonu, Öğrenci Sosyal Etkinlik Merkezi (Personel ve Öğrenci Yemekhane Salonları, Öğrenci Topluluk Odaları, Kantin, Kafe-teryalar), Troia Kültür Merkezi, Ziraat Fakültesi Konferans Salonu, Amfi Tiyatro, Bilgi Merkezi (Kütüphane), Yamaç Kafe yer almaktadır.

Çanakkale merkezde bulunan ve üniversitemizin ilk yerleşkesi olan Anafartalar Yerleşkesi’nde ise Eğitim Fakültesi, Süleyman Demirel Konferans Salonu, Kapalı Spor Salonu, Açık Alan Basketbol Sahası, Açık Alan Tenis Kortu, Mediko Sosyal Merkezi ve Öğrenci Kantinleri yer almaktadır.

Dardanos Yerleşkesi’nde, Çanakkale İzmir yolu üzerinde Dardanos mevkiinde, Ça-nakkale Boğazı kıyısında bulunup, doğayla iç içe, olan uygulama, dinlenme ve akti-

Page 21: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

21

vite merkezidir. Bünyesinde Kapalı Spor Salonu, Açık Alan Tenis ve Basketbol Sahası, Bisiklet Parkurları, Kapalı Yüzme Havuzu, Konaklama Tesisleri, Restoran ve Kafeter-yalar bulunmaktadır.

Biga’da, Prof. Dr. Ramazan Aydın Yerleşkesi bünyesinde Biga İktisadi ve İdari Bilim-ler Fakültesi, Entelektüel Etkinlik Merkezi, Açık Alan Basketbol Sahası, Mediko Sos-yal Merkezi ve Kapalı Spor Salonu yer almaktadır. Bu yerleşkelerin dışında Çanakkale merkez ve ilçelerdeki yüksekokul ve meslek yüksekokullarımız kendi yerleşimleri içinde eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmalarını sürdürmektedirler.

BURS OLANAKLARI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından öğrencilere Eğitim, Sağlık ve Bilim-sel Araştırma Vakfı (ESBAV) tarafından çeşitli burslar verilmektedir. Ekonomik sıkın-tısı bulunan öğrencilerin yanı sıra yerleştirme puanlarına göre yüksek puanla üniver-sitemizi tercih edenler de bu hizmetlerden yararlanabilmektedirler. Ayrıca ilimizde bulunan birtakım kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları tarafından da öğrencilerimize burs hizmetleri sunulmaktadır. Öte yandan belirlenen kriterlere uygun olan öğrencilerde Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından verilen hizmet karşılığı burs olanaklarından da yararlanabilmektedirler. Vakfımız ayrıca dö-nem içerisinde ihtiyacı olan öğrencilerimize 1 defalık maddi yardım yapmaktadır.

YURT - KONUT POTANSİYELİ

Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimizin önemli bir kısmı yerleşkelerimizin yakınında bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurt binalarında kalmaktadır. Merkezde bulunan yurtlar 1356 kız ve 528 erkek kapasitelidir. Merkezde bulunan kurum yurtlarının çoğu eşsiz manzaralar, sunduğu hizmetler ve yerleşkelere ula-şım imkânlarıyla öğrencilerimizin ihtiyacına cevap vermektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Biga ilçesinde bulunan yurtları ise 144 kız ve 144 erkek kapasitelidir. Çanakkale Merkez, Biga, Gökçeada ve Gelibolu ilçelerinde 1310 kişi kapasiteli yurt-lar ise proje aşamasında olup önümüzdeki günlerde yapımına başlanacaktır.

Kredi ve Yurtlar Kurumundan faydalanamayan öğrencilerimiz ise Milli Eğitim Bakan-lığı gözetiminde ve çoğunluğu Çanakkale Özel Öğrenci Yurtları Derneği’ne bağlı ola-rak faaliyetlerini sürdüren çok sayıda özel öğrenci yurdunun yanı sıra diğer öğrenci yurtları ve üniversitemiz ESBAV Öğrenci Yurdu’nda barınma imkânına sahiptir. Bu-nunla birlikte üniversitemizin tesisleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşla-rının misafirhaneleri de bir süreliğine barınma imkânı sunmaktadır.

Page 22: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

22

ERASMUS VE FARABİ PROGRAMLARI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Eras-mus ve Farabi Değişim programları mevcuttur.

Üniversitemiz Erasmus Programı kapsamında yurtdışında bulunan ve içlerinde Almanya, Bel-çika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandi-ya, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Norveç, Po-lonya, Slovakya ve Yunanistan olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden toplam 117 üniversite ile Erasmus antlaşması bulunmakta bu sayede öğrenciler ve akademisyen-ler yurtdışında akademik sürece katılabilmektedirler.

Üniversitemiz Farabi programı kapsamında Türkiye’de bulunan 26 üniversiteyle an-laşma yapmış olup 1 veya 2 yarıyıl süresince akademik personeline ve öğrencilerine yurt içi üniversitelerinde değişim olanağı sunmaktadır.

ÇİFT ANADAL – YAN DAL

Fen-Edebiyat, Mühendislik-Mimarlık ve Ziraat Fakültesi’nin tüm bölümlerinde çift anadal ve yan dal uygulaması bulunmaktadır. Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde ise yan dal uygulaması yer almaktadır.

BİLGİ MERKEZİ

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Üniversitemizin kuruluşu ile birlikte 20.10.1993 tarihinde Anafartalar Yerleşkesi içerisindeki Fen-Edebiyat Fakültesi binasının bir bölümünde faaliyete başlamıştır. 1997 yılında Merkez Kütüphaneye Eğitim Fakültesi Kütüphanesi dâhil edilmiş ve 2000 yılı itibariyle kütüphanecilik hizmetlerinde yeniden yapılanma programı başlatılmıştır. 2006 Yılı mart ayı itibariyle Terzioğlu Yerleşkesinde inşaa-tı tamamlanan modern binasına taşınan ve BİLGİ MERKEZİ adını alan kütüphane-miz, yaklaşık 5000 m2 kapalı alanda çağdaş kütüphanecilik hizmetlerini vermeye başlamıştır. Anafartalar Yerleşkesinde bulunan eski kütüphane salonu ise yeniden düzenlenerek Merkez Kütüphaneye bağlı şube kütüphanesi olarak hizmetlerine de-vam etmektedir. Üniversitedeki araştırmaların ve eğitimin en önemli destek birimi

Page 23: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

23

olan Kütüphane, kullanıcılarının kitap, dergi, referans kaynağı gereksinimlerini hem basılı hem de elektronik ortamda karşılamakta ve kullanıcılarına bu amaç doğrultu-sunda hizmet vermektedir. Terzioğlu Yerleşkesindeki 5000 m² kullanım alanına sa-hip modern kütüphane binasında 2 kitap salonu, 2 serbest çalışma salonu, referans kaynakları salonu, süreli yayınlar salonu, E-kaynaklar erişim salonu, Kendi kendine öğrenme merkezi (multimedya salonu), Bilgi Kafe yer almaktadır. Kütüphane 500 kişilik oturma alanına sahiptir. Güvenlik kamera sistemi ve elektronik yangın alarm sistemi bulunan kütüphanede, yayınlar özel güvenlik sistemi ile korunmaktadır. Kü-tüphanemizde Wireless (kablosuz internet) hizmeti de verilmekte olup, isteyen kul-lanıcılarımız kişisel bilgisayarları ile kütüphane elektronik kaynaklarına erişebilmek-tedirler. Kütüphanemiz, aynı zamanda ANKOS (Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu) ve TÜBİTAK EKUAL (TUBİTAK Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisans) ve Balkan Ülkeleri Kütüphaneler Birliği (BLU) üyesidir. Kütüphanemiz 45 fark-lı veritabanı ile 15.000’in üzerinde tam metin elektronik dergi, 48.321 elektronik kitap, 88.316 basılı kitap ve 229 adet basılı süreli yayın aboneliği ile kullanıcılarına hizmet vermekte olup her geçen gün büyümekte olan bir koleksiyona sahiptir.

BESLENME

Üniversitemizin merkez ve ilçelerdeki yerleşkelerinde öğrenci yemekhaneler mev-cuttur. Yemekhanelerimizden günde ortalama 4500-5000 öğrenci yararlanabilmek-tedir. Ayrıca yerleşke ve yurtlarda özel teşebbüsün işlettiği kantinler bulunmaktadır. Yemekhanelerimizin yemek listeleri öğrencilerimizin enerji ve besin gereksinimleri dikkate alınarak aylık olarak hazırlanmakta ve web sayfamızdan periyodik olarak ilan edilmektedir. Öğünler, öğrencilerimizin günlük kalori ihtiyaçlarının 3/5’ini kar-şılayabilecek şekilde, bir öğünde ortalama 1200-1500 kalorilik, 4 çeşit yemekten oluşan mönüler halinde beslenme uzmanları gözetiminde hazırlanmaktadır.

Terzioğlu, Anafartalar ve Biga Prof Dr. Ramazan AYDIN Yerleşkeleri’nde öğle ve ak-şam olmak üzere iki öğün yemek servisi yapılmaktadır. Ekonomik sıkıntısı bulunan öğrencilerimiz, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na başvurmaları ve uygun gö-rülmeleri halinde yemekhanelerden ücretsiz yararlanabilmektedirler.

SAĞLIK

Öğrencilerimize birinci basamak sağlık hizmetleri; Anafartalar, Terzioğlu ve Biga Prof. Dr. Ramazan AYDIN Yerleşkeleri’nde bulunan Sağlık Merkezlerinde sunulmak-tadır. Bu merkezlere ek olarak yaz aylarında EBET Dardanos Yerleşkesi’nde de sağ-lık hizmeti verilmektedir. Sağlık merkezlerimizde öğrencilerimize başlıca poliklinik

Page 24: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

24

hizmetleri, acil müdahale, gözlem, diş bakımı, enjeksiyon, pansuman, laboratuar hizmetleri, rehberlik ve psikolojik destek gibi sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Öğ-rencilerimizin beden ve ruh sağlıkları 8 pratisyen hekim, 2 diş hekimi, 2 biyolog, 2 laborant, 1 uzman psikolog, 2 diyetisyen, 1 PDR uzmanı, 11 hemşire, 2 memur ve hizmetlilerden oluşan nitelikli bir kadronun gözetimi altındadır. Modern cihazlarla donatılmış merkezlerimizin yanı sıra acil durumlara müdahale için hazır bulunduru-lan 3 adet ambulans da sağlık olanaklarımızın arasındadır. Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerden sosyal güvencesi olmayanlar sağlık hizmetlerinden ücretsiz fay-dalanabilmektedirler.

GENÇLİK DANIŞMA BİRİMİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gençlik Danışma Birimi üniversite gençliğimi-zin bedensel, sosyal ve ruhsal sağlığını koruyup geliştirmek üzere, en sık karşılaş-tıkları sorunlarını da aktarabilecekleri danışmanlık birimleriyle üniversitemiz sağlık merkezleri çatısı altında faaliyetlerini sürdürmektedir. Birimin amacı; üniversite öğ-rencilerinin tüm sağlık sorunlarında danışmanlık verip gerektiğinde tedavi hizmet-lerinin geliştirilmesine ve iyileştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Sağlıklı yaşam önerilerini içeren danışmanlık konuları:

Fiziksel-Cinsel Büyüme ve Gelişme, Psikososyal Gelişme, Kişisel Hijyen, Sağlıklı Ya-şam ve Beslenme, Fizik Egzersiz, Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığından Korunma ve Kurtulma, Güvenli Cinsel Yaşam, Güvenli Davranışlar, Toplumsal Cinsiyet’tir.

Genç dostu Gençlik Danışma Birimleri birinci basamak koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında danışmanlık, eğitim ve bilgilendirme, (seminerler, sınıf eğitimleri, kon-

Page 25: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

25

feranslar v.b.) tanı ve tedavi hizmetleri ile ileri tetkik ve tedavi gerektiren durumlar-da referans merkezlerine sevk hizmetlerini içermektedir. Genç dostu sağlık hizmeti sunum modelinin ayrılmaz bir parçası da akran eğitimidir. Gençlik Danışma Birimi-miz tüm faaliyetlerini ilgili konularda yetişmiş uzmanlar denetiminde, bu konularda eğitim almış akran danışmanı gönüllüsü öğrenciler ile birlikte gerçekleştirecektir.

Gençlik Danışma Birimlerimiz Terzioğlu Yerleşkesi Sağlık Merkezi ve Biga Ağaköy Prof. Dr. Ramazan Aydın Yerleşkesi’nde hizmet vermektedir. Telefon numaralarımız Terzioğlu Yerleşkesi: 0 286 2180018-2444 Biga Ağaköy Prof. Dr. Ramazan Aydın Yer-leşkesi: 0 286 3358738-1179

SPOR

Spor kültürünün öğrencilerimizde yaygınlaşmasına büyük önem veren üniversite-mizde, fakülte ve yüksekokullar arasında rekabeti dostlukla pekiştirmek ve öğren-cilerimizin boş zamanlarını spor yaparak geçirmelerini sağlamak amacıyla çeşitli branşlarda spor müsabakaları ve spor şenlikleri düzenlenmektedir. Sporun çeşitli branşlarında Türkiye birincilikleri ve hatta rekorları elde eden üniversitemizin fiziki olanakları da son derece geniştir. Sporun hemen hemen tüm branşlarında üniver-sitemizin öğrencilerimize sunduğu ve sunmayı planladığı fiziki olanakları heyecan vericidir.

Terzioğlu Yerleşkesi’nde 1100 kişi kapasiteli, olimpik ölçülerde ve içerisinde fitness salonu, derslikler ve idari ofislerin de bulunduğu, çeşitli branşlarda spor faaliyetle-rinin gerçekleştirilmesine uygun özelliklere sahip 1 adet spor salonumuz, 2 adet açık basketbol sahası ve 1 adet tenis kortu mevcuttur. Üniversitemiz Anafartalar

Page 26: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

26

Yerleşkesi’nde 400 kişi kapasiteli 1 adet spor salonu, 2 adet açık basketbol sahası ve 2 adet tenis kortu mevcuttur. Dardanos Yerleşkesi’nde spor salonu, açık basket-bol sahası, tenis kortu ve 165 -1005 m. ebatlarında suni çim kaplı futbol sahası ve etrafında koşu pisti ve bisiklet yolunun da olduğu spor alanlarımız bulunmaktadır.

Biga iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi’nde 730 kişi kapasiteli, olimpik ölçülerde ve içerisinde 3 adet jimnastik ve kondisyon amaçlı salonların da bulunduğu çeşitli branşlarda spor faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine uygun özelliklere sahip 1 adet spor salonumuz bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra üniversitemizin ilçelerde bu-lunan meslek yüksekokullarında basketbol, futbol başta olmak üzere çeşitli branş-larda spor yapabilme imkânı mevcuttur.

Üniversitemizde fakülte ve yüksekokullar arasında düzenlenen spor müsabakaları, yaz spor şenlikleri, Türkiye Üniversitelerarası spor müsabakaları gibi çeşitli spor faaliyetleri sürdürülmektedir.

SOSYAL VE KÜLTÜREL HİZMETLER ARACILIĞIYLA SOSYAL ÖĞRENME ORTAMI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinin girişimci, değişiklikleri özüm-semiş, sürekli öğrenmeyi öğrenmiş, ekip çalışması yapabilen, sorumluluk alabilen, sorunları çözümleyebilen, başarının sabır ve devamlı çalışmaktan geçtiğini bilen, toplumun sorunlarına duyarlı, başkalarının hakkına saygılı olan, dürüstlükten sap-mayan, sevginin ve dostluğun egemenliğine inanan bireyler olmasını ister. Bundan dolayı sadece eğitim ve öğretime değil, sosyal ve kültürel faaliyetlere de büyük önem verir.

Page 27: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

27

Üniversitemizde belirli gün ve haftalarda sempozyum, panel, konferans, tiyatro, ser-gi, konser, sinema gösterimleri ve spor müsabakaları düzenlenmekte, çeşitli amaç-larla geziler organize edilmekte, öğrencilerimize ve Çanakkale halkına faydalı olaca-ğı düşünülen mesleğinde isim yapmış konuklar davet edilmektedir.

Öğrencilerimizin, üniversitede ders dışında geçirdikleri süreyi verimli ve en iyi şe-kilde değerlendirmelerini sağlamak üniversitemizin ana hedeflerinden birisidir. Bu amaçla kurulan topluluklarımız öğrencilerimizin; izleyici olmaktan çok katılımcı, sa-natla ve kültürle harmanlanlanan, sosyal olarak aktif olmalarını sağlamaktadır. Bu nedenledir ki, üniversitemizde düzenlenen etkinliklerde öğrenci topluluklarımızın önemli bir katkısı bulunmaktadır. Sizlerde ilgi alanlarınıza yönelik 135’in üzerinde topluluktan birinde yer alabilir, akademik danışmanlar gözetiminde ilgi alanlarınıza yönelik etkinlikler yapabilirsiniz.

Üniversitemiz çeşitli fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarına bağlı birim-lerde yıl içinde çok sayıda etkinlik gerçekleştirmektedirler. Üniversitemizle birlikte pek çok kamu kurum ve kuruluşlarının yararlandığı Troia Kültür Merkezi, Süleyman Demirel Konferans Salonu, Terzioğlu Konferans Salonu, Dardanos Yerleşkesi etkin-liklerin yoğunlukla yapıldığı yerlerdir.

ENGELLİLER KOORDİNASYON BİRİMİ

Engelliler Koordinasyon Birimi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Engelliler Ko-ordinasyon Birimi (EKB), engelli bireylerin de katılımıyla tüm idari ve akademik per-sonelin erişebileceği ve üniversite yerleşkesi içinde gelişen, üniversitenin toplu ve aktif yaşamına bireylerin entegre olmasını sağlamayı hedefleyen bir birimdir.

Page 28: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

28

ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Üniversitemiz Rektörlüğü Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı 135 öğ-renci topluluğu bulunmak-tadır.

AEGEE Topluluğu

Aktif Gençlik Topluluğu

Antik Yunan ve Çağdaş Yunan Kültürleri Topluluğu

Arama Kurtarma Topluluğu

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Topluluğu

Atatürkçü Düşünce Topluluğu

Atlı Spor Topluluğu

Avusturalya Kültürü Tarihi ve Edebiyatı Topluluğu

Bilimsel Araştırmalar ve Yayınlar Toplu-luğu

Bilişim Topluluğu

Biyoloji Topluluğu

Biyoteknoloji Gen Bilimleri Topluluğu

Caz Topluluğu

Çağdaş Yaşam Topluluğu

Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıt-ma Topluluğu

Çanakkale ve Çevresi Halkbilim Topluluğu

Bu birimde; üniversitemizin bölümleri, birimleri ve merkezleri ile engelli öğrenci-lerimiz dahil tüm öğrencilerimizin öğrenim süresince karşılaşabilecekleri sorunlara çözümler üretilmektedir.

Birimin amacı üniversitemizde engelli öğrencilerin öğrenimlerini sürdürdükleri sı-rada ihtiyaçlarına yönelik araç-gereç temini, özel ders materyallerinin hazırlanma-sı konusunda olanak sağlayarak, engelli öğrencilerin akademik başarı ve eğitimleri önündeki kısıtlamaları kaldırmak ve birey olarak kendilerini özgürce geliştirmede destek vermektir.

Bu amaç çerçevesinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Engelliler Koordinas-yon Birimi, engelli öğrenciler ve üniversitemizde görev yapan idari ve akademik personeli engellilik konusunda bilgilendirmek, bu konuda farkındalığı ve duyarlılığı oluşturabilmek için çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda, birim tarafından ulusal ve uluslararası projeler de sürdürmektedir.

Page 29: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

29

Çevre Topluluğu

Denizcilik Topluluğu

Digital Sanatlar Topluluğu

Doğa - Denge Topluluğu

Doğu Batı Topluluğu

Drama Topluluğu

Ekolojik Araştırmalar Topluluğu

Eğitimci Gençler Topluluğu

Engelsiz Yaşam Topluluğu

Erasmus Topluluğu

Erken Çocukluk Eğitimi Topluluğu

Etik Topluluğu

Fizik ve Astronomi Topluluğu

Fotoğrafçılık Topluluğu

Futbolda Aktif Taraftarlar Topluluğu

Genç Girişimciler Topluluğu

Genç Tema Topluluğu

Gıda Topluluğu

Go Topluluğu

Görsel Sanatlar Topluluğu

Halk Oyunları ve Gösteri Topluluğu

Halkla İlişkiler Topluluğu

Havacılık Topluluğu

Hayvanları Koruma Topluluğu

İletişim Topluluğu

İllüzyon Topluluğu

Jeofizik Öğrenci Topluluğu

JEOT Topluluğu

Jonglörler Topluluğu

Kanserle Savaş Topluluğu

Kavramsal Sanat Topluluğu

Keşif ve Macera Topluluğu

Kimyasal Aktivite Topluluğu

Kültür ve Edebiyat Topluluğu

Kültür ve Hayat Topluluğu

Latin Dansları Topluluğu

Lider Öğrenciler Topluluğu

Matematiksel Bakış Topluluğu

Motor Sporları Topluluğu

Müze Kültürü Araştırma ve Geliştirme Topluluğu

Müzik Araştırmaları Topluluğu

Müzikle İletişim Topluluğu

Ortak Akıl-Tarihi ve Kültürel Değerleri Araştırma Tanıtma Topluluğu

Özel Eğitim Topluluğu

Pazarlama Reklamcılık Topluluğu

Plastik ve Uygulamalı Sanatlar Topluluğu

Polifonik Korolar Topluluğu

Page 30: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

30

Radyo Topluluğu

Rock Topluluğu

Rüzgar Sörfü Topluluğu

Sağlık Hizmetleri Topluluğu

Sağlıklı Yaşam Topluluğu

Sağlıkta Bilimsel Araştırmalar Topluluğu

Sanat ve Sinema

Sanatsal Hareket Topluluğu

Satranç Topluluğu

Seramik Topluluğu

Sinema ve Medya Topluluğu

Sosyal ve Düşünsel Araştırmalar Toplu-luğu

Sosyal Etkileşim Topluluğu

Sosyoloji Topluluğu

Spor ve İzcilik Topluluğu

Sualtı Topluluğu

Tarımsal Bilgi Topluluğu

Tarih, Kültür, Medeniyet Topluluğu

Teknolojik Nesil Topluluğu

Terapi Topluluğu

Tiyatro Topluluğu

Toplum Gönüllüleri Topluluğu

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Topluluğu

Turizm Topluluğu

Turkmsıc Topluluğu

Türk – Japon Dostluk Topluluğu

Türk El Sanatları Topluluğu

Türk Halk Müziği Topluluğu

Türk Kültürü Topluluğu

Türkçe Topluluğu

Uluslararası Öğrenciler Topluluğu

Yabancı Diller Topluluğu

Yaşamboyu Öğrenme Topluluğu

Yazılım Geliştirme ve Otomosyon Toplu-luğu

Yelken Topluluğu

Yerel Yönetimler ve Üniversite Etkileşim Topluluğu

57.Alay Topluluğu

2023 Yüzüncü Yıl Topluluğu

BİGA TOPLULUKLAR

Araştırma ve Geliştirme Topluluğu

Akademik Araştırmalar Topluluğu (Biga )

Beyaz Perde Topluluğu (Biga )

Biga Değerleri Topluluğu

Biga Halk Bilim Topluluğu

Entelektüel Gelişim ve Kariyer Topluluğu (Biga )

İşletme ve Ekonomi Topluluğu (Biga)

Page 31: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

31

Katılımcı İdeal Gençlik Topluluğu (Biga)

Kafkas Halk Dansları Topluluğu (Biga )

Kamusal İlişkiler ve Stratejik Planlama Topluluğu

Kültürel Değerleri Tanıtma ve Yaşatma Topluluğu (Biga)

Kültürel Gelişim Topluluğu (Biga )

Perde Arkası Tiyatro Topluluğu (Biga )

Proje Geliştirme ve Girişim Topluluğu (Biga )

Siyasal İlişkiler Topluluğu (Biga )

Sosyal Sorumluluk Topluluğu

Spor ve Sosyal Etkinlik Topluluğu (Biga )

Uluslararası İlişkiler Topluluğu (Biga )

Yedinci Sanat Topluluğu (Biga )

Yerel Tarih Topluluğu

Yetkinliğe Dayalı İnsan Kaynakları Toplu-luğu (Biga )

Yönetici Topluluğu (Biga )

DİĞER İLÇE TOPLULUKLARI

Assos Kültür Topluluğu

Bayramiç Kültür ve Sanat Topluluğu

Bozcaada Öğrenci Topluluğu

Çan Onsekiz Mart Lojistik Topluluğu

Çan MYO Öğrenci Topluluğu

Çan MYO Kampçılık Topluluğu

Çan Mekatronik Topluluğu

Çan Sanat Kültür Bilim Topluluğu

Ezine Kişisel Gelişim Topluluğu

Gelibolu Kültür Sanat Topluluğu

Gökçeada Uygulamalı Bilimler Topluluğu

Gökçeada Öğrenci Topluluğu

Mutfak Sanatları ve Turizm Topluluğu

Yenice Kültür ve Sanat Topluluğu

Page 32: ÇOMÜ 2012 Tanıtım Broşürü-

32

Üniversitemizin siz değerli öğrencilerine sunduğu

diğer olanaklar ile ilgili detaylı bilgilere

www.comu.edu.tr

adresinden ulaşabilirsiniz.

Yayına Hazırlayanlar

ÇOMÜ Basın Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü

Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı

İletişim Bilgileri

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü

Terzioğlu Yerleşkesi 17100 – ÇANAKKALE

Tel: (0286) 218 00 18

Faks: (0286) 218 06 08

E-Posta: [email protected]

İnternet Sitesi: www.comu.edu.tr